Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Colonia Romana

Creat de Urban, 17 Februarie 2014, 15:01:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

horia2008

#45
Nu vreau sa-o dau pe politica, ci doar ca un comentariu general la ce se intampla in colonia romana si ca o nedumerire a mea ca urmare a desfasurarii unor actiuni ale unor institutii ale statului, ca sa zic asa,  la adresa unor cetateni obraznici si fara simt al punte-puncte, care au fost saltati spre anchetare (ca un spectacol mediatic totusi) crezandu-se despre ei, sau ei despre ei, ca sunt intangibili in viata asta, intreb si eu in naivitatea mea, poate-mi raspunde cineva mai priceput: este vorba doar de o rafuiala politica, sau chiar incearca cineva sa faca ceva in tzara asta?



Ganditorul

#46
Evident este un control politic "de la distanta".
Nea Ion, traseist politic, stie ceva despre partidul 3 stiuleti, iar acum cand a venit la partidul 3 tufe vrea sa arate ca este "folositor si curat", bun de pus "pe liste" - drept pentru care face un dosar pe care-l distribuie la DANA. Badea Gheo, tot traseist politic, stie ceva despre partidul "prazul verde" iar acum cand a ajuns la partidul "cizma inflorata" baga si el o limba ...tot la DANA.
Si lupta, si da-i pana, la europarlamentare cand cei care au ramas in picioare dupa ciomageala isi vor da iar mainile - stransi uniti pe alte coordonate . Alti bani (de data asta europeni), alta poveste.

- E bine ca astia de la DANA au scapat de sfiala feciorelnica si dau "bratari" la toate solicitarile facute.
Ma simt ca la o manifestatie comunista de 1 Mai - pe invers. Atunci politrucii stateau frumos pe margine, stralucind in soare, spunand ca "fac totul pentru binele omului", in timp ce noi treceam pe mijlocul strazii, legati, uniti de lanturile partidului conducator "in zbor".
Azi, noi stam pe margine, iar ei politrucii trec pe mijlocul strazii, cu "bratarile" ce-i tin strans legati, stralucind in soare - pentru ca este evident ca spectacolul este doar la inceput. Pana de 1 Mai se strange de un "car alegoric" .

- Si politrucii de atunci si astia de acum spun ca "fac totul pentru binele nostru". Astia de acum au tupeul sa spuna ca e "proces politic", abuz al justitiei... iar ei sunt "prunci nevinovati" :evil:
Atunci de ce  drk traim asa prost, printre gunoaie, cersetori si maidanezi, inconjurati de saracie, mizerie, mitocanie si manelism, muncim de ne ia naiba (aia care au servici...) pentru 1000 de firfirici, in timp ce politrucii astia "cinstiti" au luat in avans salariile pentru 100 de ani - pentru ca ma indoiesc ca socotind vilele, masinile amantele si averea etalata se pot obtine sumele necesare prin venituri salariale bugetare in mai putin de 100 de ani.

Asa ca totul e cam in "ceatza" - o fi rafuiala politica, o fi cineva care-si face treaba, om vedea. Traim vremuri interesante si se pare ca "cineva" doreste stoparea valorilor iesite din Europa, via Romania - desi "modelul" este asemanator cu al fiscului american - care nu te ia "din prima", dupa prima gresala, ci te lasa sa te "dezvolti", sa devi interesant si bogat - si abia apoi sa vina... si sa rada tot.  Parerea mea.

P.S.  - o fi vb de "tiranul luminat" ... :martiansmile: - dar aici doar @Socrate poate spune mai multe.
.

Xanadron

Din circul politic perpetuu fac parte si catushele - pe care eu le vad in abrambureala noastra mioritica mai ales ca mijloc de intimidare/avertizare intre gashtile de golani "partinici" ajunsi alternativ la asa-zisa putere.

Trist e ca experimentu' criminal Romania (al asasinilor economici) continua bine-mersi in timp ce grangurii mai petrec "prin rotatie" cite-o noapte (sau, rar, cite-un an-doi) in celule de minim 3 stele. :lol:

Dupa care ies odihniti afara, unde-i asteapta nu doar conturile neatinse de prin paradisurile fiscale, :evil: ci si noi fonctii in mecanismul implacabil de mulgere a Turmei de bani, energii, timp si viatza-n final. :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

terraflorin

Bulgarii NU îşi dau PĂMÂNTUL: Preşedintele ţării a opus VETO vânzărilor terenurilor AGRICOLE la STRĂINI



Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/bulgarii-nu-si-daupamantul-presedintele-tarii-a-opus-veto-vanzarilor-terenurilor-agricole-la-straini_138809.html#ixzz2yxTF8xmP

adrian75

Citat din: Ganditorul din  17 Februarie 2014, 19:09:25
Cred ca in discutie e vb de perioada anilor 70 = ca in perioada lui Dej erau la putere Komisarii Sovietici si se faceau "excursii" cu bilet - numai dus - la "Canal".

Cat despre "libertatea" de care vb colega' romulus - are mare dreptate.  Inainte de '89 eram obligati sa vedem circul politic cotidian (iar noi, ca niste "revolutionari" autentici, stingeam TV-ul, citeam o carte, beam o bere cu "tovarasii de suferinta", ne plimbam cu "iubirea vietii" prin parc...)
Azi avem "lebertatea" de a privi zilnic circul politic prin televizoarele din dotare - libertate pe care o practicam cu stoicism uitandu-ne la sticla televizorului politic.

- E drept ca in ultimii ani, (mai ales dupa '79 cand plecarea lui Pacepa a pus la pamant tot sistemul nostru de jmecherii comerciale internationale si am intrat in "criza platii datoriei externe")  eram obligati sa traim in frig (azi avem libertateasa inchidem noi caloriferele, traind in frigul stabilit personal),
- eram obligati la o ratie de 5 felii de salam/saptamana/persoana, sau 1l ulei/zahar/saptamana/om (azi taiem zdravan din ratia "cosului zilnic" iar multi batrani, pensionari, viseaza frumos la cele 5 felii de salam - cu doar 5% soia  :evil: - ale rationalizarii ceausiste),
- aveam o asistenta sociala mica, dar stabila si egala pentru toti (azi medicamentele, asistenta sociala, educatia nu mai sunt accesibile, in mod real, pentru nimeni - pentru ca nu exista decat pe hartie. Principiul e simplu - unde spaga nue, nimic nu e. Medicamentele de azi ... :evil: de efectul Placebo ati auzit ? Daca nu documentati-va ...ca sa stiti pe ce dati banii - toate medicamentele sunt prietenoase cu stomacul dvs - nu si cu buzunarul dvs),
- eram obligati sa lucram pamantul prin munca patriotica  ajutand taranii sa nu mai piarda vremea prin birt (azi avem libertatea sa nu-i mai ajutam pe tarani sa iasa din birt - asa ca pamantul e nelucrat iar "dezapezirea" se face cu armata, de parca satele ar fi pustii (micile exceptii confirma regula)),
- E adevarat ca atunci faceam foamea si stateam cu "proasta din Capul Statului" - in incercarea de a plati miliardele din "datoria externa" ( azi avem libertatea sa facem foamea si sa stam cu "prostii din Capul Statului" facand  datorii externe imense - datorii pentru care nepotii nepotilor nostrii vor face foamea ... ca sa le plateasca  :martiansmile:)

Dar sa ne bucuram fratilor - din analiza oficiala (si din analiza textelor de mai sus) reiese ca azi o ducem mai bineeee  :evil:

P.S.- cititi repede topicul asta - ca stiti care va fi soarta lui - via Alx (n-avem voie sa ne gandim la ziua de azi si la probleme care nu ne privesc)... LA GUNOOOOI -  :rocket:
Corecta analiza!

Ganditorul

CitatBulgarii NU îşi dau PĂMÂNTUL: Preşedintele ţării a opus VETO vânzărilor terenurilor AGRICOLE la STRĂINI

La noi lucrurile stau un pic invers - e pedepsita intentia romanilor de a-si cumpara/pastra pamantul stramosesc. Ca ai un 2000 - 5000 mp pentru un strat de ceapa e una - dar sa ai cateva ha pentru agricultura intensiva e interzis pentru romani (care nu au in spate firme si fonduri de investitii straine)

Noile taxe si impozite (inclusiv metodele de calcul al profitului taxabil) pe turism o sa duca in faliment multe firme de familie - si deci vor fi mai multe terenuri turistice "la cheie" pentru straini.
- Terenurile agricole nu se pot cumpara decat cu aprobarea gastilor de partid - iar "Comisia Nana" exact asta arata - ca nici macar presedintele Romaniei nu are posibilitatea (bonitatea) bancara pentru un imprumut pentru teren agricol comasat iar cine incearca sa "sara" peste aprobarea baronilor de partid ajunge sub ancheta parlamentara.
Nu cred sa fie cineva asa de naiv incat sa creada ca terenurile de la Nana sunt singurile nereguli funciare din Romania - dar sunt singurele (probabil) care au intrat in posesia cuiva care n-are scufitza de baron - iar asta trebuie pedepsit drastic, ca exemplu pentru cine va face la fel.
- In schimb dam 75% din suprafata Romaniei pentru distrugere in procesul extractiei gazelor de sist - si pana la urma asta e efectul dorit - agricultura trebuie sa fie ZERO pentru a justifica "necesitatea" donarii terenurilor catre firmele de foraj prin fracturare. "Comisionul sa traiasca" - parerea mea.

adrian75

Eu nu inteleg nimic din ce se intampla pe plaiurile mioritice. Romanul o duce prost, dar in Romania vezi mai multe masini de lux decat in Croatia, Ungaria, Italia,Slovenia, Cehia, Polonia si probabil Elvetia ( ca sa enumar doar tarile prin care mi-au calcat pasii), Romanul o duce prost, dar din supermarketuri ies siruri nesfarsite de oameni cu cosurile pline, romanul o duce prost, dar...desi pretul benzinei este printre cele mai mari din Europa  - si salariile printre cele mai mici - avem un trafic infernal in fiecare oras cat de cat mai rasarit, romanul o duce prost, dar terasele sunt pline de oameni care in ritm de manele chefuiesc nevoie mare sau beau linistiti o bere, romanul o duce pros, dar orasele sunt linistite - nici urma de vreo manifestatie de protest. Ce sa inteleg eu din toate astea? Nu cumva in tara asta functioneaza perfect acea trasatura numita "a te descurca" ? Nu asta este idealul fiecarui roman...sa se descurce? Nu cumva aceasta trasatura ne face sa trecem intrun fel sau altul peste toate nenorocirile care se abat asupra noastra?   Intreb si eu asa....ca sa ma aflu in treaba  :-o

Xanadron

#52
Hai să mai scriu una din ultimele postări - promit - TLTBR (Too Long To Be Read). :-D
Deşi frecvenţa opiniilor favorabile actualului Sistem Darwinian (legea junglei, supraveiţuirea celui mai "inteligent" - în sens de "mai parşiv si fara scrupule") mă lasă din nou perplex, uite că vreau să contrazic din nou maxima "În tinereţe musai eşti de stînga, ca la maturitate s-o iei spre dreapta spectrului politic" - terorie aplicabilă formal şi partidului (FSN-ist la origini) al "sărmanului" nostru preşedinte oprimat (whahahaha) de baronii cei răi -partid care-n 24 h a trecut nu demult la liberalism-PPE-ism cică.

Hai să teoretizez însă fără nume şi... sume, ca să nu-mi cadorisească un 15% alx: nici în Românica nu mă miră adeziunea majorităţii la principiile botezate mai nou "neo-liberale", care încearcă să justifice exploatarea speculativă legalizată a multora de către puţini, prin mii de argumente strîmbe-n esenţă, deşi ispititoare-n aparenţă. 
Nu-i de mirare totuşi, cu atitea cărţulii despre "Arta succesului" (succes = exclusiv milioane, triloane etc.) - ca şi cum tot omu' ar trebui sau măcar ar putea să fie putred de bogat, uitîndu-se că-n varianta asta nimeni n-ar mai avea pe cine sa "vampirizeze" (îmbogăţirea extremă fiind posibilă doar prin profitarea de munca altora, cît mai mulţi... şi mai "docilizaţi" prin varii metode subtile).

În cazul ăsta concret: dacă România are cca.10 milioane ha teren arabil (1/2 ha pe cap de "miel"), n-ar fi mai corect să găsim soluţii de cooperare/eficientizare a muncii cultivatorilor "de subzistenţă" decît să asistăm la circul mediatic al atacării/apărării diverselor manevre de centralizare - feudală de fapt - a resurselor ţării? (ştiu, e o întrebare tîmpită şi pur retorică, din simplul motiv c-ar implica schimbarea din temelii a Sistemului impus de alţii post-loviluţie '89.)

...Chiar nu vede însă nimeni direcţia urmărită prin privatizări, recapitalizări şi alte"comasări" ţintite dictate de FMI, printre alte "organisme binefăcătoare"? FMI fiind oricum doar cureaua de transmisie vizibilă a altor decidenţi invizibili. :evil:
Un nou FEUDALISM controlat DIGITAL zic eu că-i direcţia vizibilă şi pentru orbi a "noii democraţii".

Mai are rost să definesc aşa-zisele "partide", ale căror aşa-zise dogme şi statuturi fac pariu că nu-s prea bine cunoscute nici de "serioşii" politicieni vestici? Încă mă crucesc totuşi cum mai poate crede oare cineva ca partidele-s altceva decit găşti legalizate de jefuitori asociaţi prin cea mai josnică antiselecţie.
Şi cum de mai poate "combate" cu maximă convingere de pe poziţii aşa-zis băsiste, pesediste, liberale etc. 

Mai pe scurt: şi circul controverselor ăstora gen Nana zic io că-i regizat ca să dea materie primă de "tocat" la infinit tuturor analiştilor "serioşi" sau amatori, deturnînd Turma de la ideea "tabu" a schimbării Sistemului ca Establishment Milenar.
Şi taman de trebuşoara asta  - demolarea Sistemului, fiindca pentru cosmetizări e cam tîrziu - nu trebuie să aibă timp/orizont de gîndire NIMENI.

În orice caz, un Sistem care permite imbogăţirea nelimitată a unora - pe căi oricum ilegale ori semilegale - e strîmb din start. Cel mai simplu exemplu al perversiunii "aranjamentelor" Elitelor :evil: e menţinerea legală a "paradisurilor fiscale", in care cca. 90.000 de indivizi au la păstrare 20 - 30.000.000.000.000 euro (20-30 trilioane adică).
...Pe pariu ca cel puţin 1% din ăştia-s români? Egal din ce gaşcă politicoidă fac parte. Aş face pariu şi că... amărîtul ăla de milion :lol: luat credit de fiica numitului cetăţean român "persecutat" cică acum (zic "cică" fiindcă-i într-adevăr o situaţie de tip "Hoţii strigă hoţu'!") a fost făcut la marele mişto, manglelile lui... şi-ale baronilor lui cu nimic mai buni ca "ai ălorlalţi" (permise De-Mai-Sus ca să rămînă veşnic şantajabili, evident) fiind de cel puţin 2-3.000 de ori mai mari şi "răsfirate" prudent din Cipru pînă-n Insulele Virgine.

La fel de convins rămîn însă de faptul că paienjenişul de legi "democratice" represive intr-o singură direcţie (a fraierilor corecţi) face efectiv imposibilă uciderea actualului Sistem - care nici măcar nu poate fi "cotonogit" pe ici-colea.
Fiindcă "demolarea" lui ar fi posibilă doar in paralel cu dificile (şi d-aia improbabile) eforturi individuale ale fiecarui omuleţ p-aici temporar trăitor de a-şi elibera Sinele de toate "balasturile" care ţin de orgoliu, egoism, tribalism chiar, minciună, rapacitate, parşivitate, deşartă mărire, indiferenţă, intoleranţă, aroganţă... şi tot aşa pînă s-o-nsera.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

Avem posibilitatea sa analizam, sa vorbim.....dar cam atat. Nu putem face nimic mai mult. Ceea ce este mai trist este faptul ca nu sforarii sau gastile politice sunt cei mai mari adversari ai trezirii la realitate ci insasi inertia maselor, care intrun mod inexplicabil accepta cu capul plecat tot ceea ce se intampla. Pt mine, acest aspect este de neinteles.