Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce stiti ca a facut RUFON in ultimii 4 ani ?

Creat de fiulploii, 06 Ianuarie 2014, 14:42:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce stiti ca a facut RUFON in ultimii 4 ani ?

nimic practic
1 (2.9%)
aproape nimic practic
1 (2.9%)
a contribuit la dezvoltarea teoretica a ... completati in raspuns, va rog
0 (0%)
a contribuit la dezvoltarea practica a ... completati in raspuns , va rog
0 (0%)
a largit orizontul cunoasterii din punctul meu de vedere
26 (76.5%)
a ''smintit'' oamenii din punctul meu de vedere
0 (0%)
a dat dovada de declin comparativ cu inceputurile
2 (5.9%)
''se misca''  prea incet dupa parerea mea. Motive, va rog .
1 (2.9%)
a fost ''ok'' dupa parerea mea . Aici va rog sa enumerati motivele .
1 (2.9%)
in destule ''actiuni'' a luat avant insa '' s-a stins'' pe parcurs
0 (0%)
mai mult decat a facut consider ca nu se putea face . Enumerati va rog motivele.
0 (0%)
a semanat cu un club de duminica unde vii la o poveste si mai barfesti putin cu ceilalti pe teme date.
2 (5.9%)
sigur am lasat vreo optiune pe dinafara asa ca va rog sa o completati
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 34

Votare închisă: 26 Martie 2015, 13:42:19

fiulploii


De pe topicul Proiect RUFON & altii raspunsul colegului Nox m-a determinat sa deschid acest sondaj.

Citat din: Nox din  06 Ianuarie 2014, 02:44:35
Acum nu te aștepta să-ți dau vreun "răspuns" după șapte ani :))

:lol: Curat - top secret !
Ba chiar ma asteptam la un raspuns clar din moment ce a fost public proiectul si agitatia. Si ca sa maresc ''agitatia browniana'' intreb ce a realizat RUFON in ultimii 3,5 ani? Ca vad ca daca o iau si mai de la inceput nu mai functioneaza memoria  :lol:

  Pentru cei potential deranjati de acest sondaj , va rog sa va ganditi de ce mama ei de treaba am deschis acest topic. O vorba zice asa: ''ori suntem golani , ori nu mai suntem'' cu sensul - pentru cei ce se vor face ca nu inteleg expresia in context - cu sensul ca din potentiali deschizatori de drumuri s-a ajuns in postura de potential inchizatori de drumuri .
  Sper ca macar espresia de mai sus va fi inteleasa corespunzator. Am scris asta ca sa preintampin tot felul de false atacuri  :evil: si sa vina alea reale si dureroase.

  Deci.... liber la .... ce vrea fiecare ... evident ca pe langa goana zilnica dupa malai .

alx

#1
In primul rand,ar fi trebuit sa ne spui ce te asteptai sa faca RUFOn-ul,si sa ne spui si despre care RUFOn vorbesti...forumul sau organizatia.Pentru ca lucrurile sunt sensibil diferite...si stii si tu asta.
In al doilea rand,poate ca ar fi trebuit pusa in sondaj si optiunea: Eu ce am facut pentru RUFOn in ultimii ani?   unde in loc de "eu" poate fi numele oricui...
  Si in al treilea rand,poate ca nu ar strica sa (re)citesti topicul acesta: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,722.0.html   Sunt multe chestii acolo care merita...rumegate. ;D Si a nu se intelege ca folosind expresia "rumegate" ma adresez unui bou/unei vaci... :D
   

   Ca sa-mi dau si eu cu parerea,eu zic ca forumul RUFOn nu putea face prea multe...pana la urma vorbim de un spatiu virtual(unde prin definitie se discuta),cu useri reali(cei mai multi),care(cei mai multi,bineinteles) sunt insa bine legati de scaunele din fata monitoarelor...sau daca nu e asa,sunt cazuti in cealalta extrema.Nu zic care,se stie...fara numar,fara numar,fara numar...
   Daca vorbim de organizatia RUFOn,aici lucrurile trebuiesc nuantate...din nou.Si,din pacate,nu am nici timp,nici chef sa incep aceasta...disectie.Oricum,pot spune ca s-a facut muuuult mai putin decat s-a propus,si asta din motive obiective,de cele mai multe ori...
   Dar asta e viata...pentru ca suntem pe un forum,chiar si acest topic a putut fi deschis,fara ca nimeni sa se simta...deranjat.Pana la urma,chiar exista un simulacru de libertate in lumea asta,nu-i asa?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

Am votat a largit orizontul cunoasterii din punctul meu de vedere, dar pot sa spun ca acest forum a contribuit si la dezvoltarea/evolutia mea practica ca individ ce experimenteaza involuntar "inexplicabilul". Am mai spus ca am intrat pe acest forum in urma unor experiente personale "ciudate", ce-mi provocau diverse stari de neliniste sau frustrare, teama de necunoscut poate incita gandirea si deschide camp larg imaginatiei, dar poate aduce si stres, depinde de fiecare individ in parte. In urma interactiunii cu forumul, pot sa spun ca in mare parte, aceasta neliniste a disparut, plus ca schimbul de informatii/experiente/observatii mi-a oferit posibilitatea de a accesa si alte zone, total necunoscute pentru mine. Aceasta interactiune poate ca nu a fost mereu favorabila, dar ma rog, exista certuri in familie, dapoi pe un forum unde userii isi tocesc degetele pe o tastatura. Sa nu uitam ca userii de fapt sunt oameni, iar diferenta dintre comunicarea verbala(face to face) si cea virtuala, unde ne tocim neuronii si degetele pentru a ne face intelesi, este foarte mare, poate lafel de mare ca diferenta dintre o carte si un film. Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu sunt placut surprins de nivelul inalt si calitatea discutiilor de pe forum in ultimii ani, dovada ca exista o evolutie. Optiunea "Eu ce-am facut pentru RUFON?" ar fi si mai corecta urmata de intrebarea: Ce pot face pentru RUFON, care sunt posibilitatile?(pe langa donatii si prezenta). Mai mult decat sa fiu activ pe forum si sa-mi cunosc anumiti colegi personal si im mp, nu mi sa oferit posibilitatea, asa ca asta am facut. Ce poti face mai mult decat sa impartasesti cu forumul experientele personale, observatiile personale sau  informatiile  din biblioteca sau tartacutza propie? Personal nu ma pot "lauda" cu relatari spectaculoase sau cu informatii inedite, dar alea care sunt, desi imperfecte, slab pregatite si poate necizelate sunt sincere. Nici nu cred ca poate fi altfel, cel putin pentru cineva care a prins din "zbor" gustul ufologiei si pentru care "cutia pandorei" sa deschis foarte tarziu. Sunt dispus si iau in calcul,  la modul cel mai serios, orice posibilitate de a-mi aduce contributia pentru RUFON, in ciuda faptului ca nu-mi aduce "malai" si nici nu cred ca cineva face vreo avere. Sa spunem ca averea noastra e stransa in ceruri :lol:


fiulploii

  Poate am intrat prea abrupt in ''cestiune'' si s-au creat confuzii  :-D Mea culpa. Revin deci cu explicatii in slow motion .

Citat
,poate ca nu ar strica sa (re)citesti topicul acesta: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,722.0.html   Sunt multe chestii acolo care merita..
Da, sunt multe chestii care merita gandite .
1. ce s-a intamplat pana la urma cu proiectul Millennium fiindca am inteles ca singura eroare din articolul EZ a fost doar anul asocierii .
      Cei de la grupul Romanian UFOnetwork, care conduc si proiectul Millenium...

Citiţi mai mult: Vinatorii de OZN-uri > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/vinatorii-de-ozn-uri-523808.html#ixzz2pd8svRIZ
EVZ.ro

 
2. ce s-a intamplat cu ..... nici nu are rost sa mai sap prin istorie.

       Ideea de baza ar fi asta: ce ma determina pe mine, icsulescu , sa fac ceva pentru Rufon?
       Istoricul realizarilor , nu? pentru ca nu este de azi , de ieri. Bun, istoric de realizari nu prea este ; atunci hai sa incerc sa propun o oarecare actiune . Exista oare disponibilitatea , energia si entuziasmul necesar unui efort conjugat pentru a realiza ceva?
  Asta zic eu ca este intrebarea.
  Sau totul se reduce la batai amicale pe umeri - virtuali, evident  :lol: ?

  Forumul nu e totuna cu organizatia, clar .
Citat din: spooky din  15 Iunie 2007, 02:08:24

Acesta este un FORUM dragii mei, si nu uitati de asta... fiecare vorbeste cat vrea, in ciuda faptului ca sunt unii care se cred mai despeti sau mai cu mot sau cu mai multa experienta. Chiar si eu vorbesc in nume propriu si nu reprezint vocea RUFOn. Ce am de declarat oficial, declar pe site. Aici oricine isi exprima liber opinia.  Observ cum unii isi impun ideile, ironizand pe ceilalti, si nu lasa loc celor nou veniti sa isi exprime parerea sau intrebarile si se rezuma doar la a citi mesajele.
...
Observ o tentativa de a rupe teoriile conspirationiste de fenomenul OZN... ma scuzati domnilor, dar OZN nu este pana la urma o teorie a conspiratiei? Sau incercam sa ne prefacem ca nu. Asa cum am zis unora, eu nu sunt avid dupa teoriile conspirationiste... din contra, merg pe lucruri certe, demostrabile....

.... cine vrea, nu are decat sa se intalneasca in privat, asta nu inseamna ca trebuie sa ne limitam doar la acele intalniri private... trebuie sa avem si oarece finalitate, dar RUFOn se vrea a fi o organizatie transparenta, in care nu e reprezentat doar de o singura persoane (adica eu), si este un efort comun a mai multor persoane, si o sa incerc pe aceasta cale sa indemn la o implicare mai mare a voastra... celor ce va considerati parte a acestui grup...

Din pacate nu am timp sa fac tot ce vreau pe lumea aceasta, sau daca am timp poate nu am resursele necesare... si imi sacrific mult timp pentru acestea si cu toate acestea sunt unii care cer si nu se intreaba... dar eu cu ce pot sa ajut? Totusi, in ultimul timp, unii membri au inceput sa se implice mai activ si le multumesc si ii apreciez. In calitate de coordonator, nu va asteptati sa trag de fiecare imparte... nu imi place... dar voi puteti trage de mine. Imi stiti numarul de telefon, adresa de email si id-ul de messenger, puteti vorbi cu mine si o sa incerc sa acord fiecaruia atentia cuvenita.

...ca sa ma fac mai clar... RUFOn nu va impune o opinie exacta asupra unui subiect, iar membrii pot avea opinii mai mult sau mai putin contrare. Asta e si scopul in definitiv, sa fim cat mai multe opinii si fiecare pana la urma decide pentru el.

Forumul il consider o antecamera cu potential pentru ca organizatia sa faca ceva. Asta e parerea mea. Daca vine cineva cu o idee , e pentru ca nu o poate duce singur pana la capat din diverse motive, inclusiv financiare sau de timp disponibil.
     Si ar fi bine ca impulsul initial de a arunca cu chiatra  :lol: sa fie cenzurat si de urmat calea de a intreba : cum pot/putem face ca ideea aia cretina  sa prinda contur si finalitate.
     Iarasi e doar parerea mea  si as putea (re)veni cu o propunere de aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4521.msg87167/topicseen.html#msg87167 realizabila in 12 luni.
    Iar pentru alta propunere , mai accesibila financiar , s-ar putea aduce chiar si participare straina care sa-si plateasca singura biletul  :evil:   
    Atat prima propunere cat si asta de a doua - pe care o sa o comunic mai tarziu , daca va mai fi cazul - pot si trebuie facute a fi rentabile pentru Rufon , atat ca imagistica cat si financiar.
   Ca sa nu mai zic de ideea conferintei din toamna, cea mai accesibila ! S-a mai progresat cu ceva pe directia asta ? daca se poate spune .

  Parerile mele subiective  :lol:
   

   

Urban

#4
Am votat "se misca prea incet".
In stadiul actual Rufon poate fi mult mai mult decat un forum si atat.
Sincer, am tot urmarit in ultimii 5-6 ani aparitiile lui Paul la TV, in functie de diversele emisiuni din domeniu sau conexe insa nu cred ca sunt singurul care a remarcat bascalia prezentatorilor sau tonul de batjocura...il respect pe Paul pentru calmul de care da dovada.
Pe de alta parte sa nu uitam ca traim intr-o tara plina de pupatori de moaste, nu poti sa ai pretentia de-a purta discutii stiintifice cu unii care fac emisiuni paranormale si a doua zi papa repede o anafura si isi trantesc o cruce si un "Doamne Ajuta"...sa fim seriosi, din punctul meu de vedere orice organizatie gen Rufon este sortita pierii intr-o tara ca Romania.
Forumul insa, a evoluat destul de interesant in ultimii ani si asa cum spunea si Uforever se observa o calitate a discutiilor rara pe alte forumuri, bine...presarata pe alocuri cu "sarea si piperul" obligatorii de altfel intr-un dialog constructiv (si nu monolog).

Rufon e OK, forumul e si mai OK, se poate mult mai mult.
Hai...curaj!
:)

PS:
De ceva timp urmaresc un forum de machetistica, ce pot face oamenii aia acolo e formidabil...nu dau link ca sa nu facem reclama.
Ideea este ca printre membrii forumului cu siguranta avem electronisti, ingineri, proiectanti, programatori si asa mai departe...pe voi chiar nu va tenteaza sa aveti ACCES la o "jucarie" pe orbita?..pe mine da :)
Parerea mea...(si da, stiu ca implica multe treaba asta dar nu suntem doi-trei)...

Nox

Discuția asta e atât de sterilă încât nici nu are rost să mai scriu ceva, deși initial aveam de gând.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

fiulploii

#6
Citat din: Nox din  06 Ianuarie 2014, 19:48:12
Discuția asta e atât de sterilă încât nici nu are rost să mai scriu ceva, deși initial aveam de gând.
Superb spus ! Pozitivism in actiune.  :-)

Arhanghelul

#7
Citat din: uforever din  06 Ianuarie 2014, 18:48:43
Am votat a largit orizontul cunoasterii din punctul meu de vedere ...

Am votat si eu aceasi "chestie" ...

1.    Acum in alta nota ... simt o frustrare in cele scrise in ultimele zile (mai ales) ... cumva se simte lipsa unui Zen ...  :mrgreen:
Eu sunt de parere ca RUFOn se misca ca orice lucru inceput de creator/i si lasat sa se dezvolte si "singurel"(semi-autonom)  ... si se dezvolta ...

Acum ca colegul fiulploii ...  vrea sa fim mai cu Puterea Turbo (reclama tv) ... deh atat se poate pi' romaneste ... uni stam foarte prost cu timpul ...

2.    Tot aud ca se vorbeste de o conferinta ... care ? ... ca eu nu stiu decat ... de cea facuta de ASFAN eventual si cu RUFOn in postura de colaborator ...

3.  
Citat din: Arhanghelul din  20 Decembrie 2013, 00:45:26
Dupa aceasta constatare ... a iesit ...  o idee (ad-hoc) ... daca este posibil ... de o mica colaborare "informativa" intre ASFAN si RUFON ...
Dar despre/pentru ... acesta "informare" ramane ...  sa decida (cei mai in masura) ... cei doi presedinti de organizatii (Dan D.Farcas si Paul Dorneanu)  ...

4. Proiectele "materiale" ... sunt destul de costisitoare financiar  ... Cu ce bani? Cu ce timp?

Parerea mea ... sa nu "ne" intindem ... mai mult decat permite plapuma ...

P.S. Vorbeam de proiecte ... apoi ...  eu stau cu proiectul neterminat de peste 1 an ...

Citat din: Arhanghelul din  19 Noiembrie 2012, 03:22:44
Ma bucur ... ca colegi de pe elforum.ro ... ti-au fost buni auditori si chiar uni dintre ei ... de ceva ajutor ...
http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=14&t=130583&start=30

Deja sunt motivat sa incep un "nou"  detector de radiatie gama (au trecut enorm de multi ani de la cel vechi disparut in neant ) ...o varianta low cost ... ce va contine 1 - 4 fotodiode PIN BPW34 ...
--------------------------------------------------------------------------------------
Aparatul de masura  ... va fi pe fonduri suplimentare ... deocamdata voi folosi ce-am in dotare ...
Acum sa vad cum stau cu lauda de sine ... ca totusi nu este prioritar si cu timpul liber stau foarte prost  ... pana la Craciun sa termin macar versiunea pe 9V ...  :evil:
P.S. Vom trai si vom vedea ... ma bazez pe 21.12.2012 ...  :evil: :evil: :evil: :mrgreen: ...
P.S.S.  Colegu' radhoo poate ma poti ajuta cu etalonarea "relativa" ... pentru un "biban" ca mine esti deja un "veteran" ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#8
Citat din: Nox din  06 Ianuarie 2014, 19:48:12
Discuția asta e atât de sterilă încât nici nu are rost să mai scriu ceva, deși initial aveam de gând.
Tocmai fiindca discutia-i sterila merita scris ceva p-aici - zic si eu sa n-adorm. :lol:
La modul serios acum, RUFOn (ca forum) nici n-ar fi avut cum sa mute oaresce munti din loc - poate nici ca organizatie (aici merita citat din nou Justin Capra):

"Aici este o tara formidabila - nu se poate da faliment pentru ca tot sistemul e falimentar. [...] Dupa revolutie au venit altii sa ma intrebe «De ce nu plecati?». Pai ce, sa mananc lebede la Viena? Si pe urma, mi se pare mai interesant sa faci ceva intr-o tara in care toata lumea spune ca nu se poate face nimic." :-D

Subscriu oricum la parerea colegului Arhanghel - "Eu sunt de parere ca RUFOn se misca ca orice lucru inceput de creator/i si lasat sa se dezvolte si "singurel"(semi-autonom)  ... si se dezvolta ..." - si nu-s deloc atins de nostalgia "fostului RUFOn", desi intotdeauna-i loc de mai bine.

Cit despre perspectiva unor materializari de idei concrete, forumul poate fi doar catalizatorul unor asocieri intre autori inventivi (de obicei deloc banosi :-D) si... sponsori (de obicei in pana de idei - nu mai dezvolt nuantzele, da-n rezumat banii multi se fac prin mecanisme deloc originale si tocmai d-aia acceptate, ba chiar stimulate de Sistemul actual.)
Si timpul liber (lipsa), si banii-s deci problema, nu doar "oamenii" (aici il contrazic  pe entuziastul fiualploii - partial doar, fiindca SI oamenii-s o parte a problemei).

...Ramine deci cum am stabilit? :roll: (adica o chatuiala [citeodata] lejera-n continuare?)
Om trai si-om vedea.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aseneth

#9
Am votat largirea orizontului. Bine, ca io-s doar de-un an p-aici, calendaristic vorbind, ca timp efectiv e mult mai putin. Eu zic ca e ok, ca forum, e peste medie. Ca altceva, nu stiu... daca o puneti de-o societate secreta rufonistica, sa imi ziceti si mie, imi place secretele. Mai ales alea de le stie toata lumea, dar nu le divulga nimeni.

Nox

#10
Citat din: fiulploii din  06 Ianuarie 2014, 20:10:58
  Superb spus ! Pozitivism in actiune.  :-)

Reacția mea a fost la adresa întrebării care mi se pare este răutăcioasă și impertinentă (asta ținând cont că, și eu, ca și alții, mi-am consumat multe ore din viață la ceea ce se cheamă RUFOn).

Dacă "pozitivismul în acțiune" înseamnă să lansăm (lansați) sateliți în spațiu, deși nu reiese din titulatura RUFOn că s-ar ocupa de asa ceva, și în plus nu folosește la nimic în sensul cercetării fenomenului OZN, eu zic pas.


Cam atât, că ce-i mult strică.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

fiulploii

 Sa fiu si mai explicit .
Tot respectul pentru cei care au sustinut Rufonul pana acum si pentru cei care o vor face si de acum inainte.  Posibil ca intrebarea mea sa ti se para rautacioasa din cauza faptului ca ai consumat ore din viata pe acest proiect si e normal sa simti asta. In acelasi timp , fotbalul se joaca pe goluri [/i] zicea cineva.

Forumul e bun , saitul e bun insa totusi, ce a facut Rufon in ultimii 4 ani? Ce proiect a dus pana la capat ? Ce stie un simplu cetatean pasionat de ozn si conexe ca a facut Rufon? De unde sa afle ?
  Nu neg calitatea discutiilor de pe forum, nu neg disponibilitatea , amabilitatea si tot ce vrei, persoanelor care sustin Rufon.
 
Citat din: Nox din  07 Ianuarie 2014, 16:31:32
.. la adresa întrebării care mi se pare este răutăcioasă și impertinentă (asta ținând cont că, și eu, ca și alții, mi-am consumat multe ore din viață la ceea ce se cheamă RUFOn).

Cat despre impertinenta, ce sa mai zic ? E usor a pune etichete pe oameni fara a face un minim efort de gandire ''oare ce l-a determinat pe ala sa faca asta? '' .

Pozitivism in actiune nu inseamna lansarea de sateliti in spatiu ci ma refeream la finetea stilului prin care incerci sa tai ''raul din radacina''  :lol:

Cam toate au fost zise , nu-i asa?
Sa rezum cat mai simplu : pe aici este un loc unde au venit unii si denatureaza dom'le scopul, vorbesc numai tampenii - citat dintr-un coleg  - si sunt rautaciosi si impertinenti - citat din alt coleg .

Scuzati domnilor, nu am stiut ca aici este un loc unde nu poti pune la indoiala .. se intelege ce .



 

Nox

Să nu se înțeleagă greșit, eu ți-am răspuns stric în calitate de persoană care a făcut ceva aici, mai bine sau mai rău, mai mult sau mai puțin. Dar când cineva mă ia la rost chiar și indirect despre ceea ce fac (pe timpul meu), păi nu că simt, ci mă enervez, rău de tot.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arhanghelul

#13
Aparent off topic ...

Citat:
"Pentru japonezi este valabil proverbul: "cine stie ce este Zen, nu spune mai mult, iar cel care spune mai mult, nu stie ce este Zen"."

"Vezi ceea ce este, nu ce vrei sa fie, nu ce crezi ca este"

http://sanatate.bzi.ro/e-la-moda-sa-fii-zen-tu-stii-ce-inseamna-22521

Citat din: Arhanghelul din  06 Ianuarie 2014, 22:33:05
1.    Acum in alta nota ... simt o frustrare in cele scrise in ultimele zile (mai ales) ... cumva se simte lipsa unui Zen ...  :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

#14
Citat din: Arhanghelul din  07 Ianuarie 2014, 18:34:20

"Vezi ceea ce este, nu ce vrei sa fie, nu ce crezi ca este"

Citat din: Nox din  07 Ianuarie 2014, 17:32:18
Să nu se înțeleagă greșit, eu ți-am răspuns stric în calitate de persoană care a făcut ceva aici, mai bine sau mai rău, mai mult sau mai puțin. Dar când cineva mă ia la rost chiar și indirect despre ceea ce fac (pe timpul meu), păi nu că simt, ci mă enervez, rău de tot.
Cine te-a luat la rost ?
  Ce trebuie sa vedem ca este din munca ta , daca tot ai sarit in sus de nervi ?
  Nici macar enciclopedia aia amarata nu mai e accesibila . Si aia chiar era un lucru bun desi era in .. constructie sau completare.

   Treaba fiecaruia ce face in timpul lui, liber sau nu . Iar faptul ca ti-ai iesit din pepeni nu justifica ''obraznicia'' ca sa nu zic altceva - de a face pe altii, recte pe mine personal, rautacios sau impertinent. Fiindca nu te-am atacat personal si mai ales fiindca , in afara de forum, eu nu vad nimic altceva la Rufon in ultimii 4 ani.
  Dar am zis ca poate ma insel, si am pus o intrebare nevinovata. Daca era ceva de zis mi se dadea unul sau mai multe linkuri asa cum se procedeaza in asemenea cazuri, pe alte subiecte .

  Iar despre lipsa de politete a lui jean in etichetarea in masa ca si tampenii despre tot ce nu e fenomen ozn clar , ce sa mai zic?  Bine ca sunt clare subiectele tratate la ceilalti , lucru de altfel demonstrat punctual de mine .

  Si chiar si despre frustarile aripilor de arhanghel s-ar putea spune cate ceva insa ce rost mai are?  :lol:

  Deci, ce a facut Rufon in ultimii 4 ani isi are rostul ca intrebare . Am tot citit de curios trecutul de pe aici. Daca e nevoie , urmatorul raspuns pe tema asta va fi foarte argumentat   :evil:

  Totul a pornit de la  o intrebare absolut normala, fara a jigni pe nimeni.
  Asa zic eu.