Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

- Sweet 16 -

Creat de abyss, 13 Mai 2014, 12:16:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss


M-am gandit ca ar fi un topic minunat. Poate gasim si ceva tradus in lb. romana ori traducem noi.  Pentru ca sunt mai mult decat convins ca trebuie sa ai o minte goala vizavi de cunostintele "oficiale" legate de curentul electric.

Citat din: CHIP din  11 Iunie 2008, 15:56:27
Castelul de Coral - Constructie ridicata cu mijloace primitive?

In Homestead, Florida, a fost inaltat ""Castelul de Coral"", una dintre cele mai stranii structuri realizate de mana omului, comparabila cu Complexul de la Stonehenge, templele antice grecesti sau piramidele egiptene.
Uimitoarea constructie a fost gandita, proiectata si realizata de un singur om, Edward Leedskalnin, imigrant lituanian, ce masura 1,70 m si cantarea 65 de kilograme. Se pare ca el descoperise secretele piramidelor, levitatiei sau antigravitatiei. Materialele de constructie alese sunt incredibile. El a folosit uriase blocuri de roci coraligene, unele cantarind pana la 30 de tone. Felul in care a reusit sa le deplaseze ramane invaluit intr-un mister total, avand in vedere ca el nu putea apela, la vremea respectiva, la ajutorul utilajelor moderne.
""POARTA MIRACULOASA"". Pentru construirea zidurilor si a turnurilor au fost folosite circa 1.000 de tone de roci coraligene, alte 100 de tone fiind utilizate pentru confectionarea mobilierului si a unor obiecte de arta. Obeliscul cantareste 28 de tone. Zidul ce inconjoara ""Castelul de Coral"" masoara aproape 3 metri inaltime, fiind alcatuit din blocuri uriase de piatra ce cantaresc, fiecare, cateva tone. Crenelurile sunt postate pe zidurile inalte de 6 metri. Cel mai greu bloc cantareste 35 de tone. Unele dintre bucatile de piatra sunt de doua ori mai grele decat blocurile folosite la Marile Piramide de la Gizeh.
SECRETOMANIE. Lucrand singur timp de 20 de ani, intre 1920 si 1940, pentru a construi casa pe care a numit-o ""Parcul Portii de Piatra"", in Florida City, Leedskalnin a actionat astfel dupa ce a fost parasit de logodnica sa. Fata si-a motivat gestul prin faptul ca baiatul era batran si sarac. Dupa ce a colindat Statele Unite si Canada, Edward s-a stabilit in Florida din motive de sanatate, medicii descoperind ca suferea de tuberculoza. El a inceput sa-si construiasca o ""casa de corali"" in 1920. Dar in 1936, cand a constatat ca un nou cartier de locuinte ii ameninta intimitatea, el si-a mutat ""resedinta"" 15 kilometri, la Homestead, aducandu-i cateva completari si transformand-o intr-o adevarata atractie turistica. Operatiunile executate continua sa ramana invaluite in mister, deoarece nimeni nu l-a vazut efectuandu-le. El a lucrat deseori in timpul noptii, la lumina lanternei. Nu exista martori oculari care sa ateste ca plapandul barbat a transportat singur uriasele blocuri de coral. Cand el a mutat ""imobilul"" la Homestead, vecinii au putut vedea uriasele blocuri de piatra transportate cu un camion, dar nimeni nu a observat cum le-a incarcat si le-a descarcat.

INTREBARI. Exista numeroase semne de intrebare legate de scepticismul lui Leedskalnin fata de magnetism si electricitate si de incercarile sale de a da realizarilor proprii un caracter mistic si misterios. A descoperit el metoda prin care putea manevra uriase blocuri de piatra cu mijloace primitive? Edward, decedat in 1951, a luat secretele sale in mormant, acestea asteptand, si acum, sa fie redescoperite.

Citat din: fiulploii din  17 August 2012, 16:34:58
"I have discovered the secrets of the pyramids, and have found
out how the Egyptians and the ancient builders in Peru,
Yucatan, and Asia, with only primitive tools, raised and set in
place blocks of stone weighing many tons!"
- Edward Leedskalnin

Nu cred ca mai are rost minora traducere .
http://www.labyrinthina.com/ed.htm
Cert e ca de aproape 70 ani un tip singur a construit un castel din coral, mutand roci gigantice doar cu un trepied de lemn, lanturi si o mica cutie ce pare neagra in poze , cutie despre care nu se stie nimic .
   Tot el zice ca a descoperit secretele constructie piramidelor din Eghipet facand o legatura cu Peru , si din Peru sarim lejer in Romania cu ajutorul lui Daniel Ruzo
http://www.bcvideo.com/markawasi.html
http://circulartimes.org/Mystery%20of%20Markawasi.htm

Oare ce continea acea cutie pusa in varful trepiedului  :roll:
Demonstrand ca cei vechi au construit piramidele cu unelte rudimentare - exceptand cutiuta magica  :-D - se naste intrebarea daca tot ce s-a discutat aici fie si cu titlu de ipoteze ar mai fi valabile .
Si totusi , mai ramane de aflat si sursa cunostiintelor .
Parerea mea ..

P.S. stie cineva mai multe despre misterioasa cutie neagra sau macar despre ce a putut studia mister Ed ?









Nu stiu de unde sa incep asa ca oricare fir poate fi bun. De exemplu in lucrarea intitulata Curentul Magnetic zice la inceput:
"First I will describe what a magnet is. You have seen straight bar magnets, U shape magnets, sphere or ball magnets and Alnico magnets in many shapes, and usually a hole in the middle. In all magnets one end of the metal is North Pole and the other South Pole, and those which have no end one side is North Pole and the other South Pole. "
"Sa va descriu pentru inceput  ce este un magnet. Ati vazut poate magneti sub forma de bara dreapta, in forma de U, sfera sau magnetii Alnico ce sunt in multe forme, de obicei avand o gaura in mijloc. In toti magnetii un capat al metalului este Polul Nord iar celalalt Polul Sud, iar la cei ce nu au capete au o parte ce devine Polul Nord si cealalta Polul Sud"
  Pun o imagine de exemplu:



Acum... nu vi se pare cunoscut ce vedeti in imaginea de jos?

Ganditorul

Nu inteleg care "mitul spulberat" ? Adica tu crezi ca nimeni nu a cantarit/evaluat corect greutateaacelor pietre ? Adica pana azi toata lumea spunea " daca ar fi fost din granit blocul asta de piatra ar fi avut 9 to - daracum ca am descoperit ca e din material calcaros el are doar 900 de gr ? Care-i mitul spulberat ? Poate face cineva azi - de unul singur - ceva similar ? Unde, cand, cum ?
Eu cred ca deocamdata suntem doar in faza intrebarilor fara raspuns si admiratiei fara margini fata de ceva frumos.

Ganditorul

Multumesc.
Daca pui problema asa e corect. Mituri nu exista sau nu ar trebui sa ne impresioneze. Daca un om a reusit sa faca minunea aia de constructie, mai devreme sau mai tarziu vom intelege si cum a facut-o. Foarte probabil ca, corpul uman sa dezvolta in anumite conditii un soi de magnetism, sau o bioenergie care sa interactioneze cu materia facand-o sa se "aranjeze" intr-o anumita forma. Iar aici intram in zona speculatiilor ...

Fr0styan

#3
Demonstratie efectul Leedskalnin (lipire 2 bucati de otel printr-un "zap" electric)
https://www.youtube.com/watch?v=QJSDYYaF3LA


deasemenea cartile lui au criptate setarile originale pentru Enigma Machine.

Lipire magnetica  permanenta intre bucati de otel cu ajutorul unei baterii AAA

https://www.youtube.com/watch?v=UFcd_QCLK5w&t=5m56s

Urban

#4
Citat din: Guest din  14 Mai 2014, 14:27:53
Mituri care circula peste tot... ca le-a levitat, ca au fost manevrati cu tehnici magnetice speciale, ca simbolul x sau y. Ce este frumos ramane frumos, nu am contestat asta. Am contestat metodele conspirative ( tehnologie egipteano-extraterestra, secrete masonice - vezi o gramada de filme cu teorii si ipoteze ) de constructie a acelui castel. Imi pare rau daca nu am fost mai clar. De aceea am dat link spre referinta, in care specifica si faptul ca acest castel a fost construit pentru iubita lui care l-a lasat la altar.
Lucruri frumoase se fac si in ziua de astazi, chiar si cu mai multa migala... dar nu mai intru in detalii pentru ca sa nu se inteleaga ca frumuseta castelului paleste in fata altora.

Sper ca am fost mai clar.

Esti superficial.
Macar ai cautat sa te documentezi despre Leedskalnin sau te-ai oprit doar la "castel"?
...iti recomand sa vizionezi cu extrem de mare atentie toata seria Ancient Knowledge (o gasesti pe net subtitrata) si dupa aia poti sa tragi o concluzie.
Astept raspunsul tau DUPA ce vezi cu atentie documentarul recomandat (si ca sa nu pierzi timpul mergi direct la partea 5 si 6 pentru explicatiile vis-a-vis de Leedskalnin).

@fiul ploii
Cand te intrebam despre liniile Ley asta era motivul (Leedskalnin)

Urban


Ganditorul

Am gasit o imagine mai clara a obiectului care se presupune ca genera antigravitatia :




1. Mie imi pare ca la centru are un sistem gen "cremaliera" care se autoblocheaza si teoretic ar permite miscarea intr-un singur sens.
2. obiectul pare de dimensiuni considerabile, nu pare a fi fost mutat din locul in care se vede acum ( e doar o observatie pentru ca nu vad cum putea fi dus si montat in alta parte - lipsesc elementele de ancorare/fixare, este facut din metal si ...piatra, posibil liant de genul cimentului)
3. Posibil ca sub acest element vizibil sa fie un ax care sa-i permita rotatia - altfel nu vad cum invartind maneta, cam mica pentru un asa dispozitiv greu, poti obtine o miscare de rotatie a unui obiect cilindric care nu sta pe un ax ci are frecare pe toata suprafata lui de jos.
4. daca ar fi sa-i dau o utilizare cred ca mai degraba este o replica, o incercare nereusita a dispozitivului care probabil se afla in componenta portii rotative de la intrarea in castel .

Cam atat cu obsrervatiile - evident empirice, facute din speculatii pe o poza. Oricum, in cazul lui ED ...orice e posibil iar stiinta pe care o stim noi e "in vacantza".

abyss

#7

Ganditorul

Filmul propus de @Urban( ANCIENT KNOWLEDGE ) e super. E o forma de cunoastere analitica, o demonstratie a "magiei numerelor" fascinanta.
1. Dar nu cred ca Ed Leedskalnin avea o asemenea cunoastere. Mult maiplauzibila este ipoteza ca ED avea o cunoastere intuitiva, o fantastica capacitate de a intra in armonie cu existenta inconjuratoare, o extraordinara intuitie care l-a apropiat de acel "ocean de energie" in care plutim si i-a "activat" anumite capacitati psiho-motorii care apar numai in anumite conditii, la anumiti oameni.
Singurul reper real care-l avem si-l putem intelege este motivatia lui ED - iubirea. A facut tot ce a facut din iubire pt o persoana iubita pe care a pierdut-o candva. Nimic nou pana aici - majoritatea dogmelor pun iubirea in centrul lor de existenta. Pacat ca nu reusesc sa si pastreze iubirea acolo ...pt ca intra rapid in zona pragmatica a realitatii sub algoritmul : "Cine nu iubeste ca noi, pe cine iubim si noi, ii taiem capul "
- ED a reusit sa pastreze iubirea in centru existentei lui iar filmul vechi gasit la linkul urmator aduce cateva lamuriri din viata lui :
http://frumoasaverde.blogspot.ro/2012/04/castelul-de-coral.html



Xanadron

Dincolo de enigma mecanismului - antigravific in definitiv - de ridicare a Castelului de Coral, ar fi poate interesant de analizat si diverse detalii aparent minore din jurul povestii asteia intr-adevar "de basm".

Cum ar fi identitatea (si etnia) actualilor proprietari ai domeniului:
"În ianuarie 1981, Castelul de Coral a fost cumpărat de familia Levin." :wink:

...Care ar explica poate pastrarea secretului genialului Ed - cunoscut probabil demult "de catre cine trebuie".

Nici analiza simbolisticii si/sau topografiei diverselor elemente amplasate-n spatiul Leedskalninian nu-i mai putin interesanta - incepind cu prezentza lui Saturn :planet: linga Selena, :moon: situarea lor si-a altora (Moon Fountain, Sun's Couch, Repentence Corner) in context general etc. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#10
Lucra noaptea.
Cu siguranta secretul e cunoscut demult. Ma gandesc cu groaza ca daca omul avea dreptate astia ne-au furat de ne-au rupt cu "electricitatea". Am fi putut descoperi demult si singuri cum sa obtinem curent electric daca nu am fi avut mintile ocupate cu prostii.


http://blog.flavian.ro/2014/02/motor-magnetic.html

Xanadron

Citat din: abyss din  15 Mai 2014, 12:31:48
Lucra noaptea.
Si eu tot noaptea lucrez in ultima vreme - da' nu stiu cum se face ca factura la curent tot creste-n loc sa scada. :lol:

Serios acum si deloc offtopic - v. Ancient Knowledge, "redezgropata" doar de genial-depresivul ED: cine crede ca-n biblioteca din Alexandria (deloc arsa zic eu - o gasiti la Vatican garantat daca-i puteti mangli cheia lu' Kolvenbach :evil:) erau doar aiureli filosofo- teo- gnozo- etc., se-nseala amarnic.
...Dar convingerea ca anticii cunoasteau atitea (inclusiv imblinzirea gravitatiei) nu ne scuza deloc balacirea-n actuala noastra ignorantza doar aparent confortabila - ba chiar dimpotriva.

Fiindca sintem in continuare mult prea creduli, comozi si non-solidari, indiferent pe cite forumuri batem apa-n piua cu diverse grade de gratzie in loc sa ne punem nu doar mintea la treaba, ci si osu' (stiu, nu-i deloc usor by ourselves, da' nici imposibil - la fel cum stiu ca-i mai facila carcoteala decit roboteala... creativa).
Ce-i drept, unele circumstatze atenuante exista - legate mai ales de cercul vicios al luptei pentru supravietuirea-n ziua de maine - care-i de fapt un zid solid "reparat" prompt de :evil: de la primele semne de subrezire (urmata de viziuni "periculoase".)

...Si totusi, ramin la concluzia c-om fi subiectul unor milenare dezinformari NWO-manipulatorii, da' calificativul de "victime" nu prea-l meritam... 
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#12
Un prieten cu intuitie buna mi-a atras atentia asupra unui aspect -  n-am dat curs intuitiei dar acum cand @xanadron a punctat cam aceiasi chestie intraznesc sa dezvolt ipoteza :

2. - Ne cramponam in motivatia lui ED - Sweet 16 - uitand ca e vorba de un emigrant, abia ajuns in America, care poate (cel mai probabil...) nu stapanea limba engleza. Ceea ce auditoriului i s-a parut a fi Swit 16 ( tanara dulce de 16 ani )  ar fi putut fi in viziunea lui ED altceva.

Fonetic Sweet 16 inseamna "suit sixtiin" . dar daca ED a vrut sa spuna altceva, ceva ce fonetic in limba pocita vorbita de un proaspat emigrant insemna altceva ? De ex. ar putea fi vorba de " suit sircl-iin" - adica "dulcele (placutele) cercuri interioare" - iar de aici speculatiile pot merge departe.
Nu-i primul personaj care-si dedica viata (sau si-o pierde de dragul...) "cercurilor" - indiferent ce inseamna asta - cel mai probabil reprezentand forma sub care se combina energii subtile, aici, pe Pamant : "Noli tangere circulos meos" - Arhimede

De curiozitate, urmand aceasta ipoteza intuitiva care spune ca un emigrant poceste limba tarii in care emigreaza, am intrat pe varul google-translate si am scris fonetic in letona "six tin" iar traducerea in romana mi-a dat surpriza "sase staniu" - "tin" insemnand in letona...  staniu.
- De aici amatorii de dezlegari de cuvinte au cale libera, eventual cu un translator mai capabil in letona decat varul goagle. Dar 'sase staniu" atunci cand staniul (poleiala argintie ...) devine element de decriptare poate avea cu totul alte valente in deslusirea, cat de cat, a adevarului.

3. Mergand mai departe pe aceasta ipoteza inedita, intuitiva, fie ca e vorba de "cercuri interioare" - ca forma de exprimare a unor energii circulare pe care unii oameni pot sa le vada - si pana la "sase staniu" care poate reprezenta un obiect stralucitor in sase colturi ce poate ca ED l-a vazut candva, putem sa dezvoltam orice varianta.

Insa boala lui initiala - tuberculoza - cu care a trait pana in 1951 desi era bolnav de la inceputul secolului, ridica alt semn de intrebare. 
Tuberculoza, netratata, nu da nici o sansa de viata celui care este bolnav de aceasta boala incurabila. Pencilina a fost inventata oficial de Alexander Fleming (1928)  iar pana la intrarea ei in uzul comun au mai trecut ceva ani .
Cum a rezistat ED din 1910 pana in 1928 fara a fi tratat cu antibiotic ? A avut oare teribila boala sau altceva ?

- Sa fi fost ED sub efectul binecunoscut al unei intalniri de gradul 3 ? Simtomele se verifica oarecum - tuse, voma, sangerari . Si bineinteles obsesia de a construi ceva vizibil, ceva care sa le arate celor din "cercurile interne" (termenul de farfurie zburatoare a aparut mai tarziu, prin anii 50) ca si-a invatat lectia, ca a invatat sa manevreze energiile subtile care guverneaza existenta materiei, ca a reusit sa realizeze ceva frumos si maret pe care, canva, cei care vor veni vor aprecia.
Nu e o obsesie singulara de a lasa "semne mari, vizibile" pentru cei veniti din alte lumi.

  Doar asa ar avea logica faptul ca ED astepta si dupa 20 de ani venirea unei "tinere de 16 ani". Oricat de frumoasa ar fi fost prietena lui ED speranta ca va veni la fel cum arata la "16 ani" si peste 20 de ani e ...anacronica. Mult mai plauzibila este asteptarea venirii celor din "cercurile interioare", din "sase staniu" - steaua stralucitoare, sau oricare alt mod de a interpreta reintoarcerea ET. Faptul ca ED zambea si nu dadea explicatii suplimentare fata de subiecftul/obiectul pe care-l astepta candva sa vina, lasand lumea sa creada si sa interpreteze in fel si chip "asteptarea" lui, nu face decat sa intareasca ipoteza.
Parerea mea.

Urban

Citat din: Ganditorul din  15 Mai 2014, 10:59:09
Dar nu cred ca Ed Leedskalnin avea o asemenea cunoastere.

"Cunoasterea" i-a fost transmisa, a avut la un moment dat cateva intalniri cu Einstein sau Tesla (nu imi aduc bine aminte, se specifica pe undeva in documentar)... insa foarte interesanta si ipoteza ta cu intalnirea de gradul III.

Ganditorul

Ma refeream la cunosterea in "magia numerelor", a formulelor matematice ce se desprind din frumusetea realizarilor lui.
Oricum ar fi, intalnirile lui ED cu Tesla sau Einstein au venit dupa ce ED si-a ales terenul si a inceput constructia castelului de coral.  Deci "cunoasterea analitica", stiintifica, a venit ca o completare, mult dupa ce ED a dovedit ca are o "cunoastere intuitiva" care l-a ajutat sa aleaga locul si sa-si construiasca castelul de coral.
- Dar totodata arata ca cele doua metode de descifrare a realitatii - cunoasterea intuitiva si cunoasterea analitica, stiintifica - sunt complementare si nu antagoniste, asa cum sunt ele percepute azi (adica ori stiinta, ori credinta -- fiind vb de credinta si nu de dogma ).