Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sedinta ASFAN

Creat de Arhanghelul, 15 Decembrie 2013, 00:28:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

Urmatoarea sedinta ASFAN va avea loc pe 19 decembrie 2013, orele 18:00 la Observatorul Astronomic. Intrarea libera pentru cei interesati.
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

jean

#1
Salutatre, am sa vin si eu la sedinta.
Din pacate sunt probleme si la ei. Mai multe persoane din cei mai vechi nu mai activeaza, persoane noi nu prea mai vin, probleme financiare, activitatea este slaba. Domnul Farcas face cam totul ajutat de vreo doi, trei, baieti interesati. Din cate am inteles prin primavara vor sa organizeze o conferinta pe tema OZN-urilor la Bucuresti. Este o persoana care doreste sa sponsorizeze o asemenea conferinta.
Aceasta este impresia mea despre ASFAN.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Citat din: jean din  16 Decembrie 2013, 10:19:20
. Din cate am inteles prin primavara vor sa organizeze o conferinta pe tema OZN-urilor la Bucuresti. Este o persoana care doreste sa sponsorizeze o asemenea conferinta.

Iata o oportunitate in privinta organizarii proiectatului simpozion al Rufon. ma gandesc ca nu s-ar putea uni eforturile pentru a face una comuna?
  Zic si eu...

jean

Citat din: fiulploii din  16 Decembrie 2013, 12:29:54
  Iata o oportunitate in privinta organizarii proiectatului simpozion al Rufon. ma gandesc ca nu s-ar putea uni eforturile pentru a face una comuna?
  Zic si eu...
S-a discutat la sedintele ASFAN daca aceasta conferinta sa fie organizata numai de ei sau in colaborare cu altii. Cocluzia a fost ca, ar fi bine sa organizeze numai ei. Lucru amestecat nu da bine. Conferinta va fi axata numai pe fenomenul OZN, fara conexe. Vor sa invite cateva persoane de incredere si sa se discute cazuri bine documentate si cu martori seriosi. Vor sa intrebe armata daca are cunostinta de asemenea cazuri. Sa obtina un document cu un raspuns da sau nu. Asta e ideea de baza, dar cine stie.....Pana in primavara se pot schimba multe.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Citat din: jean din  16 Decembrie 2013, 15:29:20
S-a discutat la sedintele ASFAN daca aceasta conferinta sa fie organizata numai de ei sau in colaborare cu altii. Cocluzia a fost ca, ar fi bine sa organizeze numai ei. Lucru amestecat nu da bine....

  Mno, bune si frumoase . Banuiesc ca au intrebat si pe acei altii despre ce ar vrea sa fie si numai dupa aceea s-a ajuns la concluzia sa o faca singuri.
  Lucru amestecat da bine daca e facut cu cap si sunt o gramada de exemple in viata reala. Daca noi eram Iu.Es.Ei. sa avem teritoriu imens si o gramada de cazuri ziceam si eu ca e bine ca fiecare cu ciorba lui sa fie.
  Asa insa , ma gandesc ca va fi doar o multumire sufleteasca de palmares.
  Bineinteles, doar parerile mele si mai ales facute cu presupunerea ca s-ar dori un simpozion comun din partea oficiala RUFOn.
 

alx

Am si eu o intrebare,conexa cumva subiectului dezbatut aci; vad ca se anunta fiecare sedinta ASFAN aici pe forum...nu-i o problema asta.Insa curiozitatea mea,ca om din nordul tarii care nu poa sa ajunga la o astfel de sedinta e cam ce se discuta acolo? Adeca sedintele astea au ceva rost,or is doar asa...niste intalniri. Si sa nu-mi spuneti ca e ceva secret,ca doar sedintele is publice.Adica,concret,as vrea sa stiu cum se desfasoara o sedinta de asta.Cer prea mult?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Salut, alx. Am sa incerc sa raspund eu desi nu am legatura cu membrii Asfan. Cum intrarea este libera, am fost la majoritatea sedintelor din ultimul an. Da s-au discutat anumite cazuri. Ultimele ar fi:
http://www.asfanufo.ro/contacte-et/184-cazul-s-c.html si cazul
http://www.asfanufo.ro/contacte-et/185-cazul-cn.html
S-a discutat pe marginea unor fotografii si filme prezentate de cateva persoane, ce se mai intampla pe afara in domeniu, etc. Sunt si discutii libere si cred ca este normal. Se discuta mai putin sau se evita fenomenele conexe mult mai greu de crezut si explicat. Discutiile sunt centrate fix pe fenomenul OZN. Mie imi place mai mult asa, nu se bat campii.
Personal cred ca, nu este rau daca se anunta sedintele ASFAN aici. Este interesant de aflat ce mai fac si altii, mai ales daca sunt de pe la noi. Nu fura membri de pe forum, ei sunt mult mai putini ca cei de pe RUFON. Pe mine ma intereseaza ca sunt mai pe subiect si nu discuta atatea tampenii. Se discuta cazuri, pe Rufon in ultima vreme avem numai lumini sau tot felul de discutii pe langa sau departe de fenomenul OZN.
NU vreau sa supar colegii, am pierdut prea mult timp pe Rufon si sunt legat de el, cunosc direct si o parte din membrii, dar eu vreau mai mult. Sunt interesat de orice discutii pe aceasta tema indiferent de organizatie.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Citat din: jean din  16 Decembrie 2013, 23:34:04
..Da s-au discutat anumite cazuri. Ultimele ar fi:
http://www.asfanufo.ro/contacte-et/184-cazul-s-c.html si cazul
http://www.asfanufo.ro/contacte-et/185-cazul-cn.html
...
. Discutiile sunt centrate fix pe fenomenul OZN. Mie imi place mai mult asa, nu se bat campii.
....
Pe mine ma intereseaza ca sunt mai pe subiect si nu discuta atatea tampenii. Se discuta cazuri, pe Rufon in ultima vreme avem numai lumini sau tot felul de discutii pe langa sau departe de fenomenul OZN.

Fara suparare insa este cam ..partinitoare postarea ta @jean .
  In primul rand, cele doua exemple date de pe ASFAN nu sunt deloc mai pe subiect decat destule de pe aici. Ar fi o gramada de linkuri cu astfel de cazuri spuse pe RUFOn si nu are rost sa le insir pe aici.
  Apoi zici ca nu se bat campiile Elizee acolo si tocmai exemplele date demonstreaza asta .
  Sustii apoi ca acolo nu se discuta atatea tampenii ceea ce inseamna ca totusi se discuta ceva ''tampenii'' si iarasi exemplele date de tine dovedesc cele de mai sus.

  Una peste alta , reamintesc ceea ce scrie Acolo si poate nu ai bagat de sama :

In concluzie, cred ca nu este intelept sa maturam acest caz sub covor, doar pentru ca ,,asa ceva nu e posibil". Rational este sa-l retinem, cu prudenta necesara, ca o marturie a unor fenomene iesite din comun, chiar daca deocamdata este hazardat sa ne lansam in explicatii.

Dan D. Farcas


  Nu sunt aparatorul nimanui insa ma simt dator sa reactionez putin la afirmatia cu tampeniile de pe Rufon. Ca sunt destule chestii care aparent nu au legatura cu fenomenul ozn sunt perfect de acord.
  Consider insa formularea cu tampeniile ca fiind nefericita in contextul dat si aruncata din graba tastarii .
  Evident, parerea mea la fel de impartiala ca si a ta .

jean

OK, fiecare cu parerea lui. Cand vorbeam de tampenii, nu ma refeream la tot forumul, am specificat doar ,,in ultima vreme". Sunt chestii interesante adunate in timp, acesta este motivul pentu care m-am lipit aici. Subiectele care nu ma intereseaza le negljez.
Adevarul este dincolo de noi

Arhanghelul

#9
Daca tot am deschis aceasta "discutie" ... cred ca ... sunt dator sa vin cu "elemente" noi (care sunt deja vechi  :-)  ) ... in urma participari la sedinta publica a ...  ASFAN ...

In rezumat ... foarte pe scurt ...

Citat din: jean din  16 Decembrie 2013, 10:19:20
..................................................
Din pacate sunt probleme si la ei. Mai multe persoane din cei mai vechi nu mai activeaza, persoane noi nu prea mai vin, probleme financiare, activitatea este slaba. Domnul Farcas face cam totul ajutat de vreo doi, trei, baieti interesati. Din cate am inteles prin primavara vor sa organizeze o conferinta pe tema OZN-urilor la Bucuresti. Este o persoana care doreste sa sponsorizeze o asemenea conferinta.
............................

Citat din: jean din  16 Decembrie 2013, 15:29:20
S-a discutat la sedintele ASFAN daca aceasta conferinta sa fie organizata numai de ei sau in colaborare cu altii. Cocluzia a fost ca, ar fi bine sa organizeze numai ei. ............................... Conferinta va fi axata numai pe fenomenul OZN, fara conexe. Vor sa invite cateva persoane de incredere si sa se discute cazuri bine documentate si cu martori seriosi. Vor sa intrebe armata daca are cunostinta de asemenea cazuri. Sa obtina un document cu un raspuns da sau nu. Asta e ideea de baza, dar cine stie.....Pana in primavara se pot schimba multe.

La cele de mai sus ... "reeditate"...  se suprapun si se completeaza ... cu o atmosfera de incheiere  ... de an ... la care membri ASFAN si participanti din public au fost serviti ... cu cu "mici" licori romanesti si prajituri ... ce au mai indulcit si energizat sedinta ...

In timpul desfasurari sedintei ... s-a remarcat prezenta unui numar de participanti ce nu fac parte din ASFAN ... era o mica "invazie" rUFOn-ista ...
Dupa aceasta constatare ... a iesit ...  o idee (ad-hoc) ... daca este posibil ... de o mica colaborare "informativa" intre ASFAN si RUFON ...
Dar despre/pentru ... acesta "informare" ramane ...  s-a decida (cei mai in masura) ... cei doi presedinti de organizatii (Dan D.Farcas si Paul Dorneanu)  ...

Mai departe ... nu comentez ... au mai fost si alte discutii ... dar nefiind prezentate in atmosfera (contextual) "sedintei"... este posibil ... s-a fie intelese gresit ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

jean

Confirm cele spuse de colegul Arhanghelul mai sus. Nu mai sunt multe de adaugat.
O zi buna.
Adevarul este dincolo de noi

Arhanghelul

"Urmatoarea sedinta ASFAN va avea loc pe 23 ianuarie 2014, orele 18:00 la Observatorul Astronomic. Intrarea libera pentru cei interesati."

http://www.asfanufo.ro/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

"Urmatoarea sedinta ASFAN va avea loc pe 20 februarie 2014, orele 18:00 la Observatorul Astronomic. Intrarea libera pentru cei interesati."

http://www.asfanufo.ro/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Previziune estimativa :


"Urmatoarea sedinta ASFAN va avea loc pe 21 martie 2014, orele 18:00 la Observatorul Astronomic. Intrarea libera pentru cei interesati."

  Acelasi link binecunoscut.  :lol:

Arhanghelul

#14
Citat din: fiulploii din  19 Februarie 2014, 13:12:03
Previziune estimativa :


"Urmatoarea sedinta ASFAN va avea loc pe 21 martie 2014, orele 18:00 la Observatorul Astronomic. Intrarea libera pentru cei interesati."

  Acelasi link binecunoscut.  :lol:

Hi, hi, hi ... deobicei se tine joia ... dar esti ... pe aproape ...  :-D
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05