Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pompei/Herculane distruse de eruptia vulcanului Vesuvius dupa anul 1700 en-nici macar ipoteze

Creat de Dharanis, 24 Iunie 2014, 11:18:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tractorbeam

Citat din: horia2008 din  18 Decembrie 2014, 19:51:10
.... M-au cautat si C. Norris si S. Hrusca sa ma intrebe ce se intampla;....
IMPOSIBIL !!!
CRED CA GRESESTI PROFUND!!!
NU SE POATE!!!
NU ITI AMINTESTI TU BINE!!!

La ora aia C.Norris si cu mine serveam cafeaua in Mall Walhalla, barfind putin pe marginea conceptului cetzos de Götterdämmerung.  :wink:

Dharanis

Istetimea Ta: e un fapt cunoscut ca un utilizator care foloseste anii in numele ales pe un forum da dovada de lipsa de imaginatie (si de inteligenta), exact la ceea ce ne-am astepta de la tine.


Dharanis

Citat din: Dharanis din  17 Decembrie 2014, 15:24:42
Vreti si alte dovezi: probabil o ecuatie extrem de precisa va fi pe placul vostru.

Pentru inceput, dovezile care ne explica faptul ca marea Piramida de la Gizeh a fost construita inainte de existenta primului faraon (Menes):

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1625605#msg1625605


Analiza matematica avansata si dimensiunile de la Gizeh:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1573684#msg1573684



Pentru urmatoarele trei ecuatii, arhitectii de la Gizeh trebuiau sa cunoasca notiunile de serii Taylor, teorema lui Rolle si teorema cresterilor finite/mediei (pentru a calcula erorile din aproximare).


tan 51.8554 degrees = 2 coti sacri

sin 72.7 degrees = 1.5 coti sacri

sin 136.12 degrees = ln 2

51.855: unghiul dintre ipotenuza si cateta (dimensiuni exterioare) - http://davidpratt.info/pyramid.htm

72,7 / 2 = 36.35 = 100 - 100 coti sacri

136.12 = inaltimea Marii Piramide (141.347 - 5.23, 5.23 metri este inaltimea zidariei interioare)

Iar inaltimea trunchiului de piramida, 141.34725 metri, reprezinta exact 10 x valoarea primului zero al functiei Zeta a lui G.F. Riemann:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1639106#msg1639106


Cotul sacru (0.63566 metri) inscriptionat in anticamera King's Chamber:



The sacred cubit is designated in the form of a horseshoe projection, known as the "Boss" on the face of the Granite Leaf in the Ante-Chamber of the Pyramid. By application of this unit of measurement it was discovered to be subdivided into 25 equal parts known now as: Pyramid inches.


Originile analizei matematice:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1574605#msg1574605


O autoritate in materie, Sir Leonard Woolley (Prehistory and the Beginnings of Civilisation. vol. 2):

Egiptenii nu aveau nici o stiinta reala in algebra, geometrie si aritmetica. Sursele de informare de care dispunem ne sugereaza ca acestia nu posedau nimic de natura stiintei avansate si putem crede ca, in aceasta privinta, egiptenii au fost indiferenti si de-a dreptul ignoranti.


Iar Papirusul Rhind - dinastia a XII-a, anul 2000 i.e.n. - descrie sistemul zecimal de numeratie folosit de egipteni; ei puteau face inmultiri obisnuite si foloseau calculul cu fractii simple, dar operatiile matematice complexe erau dincolo de posibilitatile lor.


Deci, daca vreti sa va ia cineva in serios, va trebui sa explicati cum e posibil ca egiptenii sa fi stiut cum sa calculeze tan 51.855 grade.

Mai mult celalalt unghi al triunghiului, 38.145 grade, este de asemenea relationat cu cotul sacru: 6 x 10 coti sacri.

Daca impartim inaltimea reala a trunchiului de piramida, 136.1 la 51.855 obtinem: 1/3.81 (unde 3.81 = 0.635 x 6).




http://reocities.com/CapeCanaveral/Hall/3324/nefersschooloflearning.htm

http://reocities.com/CapeCanaveral/Hall/3324/nefershouse.htm



There are several values to be used for the sacred cubit depending on the color of the light spectrum: starting from 0.62832 all the way to 0.64 – the most important value is of course 0.63566, the sacred cubit, which corresponds to the green color.

Ganditorul

CitatCotul sacru (0.63566 metri) inscriptionat in anticamera King's Chamber:

Adica o marime "sacra" masurata la sutime de milimetru... este rezultata din " inscriptionarea " aia cu dunga groasa de cativa zeci de milimetrii ?? :-D :evil:

Tare, tare de tot - mai bine nu puneai poza, ca poate te credea cineva ! Nu incerci sa faci calculele si pentru conturul exterior, si pentru cel interior, si pentru medie (plus erorile de traiectorie ale cioplitorului/pictorului ...) - poate mai ies niste "marimi sacre". Nici nu sti cate "ciudatenii"ies atunci cand vrei sa te joci cu numerele.
Apropo - ai luat in calcul si faptul ca Marea Piramida nu mai are invelisul exterior si ca ne jucam cu o relativitate a cercetarilor in care putem scoate cate "marimi sacre" dorim - in functie de interesul cercetatorului ...

Dharanis

Cotul sacru la milimetru are 0.6356621 metri.

Pentru poza avem o masura exacta de 0.635 metri; acest fapt este binecunoscut.

Nu ti-ai facut temele: TOATE masuratorile externe ale Piramidei sunt facute luand in calcul exact si invelisul exterior. Iti recomand cartea clasica: Secretul Marii Piramide, de G. Barbarin.

EDIT 1/0.381 (pentru mesajul precedent)

Ganditorul

Eu iti recomand sa te duci acolo, la piramide, sa vezi cu ochii tai locurile de care vorbesti si pe care le pui in ecuatie matematica cu atata seninatate, sa discuti cu cercetatorii, sa intrii in contradictie de ipoteze acolo,sa abordezi erorile de calcul si masuratori acolo, la fata locului. Eu am fost. D'asta nici nu intru in discutia asta alambicata pe care o provoci pe simple supozitii si jocuri matematice.

Dharanis

E clar ca nu stii despre ce vorbesti.

Unghiul dintre ipotenuza si cateta este binecunoscut:  http://davidpratt.info/pyramid.htm

51.855 GRADE

Deci, arhitectii aveau nevoie neaparat de calcularea tangentei: iar asta se poate face doar prin utilizarea seriilor Taylor.

tan 51.8554 degrees = 2 coti sacri


Mai mult celalalt unghi al triunghiului, 38.145 grade, este de asemenea relationat cu cotul sacru: 6 x 10 coti sacri.

Daca impartim inaltimea reala a trunchiului de piramida, 136.1 la 51.855 obtinem: 1/.0381 (unde 3.81 = 0.635 x 6).


O autoritate in materie, Sir Leonard Woolley (Prehistory and the Beginnings of Civilisation. vol. 2):

Egiptenii nu aveau nici o stiinta reala in algebra, geometrie si aritmetica. Sursele de informare de care dispunem ne sugereaza ca acestia nu posedau nimic de natura stiintei avansate si putem crede ca, in aceasta privinta, egiptenii au fost indiferenti si de-a dreptul ignoranti.


Iar Papirusul Rhind - dinastia a XII-a, anul 2000 i.e.n. - descrie sistemul zecimal de numeratie folosit de egipteni; ei puteau face inmultiri obisnuite si foloseau calculul cu fractii simple, dar operatiile matematice complexe erau dincolo de posibilitatile lor.


Deci, daca vreti sa va ia cineva in serios, va trebui sa explicati cum e posibil ca egiptenii sa fi stiut cum sa calculeze tan 51.855 grade.

Ganditorul

Inainte de toate va trebui sa explici domnia ta cum din tot Egiptul - care are inscriptii batute in piatra de o finete si exactitate uluitoare - te-ai oprit la desenul ala grosolan peste care nu poti suprapune niciodata un arc de cerc. E ca si cum ai vrea sa proiectezi o nava cosmica desenand proiectul cu o pensula de 2 cm.

Sa nu crezi ca "doctoratele clonate" se iau numai in Romania - si pe subiectul piramidelor multi si-au dat cu parerea fortand intrarea in lumea selecta a doctorilor in stiinta - emitand multe bazaconii.
Daca ai fi vazut cu ochii domniei tale finisajele din jurul piramidei din Sakkara n-ai mai fi spus ca in calculul Marii Piramide au fost considerate si finisajele distruse de califul al-Mamun - pentru ca un asemenea calcul ar fi presupus modificarea unghiurilor si volumelor de care vorbim cu fiecare centimetru de grosime al finisajului - in plus sau in minus. Din cate stiu un asemenea calcul a fost initiat de un singur grup de cercetatori prin 2008 - pt ca li s-a permis sa puna, sus pe piramida, un sistem care sa simuleze varful pierdut si astfel sa deduca forma is volumul  finisajului distrus.
Tot cam de atunci (2010) teoriile despre Egipt si Marea Piramida s-au schimbat radical.

Cat despre :
"Egiptenii nu aveau nici o stiinta reala in algebra, geometrie si aritmetica. Sursele de informare de care dispunem ne sugereaza ca acestia nu posedau nimic de natura stiintei avansate si putem crede ca, in aceasta privinta, egiptenii au fost indiferenti si de-a dreptul ignoranti."
e de-a dreptul ridicol ceea ce sustii. Dar e distractiv - felicitari pentru spectacol.

alx

Citat din: Dharanis din  19 Decembrie 2014, 15:51:12
Istetimea Ta: e un fapt cunoscut ca un utilizator care foloseste anii in numele ales pe un forum da dovada de lipsa de imaginatie (si de inteligenta), exact la ceea ce ne-am astepta de la tine.
Superinteligenta Voastra!
Data viitoare cand te mai legi de un coleg,fara ca acesta sa te provoace,te scot pe tusa 90 de zile.Considera-te avertizat!
   Si ca sa fiu on-topic? (daca asa ceva e posibil pe topicurile tale...),te rog sa-mi dai un raspuns la propunerea aia a mea,cu testele practice...ca de link-uri spre forumul pamantului plat eu sunt satul.Si iti aduc aminte ca deja te-am avertizat sa nu mai aduci ca si argumente in sprijinul teoriilor tale postari de ale tale de pe alte forumuri...ce n-ai priceput?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

horia2008

Citat din: Dharanis din  19 Decembrie 2014, 15:51:12
Istetimea Ta: e un fapt cunoscut ca un utilizator care foloseste anii in numele ales pe un forum da dovada de lipsa de imaginatie (si de inteligenta), exact la ceea ce ne-am astepta de la tine.

Autocitatorule Dharanis, e un fapt cunoscut ca si teoriile tale; inteligenta si imaginatia (mai ales) sunt apanajul tau, desigur  :roll:
...ne-am astepta... da' cati sunteti domle? sunteti multi?  tu, sandokhan si mai cine??  sa tineti aproape  :wink:


@tractorbeam  :-D
Citat din: tractorbeam din  19 Decembrie 2014, 14:48:00
IMPOSIBIL !!!
CRED CA GRESESTI PROFUND!!!
NU SE POATE!!!
NU ITI AMINTESTI TU BINE!!!

La ora aia C.Norris si cu mine serveam cafeaua in Mall Walhalla, barfind putin pe marginea conceptului cetzos de Götterdämmerung.  :wink:
posibil sa gresesc, dar putin probabil :evil:
eu nu zic ca gresesti, dar poate te inseli... :-D
macar asta imi amintesc...
dar luand sema de cine vorbim, sa stii ca Chuck Norris a fost in acelasi timp si la mine, si cu tine la cafea  :-o
cu siguranta  :lol:



Aseneth

Citat din: Dharanis din  19 Decembrie 2014, 15:51:12
Istetimea Ta: e un fapt cunoscut ca un utilizator care foloseste anii in numele ales pe un forum da dovada de lipsa de imaginatie (si de inteligenta), exact la ceea ce ne-am astepta de la tine.

Probabil ca prin "ne-am astepta" te referi la thefartearthsociety.
Nu inteleg ce inseamna lipsa de imaginatie pentru cineva care emite platitudini chiar si in privinta planetelor (ca sa parafrazez un coleg de forum).

E pacat ca o idee, care poate sau nu deveni teorie dovedita, si aici ma refer la datarea incorecta a evenimentelor, se pierde din cauza orgoliului emitatorului ei care nu accepta si parerile celorlalti, chiar daca sunt contradictorii.

Xanadron

Citat din: Aseneth din  19 Decembrie 2014, 19:58:40
Probabil ca prin "ne-am astepta" te referi la thefartearthsociety.
:-D ...fart_earth ?!
Adevaru-i si mai tenebros :evil: dupa unele surse, crede-ma: la fel cum nimeni nu stie "adevaratul nume al lui d-zeu" (alt topic extremist si inevitabil generator de "flames" cindva p-aici), nici pe societatea pomenita n-o cheama asa... dar nici altcumva.

Iar ultimul individ nesabuit care i-a aFLAT  :lol: si mai ales i-a pronuntzat numele ocult - si complet - a fost gasit aplatizat mai dihai ca Terra d-un buldozer si strecurat in final ca un plic pe sub usa penthouse-ului sau din Ferentari.

Cu orice risc, tre'sa va destainui totusi adevaratul nume al lui dumnezeu (sau al flatearthsociety - ca-i tot aia.):
El esteeee.... fat-flat-fart-earth-society !!!! :-o
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aliosa

Citat din: Dharanis din  19 Decembrie 2014, 16:58:42
Deci, daca vreti sa va ia cineva in serios, va trebui sa explicati cum e posibil ca egiptenii sa fi stiut cum sa calculeze tan 51.855 grade.
Eu unul (nu amestec restul colegilor de pe forum in asta) consider ca ar fi cazul satzi pui intrebarea daca te ia cineva in serios .
Cum ai resusit sa faci ciorba asta de Pompei cu Herculane , un pic de Vezuviu plus niste egipteni cu 4 la mate si sa ne-o servesti pe o tava plata care pe deasupra nici nu s-a racit de prea mult timp , nu inteleg , probabil te doare'n cotu' sacru de cata rabdare au unele persoane .

Urban

#58
Inainte de orice discutie mai elaborata cred ca ar fi indicat sa vedem si ce zice A. Fomenko:
http://en.wikipedia.org/wiki/Anatoly_Fomenko
http://ro.wikipedia.org/wiki/Noua_Cronologie

... sincer nu e un tampit adunat de pe strada, cred ca merita atentie.

Download:
http://fastupload.ro/3404fd067e12fc210a8c55facd1a8427.html

Anatoly Fomenko - History: Fiction or Science? vol.1 (engleza/pdf)
Anatoly Fomenko - History: Fiction or Science? vol.2 (engleza/pdf)
Anatoly Fomenko - History: Fiction or Science? vol.3 (engleza/pdf)
Anatoly Fomenko - History: Fiction or Science? vol.4 (engleza/pdf)
Dilema Pastelui - Dr. Gleb Nosovsky (romana/pdf)

Sa nu uitam ca:
"Who controls the Past controls the Future.
Who controls the Present controls the Past."
 
George Orwell

Xanadron

Valabil citatul lui Urban din Orwell (elevul lui Huxley si deloc intimplator continuatorul ideii "de "Brave New World"), dar eu cel putin n-o vad aplicabila discutiilor de-aici si ramin pe pozitia "Don't feed the Trolls".

Parere gresita, discutabila – ziceti-i oricum, insa in mintea mea marginita chiar NU pot face vreo legatura [utila] intre necesitatea descuscutarii conspirationiste reale si-o teorie ca a lui Fomenko (bravo lui oricum pt. "fibra speculativa")... repet insa, o teorie inedita, shocanta si ATIT.

P.S. Cindva postasem asta (http://pastebin.com/irj4Fyd5  - COINTELPRO Techniques for dilution, misdirection and control of a internet forum ) pe "Wake up, sheeple!" si ramin la convingerea ca ponturile date-s inca valabile – nu insinuez nimic, doar zic si eu ca s-o spun. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/