Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Casa Bantuita.

Creat de alx, 23 Ianuarie 2014, 23:35:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Am primit astazi un pont,despre o casa...bantuita.Si cica e bantuita inca de dinainte de...'89. Actualmente,casa se pare ca e pustie,nu locuieste nimeni in ea,nici macar fro natiune...minoritara. Ba mai mult,se pare ca au fost facute diferite slujbe religioase,insa fara succes...zgomotele din casa au ramas,dupa cum se pare ca au ramas si usile si geamurile care se inchid si se deschid singure.In cateva zile o sa primesc si ceva fotografii cu casa asta...
  Acuma intrebarea suna asa: daca se dovedeste un caz real,cine se baga prin primavara la o...ieseala?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

Da, e un motiv bun de ieseala. Spune macar judetul unde e localizata ca sa "localizam" estimativ si suma din buzunar.

equilibrum

Daca ma incadrez cu distanta si bugetul, ma intereseaza si pe mine. Macar judetul daca ne spui.
Pastreaza-ti energia.

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

equilibrum

Intr-adevar, nu pare bantuita. Ca distanta e rezonabil fata de locul unde ma aflu eu. Dupa ce trece zapada, daca vreti un motiv de "intalneala", vin si eu.
Pastreaza-ti energia.

classic

#5
Merita monitorizata o perioada. Apropo de entitatile care bantuie aceste locuri, candva martore ale unor fapte deplorabile, acestea se manifesta in deosebi in timpul noptii si uneori doar in preajma unor anumite persoane. Cand eram mic, mi-a fost dat sa ascult povesti de familie despre o casa asemanatoare dintr-o comuna aflata in Ardeal, un catun mai degraba. O parte dintre membrii familie mele, impreuna cu alti colegi au plecat, intr-o drumetie, cu scopul de a culege fructe de padure. Ajunsi seara, s-au adapostit intr-o casa parasita (aceste case sunt foart des intalnite prin satele din Ardeal, existand practic catune intregi fara niciun locuitor). Ce s-a intamplat in cursul noptii respective a fost infiorator - zgomotele unor zgarieturi pe peretii casei, o lumina de forma sferica care-si facea aparitia din cand in cand, precum si o entitate de forma unei "pisici mari", care la un moment dat i-ar fi vorbit cu uneia dintre persoane, spunandu-i sa nu se teama. A doua zi, in drumul spre plecare, au intalnit o sateanca careia i-au povestit patania, aceasta spunandu-le ca acea casa a fost candva locuita de o femeie care facea  vraji.
O alta poveste, de data asta avandu-ma protagonist, s-a intamplat in jurul varstei de 10 ani. Intr-o nopate in care am dormit la matusa mea, despre al carui apartamanent, parintii mei spuneau ca este "bantuit" de zgomote ciudate (mobila care trozneste, farfurii care se izbesc unele de altele etc), ma aflam alaturi de aceasta in pat, povestind cand la un moment dat am auzi in perete (eu dormind la perete) niste sunete asemanatoare cu cele scoase de ughiile de la degete atunci cand incerci sa bati la o usa in incercarea de a nu face prea mult zgomot. In acel moment m-am oprit din povestit si am exclamat:
-Cred ca e Xuleasca (vecina de alaturi, o batranica), bate in perete. Cand am realizat ca nu primesc niciun raspuns, m-am intors catre matusa mea, care in acel moment tresarise ca trezita dintr-un cosmar si lovind cu un picior in aer, spre marginea patului, exclama:
-Pleaca ma de aici!
I-am dat un cot, am intrebat-o cu cine vorbeste si mi-a raspuns:
-Cu asta care de langa pat!
Mi-a spus ca a vazut pe cineva imbracat in costum, stand la capataiul patului.
Si o a treia mentiune ce tine de aceste fenomene, e legata de o serie de trairi de "paralizia somnului', despre care am mai povestit intr-un topic, aici pe rufon. Acest tip de  experiente le-au avut mai multi membri ai familiei mele.

Am tinut sa povestesc din patanii carora le-am fost martor, ori am auzit povestindu-se in medii apropiate mie. In incheiere, zic ca merita cercetat locul respectiv.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

abyss

Eu cred ca nu. Mai bine lasati spiritele in pace.
Povesti am si eu de prin tara motzilor, a fost infiorator dar cam atat. Ce sa investighezi la spirite de acest gen? Am intalnit unul la Tescani in moldova care mergea si respira de misca copacii in timp ce venea spre noi. Asta cu spirite de oameni. Am intalnit o data spiritul unui cal sonat care facea ca naiba... Saaau spirite vechi de străini care te pot localiza dupa lumina conştiinţei tale indiferent unde te vei afla mai târziu. Ce poti avea de invatat din asa ceva? Ca daca nu esti capabil sa golesti de energie năluca te va drena ea pe tine. Si poti sa o iei razna , devii slab si expus. Prin urmare doar cine se hraneste cu energia spiritelor poate face fata. Parerea mea...

classic

#7
 ...asa apar si dispar extraterestrii.  :-)
Fantoma de la Raul Alb - 15 ianuarie 2010 Part. 1
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Xanadron

Citat din: classic din  27 Ianuarie 2014, 02:41:21
...asa apar si dispar extraterestrii.  :-)

...Sau IT (intraterestrii). :-(
Ori UT (ultra-), MT (meta-) si tot-asa-terestrii. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: abyss din  27 Ianuarie 2014, 02:01:30
Eu cred ca nu. Mai bine lasati spiritele in pace.
Povesti am si eu de prin tara motzilor, a fost infiorator dar cam atat. Ce sa investighezi la spirite de acest gen? Am intalnit unul la Tescani in moldova care mergea si respira de misca copacii in timp ce venea spre noi. Asta cu spirite de oameni. Am intalnit o data spiritul unui cal sonat care facea ca naiba... Saaau spirite vechi de străini care te pot localiza dupa lumina conştiinţei tale indiferent unde te vei afla mai târziu. Ce poti avea de invatat din asa ceva? Ca daca nu esti capabil sa golesti de energie năluca te va drena ea pe tine. Si poti sa o iei razna , devii slab si expus. Prin urmare doar cine se hraneste cu energia spiritelor poate face fata. Parerea mea...

Bănuiesc ca nu doresti sa dai amănunte despre cazurile menționate ... Ar fi o lecție TED folositoare, zic eu.

uforever

Ceva patzanii d'astea am si eu la activ. De asta vara, ceva se intampla prin casa mea de la tzara, sunt vreo doi colegi pe aici ce pot confirma, ba chiar relata daca au chef. De la sunete ciudate, pana la aparitia unei siluete, se poate si mai rau, unchiu-meu chiar a fost tras de tricou de o fortza nevazuta, in timp ce cobora scarile. Acum nu prea se mai sperie nimeni, ca au fost destule momente dubioase, ma gandesc serios sa fac o filmare, cu siguranta o sa mai aud bubuituri in perete sau intrerupatorul din camera alaturata, care oricum face un zgomot sinistru fiind  vechi. Pana acum s-a tot jucat pe acolo o entitate, mi-e sa nu se simta bagata in seama, i-am dat cu ignore si-a functionat, inceteaza de fiecare data. Ultima sperietura a picat pe matusi-mea, care in casa fiind, a auzit usa de la intrare lovindu-se cu putere, lucru care in mod normal nu se intampla, chiar daca e curent, dar in toiul verii, nu tu vant, nu tu ploaie si la ce greutate are, (fiind plina, mai greu de clintit), e anormal, plus ca nu s-a intamplat niciodata. Femeia a lasat tot si a luat-o la goana, n-a mai inchis nici poarta, nici usa, nimic  :lol: In general, entitatile astea, daca nu le bagi in seama, ba chiar le spui "hai, eject ca ma plictisesti", pleaca, chiar daca revin, momentan ai rezolvat problema.

anamarin

E un motiv bun de ieseala :))

fiulploii

#12
Inteleg ca exista zone zise"bântuite". Acest tip de manifestare se pare ca poate avea ca si cauza fie "plantarea" unui program de tip energetic/informational, fie cauze naturale - nu insist acum asupra acestora- fie combinarea celor doua , anume pe un teren propice se planteaza programul .
   Ca orice program, el poate fi spart, crapat sau sters daca ai ceea ce trebuie, mental, spiritual sau SDV-urile necesare.
   Ramasite sau fragmente ale procedurilor de stergere pot fi intalnite atat in religiile oficiale cat si in cele subterane, samanice sau magice.
    Folosirea lor de catre necunoscatori este anatemizata si de-a lungul sutelor de ani s-a introdus in subconstientul colectiv aceasta bariera astfel incat nu umbla cu asemenea tehnici " dăcât " proscrisii sau o anumita elita clericala, indiferent carei religii apartine. In fond, indiferent de religie, aceasta elita are acelasi obiectiv, mentinerea status-quo-ului.
   Si totusi aceasta baricada a fost sparta de catre cercetatori independenti ale caror metode sau cursuri sunt disponibile pe retea . E doar un inceput timid, inertia omului e mare si sacrifica tot pt a-si pastra privilegiile.