Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce stiti ca a facut RUFON in ultimii 4 ani ?

Creat de fiulploii, 06 Ianuarie 2014, 14:42:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce stiti ca a facut RUFON in ultimii 4 ani ?

nimic practic
1 (2.9%)
aproape nimic practic
1 (2.9%)
a contribuit la dezvoltarea teoretica a ... completati in raspuns, va rog
0 (0%)
a contribuit la dezvoltarea practica a ... completati in raspuns , va rog
0 (0%)
a largit orizontul cunoasterii din punctul meu de vedere
26 (76.5%)
a ''smintit'' oamenii din punctul meu de vedere
0 (0%)
a dat dovada de declin comparativ cu inceputurile
2 (5.9%)
''se misca''  prea incet dupa parerea mea. Motive, va rog .
1 (2.9%)
a fost ''ok'' dupa parerea mea . Aici va rog sa enumerati motivele .
1 (2.9%)
in destule ''actiuni'' a luat avant insa '' s-a stins'' pe parcurs
0 (0%)
mai mult decat a facut consider ca nu se putea face . Enumerati va rog motivele.
0 (0%)
a semanat cu un club de duminica unde vii la o poveste si mai barfesti putin cu ceilalti pe teme date.
2 (5.9%)
sigur am lasat vreo optiune pe dinafara asa ca va rog sa o completati
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 34

Votare închisă: 26 Martie 2015, 13:42:19

daos

Citat din: alx din  09 Ianuarie 2014, 23:35:00
  Am rugamintea sa detaliezi putin fraza subliniata de mine,pentru ca ma simt atacat direct,si pe nedrept.Pentru ca eu indraznesc sa afirm ca sunt doar niste SPECULATII!
Tu acum probabil ca vrei sa stau sa scotocesc prin forum sas iti dau exemple clare. Scuza-ma. N-am timp de asa ceva. Mai mereu cand intru pe rufon o fac citind destul de rapid subiectele, nu in detaliu.
Un lucru o pot spune insa in mod sigur: De multe ori am avut o senzatie foarte puternica de blocare din partea adminilor o unor alte directii a discutiilor de pe diverse subiecte, dacat cea specificata de "cineva anume".
Altadata am banuit ca acel "cineva anume" este de pe la noi de pe la trei litere sau patru (litere inteligente). Asta in special datorita unor similaritati cu anumite forumuri fane literatura tip Corut plus teorii de-ale acestuia. Si datorita uno banuieli pe care le-am avut vis-a-vis de ... hai sa le zicem fenomenele conexe expuse pe anumite subiecte. Sincer la varinta a trei litere inteligente de peste ocean sau ceva organizatii ori simple persoane particulare tot de pe acolo nu ma gandisem. Stiam de Paul Dorneanu ca a stat o vreme prin SUA, dar pe el il bagam la categoria romani, persoane particulare ca mine sau oricare altul (nu de la trei litere).
Hai sa incerc sa si detaliez totusi cat de cat. Am observat ca opinii ce nu se incadreza in tipologia ateismului stiintologic, sunt de regula rejectate scurt. Si aici ma repet cu banuielile de corutism vis-a-vis de unii admini. Am observat ca pedalati pe o forma de "ateism" si filo-stiinta "purista" ce mie mi-a mirosit a o perioada trecuta, sper, din istoria Romaniei odata cu lovilutia din Decembrie '89.
Ooook. Sa zicem ca vreti ceva "elitist" cat mai stiintific. Dar cu unii din cei ce erau pe forum ce anume aveati voi de fapt? Bunaoara tipul acela, calator astral. Asta unul. Ca au mai fost unii carora le-ati varat pumnul in gura. Nu se incadra in tiparul vostru? Hmmm. Pe vremea aia nu am zis nimic legat de asta fiindca mi se parea o pierdere de timp sa imi bat capul cu voi. Acum poate ca am devenit ceva mai coltos si prefer sa va zic in fata ce gandesc. Nu va place? C'est la vie. Procedati si voi ca si tovarasicul calator astral (pe asta mi-l aduc aminte mai repede, fiindca parca au mai fost si altii in aceeasi oala). Bineinteles asta daca vreti in continuare un forum "elitist" (a.k.a. uniformitate de opinii in directia ateismului stiintologic globalist sau poate doar comunist ... voi alegeti). Dar aveti grija ca stiinta asta, pe undeva prin statele alea de peste ocean, pe la sprijinitorii morali, a devenit si altfel. Nu mai e doar atee.  :-D

horia2008

Daos, cu tot respectul, citind destul de rapid subiectele, nu in detaliu, poate ti-au scapat unele aspecte :|
Parerea mea, fara nici un fel de parti pris, pe bune
Cu calatorul sigur n-ai nimerit-o; asta e unic, n-au mai fost altii ca el; nu spun nimic de subiectele abordate, ci doar de atitudine si comportament; a facut deranj mare pe aici, iar forumul lui lovendal a reusit sa-l ruineze (cu concursul celor care l-au tolerat)

Sigur ca e greu sa tii un echilibru si vesnic vor fi nemultumiti, asta-i firea, dar cu un pic de intelegere, sa te pui si in papucii celuilalt de exemplu, si fara atata suspiciune se poate face treaba buna
Cu stima,
Horia

alx

Citat din: Guest din  10 Ianuarie 2014, 21:34:07
Nu este nicio speculatie/fabulatie/deductie/petarda. Este ceea ce am auzit foarte clar si raspicat la sedinta ASFAN, o discutie intre mai multe persoane, iar discutia se invartea in zona financiara. Mai multe nu vreau sa spun.

Te superi daca te intreb de cand asfan sunt detinatorii adevarului suprem? Sau,daca e asa cum zici,de unde au ei informatia asta?  Stii ceva? Nu raspunde!
Oricum,intrebarile mele erau...retorice!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Citat din: daos din  10 Ianuarie 2014, 16:41:32
Dar cu unii din cei ce erau pe forum ce anume aveati voi de fapt? Bunaoara tipul acela, calator astral. Asta unul. Ca au mai fost unii carora le-ati varat pumnul in gura. Nu se incadra in tiparul vostru? Hmmm. Pe vremea aia nu am zis nimic legat de asta fiindca mi se parea o pierdere de timp sa imi bat capul cu voi. Acum poate ca am devenit ceva mai coltos si prefer sa va zic in fata ce gandesc.
Stimabile daos.
   Raspunsul meu pentru tine e simplu:daca ai ajuns sa ma intrebi de ce s-a intamplat ce  s-a intamplat cu calator astral,si nu ai inteles singur asta,atunci nici macar nu mai merita sa-mi uzez tastatura raspunzand la...acuzatiile tale. Sa ma ierti,dar asta simt eu acum...si sa stii ca nu sunt deloc coltos la ora asta. Si.ca sa continui sa fiu distrugator de sincer,de acum inainte nici macar nu ma mai intereseaza afirmatiile tale,atata timp cat nu ma cunosti,nu stii cine sunt sau cum gandesc...

   Si o sa inchei la final cu o vorba din popor:"hotul striga hotul!"
Sa ai o seara buna!  alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Citat din: Guest din  11 Ianuarie 2014, 00:31:29
Intrebarile tale erau retorice, nu si raspunsurile mele. Dar ma abtin. :)
Daca tu zici asa...si daos zice asa...si asfan zice asa...asa o fi...cine stie? Si mai important,cui ii pasa?  Pana la urma,nimeni nu a obligat pe nimeni sa faca nimic...daca ma-ntelegi ce vreau sa spun... :?

Citat din: Guest din  11 Ianuarie 2014, 00:31:29
Astept un raspuns la subiectul "RUFOn are nevoie de tine!"
Asa cum ti-am spus deja pe PM,nu depinde numai de mine.Oricum,am discutat deja cu Paul si sper ca pana luni seara sa-ti primesti raspunsul...care o fi...
  o seara buna.    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

horia2008

#35
Citat din: Guest din  10 Ianuarie 2014, 21:34:07
Nu este nicio speculatie/fabulatie/deductie/petarda. Este ceea ce am auzit foarte clar si raspicat la sedinta ASFAN, o discutie intre mai multe persoane, iar discutia se invartea in zona financiara. Mai multe nu vreau sa spun.

Cu bine,

PS: Nu am aruncat informatia aiurea la intamplare pe forum ca sa creez discutii, ci a fost ca raspuns pentru colegul equilibrium

Cunosti acele persoane? erau cumva si Ch. Ciuca, Melfior Ra sau C. Harra?
Si eu am auzit multe, clar si raspicat, la coada la petarde, dar nu vreau sa spun...
Apoi am mai auzit, din mai multe surse, si ca ca cine se scuza se acuza...


mr

#36
Ma gandesc ca era de asteptat sa se ajunga si la astfel de dispute "ideologice" deoarece exista doua perspective extreme intre care membrii forumului se pozitioneaza. Una cu tendinta clara materialist-stiintifica si alta spiritual-dogmatica. Ambele, in forma lor pura, conduc spre limitare si ingustare a perceptiei. Aceste tendinte trebuiesc echilibrate, imbinate, facute sa lucreze impreuna pentru a largi orizontul. Tot ce este spiritual nu iese din sfera stiintificului, ci doar necesita o intelegere adecvata. Intelegere pe care cu totii, constient sau inconstient, o cautam sub diverse forme.

Profilul forumului este unul care trateaza fenomenul OZN si domeniile conexe derivate din acesta. Problematica fenomenului OZN determina o astfel de abordare care solicita armonizarea celor doua curente de gandire.

Pana la urma, forumul a coagulat un egregor, o rezultanta medie a gandurilor noastre, ale celor care am scris si scriem aici, entitate care la randul ei evolueaza, are nevoie de momente lamuritoare, de noi directii pe care sa mearga. Cam asta se intampla acum, asa cum bine va amintiti ca s-a mai intamplat si-n trecut.

In acest context larg, colegul daos a sesizat o anumita tendinta care era evidenta la vremea respectiva. Eu insumi ajunsem intr-o postura nedorita prin faptul ca postasem pe topicul "Trezirea din negura dogmei" o analiza asupra profilelor de dumnezei din Biblie, acest lucru interpretandu-se ca fiind o tentativa de manipulare "ideologica" cu tenta vadit dogmatica. Am ramas surprins de taxarea imediata a demersului meu, dar nu l-am acuzat pe alx de partizanat cu vreo politica impusa asupra forumului, mai de "sus". Si nici pozitiile pe care le-a adoptat de atunci si pana acum nu ma determina sa spun ca sustine o anumita politica "ideologica". Insa este cat se poate de normal sa aiba un punct de vedere subiectiv, asa cum fiecare dintre noi are dreptul sa aiba si sa-l expuna....

...pentru ca ca pe acest forum avem dreptul sa ne expunem punctele de vedere, evident subiective!
Simplul fapt ca de postarile decente nu se atinge nimeni, indica clar acest lucru. De alte dovezi nu cred ca mai este nevoie!

In privinta calatorului, colegul alx ( si nu numai) a procedat cat se poate de corect si matur. Nu parerile subiective ale calatorului au fost taxate ci modul sau grotesc de a le impune. Au fost protejate, de fapt, limitele decente de exprimare pe acest forum.
Comportamentul aberant al calatorului pe forumul Lovendal, confirma justetea deciziilor luate in privinta lui aici, si mai ales, scoate in evidenta calitatea egregorului forumului Rufon. Admini au procedat asa pentru a nu perturba calitatea discutiilor de aici si au fost sustinuti de majoritatea membrilor. A fost ca un fel de test, pe langa multe altele care vor mai veni.

Forumul, auzind din pareri indirecte, este destul de bine vazut si frecventat de catre cine are nevoie si cauta un anumit gen de informatie. Eu zic ca si-a atins scopul si si-a consolidat o pozitie in peisajul informational, din acest punct de vedere. Un proiect material, vizibil, care sa implice membrii forumului cred ca reprezinta o alta etapa, in alt registru.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

alx

#37
Se impune sa mai dau un raspuns pe acest topic,raspuns care sper eu ca va lamuri anumite...aspecte legate de modul meu de moderare.
Asadar,dupa cum deja s-a observat,am cam retezat(din fasa,daca a fost posibil) discutiile pe teme religioase,sau care "amenintau" sa se transforme in polemici pe teme de acest gen.De ce am facut asta? Simpu.Pentru ca am observat de-a lungul timpului ca religia si discutiile pe marginea ei au un pronuntat efect negativ asupra discutiilor din spatiile publice.Astfel ca de la o discutie aparent banala se ajunge la situatii in care oponentii si-ar scoate ochii daca ar fi fata in fata...se profereaza amenintari,se spun vorbe grele,oamenii sunt jigniti...si e ciudat,ca doar vorbim de religie,nu-i asa?   Astfel ca eu personal am decis ca nu e nevoie de astfel de...situatii aici,pe RUFOn.
   De aceea s-a observat aceasta aparenta "aversiune" a mea vizavi de subiectele religioase.Si tot de aceea se va observa si in continuare...   Pana la urma,daca vrei sa discuti despre religii,o poti face pe forumuri specializate,unde moderatori specializati pot sa tina discutiile astea in frau...
     Astfel ca unii membrii au ajuns la concluzia complet gresita ca forumul a primit directive...externe in legatura cu aceste subiecte(sensibile,de cele mai multe ori). Lucru care nu s-a intamplat.
   Sper ca aceste...lamuriri sa mai ridice din valul "intunecat" ;D  pe care unii il vad in fata deciziilor administratiei RUFOn...
  O zi buna tuturor!   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

mr

Biblia, alaturi de alte carti fundamentale, este o sursa importanta de informatie, inclusiv pentru ozenistica. Din pacate ea a fost excesiv asociata cu dogma devenind astfel un subiect tabu, rezervat doar "cunoscatorilor". I s-a confiscat adevarata importanta si s-a ridicat treptat un voal de "taina" deasupra ei, astfel incat astazi este privita ca un glob misterios de cristal care trebuie sa stea undeva sus unde sa nu-l poata atinge nimeni. Orice interpretare asupra ei care nu corespunde cu dogma este socotita blasfemie si este tratata vehement si zgomotos, cu mult patos.

Cred ca inteleg bine faptul ca atitudinea "enoriasilor/credinciosilor", in perspectiva tratarii mai liberale a interpretarii Bibliei, atrage si genereaza tot felul de comportamente aberante. Si pe anumite topicuri ale forumului s-a vazut clar acest lucru. Din acest punct de vedere, intradevar este momentul ca aceste subiecte sa nu fie dezbatute.
Poate, in viitor, cand egregorul forumului evolueaza si membrii participanti la discutii pot sustine in linii mari o atitudine decenta asupra acestor subiecte, sa fie permise. Sunt sigur ca vor aduce un aport informational important.

Faptul ca au existat si discutii pe aceste teme, intr-un cadru linistit, imi da speranta ca voi prinde si acea perioada in care nu trebuie sa ma gandesc de n ori inainte de a posta si sa analizez implicatiile "sensibile" ale unei pareri, autocenzurandu-ma nejustificat.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

socrate

CitatBiblia, alaturi de alte carti fundamentale, este o sursa importanta de informatie, inclusiv pentru ozenistica.
.....da,o "carte" din mai multe "carti", impartita in 2 "carti" care se contrazic flagrant si totusi se citeste ca un intreg de dogmatici si inculti.
....daca in prima "carte" sunt enuntate Principiile Dreptatii si astfel Domnia Dreptatii prin atitudine impotriva Nedreptatii, in a doua "carte"
se ia atitudine impotriva DREPTATII, poruncinduse "iertarea"/suportarea Nedreptatii, instituid astfel domnia legii, NEDREPTATEA instituita prin "lege"/obligatorie.
....evident,
CitatOrice interpretare asupra ei care nu corespunde cu dogma/egregoru este socotita blasfemie si este tratata vehement si zgomotos, cu mult patos.de egregorii corespondenti care nu vor sa-si piarda influentele asupra turmei si astfel beneficiile
.....interesent este si faptul ca,din cei 85% dogmatici s-au autodeclarati astfel, doar 20/30% au cetit "cartile" cuprinse intr-o "carte",in majoritate ei "manifestanduse in societate" fara aportul informatie "biblice" doar lasanduse "purtati" de egregoru biblic compromis si astfel e compromisa o mare parte a omenirii 
....desigur,Nu sunt aceaste "probleme" treba/responsabilitatea rufon s-au a noastra  :wink:...dar despre ce sa discutam si "noi", frustrati   :-D...  :-(  :evil: :rocket: :planet: :ufo: :fight: :abduct: .....