Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

- Sweet 16 -

Creat de abyss, 13 Mai 2014, 12:16:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

#45
Citat din: abyss din  15 Mai 2016, 10:49:09
Și cu ce ar ajuta sa dezlegam enigma? La ce bun?

Because "The individual is ephemeral, races and nations come and pass away, but man remains. "

Sau pe românește, la ce ajută un nou născut?

LE. Ce schimbare de optica ciudata ...cine întreabă ?

abyss

O maimuță întreabă.

Întrebarea mea este/era serioasă. Ce e așa ciudat? Ce schimbare?  Nici o schimbare.
    Mă gândeam cui îi folosește astăzi sa înțeleagă cum tăia piatra și își făcea magneți leedskalnin, ce vizuina avea el despre lume etc. Cui i-ar folosi? și de ce? Ție cum ti-ar folosi și la ce. Ce ai face de mâine dacă ai înțelege tot în legătură cu sweet 16 etc etc ? Vreau să aud din motive simple , umane , câteva răspunsuri. Nu e nimic aiurea. Ce naibii. ...

fiulploii

Adica omul ăla s-a chinuit să lase un mesaj si sa nu se obosească nimeni sa-l descifreze?  :lol:
Frumos îi? Acum daca ma mai intreb si de ce Edy nu a lăsat mesajul in clar treaba devine si mai si , nu? O fi fost el un tip zeflemitor si pamfletar insa circula ideea ca a murit de cancer cauzat de mașinăria aia ce emitea sau folosea câmp electromagnetic intens .
   Orice colecționar - de idei, de șervețele , de monezi , etc - chiar daca e mai avar așa cu arătatul colecției către altii , tot simte nevoia sa lase indicii pt a descoperi altii cât de meseriaș a fost el , preferabil cat este in viata .
   In cazul prezent cred insa ca nu a lăsat suficiente indicii si mai ales ma intreb cine a descompletat dispozitivul ăla deși cred ca Ed in persoana . Părțile lipsa sunt pe undeva prin atelierul lui răspândite si desfăcute fiindca altul din exterior nu ar fi lăsat vreo urma . Spuneam in alta postare ca ar fi transmis vibrații in piatra cu ajutorul cutiei negre enigmatice ce zic unii ca era un aparat de radio . Știi de ce zic asta? Pentru ca in atelierul lui Ed sunt câteva aparate de radio iar la un moment dat poliția a venit in control fiindca a primit plângeri ca se întâmpla cevaciudat pe domeniul lui Ed , oamenii observând ca omu' întinsese câteva fire de cupru la înălțime . Raportul poliției - ziceau niste tipi - specifica ca erau antene pt aparatul de radio - cel putin asta a fost explicația data de Ed .
   Mai trebuie si alte motive? Nu mai am  :lol:

Ganditorul

#48
Ca in orice incifrare doar unii pot sa "citeasca" mesajul... ceilalti fiind dusi pe cai gresite. Adica, tradus, mesajul era si este pentru cei care inteleg vechea stiinta a vibratiilor, vechea stiinta a armoniei si rezonantei cu Pamantul, ca parte din Univers. Ceilalti, care nu inteleg mesajul, fie il ignora, fie - dac vb de cei care au cunoastere, alta cunoastere - il distrug, pentru ca le-ar aduce pe viitor un disconfort al vietii lor, chiar daca vorbim fie si doar de "trezirea maselor". Pentru ca intre cei doi poli de putere exista o mare masa de oameni ale caror simpatii oscileaza de la un pol al puterii la celalalt. Asa a fost de la distrugerea Bibliotecii din Alexandria si pana la vestigiile antice de la Palmira. Asa au fost urmariti, marginalizati, distrusi cei care aveau vechea cunoastere de la vremea Inchizitiei - Giordano Bruno, Galilei si pana la Tesla, Moray, Leedskalnin, Reich si multi alti cautatori ai free energy.
De ce cautam aceste raspunsuri ? Depinde de care parte a baricadei suntem ...daca suntem simpatizantii "unora" sau "celorlaltora". Parerea mea.

Grifon

Sa nu ne pierdem in "lanul de secară" uitãnd tocmai "primele trepte "!. Ceea ce pare doar un zambet al dimineții ascunde multe, iar noi vom purcede iar inspre graba care mai rău incurca poteca elefantului, decât o lumineaza ! Sã privim ușor lumea si prin ochi recunoscători - nu doar cu măsura unor hiper-critici ! O boare de intuiție face cât un șovoi de silogisme !
Și atenție ! Asta o zic eu, un pozitivist mai acerb decât August Comte......

Xanadron

Citat din: abyss din  15 Mai 2016, 23:05:04
O maimuță întreabă.

Întrebarea mea este/era serioasă. Ce e așa ciudat? Ce schimbare?  Nici o schimbare.
    Mă gândeam cui îi folosește astăzi sa înțeleagă cum tăia piatra și își făcea magneți leedskalnin, ce vizuina avea el despre lume etc. Cui i-ar folosi? și de ce? Ție cum ti-ar folosi și la ce. Ce ai face de mâine dacă ai înțelege tot în legătură cu sweet 16 etc etc ? Vreau să aud din motive simple , umane , câteva răspunsuri. Nu e nimic aiurea. Ce naibii. ...
Un alt maimutzoi [decit @fiulploii] incearca sa-ti raspunda "simplutz, umanoid": :-) ar folosi de ex. la taierea/transportul lejer al chetroaielor natural izolante (= poroase) pentru construirea de case accesibile lu' everybadea, desi maretze.

...Dar stai, :lol: nu s-ar strica oaresce echilibristici oculte prin rasarirea abrupta a milioane de casoaie cu efect nu doar de "masconi" (mass-concentration-units), ci si-n alte directii subtile?! - fiindca ar fi inevitabila si materializarea fara efort a nenumarate geometrii energo-modelatoare feng-shu-ice, obeliscoide, stupareze s.a.m.d.
(Parerea mea scurtissima desi tot NWO-conspiro-, ca-s alte 1001 efecte colateral disecabile.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#51
Citat din: Xanadron din  17 Mai 2016, 11:00:22
Un alt maimutzoi [decit @fiulploii] incearca sa-ti raspunda "simplutz, umanoid": :-)
Nu l-am numit maimutzoi pe briliantul coleg @fiulploii. Atentie la atentie, maestre...

Eu am pus o intrebare oarecum simpla:
Citat din: abyss din  15 Mai 2016, 10:49:09
Și cu ce ar ajuta sa dezlegam enigma? La ce bun?

fata de care fiulploii a manifestat suspiciuni crezand ca nu imi apartine si a finalizat cu "cine intreaba?" eu raspunzandu-i cu o "maimuta". Adica un nestiutor, adicatelea persoana mea si nu altcineva. Deci acea intrebare era pusa de catre mine, eu fiind mai-mu/t/za.

Si o reiau:
Citat din: abyss din  15 Mai 2016, 23:05:04
.....cui îi folosește astăzi sa înțeleagă cum tăia piatra și își făcea magneți leedskalnin, ce viziune avea el despre lume etc. Cui i-ar folosi? și de ce? Ție (sau vouă) cum ti-ar folosi și la ce. Ce ai face de mâine dacă ai înțelege tot în legătură cu sweet 16 etc etc ?

Nu am cerut truisme ci păreri personale. Ce ar face fiecare cu cu informația, cum i-ar/ar folosi-o, ce impact are ea etc.

 

Grifon

Eu iți voi raspunde sincer, d-le @abyss. Tentatia de-a folosi in interes personal aceste secrete sunt sigur că m-ar covărși...

Xanadron

Citat din: Grifon din  17 Mai 2016, 14:39:51
Eu iți voi raspunde sincer, d-le @abyss. Tentatia de-a folosi in interes personal aceste secrete sunt sigur că m-ar covărși...
Ba, la mine tentatia de-a muri de moarte buna ar fi covarsitoare. :lol:
Mai clar: fara sa am habar de secrete doar aparent usor aplicabile, ca-n romanul fratilor Strugatzki (citat din memorie: "Hai sa fie fericire si-ndestulare pentru toata lumea si nimeni sa nu plece suparat!")

P.S.@abyss: Hai mey ca @fiulploii stie de gluma. Iar raspunsul meu (din alte jdemii posibile) am zis doar ca-i simplutz, deci truisticoid. Exact cum il vrusesi adica.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aseneth

S-au intors cei doi neuroni pe care i-am trimis in misiune secreta de cercetare pentru a sparge codul Sweet 16. Mi-au spus ca poate fi vorba de muzica clasica. Adica, SUITE 16. Cele mai cunoscute sunt Weiss si Hendel, dar nu sunt singurele. Ca cica muzica misca pietre (citat Orfeu-neuronilor mei le place sa se dea intelectuali cateodata   :roll:  ). Am incercat sa ii intreb mai multe, dar au zis ca au obosit prea tare, si sa preiau eu de aici. Ceea ce nu am de gand sa fac, ii las sa se odihneasca si maine ii trimit din nou la treaba.