Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Al treilea razboi mondial

Creat de Tyanu, 02 Martie 2014, 20:21:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

#60
Tot pe aceiasi linie a logicii  prin care facem comparatii pentru a vedea cine inflameaza situatia :
Oare ce ar zice 'meriganii si cat de calma ar fi situatia daca flota militara rusa ar face aplicatii militare "planificate", "de mentinere a pacii" in jurul Cubei sau in largul coastelor Atlanticului de Nord ?

terraflorin

Citat din: mariusvlad din  21 Martie 2014, 15:48:52
Eu tot nu inteleg o chestie; daca UE inghite un teritoriu, se cheama aderare, daca Rusia face acelasi lucru se cheama ocupatie?
A făcut UE asta după ce a ''ocupat'' România??


horia2008

How about this? :? :|






mariusvlad

Citat din: terraflorin din  21 Martie 2014, 21:47:47
A făcut UE asta după ce a ''ocupat'' România??


Aaaa, nuuuu... UE nu trage cu munitie de razboi. Trage cu recomandari de te doare de la portofel pana la PIB. Cu un glonte de asta baga in faliment companii, trimite oameni in somaj, umbla la dobanzi de lasa creditorii fara casa... Munitia UE are efectul bombei atomice asupra teritoriilor vizate.
Exemple? Nu am. Am glumit si eu, nu o luati in serios.

Ganditorul

CitatMunitia UE are efectul bombei atomice asupra teritoriilor vizate.

Aici cred ca gresesti - nu e vb de bomba atomica ci ceva similar cu bomba cu neutroni - care ucide doar ce e viu, sperantele, viitorul - si lasa totul pustiu, si pe teren, si-n suflet.
Iar la tragaciul armei nu e UE.  Fara UE am fi acum de 10 ori mai distrusi - ce s-a distrus pana in 2007 (anul cand ne-am pierdut "independenta") e incomparabil mai mult decat ce s-a reusit a se distruge dupa 2007.

Numai ca azi, prin acceptarea Ucrainei la aderarea UE - fara caiet de sarcini, fara obligatii de acquis comunitar, fara alinieri la normele europene, macar in privinta minoritatilor (asa cum ne-au batut la cap pe noi atatia ani), la doar cateva zile dupa confruntarile de strada (desi in cazul Romaniei "mineriadele" au fost "iertate" dupa 10 ani, iar orice manifestare stradala este aspru "criticata" si folosita ca motiv de inacceptare in Spatiul Schengen - deci azi Uniunea Europeana si-a semnat actul de desfiintare.
Pt exemplu : TRATATUL DE ADERARE LA UNIUNEA EUROPEANĂ a Romaniei si Bulgariei - http://www.cdep.ro/eu/afaceri_europene.pagina?den=afeu_tratat1

- UE si-a tradat principiile socio-economico-politice pentru repere militare vasale pactului nordatlantic. UE a renuntat azi la cooperarea economica si s-a raliat politicii "democratice de forta si amenintare cu forta". UE si-a luat raspunderea de a sustine financiar (din banii contribuabililor - deci si ai nostrii ) o tara extracomunitara, Ucraina, care nu si-a platit nici facturile pe gazul rusesc din anii trecuti, o tara care n-are rezerve, care o economie "la pomana" - ce se sustinea din santajul transferului de gaze naturale spre occident, o tara care poate deveni oricand un focar de revolte sociale.

- Republica Moldova - sustinuta de Romania si prin limba comuna si prin ajutor material - o tara mult mai pregatita pentru intrarea in UE - a fost amanata pana cel mai devreme in iunie 2014.
- Maidanezii din Kiev au primit cadou tratatul de aderare - partea politica - desi "maidanezii" au aratat ca nu respecta nici un protocol politic. A fost de ajuns o miscare violenta de strada sustinuta de mai putin de 10% din populatie si o "recomandare" de peste ocean pentru ca"maidanezii Kievului" sa primeasca "recunoastere internationala" - si asta e grav pt ca inseamna santaj.

- Romania, Bulgaria, Republica Moldova (dar si celelalte tari care au aderat din "blocul comunist") au avut alt tratament la aderare, noi asteaptand si acum integrarea in Spatiul Schengen, in spatiul de libera circulatie si liber-schimb. Ucraina a sarit peste multe din aceste etape pentru un interes militar - ce nu are prea multe in comun cu Uniunea Europeana.
OK. Sa vedem ce-o mai fi ...

abyss

  Globalizare. Extinderea unei structuri ce construieste un alt fel de Sistem. Ucraina era prea mare. Are si resurse. Rusii nu sunt "duşmanul" decat in aparenţă. De la un anumit nivel al piramidei nu mai exista dusmani ci doar planuri. Ce vedem noi nu are legatura cu ceea ce nu vedem. Psihologia maselor, cum sa-i convingi pe oameni sa munceasca aproape gratis? Exemplul nazist si chinez e la mare apreciereprintre ştabii planetei.
  Daca in zece ani europa nu mai are nevoie de gaz rusesc se poate pune intrebarea de ce au cedat rusii Ucraina. Cred ca sunt aspecte pe care nu le stim dar putem intui macar faptul ca nu politicienii ne conduc ci cei care ii pun acolo, adica ...altii, care sunt mai presus de lege, graniţe si ce se mai vede.
  Intre timp nimic nou sub soare. Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

terraflorin

CitatAmeninţările strategice actuale la adresa Rusiei sunt următoarele, în concepţia teoreticienilor de la Moscova:

-       Confruntat cu spectrul propriului declin, Occidentul încearcă să impună întregii planete "o nouă ordine mondială" care, în ciuda aparenţelor sale democratice liberale, seamănă mai degrabă cu o dictatură anonimă

-       Acest nou "proiect civilizaţional" al Occidentului anulează complet creştinismul ca sistem de valori, distrugând noţiunile de bine şi rău ale condiţiei umane.

-       Instituirea "noii ordini mondiale" presupune anularea completă a Stelor-naţiune şi  dispariţia suveranităţii teritoriale, totul într-o arhitectură geostrategică în devenire, sub conducerea unui guvern mondial.

-       Familia – aşa cum a fost ea modelată timp de secole ("celula fundamentală a omenirii" cum spunea Karl Marx, va fi curând pe cale de dispariţie, chiar şi termenii "tată", "mamă", "bărbat", "femeie" începând să fie interzişi prin lege. Dovada, spun ideologii de la Moscova, este că o mare parte dintre ţările UE practică deja "tehnici juridice care urmăresc să priveze părinţii biologici de copiii lor" şi să ridice la standard de valoare morală căsătoriile între persoane de acelaşi sex şi să încurajeze alte de astfel de "perversiuni sexuale".

-       "Noua ordine mondială" prevede apariţia unui alt tip de individ, născut prin aplicarea tehnologiilor numerice şi reţelelor sociale, cele pe care le manipulează şi supraveghează în permanenţă, lipsindu-l de raţionament autonom. Misiunea istorică a Rusiei este să înlocuiască un Occident al filozofiei consumului, individualist, depravat, adâncit în vicii şi devorat de o criză economică fără precedent ".

Citeste mai mult: adev.ro/n2u3v0

Ganditorul

De multe ori mi-am pus intrebarea "Care e modelul societatii viioare vazut prin prisma "sforarilor" ?"
Raspunsul e mai simplu ca niciodata, luind in calcul varsta celor care hotarasc soarta lumii - "Soarele gol" de Isaac Asimov se apropie cel mai mult de acest model al viitorului. Au si "sforarii" nostalgiile lor...

abyss

modelul ar fi o inteligenta/constiinta de tip stupului de albine ori a musuroiului d e furnici in care 1 neuron e 1 individ, toti interconectati alcatuind o constienta superioara. Un neuron nu stie ce stiu ceilalti, dar impreuna cunosc mai multe.

roxaline

Citat din: Ganditorul din  22 Martie 2014, 22:27:15
De multe ori mi-am pus intrebarea "Care e modelul societatii viioare vazut prin prisma "sforarilor" ?"
Raspunsul e mai simplu ca niciodata, luind in calcul varsta celor care hotarasc soarta lumii - "Soarele gol" de Isaac Asimov se apropie cel mai mult de acest model al viitorului. Au si "sforarii" nostalgiile lor...

Orice model "anti-natural" :D Cele ce respecta "legile" naturii vor conduce automat la rezultate diferite fata de cele dorite de sforari, sfori, papusi si alte "textile".  :roll:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Xanadron

Citat din: roxaline din  24 Martie 2014, 10:20:11
Orice model "anti-natural" :D Cele ce respecta "legile" naturii vor conduce automat la rezultate diferite fata de cele dorite de sforari, sfori, papusi si alte "textile".  :roll:
Absolut de acord in principiu, desi hiba importanta a "legii reechilibrarii naturale" e ca are sinusoide ce dureaza secole, daca nu milenii sau mai mult din ce vedem in istoria recenta a Terrei (la scara cosmica zic).

Posibil insa ca "iluzia timp" sa nici nu conteze atunci cind vine nota de plata... finala. :roll:
...Dar ce-i oare "final" in Universul asta? - ca sa nu mai zic de altele. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

terraflorin



O capcană rusească a la nenea Jirinovski!

roxaline

Citat din: Xanadron din  24 Martie 2014, 10:48:13
Absolut de acord in principiu, desi hiba importanta a "legii reechilibrarii naturale" e ca are sinusoide ce dureaza secole, daca nu milenii sau mai mult din ce vedem in istoria recenta a Terrei (la scara cosmica zic).

Posibil insa ca "iluzia timp" sa nici nu conteze atunci cind vine nota de plata... finala. :roll:
...Dar ce-i oare "final" in Universul asta? - ca sa nu mai zic de altele. :lol:

hmm .... asa credeam si eu insa, dupa versiunea Islanda, m-am razgandit  :-D si cred ca lucrurile stau complet altfel, adica revenirile sunt extrem de rapide. Problema este ca avem "multe cuie" in talpa, "cuie" din modelele ne-naturale. Cu unele suntem atat de obisnuiti incat nici macar nu ne dam seama ca nu sunt naturale si impiedica evolutia individuala si colectiva.

Cineva - ceva tine mortis sa nu se schimbe paradigma in care traim. Si un cui in paradigma este ca ai nevoie de timp ca sa .. unsa sau alta. Eu am facut un mic pseudo- experiment cu niste persoane cu care lucrez in  .. in ce fac eu : schimbarea regulilor de vindecare a ranilor la pitici. Daca ii spui piticului ca este normal ca o zgaiba sa se vindece complet, fara urma in 24 de ore ( vorbesc de diverse zgaibe, de la zgarieturi de la pisici la viroze ) atunci asta o sa ai, pe masura ce poti crea povestea  aceea credibila mintii rationale asa incat sa permita alta ansamblare a realitatii / aka schimbarea punctului de ansamblare. Si "merge" ! Foarte repede daca si adultii "mesteca bine" povestea, un pic mai greu cand adultii se tin cu dintii de povestile lor "adultzesti" :-D

So .. as indrazni sa spun ca nu este despre timp ci despre povesti, posibilitati, "cuantic"-arii si alte "juc'-arii  :roll:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Xanadron

#73
Taman mă gîndeam că 3.444 ar fi - numerologic vorbind - bunicel pentru oprirea, în fine, a postărilor mele cam aiuristice şi aparent inutile - cînd nu-s tîmpite de-a dreptul  :lol: (criza de timp e tot mai acută şi-s atîtea de făcut, nu doar de discutat la infinit), dar citind postarea ta despre "cuanticării" mi-am  adus aminte de Richard Feynman, care zicea: "Ştiinţa e credinţa în ignoranţa experţilor." În fine, a mai zis el multe (inclusiv pe patul morţii - "N-aş vrea să mai dau colţu' a doua oară - e prea plictisitor.")

Deşi luase în 1965 premiul Nobel pt. chestii legate de cuante/stringuri etc., evreul ăsta admirabil ca doxă (chiar dacă a pus umărul şi la boamba atomică) începuse să fie tot mai puţin... ateu spre sfîrşitul vieţii, încercînd ŞI EL să unifice cumva diverse teorii - şi la nivel "supraştiinţific", al Nevăzutelor .

Ca să nu mă mai învîrt însă prea mult în jurul cozii: exact latura asta cumva... ritualică a puterii de ghidonare a realităţii e ignorată aproape complet în The Brave New World.  Înclin totuşi că cred (prin prisma experienţelor pur personale) că "magick"-ul creşte exponenţial în efect dacă-i exercitat colectiv - pretenarii masoni ştiu de ce... (nu toţi însă, evident.)

Ca să rămîn pe şinele topicului, şi declanşarea războaielor - mondiale sau nu - ţine, zic io, de o anume "coacere vibraţională". Că-i una joasă, medie sau înaltă, n-am habar şi nici nu prea contează de fapt. Coacerea asta nu prea le (mai) iese totuşi oculţilor :evil: cu sau fără coarne la vedere, cu toate neuromodulările lor insistente-n reţea - şi nu doar aia GSM. Chiar dacă procentul "semi-treziţilor" n-a crescut spectaculos, se pare că-i deja periculos de mare pentru Ei şi ăsta actual, de 0,2-0,6% (variabil geografic în funcţie de 1001 factori).
"The Deep State" (ăla paralel cu circul public, pe cît de profund şi sîngeros legat la propriu de Recoltatori, :-( pe atît de invizibil) ar fi oarecum într-o criză aşadar - dar nu se predă. Încă.

Mă opresc totuşi aici, fiindcă lista "neştiutelor" în derulare e prea lungă ca să încapă aici - nu doar de prin Crimeea/Ucraina însă. Merită notată măcar închiderea tuturor ambasadelor Israelului de pe glob - din motive de grevă a diplomaţilor cică.
Presimt că urmează deci multe alte manevre ceva mai vizibile, pe frontul financiar şi nu numai. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#74
Roxaline :
CitatDaca ii spui piticului ca este normal ca o zgaiba sa se vindece complet, fara urma in 24 de ore ( vorbesc de diverse zgaibe, de la zgarieturi de la pisici la viroze ) atunci asta o sa ai, pe masura ce poti crea povestea  aceea credibila mintii rationale asa incat sa permita alta ansamblare a realitatii / aka schimbarea punctului de ansamblare. Si "merge"

Cam pe aici se invarte "problema" atinsa subtil si de zen.
Cu vre-o 10 ani in urma o "doamna educatoare" invata copiii ca pot invinge legile fizicii gandind liber - iar copiii isi dezvoltasera un "magnetism" personal si se amuzau ridicand de jos, doar prin atingere, diferite obiecte, de la foi de hartie la carti sau jucarii.
"Doamna educatoare" a scandalizat parintii si a fost declarata "satanista" si in consecinta obligata sa stopeze acest experiment care invata piticii sa iasa din matrix, sa depaseasca limita "imposibilului".
Asta e partea benefica a "problemei" sforarilor, caci exista si o parte care nu convine in contextul unui pitic care gandeste liber si invinge imposibilul.
Un astfel de pitic, banal in felul lui si mai ales imposibil de detectat pt ca reprezinta 0,01% din populatia terrana, poate gandi ca de maine Pamantul va inflori, sau ca vor dispare conflictele si barierele care-l opresc sa ajunga intr-un loc anume, sau ca se va juca linistit cu chinezii, indienii, patagonezii sau arabii - si culmea lucrurile astea chiar se intampla.
Si atunci apare impetuos necesara, din partea sforarilor, intoxicarea piticilor cu filme apocaliptice, cu eroi care distrug un oras pentru a-si salva o gagica, cu monstri ce stapanesc pamantul, cutremure, inundatii, catastrofe - intoxicarea piticilor cu sentimente de furie si frica.
Nu e greu sa observi ca multe din secventele filmelor apocaliptice apar in viata reala la un timp dupa difuzare - asa cum secvente ale filmelor creative, inteligente, frumoase, anuleaza in realitate crize gata facute.
Intamplare, coincidenta sau lupta in domeniul "vibratiilor" ?
Nu luati prea mult in seama cele de mai sus ...sunt parte ale unui roman SF.

Dar oare cat la suta din acest roman este SF si cat e trait de noi in fiecare zi ca parte a unei noi ere, aflate sub semnul  "esti ceea ce gandesti" ?  :rainbow: