Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ley Lines Grid

Creat de Urban, 04 Februarie 2014, 19:24:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Citat din: Arhanghelul din  06 Iulie 2012, 19:56:20
Si ... ca sa fiu ... on topic la subiect ...
Da si eu cred ca aceste structuri au legatura cu anumite "energi telurice" ... dar nu stiu daca au legatura cu schema/structura/matrixul Ley lines ...

Unde gasim un software pentru generarea retelei de liniute Ley pe teritoriul Romaniei?
Poze pe net am cautat, nu exista...Mersi.

fiulploii

  Salut Urban ,

Prima poza atasata de tine reprezinta grila Becker-Hagen care se pare nu e totuna cu reteaua Ley.  :-D
Stau cam prost cu timpul si de aceea nu mai traduc in romana - dau numai copy/paste, sper ca nu e o problema cu asta .

Becker-Hagens explain how these grid points seem to attract large population centers.

Pe de alta parte , liniile Ley are alleged alignments of a number of places of geographical interest, such as ancient monuments and megaliths that are thought by certain adherents to dowsing and New Age beliefs to have spiritual power.

Their existence was suggested in 1921 by the amateur archaeologist Alfred Watkins, in his book The Old Straight Track. The believers in ley lines think that the lines and their intersection points resonate a special psychic or mystical energy


Mai sunt :
Hartmann Net or Hartmann Lines - The Hartmann net consists of naturally occurring charged lines, running North-South and East-West. It is named after Dr. Ernst Hartmann, a well regarded German medical doctor, who first described it soon after the second world war. Alternate lines are usually positively and negatively charged, so where the lines intersect it is possible to have double positive charges and double negative charges, or one positive and one negative charge. It is the intersections that are seen to be a source of potential problems.

Curry Lines - arth radiation is a hypothetical geophysical phenomenon described primarily by the German authors Manfred Curry and Ernst Hartmann. This is known as Curry Lines.

Both men describe a mystic force field, similar to Odic force, Mana, and Qi, that covers the Earth at regular intervals and can be detected by dowsing using a divining rod. It is not supposed to be detectable by common scientific instruments but some still connect it to telluric currents, which are actual phenomena, detectable by scientific instruments.

Placing people or other living things in certain spots of the earth radiation knots is believed to be beneficial/harmful depending on radiation flow direction. It connects to the Gaia philosophy and vitalist school and is very popular in certain New Age circles in Europe, especially in Germany.

The radiation is described as a grid-like arrangement with lines at regular distances:


Comparing Curry Lines, Hartmann Lines and Ley Lines

Curry lines are approximately 3 meters apart (with variations), diagonally to the poles, east to west.

Hartmann lines run both east-west and north-south forming a grid across the earths surface with a distance of circa 2 meters in the north-south direction and 2.5 meters in the east-west direction.

Ley lines are man-made energy lines, created by stone formations such as stone ships or other ancient archaeological structures. The knowledge of creating Ley lines is supposed to be lost


Black Linesseem to be naturally generated, although quite how is not known. They may be localized and do not form a network in the same way as Hartmann and Curry lines.

  Puteam sa pun direct linkul insa am zis ca poate vrea cineva sa ramana un f scurt rezumat si pe forum .
http://www.crystalinks.com/grids.html

http://earthacupuncture.info/earth_grid.htm

http://www.worldgrid.net/tag/ley-lines/

Exista un grid points atlas software , costa cam 210 dolari  :-D
Totusi, aici poti sa obtii niste harti introducand coordonatele pe care le doresti ca locatie a vortexului initial
http://montalk.net/science/115/earth-grid-research
http://montalk.net/coordinates.htm
  salvezi ceea ce iti da si apoi deschizi cu gogu-earth. Pe scurt astea sunt indicatiile . Mai multe , la linkuri.

Toate cele de mai sus fac parte din ceea ce unii numesc pseudo-stiinta.

fiulploii

Un site stufos in informatii pe tema asta si nu numai si care necesita timp pentru a fi studiat
http://ancient-wisdom.co.uk/leylines.htm


fiulploii

  Imi trecu o idee prin gand acum ceva timp insa o astern doar acum fiindca nu reusesc sa imi fac timp pentru a o pune in practica .
  In linkul de mai jos se afla maare parte din locatiile acceleratoarelor de particule , scrie acolo care din ele nu sunt trecute adica de exemplu, cele medicale  :-o 
  Evident ca sunt trecute doar cele publice si zic asta fiindca unii prin teoria conspiratiei sustin ca ar exista asemenea instalatii si la secret .

  Care ar fi ideea de lucru? Sa se puna locatiile pe o harta a globului peste care sa se suprapuna reteaua ley, ori Hartman ori harta cu principalii dolmeni , megaliti si sfincsi. Sunt foarte curios daca iasa ceva .
  Si chestia de la Magurele daca se suprapune peste ceva poate insemna ca exista o anumita tipologie in crearea unei retele artificiale de ..acceleratoare intr-un anumit scop.
Parerea mea, evident...

http://www-elsa.physik.uni-bonn.de/Informationen/accelerator_list.html

fiulploii


fiulploii

Câte săbii încastrate in piatra cunoasteti?

1. Excalibur - locație necunoscuta
2. Durandal - Rocamadour, Franța
3. _______ - San Galgano, Italia

Știe cineva dacă cele doua locații corespund unor noduri pe liniile in discuție?
Mulțumesc anticipat.

fiulploii


Aseneth

Citat din: fiulploii din  18 Iunie 2015, 13:26:59
Câte săbii încastrate in piatra cunoasteti?

1. Excalibur - locație necunoscuta
2. Durandal - Rocamadour, Franța
3. _______ - San Galgano, Italia

Știe cineva dacă cele doua locații corespund unor noduri pe liniile in discuție?
Mulțumesc anticipat.

Sabia lui Aegeu, luata de Theseu, de la Athena, se pune la socoteala?

Grifon

Cred că poate fi inclusă aici si magica sabie a lui Siegfried, numita frecvent "Balmung" (ocazional "Gram"). Diferența e că această sabie nu era incastrată intr-o piatră, ci intr-un copac - arborele Barnstokkr. Se pare că e vorba de un stejar străvechi, plasat de saga nordică in așa-numitul palat "Volsung", iar cel ce-o infipsese "zdravăn" acolo fusese insuși Odhin.

Locația, din păcate, nu e reperabilă exact, putând fi oriunde in Peninsula Scandinavia sau in Islanda.

Tamerlan

Citat din: fiulploii din  18 Iunie 2015, 13:26:59
Câte săbii încastrate in piatra cunoasteti?

1. Excalibur - locație necunoscuta
2. Durandal - Rocamadour, Franța
3. _______ - San Galgano, Italia

Știe cineva dacă cele doua locații corespund unor noduri pe liniile in discuție?
Mulțumesc anticipat.
Nu vreau să fiu cârcotaș, și nu știu la ce-ți folosește, dar...

1) Foarte mulți cercetători ai folclorului britanic consideră că Excalibur nu este una și aceeași sabie cu cea trasă din stâncă de Arthur. Această sabie nu este denumită nicicum în poeme precum Moartea lui Arthur. Ea apare (este trasă din stâncă în Cartea 1, Capitolul Vhttp://www.gutenberg.org/files/1251/1251-h/1251-h.htm#link2HCH0005 și după cum se vede nu are nume. Excalibur este sabia primită de Arthur de la Zâna Lacului (Lady of the Lake), în capitolul XXV - Cum a primit Arthur,  cu ajutorul lui Merlin, sabia sa Excalibur de la Zâna Lacului (http://www.gutenberg.org/files/1251/1251-h/1251-h.htm#link2HCH0025)

2) Durandal - mitica sabie a cavalerului (paladin) Roland. Câteva cuvinte despre aceasta:
Legenda spune că Roland ar fi fost nepotul lui Carol cel Mare (Charlemagne) și ar fi primit această sabie, chiar de la acesta. Legenda pe filieră franceză (Cântecul lui Roland - http://www.gutenberg.org/cache/epub/391/pg391-images.html) ne spună că Charlemagne ar fi primit această sabie de la un înger, fiind instruit să o ofere unuia din cavalerii săi, în timp ce o altă variantă a legendei - cea italiană - (Roland Furiosul - de Lodovico Ariosto) spune că această sabie ar fi aparținut eroului troian Hector, fiind dată lui Roland de vrăjitorul Malagigi (în alte părți Maugris).
Oricum ar fi, una din caracteristicile cele mai de preț ale sabiei ar fi fost aceea că ea conținea în mânerul său aurit, câteva relicve creștine de foarte mare preț: un dinte al Sfântului Petru, Sângele Sfântului Vasile cel Mare, câteva fire de păr ale Sfântului Denis și câteva bucăți de pânză din hainele purtate de Fecioara Maria.
Legenda spune că în Bătălia de la trecătoarea Roncevaux, o mică armată formată din 20.000 de cavaleri, condusă de Roland a ținut piept unei armate arabe de 400.000 de sarazini, mica armată ținând maurii pe loc suficient de mult timp pentru a permite armatei franceze a lui Charlemagne să se retragă în Franța. Legenda spune că în această bătălie Roland a omorât foarte mulți sarazini, reușind să taie inclusiv mâna dreaptă a regelui Marsile, și să-l decapiteze pe fiul regelui, Jursaleu. Când însă a devenit evident că nu mai există nici o șansă, Roland a încercat să distrugă sabia, pentru ca aceasta să nu cadă în mâna sarazinilor, lovind-o cu putere de munte. Însă, sabia s-a dovedit atât de puternică încât a despicat muntele cu totul fără a fi distrusă, creând o despicătură în munții Pirinei, denumită astăzi Breșa lui Roland:

O variantă a legendei ne spune că înainte de a muri, Roland a ascuns sabia și cornul folosit pentru alarmarea lui Charlemagne sub propriul corp, pentru a nu fi găsite de dușmani. Folclorul local din Rocamadour ne spune că, neputând s-o distrugă Roland a cerut ajutorul arhanghelului Mihail, și cu ajutorul forței acestuia a aruncat sabia în aer, iar aceasta a zburat în mod miraculos 160 de km și a aterizat într-o stâncă la Rocamadour. Locul unde ea s-a înfipt în piatră a devenit un loc de pelerinaj. Astăzi vizitatorii pot vedea o sabie de fier ruginită legată cu un lanț pentru a nu fi furată. Însă cele mai multe dovezi ne arată că sabia din stâncă, aflată la Rocamadour NU este sabia lui Roland. Chiar și oficiile turistice ale zonei nu mai susțin acest lucru, precizând că ceea ce se vede (vezi imaginea), este o copie/replică a sabiei paladinului (http://southweststory.com/tourist-attractions/the-village-of-rocamadour).
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Tamerlan

Și ceva interesant... Rocamadour (așa-zisa sabie a lui Roland) și Montesiepi (sabia sfantului Galgano) se află aproximativ pe aceeași paralelă (43-44 grade lat. nordică). Poate te ajută.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

fiulploii

Citat din: Tamerlan din  05 Aprilie 2016, 09:35:27
Nu vreau să fiu cârcotaș, și nu știu la ce-ți folosește, dar...



  Caut o sabie ascunsa pe teritoriul României  :-D

Mulțumesc tuturor pt info. Mai trebuie săpat ..

Tamerlan

#12
Citat din: fiulploii din  05 Aprilie 2016, 15:27:50
  Caut o sabie ascunsa pe teritoriul României  :-D

Mulțumesc tuturor pt info. Mai trebuie săpat ..
Interesant.  :-o
Îmi dau și eu cu presupusu'...  :lol: Cred că ce cauți este în Tărgoviște (din Bulgaria) - între Șumen și Veliko Târnovo (aceeași paralelă 43-44 grade lat. nordică).

Și încă ceva. În Norvegia există un monument cu 3 săbii înfipte în piatră:


Citat
By the last centuries of the first millennium AD the big European Migration Period had come to an end. Even in remote Norway people settled down, employing themselves in farming, fishing, handicrafts and trade. The population grew, and local kings gathered more wealth and power. Jæren, and the southwestern coast of Norway at large, was a rich and important region to control. By the end of the ninth century Norway had more or less been united into one kingdom. The most important battle took place in Hafrsfjord, the only fjord on the Jæren coast.

In the picture above the largest sword represents the victorious king Harald, and the two smaller swords represent the defeated petty kings.
This was also the time of the Viking Age. Young men from Jæren sailed across the seas to the west, to England, Ireland and what became the Norwegian colonies and settlements on the islands to the north: The Faroes, Orkney, Shetland, Iceland and even further west. One of these men was known as Erik the Red. He was born on Jæren but moved to Iceland with his family due to accusations on his father for manslaughter. Erik was no better than his father and was forced into exile, founding the first Norwegian settlement in Greenland. His son, Leif was later to become the "discoverer" of America.
http://www.sandalsand.net/norway-jaeren-the-coastline-explained/
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

fiulploii

  Chiar nu stiam de Targovishtea din Bulgaria si nu am reusit sa gasesc motivul pt care ar trebui sa caut acolo, daca esti amabil sa revii cu amanunte ar fi o chestie..esentiala.


Tamerlan

Citat din: fiulploii din  06 Aprilie 2016, 02:17:16
  Chiar nu stiam de Targovishtea din Bulgaria si nu am reusit sa gasesc motivul pt care ar trebui sa caut acolo, daca esti amabil sa revii cu amanunte ar fi o chestie..esentiala.
Doar din motive circumstanțiale. Nimic concret. Am zis că doar îmi dau și eu cu presupusu'...  :wink:
Am întâlnit - dar nu mai știu unde, acum  :| - de câteva ori confuzia în texte medievale între cele două Târgoviști (capitala medievală a Valahiei și târgul actualmente bulgar) și după cum am zis... Târgoviștea bulgară se află între 43-44 grade latitudine nordică: o fâșie (paralelă) foarte interesantă prin prisma teritoriilor europene pe care le străbate. Cred că, din punctul de vedere al liniilor Ley, această fâșie este foarte importantă; multe structuri din acestea antice își au locul aici între 43-44 grade latitudine nordică: de la Mormântul Cavalerului Trac, piramidele din Bosnia, teritoriul Toscanei, al Catarilor sau regatului Navarrei.

Citat
Ley lines are man-made energy lines, created by stone formations such as stone ships or other ancient archaeological structures. The knowledge of creating Ley lines is supposed to be lost.

Dar după cum spuneam... e vorba doar de chestii circumstanțiale. Nimic concret. Când o să aflu de vreo sabie pierdută/uitată, înfiptă într-o piatră prin regiunea noastră... te anunț.  :mrgreen:

PS: Cred că ideal pe acest topic ar fi să revenim la chestiunea inițială: cum putem găsi un soft care să ne permită să unim diverse puncte pe o hartă. Urmând să folosim drept coordonate locațiile principalelor monumente megalitice antice. Practic să încercăm refacerea "cunoștințelor privind crearea liniilor Ley".
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)