Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pompei/Herculane distruse de eruptia vulcanului Vesuvius dupa anul 1700 en-nici macar ipoteze

Creat de Dharanis, 24 Iunie 2014, 11:18:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aliosa

Citat din: Dharanis din  05 August 2016, 20:06:49
forta primordiala a universului este SUNETUL.
Hai ca asta e tare rau , si ca sa fie produs acel sunet , a vibrat ce ?

Dharanis

Am descris deja asta in linkul de mai devreme:

http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1570956#msg1570956

Atomul este o cavitate rezonatoare, de la protoni la barioni, la mezoni, la cuarci, la subquarks (tahioni) la bosoni si antibosoni.

In fiecare boson exista un sistem format din doua piramide cu dimensiunile corespunzatoare exacte (la scara desigur) care exista la Gizeh: ele se afla una in fata celeilalte, una dintre ele este umbra celeilalte.



SUNET + TACERE

Yang + Yin

Sunetul are nevoie de tacere, de un medium, pentru a se propaga.

Tacerea are nevoie de sunet pentru a se activa.


Sunetul poate fi produs si de glanda pineala, de gand, de spirit.


Spirit – transcendent verb
Thought/Emotion – intentional/visualized verb (desire)
Imagination – potential verb (word for the idea/emotion) (knowledge)
Sound – manifested verb (action)


Aether devine ether adica sunet; yang-ul extrem, sunetul produs intr-o cavitate rezonatoare de dimensiuni speciale, se va transforma in aether, in tacere.

Camera Reginei produce aether, iar Camera Regelui produce ether.

Varfurile care lipsesc de la Gizeh, sau apex of the pyramid, se rotesc in centrul unui boson, unul fiind umbra celuilalt, formand forma geometrica denumita merkabah.


Aliosa

Tu confunzi gandul cu sunetul .
Revin cu intrebarea , cine a vibrat daca sunetul a fost primordial in univers ?
Ca daca a vibrat ceva , acel ceva a fost creat de o alta forta primordiala in univers .

Dharanis

Gandul este tot o forma de sunet.

In spatele gandului se afla spiritul.

Universul manifestat este realizat prin sunet.

Sunetul se naste din tacere.

Exista mai multe nivele de tacere, de profunzime, pe care noi nici nu le imaginam.

Numai in cea mai profunda stare de tacere, poate apare sunetul.


Mai ai nevoie si de alte explicatii?



Aliosa

Citat din: Dharanis din  05 August 2016, 21:47:15
Gandul este tot o forma de sunet.
In spatele gandului se afla spiritul.
Universul manifestat este realizat prin sunet.
Sunetul se naste din tacere.
Exista mai multe nivele de tacere, de profunzime, pe care noi nici nu le imaginam.
Numai in cea mai profunda stare de tacere, poate apare sunetul.
Mai ai nevoie si de alte explicatii?
Daca nu le putem imagina cum imi potzi oferi alte explicatii ?
Universul se manifesta prin miscare , fara miscare nu potzi percepe realitatea , sunetul este produs de miscare .
Linistea de care spui tu nu exista in universul perceput de noi , aici intotdeauna o sa ai sunet .
Fara Subconstient (Spirit) nu ai Constient (Gand) , gandul fiind manifestarea in material .

abyss

Lumina e o forma de sunet?
Poate fi măsurată lumina cu acel cubit ? Dacă da atunci cum?
Aici eu sunt profan ul

Dharanis

Idei Plate

Idei care nu au legatura cu aceasta realitate

-nici macar ipoteze


vs.


Idei Inovatoare

Idei care ar putea schimba lumea



Despre sonoluminiscenta, cymatics:

https://www.youtube.com/watch?v=HEsJSpru0Bw&feature=youtu.be

http://blog.world-mysteries.com/science/cymatics/



fiulploii

Daca Pamântul este un tort acoperit cu un capac cupola de plastic sa nu intre muștele  :evil: si expus undeva intr-un galantar spre comercializare diverșilor clienți atunci cum putem face speculații științifice sau para-meta-mediumice ori citiri psiho-mentale asupra Universului ?  :lol: Nu e un NON-sens?

  De la urmele de palme cu cinci degete de care sunt pline siturile de picturi rupestre , ca un sigiliu ori dovada de "posibil orice speculație filosofica" si până la faptul ca sunetul este o energie mecanica propagata printr-un mediu material sub forma unei unde -asta însemnând ca in vid adica pe-acolo pe unde se învârt soarele si luna pe cupola de plexiglas sunetul nu "iegzistă" ; zgomotele trecerii navelor spatiale din filmele sf sunt doar un artificiu - iar lumina , ei bine, contrar așteptărilor , lumina este o radiație electromagnetica
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Radia%C8%9Bie_electromagnetic%C4%83#/media/Fi%C8%99ier%3AEM_Spectrum3-new.jpg
    Nah, cum stabilim ca lumina e copilul sunetului ?

Citat din: Dharanis din  05 August 2016, 21:47:15
Gandul este tot o forma de sunet.

In spatele gandului se afla spiritul.

Universul manifestat este realizat prin sunet.

Sunetul se naste din tacere.

Exista mai multe nivele de tacere, de profunzime, pe care noi nici nu le imaginam.

Numai in cea mai profunda stare de tacere, poate apare sunetul.


    Asta este simulacru de Zen , ceva in genul poptamas dupa părerea mea . Vorbim prețios ca sa fim enigmatici dar deloc cuminți dupa cum zicea poetul  :lol:
    Dar , dincolo de comentariul meu profan -pe care sigur nu o sa-l șterg așa cum văd ca are cineva obiceiul sa facă - pun niste întrebări si mai profane sau laice . Daca ai amabilitatea sa răspunzi , coleg @Dharanis sigur voi avea la ce sa ma gândesc . Așadar, din cea mai albă tăcere a apărut un sunet negru sub forma următoarelor întrebări :
  1. Daca universul manifestat este realizat prin sunet atunci ce se poate spune despre universul nemanifestat ?
  2. In spatele Gândului se afla spiritul , zici . Spiritul cui ? In plus , din tot ce ai spus pana acum deduc ca concepția ta ar fi următoarea
         : Spiritul - Gândul - Tăcerea -Sunetul - Universul manifestat sub forma unui pământ plat acoperit cu o cupola pe care defilează aștrii zilei si a nopții .
    Corect ?

Sonoluminiscenta ... sunetul care funcție de caracteristici levitează apa sun diverse forme , etc etc e corect dar sunetul ăla e o energie mecanica care da, poate fi produsă de o oscilație electromagnetica deci, cine din cine deriva ?
   Cam ...dezordine prin biblioteca si prin cunoștințe despre natura - cel putin dupa canoanele științifice oficiale si chiar , nu ai sa crezi dar chiar si dupa canoanele teoriei teozofice a lui tanti aceea .
  Doar părerea mea strict personală si permanent supusa înnoirii funcție de noi informatii .

PS- zice lumea adica detractorii, bârfitorii si răuvoitorii că soțietatea pamantului cu plat este o operatiune cianeză . O hi or n-o hi? Ce-o hi?

Dharanis

Cine isi doreste sa inteleaga misterele universului, ale fizicii, sa explice levitatia picaturilor de apa:

https://www.youtube.com/watch?v=1Y0h8xBFKQo

fiulploii

Citat din: Dharanis din  07 August 2016, 19:44:46
Cine isi doreste sa inteleaga misterele universului, ale fizicii, sa explice levitatia picaturilor de apa:

https://www.youtube.com/watch?v=1Y0h8xBFKQo

:lol: caz rezolvat , a se revedea capitolul de unde sonore din fizica . Si apropo, aia nu e levitației ci agitație .
Părerea mea Profana , evident .

Cum bine zicea un coleg de forum , nu prea se poate avea un dialog cu dumneata, coleg @Dharanis .
Dar poate ca nu ma ridic la înălțimea pretențiile necesare . Asta e !
Pălăvrăgeala plăcuta in continuare !

Dharanis

Exista un motiv foarte important pentru care am adus la cunostinta voastra acest fenomen: nu este explicat de fizica actuala, nici nu ar avea cum sa fie.

Iata ACELASI FENOMEN la lucru intr-un domeniu diferit al fizicii: propulsia rachetelor.











abyss

De ce consideri @@fiulploii ca palavragim? De ce jignim cu atâta ușurință?  Sa fie din pricina ca @Dharanis nu cade în plasa filozoosforăielilor noastre interminabile pe teme inițiate (pe globul rotund dar sofistic demonstrabil a fi plat prin teoriile din fizica actuala ...) de catre dirty-sia-granpa's from everywhere... care ușor pot fi catalogate ca și capcane pt oamenii inteligenți dar cu frustrări cotidiene ce pot fi transferate în aceasta lume virtuala ,  poluând adevăratele direcții de progres în lumea ideilor novatoare?

Mie mi se pare un stil care trimite către cercetare individuala. Cred că nu ai citit sau probabil înțeles conținutul linkuri lor oferite de către colegul nostru.

Filmul cu bolul tibetan e superb. Presupun ca poate fi explicat prin faptul ca bastonul imprima vibratoriu/sonor un impuls elicoidal intr-un mediu elastic , care în mod rezonant creaza interferențe pe traseele curburbelor de torsiune , ce la rândul lor creează impulsuri elicoidale gravitaționale temporare acestor interferențe/picături vorticiale/rotative. Raportul dintre forțe nefiind optim picăturile nu devin autosustenabile.

StarDust

Din pacate se discuta pompos de "corzi", "bosoni", "antibosoni" etc, termeni rezultati din descoperiri stiintifice, folosite pe acest topic si pe forumuri ca "thefartearthsociety.org" pentru a explica teorii elucubrante ca cea cu picaturile de apa vezi doamne care leviteaza prin nush ce efecte nedescoperite de stiinta, etc...
Vibratiile generate le suprafata apei de catre undele generate prin frecarea marginilor bolului smulg picaturi de apa, iar daca se ia in considerare forta peliculara generata de moleculele apei, bingo! Apare un fantastic fenomen neexplicat de stiinta(pentru unii).
Nu am timp sa demontez toate teoriile lui @Dharanis, pentru ca daca ai timp sa le studiezi pe fiecare, fiecare la randul ei are lacune grave(am citit putin despre falsificarea pozelor galaxiei Andromeda, nu am vazut aberatii mai mari, dar ma rog.

Aceste topice sunt doar un efort sustinut de racolare de membrii pe forumuri ca "thefartearthsociety.org" si nimic altceva.
Ma scuzati ca mi-am dat si eu cu parerea am zis ca nu am sa intervin dar deja se sare calul prea tare.
E doar parerea mea, si ma exprim si eu, ca am voie nu?
Si nu ma luati cu lipsa de respect, dar nu tolerez pe nimeni care vine si cu buna stiinta ne jigneste inteligenta, pentru ca asta se intampla pe aceste topice ireale.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#103
Intervin o ultima oara-n zona asta - offtopic, teoretizant si fara vreun parti-pris, desi nicio opinie nu poate fi neutra ca Elvetia-n definitiv.

Scurtissim deci: nu doar "cearta", ci nici macar dezbaterile rabdatoare NU au sanse de-a fi constructive in lipsa unui dialog real – unul oricit de ascutit fiindca dus de pe pozitii diametral opuse, dar care sa asigure macar o catime de confort emotional "polemizatorilor".

Parerea mea de "zoosforaitor nadit cu  teme servite de sia-granpas" :lol: asadar: nu-i vorba doar de logica-n reactia [partial] instinctiva de respingere a unor clamari expuse solipsistic si nici raspunsul @fiuluiploii (si-ale altora) nu-i nici pe departe la fel de "ofensiv" ca altele ale colegului @Dharanis.

Concluzie (doar a mea poate): desi e ispititoare-n draci, tentatia excesiva "de-a avea dreptate" ramine doar o hiba a Ego-ului, inclusa probabil by default in proiectele care-s eu, tu, noi.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Dharanis

https://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=65793.msg1756985#msg1756985

O demonstratie sigura care ne arata cum a fost creata "galaxia" Andromeda prin simpla manipulare a CGI.

Sau vrei sa zici ca nu e asa?



Imaginea din stanga este cea reala.

Ceea ce vedem in dreapta este imaginea contrafacuta.


Desi utilizezi termenul de "black holes" adesea, in mod evident nu ti-ai facut temele pe subiect, pentru ca nu exista nici un fel de black holes:

http://www.rufon.org/forum/idei-plate/paradoxul-dispersarii-materiei-din-cozile-cometelor-halley-si-holmes-17p-nici-ma/msg90028/#msg90028


Si atunci, ma acuzi pe mine de lucrurile de care te faci chiar tu vinovat?



Eu aduc in sprijinul afirmatiilor mele dovezi formidabile: de la efectul Allais, la experimentul Lamoreaux, de la paradoxul dispersarii materiei din cozile cometelor la paradoxul fortelor duble ale atractiei gravitationale.

NUMAI efectul Sagnac orbita demonstreaza imediat ca Pamantul nu se roteste in jurul Soarelui.


Cat despre fizica cuantica eterica, ai la dispozitie cea mai formidabila lucrare, cu dovezi cu tot:

https://www.scribd.com/doc/100910030/1995-Stephen-M-Phillips-Percep%C8%9Bia-Extrasenzorial%C4%83-a-Particulelor-Subatomice-Eviden%C8%9Be-Istorice

Existenta etherului este absolut dovedita in experimentele efectuate de Dr. Yuri Galaev si Dr. Dayton Miller. Existenta corzilor etherice a fost inregistrata de Dr. T. Henry Moray.


Atat in cazul levitatiei picaturilor de apa cat si in cazul fantei inelare speciale avem de a face cu acelasi fenomen.


In mod normal corzile de subquarks se deplaseaza liniar.

Pentru a crea efectul antigravitational, avem nevoie ca aceste corzi sa atinga o forma de dubla torsiune.


Sunetul aplicat bolului tibetan va crea exact o astfel de bariera (cel mai probabil care se va extinde de-a lungul peretilor bolului cativa centimetri deasupra), formand o regiune spre care corzile etherice vor fi atrase in dubla torsiune.


Gazul ejectat prin fanta inelara speciala va forma exact la fel o astfel de regiune de vid, in care corzile etherice vor fi atrase in dubla torsiune.

Daca dubla torsiune va persista, putem ajunge la desprinderea acestor corzi din campul terestru etheric, care vor forma fulgerul globular (corzi etherice in dubla torsiune permanenta).