Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenomenul OZN - testare a ieşirii (cîtorva) din copilăria credulă

Creat de Xanadron, 02 Aprilie 2014, 11:57:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Am deschis un nou topic ca să nu mai poluez topicul colegului classic, dar şi fiindcă unele idei (destule 100% proprii) produse de unicu-mi neuron :-D depăşesc aria temei "Fenomenul OZN - adevăr sau minciună?"
For the sake of continuity, o să citez totuşi şi precedenta-mi postare... partial ontopic.

Citat din: Xanadron din  01 Aprilie 2014, 15:30:42
Hai să mai bag o postare TLTBR (too long to be read), :lol: timpul sporovăielilor fiind se pare pe sfîrşite. Şi faza acţiunilor p-aproape, clar.

Nu fără motive solide am modificat şi titlul o ţîră - fiindcă, deşi am fost evident bombardaţi (în ultimii 50 de ani mai ales) cu atîtea clişee aberante - holiudiene, iutiubiste, cartooniste, new-age-iste etc -, fenomenu-n sine nu-i deloc o minciună (părerea mea, din nou adaug).

Majoritatea inducerilor astea (subtile sau nu) de mici/mari derapaje mintale are ca prim scop adîncirea obsesiei unora de-a privi lumea printr-o prismă binară - tip "fapt sau ficţiune".
Aşa se sugerează implicit demonetizarea prin derîdere a oricăror construcţii logice serioase/veridice pe tema observaţiilor şi/sau interacţiunilor apropiate cu OZN/ET - am mai discutat noi asta de fapt: "Care Stargates, bre? Vorbeşti de aiurelile alea din serial?" :lol:

Altă direcţie nu tocmai secundară ar fi "vînzarea de frică" prin arătarea ET :-( mai ales sub forma unor dihănii setoase de sînge omenesc, chiar dacă... de-a-n pixu', cam fără motivaţii credibile. Targetu' logic ar fi pregătirea "psy"-NLP a Turmei pentru viitoare operaţiuni false-flag gen Blue Beam, în care mobilizarea la lupta contra "invadatorilor" trebuie pritocită din timp.
Nu mai disec însă direcţia asta pînă la ultima foaie de ceapă, că-i cam groasă. Şi oricum conexiunile-s prea multe cu varza tocată de milenii de propaganda Sforarilor :evil: din noţiuni fundamentale grav distorsionate (bun/rău, adevăr/minciună, autoritate/libertate, prietenie/duşmănie etc.)

Scopul principal al minciunilor ăstora parţiale (sau gogonate de-a dreptu') e însă mascarea complexităţii existenţei noastre, a noimei vieţuirii  în interfaţă fizică în definitiv.
Vieţuire care nu (de)curge însă chiar aşa de capu' nostru - şi nici măcar după cum vrea muşchiu' "curelelor de transmisie" spre şefii din ceruri - "curele" care-s politrucii vizibili.

Gîndiţi-vă doar cam ce semnificaţie ar avea noţiunea "călătorie" pentru Ăi de ne-au creat - şi-acu' vorbesc despre eşalonul superior executanţilor de toate culorile (geneticieni grizulii cu devla bombată, "vibraţionişti" insectoizi cu antene active, nutriţionişti verzulii cu scheme semincere enorme-n baze de date cristaline etc etc).
Fiindcă ăştia CHIAR circulă... cu farfuria :ufo: - asta o ştiu sigur, deşi n-am încă informaţii dacă le e decontată benzina. :lol:

Viaţa-n sine - în sensul ei... hai să-i zicem spiritual, deloc vizibil şi mai profund ca sursă decît helixul ADN, o "simplă" reflexie şi el ("proiect arhetipal astral" :star: ar fi mai nimerit ca definiţie poate) nu prea... circulă însă la modul strict fizic.
Dar parcurge chiar şi mega-parseci surprinzător de simplu - prin naştere, moarte şi tot aşa, cu relocări prin multiple renaşteri, în la fel de multiple forme.

Mă opresc însă aici deocamdată fiindcă teoria asta-i simplă, dar deloc simplistă - şi-n plus cred că v-am făcut deja să sforăiţi profund. :-D


Hai să vă mai pisez deci un pic neuronii - ce să vă fac, dacă v-aţi riscat să reveniţi prin zona asta ciudată...

Primul punct al zărghelii mele e clar, sper: în context... interstelar, viaţa pare să călătorească în principiu numai prin moarte şi renaştere de colo-colo-n Univers(uri) - la nivelul căprăriei noastre bipede zic. Dar nu se-nvîrte redundant într-un cerc vicios-închis, ci într-o spirală lent evolutivă.
...Prea lentă, ziceţi? Nici vorbă - Universu-i perfect temporizat pînă şi-n poticnirile lui aparente.

Dar nu despre infinitatea liniilor temporale-i vorba acum. Deşi o vorbă a lui O. Paler merită poate amintită (citat din memorie): "Se zice că timpul trece inexorabil, dar de fapt el stă pe loc şi noi trecem prin el."

Să revenim deci la libertăţile incomparabil mai mari de mişcare decît astea cadorisite cu zgîrcenie din proiect nouă, "ambalajelor" sau "containerelor" de CS-uri/suflete terrane pe moment (fiindcă prea necoapte, leneşe, ignorante sau mai evoluate, dar recidiviste-n rele mai demult).
Ţopăiala printre galaxii pare să fie deci permisă doar Interdimensionalilor :-) (să le zicem ID) - şi ăştia cu "talente" variabile însă, fiindcă unii "de nivel mediu" ar utiliza nave biologice simbiotice, alţii mai involuaţi - tinichele high-tech, iar Doreii galactici cei mai sofisticaţi - nimic. Adică doar pe ei înşişi ca "vehicul".

Clar însă că materializarea temporară a ID de orice rang în trama vibraţională perceptibilă pentru noi e una... fizică, deci "reală", chiar dacă EI folosesc înţepări / croşetări ale continuumului spaţiu/timp ca să poată interacţiona uneori "eficient-primitiv" cu noi, puradeii galactici tembeli sau ceva mai isteţi.
Doar cu ocaziile astea avem deci (rarissim) ocazia să vedem OZN-uri şi eventuali ozenauţi - care sporovăiesc şi mai rar cu noi, fără să pară oricum deloc interesaţi în dezvăluirea a mai mult decît ne e permis să aflăm de la ei. Fiindcă, dac-am şti prea multe, testarea noastră-n planul ăsta fizic ar fi falsificată din start.

Că unii ID ne apar drept djini, iele, sînziene, vîrcolaci, draci, îngeri sau elfi e altă discuţie - la fel de greu lămuribilă-n cîteva rînduri ca şi controversa pe tema "sediului" lor, localizat ET, IT, subteran, subacvatic, în al nouălea cer sau al treişpelea purgatoriu. Şi zic asta nu doar fiindcă locaţia le e deseori extrem de mobilă.

O altă idee cam greu de "vizualizat" mental e faptu' că orice existenţă limitată fizic ca a noastră e STATICĂ în esenţă. Nu vă gîndiţi totuşi că puteţi să vă deplasaţi pînă la supermarket, în Baleare sau chiar pe Lună, că şpilu-i altu'.
Mai clar: cît timp sîntem încorsetaţi în ambalajul carnal, nu ne putem "mişca" de fapt prea departe de propria piele, chiar dacă ne aflăm într-o navă spaţială. Adică nu mai departe decît ne permit (imprecis şi relativ) simţurile - sau diverse aparate. (n.b.: Nu ating excepţiile - remote-viewingul, extracorporalizările etc - limitate însă şi ele-n acurateţe din multe pdv-uri.)

Pe scurt, dacă ne bate gîndul că putem evada din condiţia de "parcări" pentru germeni de viitori ID treptat mai potenţi, altfel decît ajutaţi De-Mai-Sus (ca Enoh poate), ne facem doar iluzii. Iar cea mai perfidă dintre ele rămîne aia c-am fi pregătiţi pentru saltul ăsta mai dihai ca unu' cuantic, ba l-am şi merita doar fiindcă am citit mai multe cărţulii "iluminatorii" decît alţii.

Cei mai mulţi, dacă nu chiar toţi pseudo-mesia New-Age care aiurează despre dimensiuni ori vibraţii superioare lejer abordabile "predau" deci, zic eu, lecţii false de... auto-propagare "la pachet" în alte medii - non-naturale pentru noi deocamdată. Ar fi ca şi cum am tasta un e-mail pe computerul personal şi pe urmă am trimite calculatoru' prin poştă destinatarului.

Concluzie (tranzitorie şi-n plus clar discutabilă): strămoşii noştri cel puţin n-au venit aici aduşi de OZN-uri - eventual în eprubete -, ci prin transfer subtil de matrice astrală arhetipală :star: în Materie preexistentă.
Cine şi cum anume a avut însă puterea s-o creeze şi-apoi s-o... învieze pe Ea-Materia (Nimicul Vibratoriu), n-am habar nici eu, da' nici alţii, inclusiv Papa - astea da TAINE demne de Crez "făr' de-a le cerceta"...

Rămîn deci la părerea că OZN-urile nu-s doar halucinaţii induse - vorbim de alea care nu-s fabricate aici pe Terra, evident (o altă temă inepuizabilă).
Ele-s "reale" (ghilimelele au fost sper lămurite un pic) şi prin hublourile lor - dacă le au - ne vedem cîteodată chiar PE NOI, viitorii ID.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

   Interesanta ''deschidere'' a jocului  8-)

   Si imi provoaca niste conexiuni. Traim intr-o insula. Am venit aici cu avionul energetic si la debarcare am primit un corp/costum adaptat supravietuirii zonale. Insula si tot ce se afla pe si in ea este din acelasi tip de materie ca si costumul nostru personal iar asta ne permite sa facem calatorii de explorare in conditii newtoniene .
  Scopurile acestor vizitatori care suntem noi sunt ascunse ceea ce ne face sa orbecaim in clarobscurul inconjurator dupa tel. Cand se termina sejurul este iarasi o enigma , depinzand de mai multi factori total necognoscibili si partial presupusi.
  La expirarea vizei se poate pleca - iarasi nu stim sigur daca plecam unde vrem noi sau daca avem bilet in circuit - pe principiul expus de Teoria morfogenetica a informatiei. .
Problema e ca pe aceasta insula - gradinita  :lol: nu putem discerne intre noi, supraveghetori si personalul de intretinere. Si aici imi vine in minte stirea privind existenta unui sat experimental prin Olanda in care toti rezidentii sufera de dementa senila si toata lumea e fericita. Nimeni nu cunoaste pe nimeni desi a vorbit cu el ieri sau azi-dimineata , vecinii sunt noi de fiecare data, nu conteaza ca uiti sa platesti marfa la mall, supraveghetorul va plati dupa ce pleci tu, nu conteaza ca ti-ai luat 10 paini in loc de una, supraveghetorul va aduce 9 inapoi la magazin fiindca tu uiti ca ai 10 paini dupa ce le-ai adus acasa, etc.  :-D

  Revenind acum, totusi aceasta insula este destul de mare , poti calatori prin ea insa numai cu viteze newtoniene si cu posibilitati pe masura. Daca vrei sa depasesti limitele atunci trebuie sa renunti la conditia limitarii si anume la costumul purtat ocazional.
  Faptul ca suntem nevoiti sa crestem odata cu costumul, sa ne adaptam cerintelor lui iar toata afacerea asta dureaza cativa ani buni e o problema interesanta.
  Nu inteleg totusi existenta uitarii calatoriei pana aici si nici scopul calatoriei decat numai daca suntem la scoala si nu la inchisoare  :evil: . Uneori scoala poate deveni inchisoare pentru spiritele care vor sa cunoasca si motivele scolarizarii, nu?

  S-ar parea totusi ca nu suntem singuri in aceasta situatie daca luam in considerare teoriile care zic ca suntem creatia genetica a unora ca si sclavi la baza si apoi ''uitati'' sau ''abandonati'' deoarece resetarea implica costuri prea mari.
  Gradinita e mare , are grupe de varsta diferite si mai ales, cel putin in cazul nostru , pare a fi exploatata energetic prin sentimente si emotii.

  Vrajita rau de tot deschiderea ta , colega @Xanadron si implica multe tipuri de personaje .
  Am sa revin mai incolo ...

Xanadron

Şi eu o să revin - la fel amplu (şi plicticos poate), insa după alte (eventuale) intervenţii la fel de iscoditoare ca a ta, fiualploii -  fiindcă personajele :-) implicate-n poveste sînt într-adevăr (prea) multe, dar atit de interesante că merită efortu'.
Deşi, sincer să fiu, am cam obosit. :|
Nefiind însă tocmai "conformist", încerc totuşi să continui cu orice risc cruciada (aparent inutilă şi oricum antiproductivă pentru mine-containeru-n criza-de-timp) a contrazicerii zicalei ăleia semi-parşive - "Cine ştie multe, tace - şi viţăvercea".

Zic "cu orice risc" fiindcă deja am primit semnale (nu de pe RUFOn) c-aş fi oareşcum lipsit de... smerenie făcînd cică pe "cunoscătoru' lu' peşte al Tainelor" p-acilea - în loc să bag vreo sută de mătănii poate. :lol:
...Cînd taman pe dos grăiam - recitiţi bre cînd sînteţi mai treji ! (unii).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Citat din: Xanadron din  03 Aprilie 2014, 10:35:49
Greu de facut oricum in 2-3 vorbe o analiza a notiunii "patriotism" (cine-a scornit-o si ce vrea ea)
(Completare care cred că-şi are locul aici, fiindcă depăşeşte aria subtemei masonice.)

Patriotismul ar fi aşadar - după mine cel puţin - un simţămînt cu urmări preponderent nefaste şi indus cu intenţie post-babilonic, adică după "încurcarea limbilor".
Simplist descris, îmi imaginez deci că Dorelu' galactic... cam luciferic :evil: de fapt (prietenii de la Vatican ştiu de ce... :wink:) şi de grad nu tocmai înalt în ierarhia Designerilor Divini Yhwh-Yaldabaoth a primit indicaţia: 
"Întărîtă-i, Drace! Şi fă-i să nu se înţeleagă ioc între ei - că altfel de unde ne luăm noi recolta de Loosh?"

Posibil însă şi ca, dincolo de percepţia noastră inerent subiectivă a binomului Bine/Rău, inducerea impulsului caftelii perpetue :lol: De-Mai-Sus să aibă şi-un rol "pozitiv" în evoluţia noastră prin suferinţă (fără cruzime / intoleranţă / rapacitate n-am percepe şi eventual alege prin liber-arbitru blîndeţea / iertarea / altruismul de pildă, nu?) şi să justifice cumva inclusiv paşii ulteriori făcuţi în direcţia dezbinării umanităţii pe multiple planuri, prin la fel de numeroase polarizări (mai ales religioase).

În orice caz, trama asta logică (părerea mea - subiectivă, clar) anulează din start unele presupuneri TVM-iste cuprinse-n "Programul Terra", din simplul motiv că tot complexul de preocupări umane legate de viermuiala războinică n-ar favoriza deloc "sărăcirea cu duhul...ADN-istic" presupusă (fals zic io) ca fiind targetul prim al Recoltatorilor LI .

P.S. Să nu ziceţi că-s offtopic - fiindcă şi numitul YHWH trebuie clar inclus în tagma ID-ilor "farfuridici". :ufo: :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

   Consider la ora actuala ca patriotismul izvoraste din sentimentul de supravietuire a speciei particularizat la teritoriul unde s-a aflat portalul de intrare in lumea asta si educat/dezvoltat prin programele induse de ''dezvoltatorii'' de langa tine .
   Constat apoi o spargere si nimicire in desfasurare a potentialei uniuni globale umane parca pentru a grabi o compactare rapida si eficienta in jurul notiunii de patriotism planetar - nu cred ca exista acest concept deocamdata  :lol:
    Analog cu spargerea rocilor pentru a putea fi mai bine amestecate intr-un liant nou pentru o constructie de amploare.
   Fenomenul OZN ce devine tot mai mult terestru cred ca face parte din regie insa nu cunosc scopul sau ''maretia'' pentru care suntem astfel ''macerati'' in suc propriu  :-D

  Apropiata - dupa unii - resetare a sistemului financiar global inca nu ar fi pe deplin hotarata fiindca nu se inteleg cei din consiliul de conducere ?
   Glorioasa asteptare plina de sperante inoculata de milenii si trecuta din era in era de-a lungul sirului neintrerupt de religii contribuie si ea din plin la linistea de care au nevoie proiectantii.
   Faptul ca peste tot, in toate religiile  , doar Creatorul/Creatoarea/Creatorii si Omul au Liberul Arbitru iar toti ingerii, demonii, spiritele, djinii, etc. se supun celor doi si nu creeaza ceva decat la comanda unuia sau altuia ma face sa concluzionez ca Omul este Creatorul ..decazut cumva sau restrans cumva din potentzele sale . Motivele pentru care este asa sunt prea departe de mine ca sa le zaresc acum  :lol:
  Evolutiile actuale globale le asemuiesc cu o echipa de bucatari care s-au strans sa faca Tortul miresei si cand sa fie aproape gata, se trezeste unul ca siropul lui de artzar a fost folosit ilegal de altul si cere bucata aia de tort sa o decoreze el  :-D Haios de tot daca privesti de undeva de la distanta si copilaresc in acelasi timp. Asta daca nu cumva exista o stimulare spre astfel de actiuni din partea proprietarului bucatariei.

  Acuma cine o fi si cine nu Interdimensional cred ca merita putin detaliat . Posibil ca unii sa fie tot din zona insa cu propulsie fizica si nu energetica . Poate ca propulsia este informationala .
  Nu cred ca tehnologia este la capatul drumului, dimpotriva !

P.S. de fapt ce am vrut sa zic ?  :lol:

Xanadron

@fiulploii: O să-ţi răspund c-un pas în urmă, aplicînd "teoria sertarului redeschis" (abia după o zi-două observi erorile primei reacţii).
Cred că aşa-ţi răspund măcar parţial (deocamdată) şi la... chestia aia de pe mail/PM, cam greu de expediat în două vorbe.. :wink:

.Traim intr-o insula. Am venit aici cu avionul energetic si la debarcare am primit un corp/costum adaptat supravietuirii zonale. Insula si tot ce se afla pe si in ea este din acelasi tip de materie ca si costumul nostru personal iar asta ne permite sa facem calatorii de explorare in conditii newtoniene .
  Scopurile acestor vizitatori care suntem noi sunt ascunse ceea ce ne face sa orbecaim in clarobscurul inconjurator dupa tel.


Scopul principal îmi pare clar: învăţarea progresivă (şcoala... sau chiar grădiniţa Terra pare să fie însă şi puşcărie simultan - deşi doar pentru unii "elevi" recalcitranţi). Imaginează-ţi deci c-ai fi pus pus direct la la manşa unui elicopter (experienţă 3D) cînd n-ai mers pînă atunci nici măcar cu bicicleta (2D).
Comparaţia asta o simţi cel mai acut dacă lucrezi în design industrial - majoritatea studenţilor "văd" proiectele doar în 2D şi abia după ani de hîrşire-n modelare (preferabil efectivă, manuală şi nu doar digitală) încep să aibă habar de manevrarea volumelor, intersecţiilor de planuri etc.
De... 4D ce să mai zicem? Tot în parabole simpliste extrapolînd, puţini designeri pot previziona de ex. uzarea morală a proiectelor ÎN TIMP -  a 4-a dimensiune.

În subsidiar - sau mai bine-n paralel, că-i la fel de important - "educatorii" noştri discreţi (nici ei perfecţi, că altfel nu ne-ar apărea cîteodată pur şi simplu din greşeală vizibili - v. cazul Kumburgaz, care zic eu face parte din categoria asta de obs. OZN) cred că ne "dresează" prin 1001 metode (cu sau fără bice) să devenim într-adevăr UMANI.

Ăsta ar fi de fapt ciclul cel mai greu de absolvit , fiindcă ar trebui să ne construim singurei caracteru' la standarde galactice, ajungînd prin replay-uri liber-arbitrate intern la concluzii corecte apropo de acţiunea-reacţiunea karmică, rezultatele trifurcărilor opţionale tip "bine / rău / binişor" etc. Mai ales fiindcă alegerea "binelui" nu prea dă satisfacţii imediate, ca-n cazul alegerii drăcismelor :evil: - rapid, însă doar aparent "rewarding".

Cand se termina sejurul este iarasi o enigma , depinzand de mai multi factori total necognoscibili si partial presupusi.

Termenul "absolvirii" pare variabil - de la 2-3 pînă la 2-3.000 de "reşcolarizări" - mai rar pe aceeaşi planetă şi mai des în locaţii variabile. Examinatorii  - ozenauţi sau nu - ar trebui să aibă timp berechet oricum (unii  De-Foarte-Sus fiind sigur în afara jurisdicţiei lu' nea' Kronos).
De subliniat ipoteza (credibilă) că "testările" unor "containere" se derulează de fapt simultan, pe linii temporale paralele.

Problema e ca pe aceasta insula - gradinita   nu putem discerne intre noi, supraveghetori si personalul de intretinere.

Păi altfel s-ar alege prafu' de şcoala terrană, da' şi Universu' ar fi făcut varză, fiindcă ar trece-n ciclul superior şi unii ca Fane Spoitoru sau Tony Blair (exemple aleatorii, doar aparent diferite), prefăcîndu-se zmecheros că-s băieţi buni. :wink:

S-ar parea totusi ca nu suntem singuri in aceasta situatie daca luam in considerare teoriile care zic ca suntem creatia genetica a unora ca si sclavi la baza si apoi ''uitati'' sau ''abandonati'' deoarece resetarea implica costuri prea mari.

Roboţii biologici (PLF - Programmed Life Forms) :moon: par să fie totuşi altceva decît noi. Nu degeaba se zvoneşte că Micii Gri au reacţii cam pavloviene (dacă vrei să scapi de ei... şi eventual să vină-n vizită şefii lor mai înalţi şi mai "self-conscious" care i-au trimis nu fără motiv la tine, ar fi deajuns să le vorbeşti în dodii :lol: - atenţie însă, ŞI gîndind dezlînat... asta-i ceva mai greu - şi-o rad imediat).

Gradinita e mare, are grupe de varsta diferite si mai ales, cel putin in cazul nostru , pare a fi exploatata energetic prin sentimente si emotii.

Cam aşa ar fi, dar exploatarea senti-emo e, după unii, un gen de privilegiu-recompensă acordat De-Mai-Sus "educatorilor" noştri. Care să nu-mi spună cineva c-ar putea fi... plătiţi pentru eforturile lor cu bani (egal putere deşartă...la nivelul lor cel puţin). 
"Conectarea lor emo" ar fi deci un "drog recreativ" de genu' senzaţiilor - amplificate exponenţial însă la EI-Doreii-profesori invizibili - pe care le savurăm noi cînd ronţăim seminţe/alune/floricele urmărind un film hollywoodian.
(Apropo - din "holy wood" sînt făcute şi baghetele vrăjitorilor prin mituri - cam puţini ştiu asta...) 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

@Xanadron,

in primul rand, felicitarile mele pentru topicul acesta!!! (si nu numai, astept informatii si in topicurile cu nazzi ufo's, secret space fleet, si inca cateva - si btw, iti citesc postarile cu mare interes!)

si, in ultimul rand, m-ar interesa parerea ta despre...Enoch, ce a avut el special...sau..cu ce a iesit in evidenta pentru a fi - asa cum spui in prima postare pe acest topic - ridicat la cer?