Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tunguska1908 - Pământul Plat - Fulgerul globular al lui Tesla-nici macar ipoteze

Creat de Dharanis, 24 Iunie 2014, 11:38:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

abyss

Bun, pana revine Xanadron de pe topicurile sale favorite cu pensionari ciaei si altele acelea, hai coane ...recunoaste-te o-data! tu esti adevaratul J. Bond  8-)
eu mai pun la bataie ceva...pe langa axul central (bobina dublu helix) al edificiului Stupa,




am mai identificat ceva: bobina de tip cos (Basket Weave Coil):




iata o imagine a bobinei de tip cos de la un dispozitiv gen Hendershot:



acum...cine traduce pictogramele nemuritoare ( :wink: xanadroane) de la intrarea (una macar din cele 4) in stupa:

Nord


Si apare in mod evident intrebarea...de ce 3 bare orizontale, curbate la mijloc.../? pline de basoreliefuri descriptive. Unde mai vedeti aceste 3 bare impletite?

Urban


acme

Daca tot sintem in zona semnelor din Stupe, pun si eu niste poze din arhiva personala cu niste cruci Neuschwabenlandiene
We're born alone, we live alone, we die alone.

abyss

Citat din: Urban din  01 August 2014, 23:51:49
... pe aici:

Pe unde mai vedeti...prin poza respectiva  postata de mine. Ma refeream la acele balustrade din piatra. Basoreliefurile explica liniile de camp vorticiale. cele trei linii sunt in opinia mea, cele care se regasesc ca fiind principale in acea particula de care amintea dharanis.
Sa lasam crucile alrora...


fiulploii

 Avem deci pana acum o bobina caduceu ca ax central ( google pls pt bobina caduceu ) si o bobina exterioara tip cos . Nu am timp acum sa caut un ax central fotografiat in asa fel incat sa se poata masura pasul elicei respective .

Altceva..mai urmeaza .

P.S. sa fie vorba de trifazic?  :-D nu neaparat curent electric

abyss

Nici macar nu ai incercat sa privesti basoreliefurile si sari pe osciloscop. Sa nu ne grabim inca, zic eu. Drumul e frumos, odata raspunsul aflat povestea se termina...dupa caz.
  Ce descriu basoreliefurile, ce elemente ale edificiului se regasesc in ele si ce descriere imagistica se ofera? pana la palnia cu plasma reactiva e cale buna.

fiulploii

Citat din: abyss din  03 August 2014, 03:33:01
Nici macar nu ai incercat sa privesti basoreliefurile si sari pe osciloscop. Sa nu ne grabim inca, zic eu. Drumul e frumos, odata raspunsul aflat povestea se termina...dupa caz.
  Ce descriu basoreliefurile, ce elemente ale edificiului se regasesc in ele si ce descriere imagistica se ofera? pana la palnia cu plasma reactiva e cale buna.

  Chiar asa, ce descriu basoreliefurile in conceptia alora de atunci?  Plasma reactiva cred ca nu e buna ca varianta de lucru.


P.S. cu ce seamana din viata de zi cu zi /





abyss

Stupa din imagine e destul de veche. Cu siguranta ca ea are in plus fata de primele o asa numita umbrela. Dar umbrela in bazoreliefuri e prezenta in mai multe locuri.

Copacul vietii ~ axis mundi ~ yggdrasil ... in el locuieste un sarpe intelept. Fructele sale sunt mici gheme de cuante, in forma de tor. Sarpele aduce fructele ajutat de mersul sau specific. (Oare ce o fi insemnand sa nu gusti din acele fructe? Cine e acela care interzice cunoasterea si evolutia? ...cred ca aceia care te (...) folosindu-se de ne-cunoasterea ta!

copacul





fructul



Si mai tarziu au inteles ce-i cu plasma reactiva din palnie.



In poza de mai jos apare si sarpele:



Eu cam atat am inteles.

abyss

Deci, copacul vietii pare sa fie stilizarea un dipol turbionar.
Discurile insa ...par a functiona pe post de capacitori legati in serie sau in paralel...

Ganditorul

Cel mai amuzant lucru ar fi sa constatam ca acel desen al "copacului vietii" sa fie modul prin care un profan a inteles sa exprime un dispozitiv gen "TESLA Coil". Imaginile de mai jos au o oarecare asemanare iar sarpele - fara cap si fara coada ... care-si musca coada etc - poate fi acel halou electric care inconjoara sistemul de bobine Tesla, halou care "musca" ca un sarpe orice profan care se apropie de dispozitiv  :-D

Omul care sta pe margine si "hraneste" cu ceva sarpele ...probabil pentru a-l indupleca sa-i permita accesul in interiorul dispozitivului poate fi profanul care a facut descrierea ....





abyss

"Profanul cat si mocofanul" isi chinuie mintea cum sa "hraneasca" cat mai artificial sarpele cu hrana surogat in vreme ce "initiatul" cauta mult si bine "merele" oferite de sarpe  pierzandu-se printre crengile nesfarsite ale copacului intelepciunii.
   Un om liber si eliberat din stransoarea atator talmaciri si rastalmaciri filozofico-mistico-lamuritorii cu efect inrobitor, ar trebui sa observe in opinia mea , ca Stupa cat si partial bobina tesla e o fantana, un izvor, o floare...a vietii. Stupa nu e un motor, nu e un generator  este un (re)incarcator de asa numita esenta a vietii care poate fi folosita si ca vehicul pentru ceea ce numesc unii v.i.t.r.i.o.l. este un dar formidabil, este unealta care poate rupe lanturile cu care este inrobita constiinta/perceptia/intelegerea/intelepciunea umana. Si in om exista un pom al vietii, un sarpe care urca pe trunchi...si niste fructe greu de gasit. Prin urmare imi apare intrebarea...Cine trebuie hranit? sarpele sau pomul? Relatia dintre sarpe si pom este de nedespartit fiindca pomul fara sarpe s.ar usca iar sarpele fara pom si.ar manca coada pana cand ar disparea.
   Cred ca in continuare ar trebui studiata relatia dintre Isis si Nephtys, v.i.t.r.i.o.l si calatoriile astrale, in ideea intelegerii naturii combustibilului folosit in propulsarea perceptiei catre o constientizare sporita, catre asa numita intelepciune.

kandaon

Tot Eliade parca zicea ceva de "copacul vietii", sau "axis mundi", ca e prezent la mai toate populatiile vechi, si e un fel de loc de unde a inceput civilizatia pentru acele populatii, si face legatura intre Pamant (lumea asta), cer (rai) si lumea subterana (iad etc).

Cine stie, poate chiar a existat (exista?) un ditamai dispozitivul de genu asta, care functiona/functioneaza pe baza de energii electrice sau cine stie ce alte energii, si care "capta" sufletul sau corpul astral/energetic/electric al omului la moarte si in functie de ce fel de camp energetic (sau energo-informational) avea sau ii citea dispozitivu ala il trimitea in zona de sus sau in aia de jos (pe asta il si "electrocuta" sau "parlea" mai mult sau mai putin).

Iar daca stii cam pe la ce voltaj si intre ce frecvente functioneaza "copacu" poti sa te folosesti de asta, sa-l pacalesti si sa mergi unde vrei in sus ori in jos pe "axa" lui, ori sa scapi de tot de "atractia" lui (si sa mergi chiar unde vrei, cine stie ce o insemna asta). Informatia asta poate o fi darul "sarpelui". Mananci din "fructul" ala si iti schimbi "frecventa" si vezi altfel realitatea si ai alta legatura si cu "axis mundi". La unii nu era un copac, era un munte pe post de "axis mundi", drept reproducere a lui sumerienii construiau zigurate iar altii piramide. Sumerienii aveau si un "stalp ceresc" (am uitat cum il numeau) care facea legatura intre "pamant si cer", iar la baza lui se afla o camera unde nu avea voie sa intre decat seful (am uitat cum ii zicea, Enlil sau numai stiu cum) lui anunaki aia (numai imi amintesc exact daca numai el ori si ceilalti "zei" daca le dadea el voie).



abyss

Copacul vietii reprezinta un principiu. Reprezentarea sa poate fi daca doresti un simplu copac sau o planta, un munte, o piramida/zigurat, un astru, sau o galaxie.
  Dispozitivul de care amintesti, ditamai dispozitivul inca mai exista. Stai pe el.

  Mai exista un element interesant in ecuatie. Pe langa sarpe si copac mai exista Vulturul. Tot un principiu. Si pe final....un indiciu: sarpele urca pe copac iar vulturul coboara...pe copac.
:-)

abyss

Dispozitivul Stupa, piramida mare numita si "casa principiilor", piramidele din america de sud cele numite "camere ale transformarii" in special constructiile care nu erau locuri de inmormantare erau niste dispozitive complexe care au avut ca menire printre altele ridicarea nivelului energetic al corpului omenesc, reincarcarea lui, refacerea echilibrului polar....in vremurile care urmau sa vina, vremuri ale intunericului. O discutie lunga ar fi pe aceasta tema dar pe scurt intuneric ar putea face trimitere la o incapacitate a mintii de a percepe si folosi mai mult de 5 simturi de baza, incapacitate ce are drept cauza un creier lipsit de energia sau nivelul energetic pentru o functionare perfecta. Acum el e pe un fel de safe mode, ca la calculatoare, incarca doar cateva programe de baza fiindca sursa e pe low energy.
   Fantani de energie au fost construite pe toate continentele, au fost create echipe de intretinere dar...precum intr.un film cu oameni loviti de un flagel neinteles si transformati in zombi/maimutze asa si intunericul s.a raspandit cu repeziciune lovind pana si in echipele de intretinere. Totusi s.au pastrat informatiile desi mai mult din interesul fata de profit, privilegii si tot asa. Intelepciunea in loc sa fie dobandita de la cei care o pastrau ea a devenit promisa si apoi vanduta sub forma fizica de obiecte. Cumpara aceste obiecte si vei fi mantuit, ofera bani, mancare, si vei fi mantuit. Aceasta erezie abominabila a aparut cu mult timp in urma pe vremea preotilor lui Ra...si continua si azi peste tot cu mult sarg. Intelepciunea  a fost ascunsa si in multe locuri distrusa sistematic.
  Care energie intreba candva un coleg...Intelepciunea antica spune prin simboluri ca e o singura energie, care poate vindeca, da viata, topi piatra, ridica munti, care face legatura intre lumi, care uneste simultan orice punct din univers, care poate fi numita scara a ingerilor, copac al vietii, care are mai multe izvoare precum niste flori rotitoare, etc.
     Isis si Nephtys, sarpele si vulturul. Un alt rol important il are simbolul scarabeului...un tunelier care zboara...si care e asociat cu mintea omului provocata prin vechiul cuvant vitriol. Dar acea esenta , elixir, energie, intelepciune nu este altceva decat viata. Ea era simbolizata in egiptul antic printr.o virgula, care iesea din ceea ce purtau pe cap principiile feminine. Se numea "i" si era considerat a simboliza viata care sare din fluviu. Acelasi i ce seamana cu o virgula sau cu un sarpe cu un capat incolacit apare si pe Stupa pictat intre cei doi ochi mari ochi asemeni celor din egipt care fac trimitere la ochii nemateriali ai intelepciunii. Energie sporita ofera imagini din trecut ori viitor creierului, imagini percepute prin ochi nefizici. Deci esenta ofera si viata si cunoastere.
 

fiulploii

Cate ceva ilustrat .