Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

initeresant,Masonii il anunta in mod oficial pe antihrist!

Creat de socrate, 31 Martie 2014, 16:00:53

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

Nu cred ca trebuie inteles patriotismul din punctul de vedere al sistemului. Mereu va da cu virgula pentru ca sistemul a inlaturat partea de simtire si l-a redus la nivel de indemnuri seci si manipulatoare. Intradevar, in cazul unui razboi, un om care gandeste critic cat de cat nu are nici o motivatie sa apere ceva.

Insa daca ne referim la valorile naturale care ne apartin si ne identifica in multimea de popoare de pe planeta asta, observam ca acestea creeaza intre noi o legatura care transcede orice forma de organizare a sistemului.
Astazi nu avem cum sa realizam plenitudinea acestor simtiri, dar putem apela la istoria neamului nostru traco-dac, scrisa de altii. Se pare ca erau un popor foarte unit, drept... si mai ales respectat in acele vremuri. Cu putina imaginatie putem intelege sacrificiul pe care erau dispusi sa-l faca si pentru care erau recunoscuti. Dacii nu degeaba se considerau a fi liberi, sentiment pentru care erau dispusi sa-si dea viata. Actul de sacrificiu este inaltator, intr-un context natural, incarcat de simtiri. Este foarte greu de inteles astazi acest lucru cand totul pare a fi facut ca sa "arati bine" in fata altora. Ei faceau pentru ei insisi in raport cu divinitatea. De aici rezulta si respectul...
Franturi din puterea reala a acestui popor s-au propagat si mai tarziu prin descalecatele Basarabilor, prin sacrificiile pline de semnificatie ale unor domnitori. Semnificatie pe care cu greu o mai patrundem...

Sunt sigur ca notiunea de patriotism nu exista in trecut astfel definita. Pentru ca atunci toate regulile erau scrise in sufletele oamenilor, onoarea venea din simtiri, respectul incununa o atitudine verticala. Astfel, engregorul poporului roman era unul foarte puternic si bine definit.
Noi mai regasim astazi vagi ecouri ale acelor vremuri marete. Si acestea mai dau fiori celor care au si receptori cu care sa le inteleaga. Trecutul aproape ne obliga la o forma de patriotism veritabil. Nicidecum la un patriotism constitutional precum cel propagat de sistem...
Parerea mea...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

socrate


on topic, date fiind circumstantele, topicului :wink:

@sleah,tu fiind un discipol infocat al crestinismului ba chiar un "luptator" pt.cauza...(e evident de ce) "postarea ta"nu surprinde....certifica pt.a cata oara, un anumit fel de "coportament specific ",cre.tinilor fundamentalisti...rezultat, al "educatie iertatoare" de infamii teoretice si practice.
...pt. tine si Nu numai,ar fi util sa te "pasioneze" Tiranul Iluminat....si el "pasionat" de tine,vreau sa spun de acest tip de indivizi sinistrii,"intelepti ca serpii si blanzi/buni ca porumbei",carora in anumite conditi/zdruncinaturi la cade masca de porumbei.
Altfel spus....data fiind menirea topicului.... acest "tip" de creaturi, in mod cert/sigur,NU vor beneficia din partea Inteleptului Tiran  de momentu O, pe care Vlad Tepes la acordat tuturora,atat cre.tinilor "practicanti" ai educatiei iertatoare/producatore de hotie,talharie cat si "propovaduitorilor" laic'o/religiosi ai acestei "educatii",dovedita nefasta pt.omenire.
....este evident si pt.un "berbec", ca in "postarea mea",  in temeiul, ratoanal/logic al dreptului la raplica,e vorba de una si aceias persoana...
...."beat" de rautate, sadic/invrajbitoare/mincinoasa, tu faci dovada, a fi...
.....ma mira nitel, doar "binecuvantarea" pe care ti'a acordat'o Xanadron,pana mai ieri, mare adept a gnosticismului liber-cugetator,care iata...din pricina unor zdruncitaturi interioare profunde,cauzate,nu se stie,cauza....  :wink: a sarit speriat,de'a dreptul in barca'ti salvatore   a cres tinismului salvator, pt. a scapa de "prigoana"  "Iluminatului Tiran"... :-D :wink:...incercand o "imposibila salvare"...de care de alfel e constient
...deci iata,"profetia" colegului Ganditorul, de "rupere a forumului"   se "adevereste"....  :-D  dar in sensul bun al cuvantului...(amaratul socrate si restul...ce "rupere" e asta)... sa realizat  o   coalizare/coeziune a unor forumisti care pana mai ieri parea imposibila....sa dovedit posibila totusi,sarmanii colegi....se vedeau tare "deosebiti" unul de altul...
....deh...vietuirea impreuna pe forum Rufon....ne ofera reciproc, mereu surpize,mai mult s'au mai putin placute, despre "continuturi" interioare,bune rele, afate in stare latenta..... zic eu, benefice (pt.lamuriri interioare)...chiar daca nu pt.toti colegi  acestui forum ciudat 'au ceL putin ciudat, pt.mine si nu numai.

PS.Am cetit si recitit interviul,mesjul profund,o Revelatie in fapt a profesorului Maestru mason Giuliano si sincer...ma zdruncinat profund in temeiurile si indoielile mele launtrice....o intrebare chinuitor/mistuitoare ma framanta...
....de ce acest Nobil Personaj, (dupa atributiile conferite)...TIRAN...?! si nu, "mantuitor","invatator" "salvator" etc...?!!!
....am sa incerc ,o explicatie,zic eu, Rational/Logica in temeiul unui cumul de informatii...crestine,iudaice,laice etc...
....asadar,
- tiranu trebuie sa fi produs tiranie=tiran
- tiranu trebuie sa fi suferit  tiranie =tiran
...deci sub acesta formulare logica,termenul tiran e valid,deoarece cunoaste ambele laturi a tiraniei, agresor si victima.
- rezulta deci cu necesitate imperios valida, ca din acest experiment tiranul  devine ILUMINAT.
- tiranul are de'a face cu tirani
- imperios necesar a avea si el aceias calitate
- corespunde tiran=tiran
...o schema simplificata am incercat sa prezint,dar evident,de aici se poate dezvolta mult....daca sunt colegi pasionati de acest gen de subiect....astept cu interes opinii....
Avand in vedre faptul ca,in aceste vremuri ciudat de interesante,imposibilul poate deveni posibil....ca, insusi maestru sa apara cu ceva... lamurii mai profunde...pe acest forum ....istoria acestuia, a mai consemnat cazuri oarecum ........similare :wink:

PSS....pt.colegii care ma cunosc mai bine....si inteleg comportamentul meu oarecum..ciudat, dar sincer...
....viata, e o "scoala" aspra pt.uniii...iar pt. altii crunta....(eu am avut parte de una, teribil de crunta, ciondaneala mea cu Gnditorul e "pepsi") ...dar imperios necesara vremurilor noastre si spre binele nostru...
...sa fie clar,Nu am nici o suparare pe colegul Ganditorul s-au pe altii si cu atat mai putin pe colegul Xanadron,motorul pricipal si farmecul forumului, care isi merita cu prisosinta cinstea de Zen a acestui, mirific forum...."scoala" asta, trebuie inteleasa si ca o "piesa de teatru" in care actorii raman prieteni si daca joca in roluri, oarecum potrivnice  :-D :wink:..

Xanadron

Aloo, trezirea, colegu' socrate! Fiindcă...
1. Dau Like-uri cui vrea muşchiu' neuronului meu :lol: şi fără să simt nevoia de explicaţii.

2. Te mai like-uiesc şi pe tine doar cînd nu sari calu' prea grobian şi nu fiindcă-mi dai cîteodată dreptate - uite c-am făcut deja o excepţie întru luminarea ta. Află deci (nu că-ţi zic eu - e ceva universal valabil de la Platon încoace) că altele-s "armele" disputelor onorabile, chiar dacă de multe ori părerile tale-s OK în principiu - proprii sau preluate din varii surse.

3. Ultimul scop al rămînerii mele (încă o ţîră...) prin zona asta ar fi dezbinarea oricărora sau încropirea de "bisericuţe". Prozelitismu' agasant zic io că-i un instrument eficient doar dacă-i aplicat proştilor de bubuie... şi n-aş crede că RUFOn-iştii pot fi încadraţi în tagma lor.

4. Cum mă mai lăudam p-aici cam deşart-de-sine-măritor, :-D demult nu mă mai poate supăra cineva sau ceva - tu cu atît mai puţin. N-o lua deci la modu' personal şi bagă mare-n continuare (pînă nu le vine vreo idee moderatorilor... :wink:)- da-ncearcă poate să scrii întâi p-o ciornă şi, după ce te răcoreşti acolo cu toate invectivele dure imaginabile, "curăţ-o" şi-abia după aia posteaz-o.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

Citat din: Xanadron din  03 Aprilie 2014, 15:45:45
Aloo, trezirea, colegu' socrate! Fiindcă...
1. Dau Like-uri cui vrea muşchiu' neuronului meu :lol: şi fără să simt nevoia de explicaţii.

.....Xanadroane dragule,daca "astai raspunsul"....sa sti, ca NU pe asta il asteptam de la tine...mai intristat pe'o parte, dar mai veselit pe alta....
.....ha,ha,ha...ha,ha,ha.....as vrea eu,Xanadrone dragule :wink: :-D...dar eu am urmat scoala prof.de CONDUCATOR/auto nu de Conducator a Umanitatii,'au pt."asta treaba" trebuia urmata, intaia's data scoala prof.de masoni  :| (cercuri enzoterice etc...complicat) iar amu, mi's aprope batran si nu mai am "chef" in a'mi mai freca coatele si mintea prin bancile scolilor,luat'am eu scoala de mi'o iesit ochii....sa nu'mi m-ai aud aud de ea.
...altfel spus... cum tu ai simtit nevoia a'ti face o opinie despre cartea ta prin intermediul acestui forum si moderatorii te'au inteles, la fel si postaci...tot asa si eu, am simtit nevoia unui "test" a ceea ce am acumulat pana acum in "cartea Vietii" mele,(daca am trait cu un rost 'au fara) si la fel ca la tine,moderatorii m'au inteles si au acceptat fiind impartiali dupa cum se vede treaba.
Problemuta este..."cartea mea" prin continutul ei fiind nitel mai deosebita de a ta,a starnit polemici, care spre intristarea mea de multe ori au fost mult sub limita asteptarilor mele.

PS.apropo de cartea ta...am tras nitel cu ochiu prin cartoteca ta si am gasit ceva ineresant....ce are legatura oarecum cu topicul asta...
....
CitatAflă că nu sunt doar urmașa înnobilată a măreței Ereshkigal, ci și unica executoare întrupată a Noului Plan Terestru, urzit dincolo de circuitul prim de recoltare a spiritelor.
...  :wink:

SLEAH19

Citat din: socrate din  03 Aprilie 2014, 14:11:14
...."beat" de rautate, sadic/invrajbitoare/mincinoasa, tu faci dovada, a fi...
off topic:

... Davide, începând de acum vreun an, pe când în loc de nişte răspunsuri ne-ai trimis pe toţi la păscut am încetat să mai intru în dispute cu tine ca şi coleg de agora, deşi ţi-am citit postările,deşi au existat momente în care am vrut să comentez, mi-am ţinut părerile chiar şi pentru că cel mai la îndemână argument împotriva la ce spun este cel legat de religie.
  Singura mea observaţie timp de un an în ce te priveşte a fost cea din postarea mea precedentă în care nu m-am legat de ideile tale ci de nivelul la care ai coborât discuţia şi în care te-am şi scuzat cumva arătându-le celorlalţi care nu s-au prins cum ai fost când ai scris, adică beat, iar tu ca un cunoscător, ai tras în fire şi foi postarea mea zugrăvind-mi un profilul psihologic. Bravo mă!

  În opinia mea este bine să te răzvrăteşti, eu personal am tendinţa de a mă răzvrăti aşteptând răspunsuri, în genul lui Habacuc, tu dai impresia că ai răspunsurile şi de aceia te răzvrăteşti.

  Face parte dintr-o tehnică să tot sari la gâtul lui Xanadron, îl atragi în mocirla ta şi îl murdăreşti = ne-ai murdărit pe toţi ( de pe forumul ăsta mic) dar să ştii că cerbul dacă intră de nevoie în noroi, sare afară imediat şi îşi scutură copitele, dar porcul .... nu mai iese din noroi.

Xanadron  nu are nici o religie , el a tot declarat că are o credinţă , egal dacă şi aici e mult de discutat cum gnosticii îl crează pe Dumnezeu după chipul şi asemănarea lor, dar tu socrate ai navigat într-o mare de religii şi nu ai nici o credinţă , eşti gol .

  Probabil aşa cum în lumea virtuală te pui în ipostaza socrate/restu lumii  dorind să fii martirizat aşa şi în lumea reală te-ai pus împotriva tuturor, iar ăia nu au avut nici o şansă şi te-au sodomizat!

Despre masoni,minimasoni, paramasoni, pseodomasoni sau masoneria de masă din proximitatea mea eu cred că am ieşit pe teren şi am adus destule dovezi scrise sau în imagini pe un alt topic şi pe alte topicuri,  aşa că vorba Gânditorului, nu mai încălzesc ciorba pe aici!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

Înainte să dispar din zona asta (şi din Matrix poate.... aş vrea io :lol:) o să "reîncălzesc" totuşi şi ciorba gnosticismului - pe care nici vorbă să-l fi preluat necritic (v. afirmaţia că-s "gnostic-virusat" doar). Altfel unii (inclusiv prietenu' SLEAH19) ar putea rămîne la ideea falsă că gnosticii - creştini în definitiv şi ei - şi-ar fi inventat un D-zeu "după chipul şi asemănarea omului".
Repet însă, nu cred c-ar trebui să conteze deloc pentru alţii în ce anume cred eu, la fel cum şi alţii au deplina libertate să se simtă confortabil în "pielea" Credinţei lor, conformist-canonice sau nu.

Ontopic acum un pic - adică "masonic-antichristic": asasinarea Hypatiei la Alexandria (sec. 5 e.n.) zic eu c-a dat de fapt startul Evului Mediu (deloc aiurea supranumit "Întunecat"). 
Iar masonii de vîrf ştiu nu doar asta, ci şi conţinutul scrierilor arse (cică... egal sanchi - băi vaticanezilor, scoteţi-le odată din subterane! :lol:) odată cu biblioteca alexandrină - taine prea "sensibile" ca să fie lăsate-n atenţia Turmei, care trebuia se pare supusă unui nou şir de experimente-n plan negativ-submisiv, departe de noima Vechilor Mistere.
"Mistere" care nu trebuie uitat că formau de fapt şi baza credinţei dacilor, pe linie zalmoxo-pitagoreică. :fullmoon:

Nu doar în spaţiul european a fost condusă însă operaţiunea "ascunde, divide şi stăpîneşte" - fiindcă pentru o polarizare religioasă... temeinică a fost nevoie şi de-un Qu'ran (iniţial scris doar în lb. latină - Bingo! 8-)), plus de alte Concilii amputatorii după ăla "de temelie" din Niceea. Şi exact perioada asta doar vag disecată de istoria oficială (cam pînă la cruciade) ar fi lămuritoare apropo de direcţiile bine concertate ale perfidelor acţiuni patriarhaliste (trebuia s-o zic, cu riscu' să-mi mai încasez un Like de la colegul socrate). :-D

Povestea-i însă lungă şi merită un topic separat. În orice caz, o concluzie (şi asta atacabilă, normal) poate fi trasă, din punctul meu de vedere cel puţin: AntiCrişti (sau ProCrişti) sîntem doar noi în definitiv, indiferent cîtă credincioşenie etalăm - sau nu.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#21
Unii spun ca masoneria isi pierde originile undeva in perioada in care regele Nimrod al Asiriei a construit orasul Ninive, continuand cu breselele care au construit si reconstruit tempele lui Solomon, ba chiar pomenesc de legaturi stranse cu breslele egiptene care au construit salba de temple de-a lungul Nilului. Asta inaintea erei noastre...
In era noastra breslele de constructori de catedrale au demostrat atat de multe prin aplicarea unor concepte de arhitectura, incat acestea sucesc si azi neuronii arhitectilor. Nu mai vorbesc de frumusetea sculpturilor si picturilor din perioada renascentinsta.

Ziceam intr-un post anterior ca este mult mai usor sa distrugi decat sa construiesti. In distrugere este implicata o altfel de energie, mai joasa, mai devoratoare, cu eliberare aproape imediata pe un culoar ingust... si incontrolabila. In creatie apare o energie cu eliberare mai lenta, mult mai complexa pentru ca tine cont de privirea de ansamblu si de toate elementele ei, controlabila si cu un efort mult mai mare depus pentru a o sustine. Fiecare individ, prin alegere, poate coagula si mentine, pas cu pas, prin rabdare si perseverenta, energie creativa. La fel de bine, prin ignoranta si superficialitate, poate deveni un mediu de descarcare al unor energii negative ancestrale.

Vechile Mistere (mici si mari), in mod evident nu vizau latura distructiva, din simplul motiv logic ca aceasta este la indemana oricui. Ci se refereau doar la partea creativa, ascendenta, ce aducea plus valoare individului care dorea sa o manifeste. Si mai ales la caile si metodele prin care se putea face mai bine acest lucru...

Dintr-un motiv pe care suntem departe sa-l intelegem, de vreo 2500-3000 ani, rasa umana incorporeaza spirite capabile sa inteleaga latura pozitiva si creativa din ce in ce mai putin. Astfel, golul ramas a permis manifestarea diversa a energiilor arhontice, implicit aceasta lupta de a ascunde, ridiculiza si manipula caile de intelegere a laturii creative. Asa persista acest razboi care se desfasoara atat la nivel individual (acolo unde exista un spirit mai luminos) cat si pe toate celelalte nivele, vazute si nevazute. Totusi, lumea fizica nu a fost abandonata, asa cum pare la prima vedere, ci ii este permisa o perioada intunecata care in economia generala a evolutiei, cred ca sigur isi are rolul sau. Daca era sa se manifeste numai energia negativa, acum eram doar praf si pulbere in haul cosmic.

De aceea cred ca acest fir evolutiv al rasei umane (in simbioza cu planeta) depaseste cu mult posibilitatile de a-l controla de la pupitrele noastre rudimentare. Nu suntem victime ci mai degraba am ales sa traim direct aceste lectii dure. Cateodata in postura de demoni, cateodata in postura de fii ai luminii...

P.S. Xanadron, observ o urma de mahnire/dezamagire (interiorizata) in spusele tale? :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Parc-as simti urma de mahnire/dezamagire pomenita, prietene mr - desi pe hectare intregi pre-brazdate de dezamagiri :-D ce mai conteaza niste biete urme?!
Da-mi trece cit ai clipi, fiind demult "vaccinat"- aproape zilnic ma lovesc de oameni cu pareri surprinzator de ferme. Zic "surprinzator" fiindca nu-s deloc sustinute prin cunoasterea ariei controverselor. Iar gnosticismu-i un domeniu aproape complet ocultat/uitat/ignorat de ganditorii credibili, cu mici exceptii (printre care se numara si genialul raposat I.P. Culianu).
Pina acum am rezistat tentatiei de-a diseca gnosticismu' p-aici - da' poate-mi fac timp de-o sistematizare concisa. Pentru orientare rezumativa (desi cam simplista) nu strica insa nimanui s-arunce o geana pe Wikipedia macar - v. maniheisti, zoroastrieni, pavlicieni, bogomili, cathari etc.

Serios acum, nu regret nici macar anii pierduti citind carti inutile. Iar alea utile 8-) ma fac sa cred ca traim intr-o lume ce respecta schema/agenda sugerata de gnozele dualiste, in care Satana(el) ar fi nu doar un simplu "administrator", ci chiar unul din arhitectii "celor vazute" - cu procura limitativa primita de la Regizorul, dar si Examinatorul Suprem, :star: evident.

Subscriu deci in mare la ideea gnostica a crearii universului material ("iluzia/maya") de catre un demiurg cam rau intentionat :evil: in acceptiunea moralei bipede si considerat ierarhic inferior aeonului / monadei supreme, responsabil pt. Pleroma "luminoasa", :star: spiritual-eterica (iarasi simplificat).
Plus la ideea... practica de Evadare din Matrix (Keroma) spre Vapaia Originara a celor Patru Luminarii in primul rind prin detasarea de ispitele Material(ism)ului - gnosticii fiind nu doar anti-monahali (si anti-popime imbuibata-n general), ci si adepti ai ideii de "capcana a reincarnarilor", care ar trebui musai fentata si dupa ei (cu mici exceptii confirmind regula).

Si-s convins ca cea mai deranjanta pentru "statul-biserica" era libertatea gnosticilor de a-si alege cai oarecum... personale de "eliberare / mintuire" (mai scriam parca pe undeva ca "les bonhommes" ai catharilor  ar fi echivalentul "blajinilor" nostri, pe aceeasi linie zamolxo-pitagoreico/alexandrina).  :fullmoon:
La fel cum mi se pare plauzibil ca "demiurgul" YHWH /Yaldabaoth /Samael /Ahriman etc. (nenea ala cu cap de leu si trup se sarpe "inclus" dupa unele gnoze dualiste-n Supremul ABRAXAS, cel dincolo de bine/rau, dar si de Timp) ne-ar folosi in [...] multe alte scopuri decit prezisele cintari de slava fara noima-n dreapta Lui.
(la [...] am sters un inceput de lista lunga - oricum am intirziat la ce-aveam de facut).

In orice caz, ramin la parerea ca schimbarea de optica vizavi de lume si viatza (in sensul "Reintoarcerii la Principiu") nu cred ca poate fi decit una strict individuala in conditiile de-aici si-acum - poate mai vitrege din anumite pdv-uri decit alea din Evul Intunecat.
D-aia nici nu ader de fapt la nicio organizatie - politica, oculta sau "doar" discreta.
Desi toate trebuie atent observate (din exterior numai...  :wink:), toate zic io c-ar "corupe" spiritual intr-o anume masura - si asta-i doar parerea mea, de  neluat vreodata-n seama.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  04 Aprilie 2014, 16:10:25
... spre Vapaia Originara a celor Patru Luminarii...
Totuna cu cei patru stalpi ai Cerului - dupa unii - sau ai Destinului - dupa altii ......?!

  Este si intrebare si afirmatie  :lol:

fiulploii

#24
Citat din: Xanadron din  04 Aprilie 2014, 16:10:25
nu strica insa nimanui s-arunce o geana pe Wikipedia macar - v. maniheisti, zoroastrieni, pavlicieni, bogomili, cathari etc.

...

   In urma zecilor de mii se mesaje primite - le-a numarat secretara RAnastase  :lol: - sunt nevoit sa fac o dubla postare - no ui' ce fain m-am scos  8-)
  Pentru mica lamurire a publicului matri-xian ce n-are timp de pierdut cu prostii , fac o scurta trecere in revista via google , evident :


     
Gnosa valentineană

       După profetul Valentin, prima entitate care s-a desprins din haos este Tatăl sau Primul Principiu, absolut, invizibil, transcendent și incomprehensibil. El s-a unit cu o divinitate feminină, Ennoia (,,Gândirea"), cu care a dat naștere celor cincisprezece perechi de eoni. Aceștia formau lumea spirituală din jurul divinității primordiale, numită și Pleroma.
       Ultimul dintre eoni a fost zeița Sophia (,,Înțelepciunea"), care din nesăbuința de a încerca să-și cunoască Tatăl, a provocat apariția răului și a patimilor, elemente ce vor compune o înțelepciune inferioară. Între timp, Pleroma îl zămislește pe Mântuitor (Iisus), care coborând din lumea superioară compune materia invizibilă și îl creează pe Demiurg, cel ce va fi făuritorul lumii noastre.
        După ce Demiurg săvârșește geneza, ignoră existența lumii superioare și se consideră pe sine unicul Dumnezeu. Tot el însuflețindu-i cu respirația sa, făurește două categorii de oameni: "hylicii" și "psihicii". Însă elementele spirituale răspândite de Sophia în lumea inferioară intră în respirația lui Demiurg și duce la apariția celei de-a treia clase umane, "pneumaticii", singurii capabili să se mântuiască.

Gnosa maniheană
          Gnosa răspândită de Mani susține că la începuturi cele două substanțe primordiale, lumina și întunericul, binele și răul, Dumnezeu și materia, coexistau, dar erau bine despărțite de o graniță. La nord domnea Părintele Măreției (asimilat cu Dumnezeu tatăl la creștini), iar la sud Prințul Întunericului (identificat cu Ahriman, la perși și Diavolul la creștini).
           Din cauza ,,mișcării dezordonate a materiei", Prințul Întunericului este împins către granița nordică a regatului său. El zărește splendoarea luminii și dorește să o cucerească. Atunci Părintele Măreției hotărărște să-l respingă el însuși pe dușman. O zămislește pe Mama Vieții, care la rândul ei dă naștere Omului Primordial. Având o armură alcătuită din cinci straturi de lumină, acesta coboară la graniță, dar este învins în lupta cu întunericul și cu demonii (arhonții). În urma acestei înfrângeri, lumina se amestecă pentru prima dată cu întunericul, iar materia deține o parte din sufletul divin.

             În a doua etapă a creației, Părintele Măreției evocă Spiritul Viu, care coborând în întuneric îl prinde de mână pe Omul primordial și îl înalță către Paradisul Luminilor. Totodată, Spiritul Viu îi doboară pe demoni și făurește din pieile lor bolțile cerurilor, din oasele lor munții, iar din carnea lor pământul. Apoi creează soarele și luna.

             În a treia etapă a creației, Părintele Măreției decide să recupereze toate particulele luminoase răspândite de Omul Primordial în întuneric. De aceea el îl emană pe al "Treilea Trimis". Acesta organizează cosmosul ca pe o fântână de captat particulele de lumină. În primele cincisprezece zile ale unei luni, aceste particule urcă până în lună, care ajunge lună plină; în următoarele cincisprezece, lumina se mută în soare și în cele din urmă în Paradisul Luminilor. Cu toate acestea mai rămân particule captive, deoarece au fost înghițite de demoni. Atunci Trimisul se arată demonilor masculi sub înfățișarea unei tinere fecioare, iar demonilor femele sub chipul unui tânăr bărbat. Înflăcărați de dorință, arhondiții masculi își răspândesc sămânța și o dată cu ea și lumina pe care o înghițiseră, iar femelele nasc înainte de vreme, avortonii lor fiind aruncați pe pământ. Prințul Întunericului își face griji pentru pierderea prețioaselor particule și de aceea recurge la un gest disperat trimițând doi demoni, unul mascul și celălalt femelă, pentru a devora toți avortonii, care aveau închisă în ei lumina. După ce săvârșesc acest macabru proces, cei doi demoni se împerechează, zămislind-i astfel pe Adam și Eva, primii oameni. Astfel o mare cantitate de lumină ajunge în trupul oamenilor, ei devenind acum obiectul principal al răscumpărării. Conform religiei maniheiste, principalul obiectiv al omului este de a se mântui pentru a putea readuce particulele luminoase din corpul lui la origini, în Paradisul Luminilor.

Bogomilismul
             Erezia bogomilistă susținea că lumea materială a fost creată de Satanail (Satan sau Diavolul), "Dumnezeu cel aspru" din Vechiul Testament. Bogomiliștii credeau că Satanail era fratele lui Hristos și fiul lui Dumnezeu. Pentru ei lumea era rea, demonică, tainele, icoanele, ceremoniile religioase și crucea erau deșarte, singura posibilitate de izbăvire fiind viața în sărăcie, umilință, pocăință și rugăciune.

Pentru alte detalii
http://www.descopera.ro/maratonul-misterelor/3381222-evangheliile-gnostice-o-alta-perspectiva-asupra-religiei
   - apropo, evangheliile gnostice sunt postate undeva pe aici pe forum pentru curiosi , ca si atasamente
http://www.crestinortodox.ro/istoria-bisericii/istoria-bisericii-primele-trei-secole/gnosticismul-70587.html
http://www.vopus.org/ro/gnoza-gnosticism/gnoza-si-gnosticism/


Zoroastrism
      În mitologia persană, Zurvan este zeul primordial hermafrodit, este o personificare a timpului și spațiului indefinit, a destinului. În ,,Avesta" (sec. IV î.Hr.), timpul este numit ,,thwasa", adică cel care se grăbește. Conform lui Plutarh, Zurvan a dat naștere lui Ahura Mazda (Ohrmazd sau Oromazdes), zeul binelui, și lui Angra Maynu (Ahriman), zeul răului. Ahura Mazda este ,,născut din cea mai pură lumină", iar Angra Maznu este ,,născut din tenebre". Astfel își explică vechii perși apariția binelui și a răului și originea comună a acestora. Tot Plutarh consemnează că este orânduit ca din cei 9.000 de ani câți are lumea, primii 3.000 de ani să conducă Ahriman, următorii 3.000 de ani să conducă Ohrmazd, iar în ultimii 3.000 să aibă loc marea luptă dintre cei doi. Zeul Mithra este ,,mijlocitorul" între cei doi rivali, el îi învață pe perși să jertfească sacrificii specifice zeilor.

    Zoroastrismul, religie care apare ulterior în Persia, nu este de acord cu ideea că Ahura Mazda și Angra Maynu sunt frați. Conform capitolului I din ,,Bundahism", Ohrmazd este infinit în timp, dar limitat în spațiu de rivalul său. Ahriman, este mărginit în spațiu, dar și în timp deoarece, la un moment dat, va fi înfrânt și ucis de Ohrmazd.

În cadrul luptei dintre bine și rău, Angra Maynu atacă primul, iar Ahura Mazda ripostează făurind o parte din lume. Creația sa este ideală și spirituală și poartă numele de ,,menok". El o transpune mai târziu în creație materială, ,,getik". ,,Getik" este și ea la început ideală, benefică, la fel ca ,,menok", până când Ahriman își face apariția în interiorul ei, instaurând răul. Acest amestec bine-rău poartă numele ,,gumecisn" în mitologia persană. ,,Gumecisnul" va dispărea abia după purificarea finală și distrugerea lui Ahriman și a oștilor sale de demoni.

Momentul în care Ahriman pângărește creația pură, primordială a lui Ohrmazd este descris foarte amănunțit în diferite texte religioase. Zeul răului sfâșie marginile cerului, pătrunde în lumea materială; ,,getik", murdărește apele, otrăvește vegetația, omoară Taurul primordial, îl corupe pe omul primordial; Gayomart, se azvârle în focul sacru, dând naștere fumului.

  Sursa : internet si externet  :lol:

socrate

Alooo!!!!....Treziareaaaa.....!!! 
       
Xanadron si Nu numai s-au trezit din starea de hipnoza in care au fost indusi de.....   :evil:  (altfel nu pot sa-mi explic comportamentul irational/ilogic a unor colegi,exceptie, moderatorii care au dovedit,fac parte dintr'o alta varsta/sfera a cunoasterii)
      Xanadron,ajutat de mr fiulploii si alti colegi, continua nebuneasca'i cursa in dorinta'i acerba de a sari cu ori ce pret...."gardul" Matrixului ideologic patern, pt.o ateriazare fortata,de urgenta'n Gradina Edenului,Terra, unde il asteapta cu bratele deschise....Tiranul Iluminat pt.ai arata importanta primordiala a Belaginelor,regulile/legile frumose/Drepturile si Libertatile Naturale,  (fara de care viata'n Eden e un iad) privite prin prisma conditiei 100% Ateu Rationalist,adicatelea...la o parte zeite si zei....merg pe "picioarele" mele....mersiii de educatiile voastre radical antagoniste........ VALOARE, avetii....de'a cum incolo...oricare'ati fi....doar.in functie de respectarea 'au nerspectarea Dreptului Natural/Pricipiile Dreptatii si aceasta,in temeiul "frazei" voastre.. ....
"Iata ca omul/fiinta cunoaste binele si raul, este ca unul dintre noi"...asadar.... n'o sa mai fiu minge de ping-pong zice... "100%", intre voi si ideologiile voastre.....  :-D :wink:

socrate si'a revenit si el,cu greu,in urma "groaznicului impact" cu realitatea cutremuratoare a fiintelor/creaturi si se intreaba....cum e posibil asa ceva, pe acest Spatiu geografic, Sacru... a Centrului Energetic a Terrei....
locul, Nasterii Umanitatii si a  BELAGINELOR,frumoasele reguli/legi care au infaptuit Armonia Sociala a Europei si a omenirii.. .....
....vatra Spiritual-Economica a Vechi Europe si Nu numai....
....graiul sunetelor Naturale a Terrei.... trr...pirr...poc..etc..,cu-curiguuu... Ro "mania"?!...cui...?!...
....posibil a Universului, Fiinta Vie care Naste si Renaste mereu VIATA... posibil si a Tiranului Iluminat, prin care, Suprema Putere a Universului Mama va infaptuii din nou Dreptatea in Gradina Edenului.  :wink:

PS....sincer,imi propusesem "o pauza" lunga, pe rufon...in asteptarea unei mai pregnante prezente a Erei Varsatorului/Era Ratiunii pe forum rufon........Xanadron,mr,fiulploii,Bada si inca vre'o cateva persoane, m-au surprins palacut prin continutul postarilor lor,nu in ultimul rand postari din clasa moderatorilor....
(nu ma pot abtine.... "Totusi cine poate deveni capabil sa le aplice? cine poate face faţa informaţiei receptate? cineva antrenat, desigur... Oare de ce?".....
desigur cineva din Spiritualitatea aferenta  lui Abel....Oare de ce?...o fi aceasta Spiritualitate, ateee 100%..zic eu,avand in vedere, DREPTATEA, care in mod cert e Atee si asfel Dreapta si Impartiala etc...) 
... deci....am socotit eu,ar fi  o impietate din partea mea a nu recunoaste valoarea continutului acestor postari si sa nu recunosc asta prin...
Sincere Felicitari!!!! dragi colegi rufon...si ferice, de voi, "unii", cetitori rufonisti.... :wink:..posibili...viitorii colegii, a acestui, interesant forum...


Ganditorul

off topic
Am recitit cu placere discutiile interesante de la inceput de forum :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,961.0.html

Astazi discutiile au evoluat, atat prin subiecte cat si prin exprimarea clara a ideilor, si suntem undeva pe aici :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,557.msg88698.html#msg88698

Iar asta e inca bine, pentru ca suntem totusi impreuna aici, pana cand ultimul filozof ( Σωκράτης 470 î.e.n. –  399 î.e.n.) o sa stinga lumina.

horia2008


socrate

Citat din: Ganditorul din  08 Aprilie 2014, 16:18:58
off topic
Am recitit cu placere discutiile interesante de la inceput de forum :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,961.0.html

Astazi discutiile au evoluat, atat prin subiecte cat si prin exprimarea clara a ideilor, si suntem undeva pe aici :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,557.msg88698.html#msg88698

Iar asta e inca bine, pentru ca suntem totusi impreuna aici, pana cand ultimul filozof ( Σωκράτης 470 î.e.n. –  399 î.e.n.) o sa stinga lumina.
on topic 

@Ganditorul...imi vine in minte zicala....daca vrei cu adevarat, se poate....in anumite circumstante......
CitatCand o persoana ajunge in stadiul respectiv se pune intrebarea de rigoare: de ce a ajuns o vita sau dupa caz un bou? altii ajung cai de povara, cai de curse ori de prasila. Intrebarea e cum ajungi in acel stadiu? ai avut un plan ori ai ajuns in deriva acolo? ai parcurs traseul constient sau semi? ai facut totul sa realizezi planul, ţelul? cum ai parcurs drumul? incet sau in ritm alert? ce stare ai avut? ai fost dedicat planului sau .... etc.
Cannd ajungi sub bici ori te trezesti ori mori ori omori.
...date fiind "tematicile" puse in discutie pe acest forum.... eu inteleg riposte, dure, acide pana la limita extrema a unei conversatii civilizate, eu insumi folosind  dupa, caz....riposte mai mul s-au mai putin dure/acide(link-uid chiar, ripostele "adversarilor") in functie de "riposta",iar uneori in cazuri extreme, "tiranice",e cazul "tiraniilor" ce tin de vocabularul likeismului si argumentarilor din aceaias categorie....

PS.
Am constatat, pe forumuri crestine (forumuri ce tin de tipologia gandirii tale progresiste) multe locuri vacante....multi din acest tip de "gandire" au trecut pe forum rufon....  :wink:

Ganditorul

#29
Am fost trecut la categoria "crestina"  :evil:  Fain...

Citaton topic 

@Ganditorul...imi vine in minte zicala....daca vrei cu adevarat, se poate....in anumite circumstante......

Da, ai dreptate, daca vrei cu adevarat se poate (sa stingi lumina in forum). Dar cat costa si cine da banii ?

https://www.youtube.com/watch?v=Y1vS3eJWXNA