Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pompei/Herculane distruse de eruptia vulcanului Vesuvius dupa anul 1700 en-nici macar ipoteze

Creat de Dharanis, 24 Iunie 2014, 11:18:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Citat din: Dharanis din  15 Septembrie 2016, 12:59:15
A nu se uita faptul ca mi s-a interzis in mod direct in a posta in alta parte a forum-ului, in afara de sectiunea special creata cu un nume deosebit, Idei Plate, precum si modificarea titlurilor discutiilor cu "nici macar ipoteze".
Va rog in mod expres sa postati pe forum aceste directive...indirecte,si sa demonstrati ca sunteti intr-adevar o...victima. In cazul in care nu faceti acest lucru,voi fi tentat sa cred ca doar pozati intr-o victima a sistemului,si s-ar putea ca sistemul sa va dea atunci motive sa va puteti plange de el. Si acesta nu este o amenintare,ci o...consecinta! Pentru ca NICIODATA,NIMANUI,nu i s-a restrictionat accesul intr-o anumita zona a forumului.(Exceptie face Zona Zero). De fapt,daca ma gandesc cred ca pot gasi cel putin 5 postari in care colegi de pe forum va reprosau ca nu iesiti din topicurile dumneavoastra.
Asadar stimabile  @Dharanis va rog sa va argumentati afirmatiile,in caz contrar voi considera ca va bateti joc si jigniti administratia acestui forum si va voi bloca accesul la acest forum pentru o perioada de timp.  Ca sa stim exact ce vorbim,respectiv scriem!


  In rest,numai de bine.
alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Dharanis

Pesemne ca ai uitat...

PS  Topicurile tale le voi muta la sectiunea DIVERSE.Sper sa nu te deranjeze asta...

Asadar, sectiunea diverse, sau, daca mai umpli forumul asta cu linkuri "fara numar,fara numar"...cosul de gunoi.

Cat despre mutarea acestor...subiecte la sectiunea Diverse...ai dreptate.O sa fac o sectiune la Pagina Comica.Pentru ca acesta este un forum serios,si citit,asa ca nu iti voi permite sa-ti prezinti...fanteziile drept adevaruri absolute.


De aceea consider ca posturile tale nu sunt...compatibile cu acest forum.

Daca ai ceva de spus, o poti face aici,cu subiect si predicat!



Ai adaugat sufix-ul "nici macar ipoteze" titlurilor mesajelor mele.

Insa eu v-am adus aici dovezi formidabile, sa le enumeram un pic.

Hartile care infatiseaza Pompei ca oras in plina activitate cel putin dupa anul 1570 e.n.

Datarile arheomagnetice care dovedesc ca artefactele gasite la Pompei apartin sec. XVII.

Efectul Lamoreaux, experiment efectuat la Yale University, in vid complet, de unul dintre fizicienii importanti ai lumii: cele doua placi de metal sunt IMPINSE una catre cealalta de catre undele telurice.

Efectul Biefeld-Brown: video-uri efectuate in vid, care arata ca un capacitor se va misca doar prin aplicarea de forte electrostatice.


Cred ca imi datorezi macar aceasta mica dovada de respect: sa refaci titlul original al mesajelor mele.

Daca pe tine te face fericit "Idei Plate" asta e situatia: insa cititorii pot vedea ca dovezile prezentate sunt exceptionale, si apartin unora dintre cei mai mari fizicieni ai lumii, de la Dr. Nikokai Kozyrev, la Dr. Bruce DePalma.

Dharanis

Iata un posibil nou titlu pentru aceasta sectiune: Dincolo de Granitele Realitatii (in loc de idei plate).

Cu siguranta ca pamantul plat si noua cronologie radicala a istoriei reprezinta tocmai subiecte care apartin aici.

Chestia cu ireale/science fiction poate fi pastrata.

Aliosa

Citat din: Dharanis din  15 Septembrie 2016, 12:59:15
Muntele Meru se afla undeva langa Marea Marmara, are o inaltime de aproximativ 25 de km.
Daca se afla undeva pe langa , deci nu se stie exact locatia, cine a aproximat cei 25 km inaltime , nu de alta dar e relativ aproape si in zilele cu cer curat ar trebui sa avem o priveliste pe cinste mai ales daca pamantul e plat .

Dharanis

Stim ca deasupra Pamantului Plat, Soarele orbiteaza la o altitudine de cam 12-15 km, iar asta se intampla exact la nivelul primului dom (bariera de aether); efectul Allais are loc cand Soarele Negru trece prin fata Soarelui, eclipsa solara, activand corzile de subquarks levogiri, care influenteaza orbita pendulului din laborator.

Stim ca celelalte planete si stele orbiteaza la o distanta un pic mai mare, poate inca vreo 20 de km pana la domul final, unde exista granitele universului nostru.

Si atunci o altitudine de 25 de km este o cifra minima, poate ca Muntele Meru are 30 de km in inaltime.

Stim ca acest munte urias, central, unde se afla atat Gradina din Eden, palatul ceresc, toti ingerii, este pozitionat exact in centrul pamantului plat, adica exact zona noastra, de aceea a trebuit ca istoria sa fie falsificata la greu, pentru ca noi, mostenitorii lui Pelasg, primul fiu al lui Noe, sa nu mai stim cine suntem, sa ne pierdem legatura cu trecutul real.

Descrierea acestui munte este facuta in cartea lui Enoh, in capitolele nefalsificate (majoritatea capitolelor cartii lui Enoh, cu exceptia descrierii orbitelor Soarelui si a Lunii, si a descrierii Muntelui Meru, au fost falsificate).


SLEAH19

 Pun şi eu o întrebare de-a droanga:

  Orbita Soarelui, care orbitează la altitudinea de maxim 15 km deasupra pământului plat, are un traseu fix sau baleiază?
În cazul în care orbita baleiază sau chiar dacă este fixă, Soarele poate proiecta umbra muntelui Meru pe anumite porţiuni de pe suprafaţa pământului plat?
Poate deasemenea să se ciocnească de muntele Meru care are o înălţime dublă faţă de altitudinea Soarelui, respectiv 30 km, sau îl pilotează cineva astfel încât coliziunea să nu aibă loc?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Dharanis

Orbita solara arata cam asa:






Iar acesta este universul nostru:




Umbra Muntelui Meru nu poate fi proiectata atata timp cat existenta sa este complet ecranata fata de ochii oricarui privitor (poate avea al treilea ochi astral deschis la orice nivel, tot nu va vedea nimic), si implicit fata de lumina Soarelui.


Cel mai important aspect al teoriei geocentrice cu un pamant plat este, de departe, miscarea de precesie solara.

Aceasta miscare continua, spre vest, a Soarelui, are loc astfel:

3,11 - 3,17 secunde pe zi

19,074 minute pe an

49 secunde de arc pe an

1,5 kilometri pe an

Avand in vedere cei aproximativ 6000 de km dintre tropicul Cancerului si tropicul Capricornului (limita inferioara si superioara a orbitei Soarelui), si faptul ca exista sase perioade distincte intre cele doua echinoctii in care durata zilei/noptii are o datare precisa, avem atunci la dispozitie aproximativ 1000 de km pentru a inregistra miscarea de precesie totala a Soarelui.

Stiind ca miscarea de precesie spre vest masoara 1,5 km pe an, acest lucru inseamna ca istoria este mult mai scurta decat ni se spune/preda in mod oficial, o noua dovada a noii cronologii istorice.


Intrati pe theflatearthsociety.org sectiunea forum, sectiunea true believers, sirul meu de discutii: Advanced Flat Earth Theory, da-ti click pe ultimul mesaj si derulati in sus pana la mesajul F. Hopkinson's Mayan Pyramid (mesajul #272), care include calculele precise pentru precesia solara.


In cartea lui Enoh gasiti descrierea muntelui Meru:

http://www.johnpratt.com/items/docs/enoch.html

capitolele 14, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31, 33

Pana acum am fost singurul cercetator care a descoperit greseala imensa comisa de traducatorii cartii lui Enoh: marea Eritreei = marea Neagra = sea of Atil (nici unul dintre ei nu a inteles ce este sea of Atil)

https://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=45731.msg1130692#msg1130692 (analiza completa facuta asupra citatului cu marea eritreei, nu este un link catre sirul meu de discutii, doar catre o sectiune putin accesata pe tfes)

Aliosa

Citat din: Dharanis din  16 Septembrie 2016, 07:35:38
Stim ca deasupra Pamantului Plat, Soarele orbiteaza la o altitudine de cam 12-15 km, iar asta se intampla exact la nivelul primului dom (bariera de aether); efectul Allais are loc cand Soarele Negru trece prin fata Soarelui, eclipsa solara, activand corzile de subquarks levogiri, care influenteaza orbita pendulului din laborator.

Stim ca celelalte planete si stele orbiteaza la o distanta un pic mai mare, poate inca vreo 20 de km pana la domul final, unde exista granitele universului nostru.

Si atunci o altitudine de 25 de km este o cifra minima, poate ca Muntele Meru are 30 de km in inaltime.

Stim ca acest munte urias, central, unde se afla atat Gradina din Eden, palatul ceresc, toti ingerii, este pozitionat exact in centrul pamantului plat, adica exact zona noastra, de aceea a trebuit ca istoria sa fie falsificata la greu, pentru ca noi, mostenitorii lui Pelasg, primul fiu al lui Noe, sa nu mai stim cine suntem, sa ne pierdem legatura cu trecutul real.

Descrierea acestui munte este facuta in cartea lui Enoh, in capitolele nefalsificate (majoritatea capitolelor cartii lui Enoh, cu exceptia descrierii orbitelor Soarelui si a Lunii, si a descrierii Muntelui Meru, au fost falsificate).
Teoria pamantului plat spune ca centru este polul nord (care ar fi de fapt sudul) iar maginea farfuriei este opusul , tu pentru care teorie a pamantului plat aduci aici dovezi ? Marea Marmara nu e la polul nord .
https://www.google.ro/search?q=flat+earth+model&rlz=1C1JPGB_enRO615RO615&espv=2&biw=1920&bih=955&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj4ut6hs5TPAhVfF8AKHYOaBgoQ_AUIBigB#imgrc=JV5qPsXuQ3zI8M%3A

Dharanis

Din pacate, cele doua site-uri care dezbat TPP au fost impanzite de personaje care lucreaza impotriva geocentrismului si a teoriei pamantului plat.

Asa s-a nascut harta cu centrul pamantului la Polul Nord, numai ca exista orbite stelare circumpolare si la Polul Sud.

Si nu s-au oprit aici.


Agartha - centrul tibetanilor de rit al bonetelor rosii

Shambhala - centrul tibetanilor de rit al bonetelor galbene

Shambhala astrala

Thule - Antarctica - Atlantida sudica

Atlantida nordica - Groenlanda

horia2008

Citat din: Dharanis din  16 Septembrie 2016, 20:24:14
Din pacate, cele doua site-uri care dezbat TPP au fost impanzite de personaje care lucreaza impotriva geocentrismului si a teoriei pamantului plat
.................

te rog horia sa folosești un limbaj civilizat!
Mulțumesc mult,
abyss

liviutatarus

Imi poate spune si mie cineva referitor la teoria pamantului plat, cum se produc eclipsele de soare?

Grifon

Pânã la primirea răspunsului dvs.,dle. liviutatarus, am o rugăminte la dl. @abyss:
Hai să mutăm ultima postare a d-lui. @Dharanis la subictul "Vril", ok ?
Din două motive (zic eu, pertinente):
1) chiar merită disecate ultimele dumnealui aserțiuni
2) suntem atât de singuri pe topicul  "vril", incât aproape ni se face dor unul de altul....hahahahaha !

Dharanis

Abordarea vril de acolo e diferita de mesajul meu, si oricum ambele versiuni sunt la "subiecte ireale".

Imi poate spune si mie cineva referitor la teoria pamantului plat, cum se produc eclipsele de soare?

Exact asa:







Fotografii realizate in Antarctica, 2003, de catre Fred Bruenjes.


Dovada suprema ca nu luna se interpune intre Pamant si Soare pe timpul eclipsei solare este efectul Allais.



Confirmarea efectului Allais, 1999-2011:

http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1626747#msg1626747 (include experimente efectuate la noi in tara)

Calculele precise facute de Dr. Maurice Allais:






Grifon

Faptul că toate abordările "Vril" au fost incluse la secțiunea de care amintești nu e deloc rău, dle @Dharanis. De altfel, precum poți remarca, secțiunea se numește, complet, "ireale...pe bune". Este o denumire foarte inspirată, fiind similară genului de investigație "brevetat" de autorii Louis Powels și Jacques Bergier ("Dimineața Magicienilor"), pe care ei l-au intitulat realism fantastic.

Acum, depinde de cititori pe care din cei doi paradoxali termeni pun mai mult accentul.

Iar dacă abordarea domniei tale despre Vril e diferită de ale noastre, iarăși, e foarte bine. Nici ale noastre nu sunt omogene/unitare...iar eu, unul, recunosc sincer că doar "bâjbâi".Prin urmare, dacă socoți că ne poți completa (sau corecta) pe subiectul "Vril"....păi hai să vorbim la "Vril" !

De nu, iarăși e bine. Ne vom mulțumi doar cu micile "inserții" cu care ne onorezi ocazional, din turnul (farul ?) dumitale de fildeș.

abyss

Asta e !   :rainbow: nota 20 maestre!  :ufo: