Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Spargerea Moralei - experimente, conditii, rezultate

Creat de fiulploii, 02 Ianuarie 2014, 22:01:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

#30
Sa mai centrez una  :lol:

Cartita isi face provizii de hrana vie alcatuita din rame carora le distruge ganglionul din inelul al patrulea pentru a nu mai fi in stare sa se miste .
- De unde stie cartita asa ceva?
- Din instinct !
- Daca instinctul este o suma de ''invataturi'' necesare supravietuirii unei specii atunci de unde a fost acumulata informatia respectiva ? Ca sa nu zic cine a scris codurile programului numit instinct pt fiecare specie in parte  :evil:

Referitor la postarea anterioara de pe acest subiect dar cu legaturi si in alte subiecte: daca un comportament poate fi invatat sau ''revelat'' atunci cine suntem noi cu adevarat? Cine si de ce ne vrea ...oi?
  Eu am cateva idei sf dar astept , poate mai scrie cineva pe aici  :lol:

P.S. hai sa ne imaginam ca omul nu poate exista in forma actuala fara hrana aferenta si specifica si fara ambientul necesar . Fapt cam dovedit . Atunci cum transformi omul? Prin hrana si prin ambient facandu-l sa uite puterea latenta de transformare a realitatii prin gand.
   Parerea mea.

L.E. cate rame trebuiau ucise si cate cartite trebuiau sa ramana infometate ca sa acumuleze aceasta informatie toata specia pe cale darwiniana?  :lol:

fiulploii

De fapt întrebarea esențială cred ca este : morala este intrinseca Matrixului sau nu?
Despicare in doua: - morala umana nu este o constanta ci o variabila așa cum putem vedea toți . Daca morala este o condiție sine qva non a matricei si morala este dinamica atunci rezulta ca Matrixul este dinamic . Daca Matrixul este dinamic atunci se poate ieși mai ușor ? -  :lol: se observa ca nu pun la îndoiala ca poti ieși din Matrix ?
                            - morala Altora de mai sus "umbrește" morala umana ?

De fapt cum a apărut morala? In creație , morala ne-a fost dată prin legi - clar suntem bioroboti  :martiansmile:  In evoluționism , nu conteaza inițierea vieții , panspermie sau creație genetica ori decădere in urma unui flux de radiații , in evoluționism chiar nu imi dau seama cum a putut sa apăra morala decât prin experimentari si memorie saau , daca teoria morfogenetică e adevarata atunci prin transmitere genetica .
   Poate lumina cineva in întunericul de aici ?

fiulploii

Morala pare a fi legată indisolubil de credința religioasă folosită ca un instrument de impunere sau de transmitere cu perioade faste sau nefaste .
   Corect? Ce deducem de aici ?

Studiu de caz.
    Avem o creștina minora , frumușica . In masina cu ea sunt evident si părinții ei . Au un accident in care părinții decedează iar fetița are răni grave . Transportată la spital e supusa la intervenții chirurgicale si transfuzii de sânge iar fata e salvata .
    Dupa aceea se afla ca credința din care făcea parte interzice transfuziile de sânge .

     Întrebări . Ce se întâmpla cu fata , va fi rejectata din sânul comunitații ? Va fi considerată impură si păcătoasa ?
                     A cui morala este mai ' curată ' , a medicilor sau a cultului respectiv ?
Apropo, echipa de medici era alcătuită dintr-un ateu, un musulman, un hindu, un budist, un evreu , un simpatizant satanist si evident , un creștin .

     PS zicala din popor: " dracul nu-i atat de negru pe cât pare "  :lol: Mai încolo putem sa vorbim si despre rolul Satanei in Matrix daca se dorește  :wink:

   

horia2008

Citat din: fiulploii din  14 Iulie 2016, 16:56:29
Morala pare a fi legată indisolubil de credința religioasă folosită ca un instrument de impunere sau de transmitere cu perioade faste sau nefaste .
   Corect? Ce deducem de aici ?

Studiu de caz.
    Avem o creștina minora , frumușica . In masina cu ea sunt evident si părinții ei . Au un accident in care părinții decedează iar fetița are răni grave . Transportată la spital e supusa la intervenții chirurgicale si transfuzii de sânge iar fata e salvata .
    Dupa aceea se afla ca credința din care făcea parte interzice transfuziile de sânge .

     Întrebări . Ce se întâmpla cu fata , va fi rejectata din sânul comunitații ? Va fi considerată impură si păcătoasa ?
                     A cui morala este mai ' curată ' , a medicilor sau a cultului respectiv ?
Apropo, echipa de medici era alcătuită dintr-un ateu, un musulman, un hindu, un budist, un evreu , un simpatizant satanist si evident , un creștin .

     PS zicala din popor: " dracul nu-i atat de negru pe cât pare "  :lol: Mai încolo putem sa vorbim si despre rolul Satanei in Matrix daca se dorește  :wink:

   

in acest studiu de caz, are vreo relevanta faptul ca fetita e frumusica ?   :-D


fiulploii

Citat din: horia2008 din  14 Iulie 2016, 18:14:39
in acest studiu de caz, are vreo relevanta faptul ca fetita e frumusica ?   :-D

Tu ce părere ai?  :-D

fiulploii

Tema sacrificiului .
     Dupa părerea mea, o tema care însoțeste omenirea odată cu apariția conștiinței si care poate fi legată destul de substanțial de tema recoltărilor de .. "loosh" . Dar sa nu o luam cu începuturile fiindca sunt prea departe si fără implicații emoționale . Sa ne oprim deocamdată la Miorița si la Balada Meșterului Manole .
     Nu reiau acțiunile prezentate in balade , presupun ca le cunoaște toata lumea . Trec direct la întrebări .
    - e moral sa ai un serviciu de informatii pe plan intern - ca sa vorbesc in termeni moderni - aka oaia ?
    - e moral sa nu profiți de informațiile obținute si sa te resemnezi in fața "sorții" ?
    - e moral sa te sinucizi prin inacțiune ? Bag sama ca baciul respectiv era deprimat rău .
    - dincolo de toate astea nu cumva avem de-a face cu un autosacrificiu pe model creștin-cosmic?
    - e moral sa faci sacrificiu la temelia unei construcții pt a o face durabilă?
    - meșterul Manole era mason dupa canoanele moderne dar așa erau toți constructorii de biserici . Atunci cand nu esti implicat emoțional in ceva , lucrul pare firesc si "regal" . Cand insa cea care vine la sacrificiu e Ana lui Manole , treaba se schimba si sortii se doresc a fi schimbați . A făcut o acțiune morala acest meșter zidar invocând ajutorul divin pt a schimba sortii ?
    - acest divin acordând ajutor , inutil de altfel, a făcut o acțiune corecta, morala ?
    - putem foarte ușor presupune ca ceilalți membri ai echipei s-au rugat si ei invocând aceeași divinitate pt a le întârzia consoartele . Sau putem pur si simplu presupune ca ei si-au anunțat consoartele sa întârzie cu mâncarea. A fost moral din partea lor sa o condamne astfel la moarte pe Ana?
    - sacrificiul principal nu este al Anei ci al lui Manole ce in final alege sinuciderea prin calea ce o urmează . Alta rezultanta decât ca a disparut un Master mason ce putea sa lase si alte construcții in urma lui eu nu văd . De ce ar fi fost necesar acest lucru sa se întâmple ?
    - concluzia ar fi ca soarta este mai puternica decât dumnezeul invocat de Manole, care manole era creștin de fapt , cel putin prin deductie . Putem zice ca Soarta este analogă Gravitației care iti stabilește traiectoria obligatorie funcție de alegerea traseului ? Eu zic ca da. Atunci mai putem zice ca o " chestie" e morala sau nu?

    Exista niste legi matriciale care singure fac sa meargă sistemul funcție de alegerea fiecărei particule - conștiente sau nu - din el, sistemul. Poate fi considerat conceptul de " morală" un inhibitor sau un catalizator de reacții umane astfel încât sistemul sau ferma sau planeta închisoare sau grădinița ori scoala - spuneți-i cum vreți - sa funcționeze impecabil ? fără supraveghere constanta?

  Nu conteaza conștiința ca unitate individuală decât in anumite momente si in anumite puncte ale " graficului" , nu conteaza nici conștiința globală de la un anumit interval al aceluiași " grafic " , conteaza doar perpetuarea Mișcării . Evident, părerea mea apăruta in urma unor conexiuni chimice intre niste nori nedefiniti exact fiindca nu știm ce e pe acolo unde energia înghețată coexista cu energia fluida  :lol:

Aseneth

#36
In primul rand, in balada Miorita, nu reiese de nicaieri ca cineva moare. Cine e povestitorul? Singurul care poate povesti este chiar presupusa viitoare victima. Deci, un tip care vorbeste cu oile si oile ii mai si raspund, face o poezie frumoasa. Nu e nimic de mirare, schizofrenia paranoida, in momentele de luciditate, poate da nastere la opere de arta memorabile. Da, e adevarat ca inainte sa inceapa baciul sa vorbeasca cu oaia, "povestitorul" ne spune ca ceilalti doi baci s-au vorbit  ca sa-l omoare. E o dovada in plus pentru ce am zis mai sus. Ciobanul se simtea persecutat, si, normal, oaia ii confirma temerile paranoice. Dar, inca o data spun, practic, nu moare nimeni in Miorita. Daca ar fi murit, balada ar fi continuat pentru a confirma spusele oii si ale baciului.
In concluzie, nu este o balada despre sacrificiu, ci, eventual, despre riturile funerare si, cel mai important, despre cum sa vorbesti  cu oamenii in doliu.

In al doilea rand, balada Mesterului Manole este, la o prima vedere, despre jertfa pentru creatie. La o vedere mai adanca, este vorba despre creatie. Probabil despre creatia primului om, dupa un mit demult apus, distorsionat de diverse credinte/superstitii ramase in constientul colectiv de-a lungul milenilor. Tatal este Manole, care are un nume sugestiv, vezi zeii Mani, biblicul Emanuel, Manoah, Manu, persanul Mani, Man, Manitu si lista poate continua. Negru Voda - noaptea, intunericul... element primordial in multe teogonii, ii cere lui Manole sa faca o "manastire", adica un OM cum nu s-a mai vazut. Manole incearca sa creeze un om asa cum mai crease si inainte, probabil, printr-un fel de creatie care acum a ramas doar in foarte putine legende, dar teoretic, stia cum, practic, nu reusea. Pana ii vine ideea sa foloseasca o femeie. Si asa ajunge Ana sa fie prima mama. Nu stiu daca este relevant, dar in limba turca, Anne inseamna mama. Ziditul si restul e actul creatiei. Ana nu moare, in fapt, ea sta la baza creatiei sale. Asa cum spun multi eruditi, ca o femeie cand devine mama se transforma in altceva, nu va mai putea fi femeia dinainte. Ce se intampla la sfarsit cu Manole pare doar o adaugare ulterioara si este foarte probabil sa fie chiar sfarsitul adevaratului arhitect al manastirii Argesului. Oricum, legende despre monarhi care si-au asasinat sau mutilat arhitectii sunt in toata lumea, asa ca nu putem stii sursa de inspiratie.

In concluzie finala, nu prea sunt lucruri imorale in cele doua balade sus mentionate....


fiulploii

Iti aduci aminte de ușile din Alice in Țara Minunilor ? Ca si acolo fiecare din noi a folosit alta cheie si a deschis alta ușă insa calea tot nu e deschisă , au mai ramas uși închise . Părerea mea ...
Chiar daca cheia folosită de tine pare a fi ironica  :lol: o apreciez ca fiind de calitate superioară
Apoi , eu nu am zis ca ar fi ceva imoral in cele doua balade  :lol: iar aici ai aplicat tactica reflexiei in oglinda si nu cred ca era cazul , iarăși doar părerea mea . Pe de alta parte insa sunt sigur ca ai înțeles exact ce am vrut sa spun in postarea mea anterioară  :wink:

Daca esti amabila as dori sa folosești aceeași cheie pe poezia de mai jos

"Zece negri mititei au papat oua
Unul s-a intoxicat si-au ramas doar noua

Noua negri mititei au plecat la inot
Unul s-a inecat pe loc si-au ramas doar opt

Opt negri mititei au mancat castane coapte
Unul s-a fript tare rau si-au ramas doar sapte

Sapte negri mititei construiau la case
Unul si-a rupt un picior si-au ramas doar sase

Sase negri mititei incaltau opinci
Unul a alunecat si-au ramas doar cinci

Cinci negri mititei au plecat la teatru
Unul a jucat cam prost si-au ramas doar patru

Patru negri mititei au mancat ardei
Pe unul l-a piscat cam tare si-au ramas doar trei

Trei negri mititei au fost la razboi
Unul a fost impuscat si-au ramas doar doi

Doi negri mititei au tras cu tunul
Unul a murit din ei si-a ramas doar unul!

Un negru mititel s-a-nsurat c-o fată
Si nebuna i-a făcut 10 negri dintr-odată ! "


Multumesc anticipat !

Aseneth

Eu am inteles ce ai zis in postarea anterioara, dar sincer, am crezut ca 80% din postare nu iti apartine. Mi s-a parut prea banala ca sa fie a ta. Imi pare rau ca te-am pus pe un piedestal, cateodata am tendinta asta. M-am gandit ca te-o fi rugat un amic sa ii expui nedumeririle si ca, dupa ce singur nu l-ai putut lamuri, ai postat aici ca sa vada si parerile altora.
Morala si intregul sistem care urmeaza dupa ea, nu este cea care inhiba sau tine omul inchis. Exagerarea moralei este. De la 10 legi si 12 legi pana la sute si mii de legi si amendamente si ordonante de urgente... e exagerare. Plus interpretarea interpretarii interpretarii interpretarii...............interpretarii legilor.
Cat despre poezia ta, iti spun asa, doar ca fapt divers, ca in forma ei initiala, este material de studiu pentru gnostici. Interpretarile  nu mi se par relevante pentru dezvoltarea personala. Nu pot folosi aceeasi cheie pentru ca nu e cazul, tot ce iti pot spune e ca ai tu ce ai cu minore frumusele si negri mititei. Cred ca e o faza trecatoare, asa ca nu pierd timpul analizand inefabilul aprioric.
In principiu, folclorul popular si textele sacre nu sunt exemple prea bune despre cum functioneaza sau nu morala. Avem exemple foarte bune in actualitate, de exemplu, este moral ca in Canada s-a legalizat sexul cu animalele? Sau este moral ca in unele tari este legal sexul cu minore? Si exemplele pot continua. Daca incepem sa ne intrebam daca e moral ca fluierarul din Hammelin a luat copiii de langa parinti, intram intr-o bucla nesfarsita si nu vad sensul.
Acum chiar ma simt de parca as vorbi in oglinda, pentru ca sunt sigura ca stii toate astea.
Parerea mea proprie si personala, este ca singura morala valida este VEZI-TI DE TREABA TA. Daca toti oamenii ar face asa, planeta asta ar fi o versiune mult mai buna.

fiulploii

#39
Citat din: Aseneth din  16 Iulie 2016, 08:51:41
Eu am inteles ce ai zis in postarea anterioara, dar sincer, am crezut ca 80% din postare nu iti apartine. Mi s-a parut prea banala ca sa fie a ta. Imi pare rau ca te-am pus pe un piedestal, cateodata am tendinta asta. M-am gandit ca te-o fi rugat un amic sa ii expui nedumeririle si ca, dupa ce singur nu l-ai putut lamuri, ai postat aici ca sa vada si parerile altora.
Morala si intregul sistem care urmeaza dupa ea, nu este cea care inhiba sau tine omul inchis. Exagerarea moralei este. De la 10 legi si 12 legi pana la sute si mii de legi si amendamente si ordonante de urgente... e exagerare. Plus interpretarea interpretarii interpretarii interpretarii...............interpretarii legilor.
Cat despre poezia ta, iti spun asa, doar ca fapt divers, ca in forma ei initiala, este material de studiu pentru gnostici. Interpretarile  nu mi se par relevante pentru dezvoltarea personala. Nu pot folosi aceeasi cheie pentru ca nu e cazul, tot ce iti pot spune e ca ai tu ce ai cu minore frumusele si negri mititei. Cred ca e o faza trecatoare, asa ca nu pierd timpul analizand inefabilul aprioric.
In principiu, folclorul popular si textele sacre nu sunt exemple prea bune despre cum functioneaza sau nu morala. Avem exemple foarte bune in actualitate, de exemplu, este moral ca in Canada s-a legalizat sexul cu animalele? Sau este moral ca in unele tari este legal sexul cu minore? Si exemplele pot continua. Daca incepem sa ne intrebam daca e moral ca fluierarul din Hammelin a luat copiii de langa parinti, intram intr-o bucla nesfarsita si nu vad sensul.
Acum chiar ma simt de parca as vorbi in oglinda, pentru ca sunt sigura ca stii toate astea.
Parerea mea proprie si personala, este ca singura morala valida este VEZI-TI DE TREABA TA. Daca toti oamenii ar face asa, planeta asta ar fi o versiune mult mai buna.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: multumesc pt răspunsul tău inteligent si moral(izator?) in care ai punctat cu destula tărie atacul la persoana in lipsa de altceva .
    Șăzi blânduț , nu sunt aici sa fiu pus sau dat jos de pe vreun piedestal sau sa acumulez karma-like-uri  :lol: Si nici sa critic pe cineva personal ci doar imi permit sa am păreri mai altfel indiferent de gradul de inteligență înțeles ori dedus din părerea respectiva .
   Restul , ei bine, restul e doar tăcere - zis-a cineva cândva .
  Un sfârșit de săptămana linistit iti doresc , stimată doamnă!

fiulploii

 Sa ne mai luam putin in serios si sa comentam pe marginea citatului distinsului coleg de forum @SLEAH19 care zice așa : " lipsa moralei egal lipsa lui Dumnezeu" .

  E corectă afirmația ?

Aseneth

Am cunoscut multi atei care au o morala puternica. Nu stiu ce inseamna Dumnezeu pentru colegul SLEAH19, dar cred ca e mai corecta afirmatia : lipsa moralei egal haos . Avand in vedere ca  haosul a fost inainte de Geneza, intr-un fel in-indirect se potriveste si afirmatia pusa in discutie.

SLEAH19

#42
 Scrisesem eu:

Lipsa moralei din afaceri - fără morală afacerile rămân în trei piloni: profit prin orice mijloace, minciună, înşelătorie.
Dacă ne raportăm la - să nu furi, să nu minţi , să nu pofteşti nici la măgarul sau alt lucru care nu este al tău ...logic lipseşte de aici Dumnezeu!

Lipsa moralei din ştiinţă - aproape orice lucru descoperit de ştiinţă care nu este asociat cu morala poate fi folosit împotriva omului. Dumnezeu nu acţionează împotriva creaţiei Sale!
Mai jos o să revin la ştiinţă.

Lipsa moralei din Familie/educaţie-  Ooooo... să mai dezvolt, am citit că prin Japonia deja s-au oficiat căsătorii între trei bărbaţi pe acelaşi certificat de căsătorie.
O familie fără  morală duce la îmbolnăvirea naţiunii şi a umanităţii în final, urmaşii unei familii imorale intră în contradicţie cu toate regulile lăsate de Creator, pot fi ucigaşi, tâlhari, manipulaţi, mituiţi,  folosiţi, masă de manevră, carne de tun ...etc.

Se va pune întrebarea :

- Ce se întâmplă cu cei care nu au auzit de Dumnezeu?

  Ei acţionează după  Legea morală naturală! iar aceasta vine de la Creator. Adam nu avea nevoie de studii, toate marile descoperiri savante din zilele noastre el le cunoştea by default, am fost creaţi cu o mare doză de divin, legea morală, naturală pusă de Creator,  se află în interiorul oricărui om născut pe pământ, chiar dacă Cuvântul de Reaprindere al Luminii nu a ajuns la el , omul datorită fărâmei ancestrale de divinitate pe care o poartă, ştie care este binele şi care este răul.

   Omul care este deştept, cultivat, filozof, autodidact, nu va accesa poruncile religioase, pentru că el este propriul său Dumnezeu.

   Omul cu lumina vie  în interior va lua şi mai multă lumină, pe sistemul ... cine nu are i se va lua şi cui are i se va da pe deasupra ! 

   Omul materialist/dialectic are impresia că el inventeză totul, pe când Cuvântul/Principiul spune că toate s-au hotărât mai dinainte, totul este creat, omul doar descoperă,   cum mai spuneam cândva, a fi inteligent nu înseamnă neapărat a fi înţelept,  Enoch spunea că a văzut în ceruri cum înţelepţii se adăpau la izvoarele înţelepciunii Dumnezeu a lăsat ştiinţa la ,,cheremul,, Omului - ,,Ceea ce se numeşte creaţionism ştiinţific nu este altceva decât o  teologie naturală care are la baza premisa că raţiunea umană poate,  fără ajutorul revelaţiei, să descopere adevărul despre Dumnezeu prin studiul naturii si filozofiei. Dacă omul poate prin puterea minţii lui să ajungă la adevărurile revelate, înseamnă că raţionamentele logico-filozofice şi concluziile ştiintei pot fi adevăruri absolute.

Ne-am îndepărtat de Creator şi  divinul din noi s-a împuţinat aşa că nu ştim cât ne aparţine din ceia ce suntem, indiferent din ce parte a lumii şi sub ce filozofii ne ghidonăm viaţa, moralitatea este de natură DIVINĂ, iar lipsa ei înseamnă lipsa Lui Dumnezeu !

Dumnezeu iniţiază stiinţa , dar nu intervine. Este de fapt relaţia dintre stiinţă şi Biblie de-a lungul mileniilor. Biblia iniţiază efortul ştiinţific şi aşează în mintea noastră conceptul unui Dumnezeu care priveşte "să vadă" la ce concluzii ajungem, dar nu ne impune un canon intelectual  ci doar un standard moral!


  Ateii cu morala puternică au o mare doză de divin, şi în final nu sunt chiar atei, şi ei au o credinţă -  aceia că Dumnezeu nu există!
Interesant ar fi Aseneth dacă vreunul din ateii cu morală puternică îl contestau militant şi vehement pe Dumnezeu, dacă nu, nu erau atei, erau agnostici!

Nu era haos înainte de Genesa, au mai întrebat alţii mai demult şi au primit răspuns, sper  să ai un drum al Damascului în care să primeşti personal răspunsul ( ceia ce-mi doresc şi mie!):

....unde erai tu când Eu am făcut cerurile şi pământul, când tot ceia ce vezi era o idee a Mea şi Eu mă mişcam prin invizibil .... la început a fost Cuvântul...toate s-au hotărît mai înainte ca voi să fiţi

1.   La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2.   Acesta era întru început la Dumnezeu.
3.   Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.


Deci din perspectiva mea, a adeptului Cosmologiei Creaţioniste, stimate fiulpolii - DA, lipsa moralei egal lipsa Lui Dumnezeu!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Perspectiva amplă , stimate SELAH19 .
   Din graba condeiului cred ca ai uitat câte ceva din întreaga perspectiva a afirmației si anume :
     - ce se întâmpla cu cei care au auzit de Dumnezeu si in numele Lui au ucis , au furat si au siluit ? In unele cazuri erau creștin contra creștin .
    - ce se întâmpla cu cei care au auzit de Dumnezeu insa il cunosc sub alt nume si nu se autonimicire creștini ?
    - ce se întâmpla cu creștinii care mor refuzând tratamente medicale ?
Si alte multe exemple . Unde e morala ? Faptul ca te naști in Romania  te face mai moral decât un chinez , un indian sau un arab?

    Si de fapt si peste toate , întrebarea care se cere singura in urma multiplelor citate biblice ar fi următoarea : "este Dumnezeu moral? "

@Aseneth , subscriu la ideea ca fără morala este haos din punctul nostru de vedere , al omului de secol 21. Pe de alta parte , morala este practic un set de reguli de comportament , conduita si gestica necesar a fi respectat de membrii unei comunități pt a putea trai si supraviețui împreuna . Din punctul asta de vedere , morala exista peste tot , chiar si in cadrul bandelor de cartier . Cine nu respecta regulile este excomunicat , ucis , închis sau alungat . Acum , faptul ca civilizatia actuala este de tip creștin , a impus morala de tip creștin .

Evident , doar părerea mea

Aseneth

Am inteles din postarea dlui SLEAH19 ca prin Dumnezeu intelege Dumnezeul biblic, iudeo-crestin, cu toate ca il numeste o data Creator, probabil incercand sa para mai universal. In acest caz, afirmatia sa este incorecta. Si periculoasa. Pentru ca, asa cum a punctat si colegul fiulploii putin mai sus, astfel de afirmatii pot conduce la pierderi de vieti omenesti.