Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Propunere: Noaptea Alba a Observarii Cerului

Creat de fiulploii, 11 Mai 2014, 19:38:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

  Mai am o propunere, tot din spatele tastaturii evident  :lol:

  Organizarea unei noi Nopti Albe a Observarii Cerului cu formulare imbunatatite . Costa putin spre deloc daca formularul se poate descarca de pe sait iar reclama ar fi asigurata printr-un nou interviu sau anunt gratuit .  :evil:  Presa ar prelua imediat ideea.

jean

#1
Ce sa scrii in formular? Cate avioane, sateliti, sau meteoritii care au cazut. Eu am pierdut multe ore observand cerul si nimic....In afara celor de mai sus. Observatiile OZN nu se fac din pacate la comanda.
O noapte de observare, nu este rau, mai ales daca se intalnesc mai multe persoane, ar fi un prilej bun pt. a ne cunoaste si un antrenament in obsevarea cerului. Ar fi necesar un sitem de comunicatie rapid intre grupuri (telefonul), si cunoasterea locatiei fiecarui grup. Cred ca, vreo 4-5 ore ar fi suficiente si oricum dupa ora 23, asta in cazul ca pana la acea ora observatorii nu sunt deja beti. :lol:
Mai multe?.....Veniti si voi cu idei.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

  Nu intalnire ci fiecare in zona lui , acoperind tot teritoriul Romaniei, fie ca esti la munte sau la mare - fara Brigada Diverse  :lol: si fara averse  :wink: .

  Ce sa scrii? Destule. Faptul ca obs. 1 observa un amanunt nesemnificativ pentru el, sa zicem o umbra in locatia 1 iar obs.2 vede o alta umbra in locatia 2 la timpul 2 iar obs 3 distinge o umbra in miscare la locatia 3 la timpul 3 se poate trage o concluzie, nu?

Ma ofer voluntar la analiza si triere .

jean

Ok, dar observatiile trebuiesc sintetizate de cineva, puse cap la cap altfel nu iese nimic. Daca nu face cineva asta nu putem avea o vedere de anamblu si nu putem trage anumite concluzii. Si asta numai daca observatorii sunt de buna credinta si infloresc lucrurile. Cum poti fi sigur de asta?...
Adevarul este dincolo de noi

Arhanghelul

#4
Eu ... am inceput deja ... in cimitirul Bellu ...  :evil:  :martiansmile:  :-)

Avem o poza si cu un TR3B ... Aurora ...  :evil: :ufo: :martiansad:

P.S. Nu mai functioneshte functia Likele ...  :evil:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05