Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Instrumente optice pentru observatii.

Creat de prodcomb, 05 Decembrie 2013, 12:40:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Nu sunt uzuale valorile astea 20x123.

Nu detaliez teoria pentru vederea stereoscopică, dar pun două poze: una cu binoclul meu (am şters de unde îl am) şi unul în cele două poziţii de lucru.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii

Suport ai la el? Ca in armata foloseam fix o scula la fel insa trebuia pus pe un trepied  :-D
Apropo, cat cantareste binoclul tau?
   Sa nu zici acum ca ce foloseam eu in armata era autopropulsat  :lol: ca nu era chiar asa de masiv.

StarDust

Am creeat un subiect nou.

Citat din: prodcomb din  05 Decembrie 2013, 12:40:57
Nu sunt uzuale valorile astea 20x123.
...

Nu, nu sunt, e constructie proprie asa cum am zis, e mai non-standard. :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: fiulploii din  05 Decembrie 2013, 13:29:59
Suport ai la el? Ca in armata foloseam fix o scula la fel insa trebuia pus pe un trepied  :-D
Apropo, cat cantareste binoclul tau?
   Sa nu zici acum ca ce foloseam eu in armata era autopropulsat  :lol: ca nu era chiar asa de masiv.

Nu se poate fără suport, pentru că are 6,7kg. Am un trepied de la un teodolit. Este totuşi un incovenient: în plan orizontal şi apropiat de el merge, dat ca să îl înclin în plan vertical e mai dificil de pus la ochi; trebuie scos în afara suportului de la trepied. Aici e de lucru. Poziţia de lucru este cu cele două braţe orizontale.
Sunt unele mai mici (deci mai uşoare), dar implicit şi cu performanţe mai reduse.
PS
Mulţumesc pentru topic.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

#4
Citat din: prodcomb din  05 Decembrie 2013, 09:11:36
Cu ochii liberi omul nu vede în spaţiu până la 10 km, adică cu vederea stereoscopică.
Sa stii ca eu vad in spatiu cel putin pana la Luna,daca nu si mai departe... ;D     Si in mod sigur vad cu vederea stereoscopica,pentru ca ma uit cu ambii ochi... :D

Citat din: prodcomb din  05 Decembrie 2013, 09:11:36
Amplificarea distanţei vederii stereoscopice este dată de grosisment, în cazul binoclului meu 10x.
WOW! Amplificarea distantei...sa-mi zici si mie de unde ai luat amplificatoru ala...sa-mi iau si eu unu!  Pana una alta,cam confunzi grossimentul cu...altceva. Studiaza si o sa vezi cu ce...


Pana la urma,eu nu contest faptul ca imaginile privite printr-un astfel de binoclu ofera o alta...perspectiva.Insa daca discutam de distante astronomice...nu prea conteaza cativa zeci de centimetri in plus...nu la un grossisment de 10X.
Pentru o experienta cu adevarat 3D ai avea nevoie cam de asa ceva...

http://www.bhphotovideo.com/c/product/761908-REG/JMI_Telescopes_RB14_5_RB_14_5_Reverse_Binocular_Telescope.html

Si mai sunt si alte modele...insa se pare ca nu e tocmai usor sa obtii o imagine CORECTA cu astfel de jucarii,fiind necesare alinieri continue functie de distanta pana la obiectul observat...restul poti citi daca deschizi linkul.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Constat cu regret că nu ai înţeles despre vederea stereoscopică. Poţi găsi explicaţii pertinente în reţea, dacă nu, am să prezint eu câteva elemente de teorie.
Cele două telescoape îngemănate nu ţin de vederea stereoscopică; scopul lor este altul. Informaţii despre aceste telescoape se găsesc de asemenea în reţea.
Ai făcut un adevărat cocteil cu noţiuni simple din optica instrumentelor de observare.  :?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Teoretic binoclul tau ofera puterea separatoare ce ai avea-o cu un telescop cu oglinda principala de diametru egal cu distanta dintre obiectivele tale. Nu insa si aceeasi luminozitate, evident, luminozitatea fiind data de grosismentul si diametrul obiectivelor binoclului. Chestia cu luminozitatea e compensata insa de vederea binoculara... zic io...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Câteva date, scanate din cărţile mele:
- Fizica distractivă, vol I, Perelman I. (1967)
- Teoria şi construcţia sistemelor optice, Dodoc P. (1982).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

#8
Citat din: prodcomb din  06 Decembrie 2013, 08:57:13
Ai făcut un adevărat cocteil cu noţiuni simple din optica instrumentelor de observare.  :?
Atunci te rog doar sa-mi dai TU definitia la:
Citat din: prodcomb din  05 Decembrie 2013, 09:11:36
Amplificarea distanţei vederii stereoscopice
Si sper sa mi-o dai,nu asa cum ai facut la topicul http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3929.45.html ,cu balonul care reflecta lumina inspre acelasi punct din 2 puncte diferite si separate de cm buni,de pe suprafata lui.Apropo,inca astept explicatiile alea...sper sa mi le dai...

Apoi spui asa:
Citat din: prodcomb din  06 Decembrie 2013, 08:57:13
Constat cu regret că nu ai înţeles despre vederea stereoscopică.
Ce nu am inteles? Ca tu afirmi ca nu vezi stereoscopic la distanta de 10km? FALS!  Si o spun chiar cartile tale...citez:"Daca lunetele maresc de 10 ori,iar distanta dintre obiective este de sase ori mai mare decat distanta normala dintre pupile (adica este egala cu 6,5x6=39cm),atunci imaginea perceputa este de 6x10=60 ori MAI EXPRESIVA decat atunci cand este privita cu ochiul liber!"   MAI EXPRESIVA,STIMABILE...ATATA TOT...MAI EXPRESIVA!
   Asa ca am rugamintea sa-mi arati,cu punct si virgula,unde scrie ca omul nu are vedere stereoscopica LA ORICE DISTANTA! Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca te refereai la spatiul cosmic...ei bine,ca sa vezi STEREOSCOPIC un obiect...celest,nu prea exista diatanta pe terra care sa-ti ajunga...scrie si in cartile tale. :D   Sau nu scrie?
Revin la ce ziceai:
Citat din: prodcomb din  06 Decembrie 2013, 08:57:13
Ai făcut un adevărat cocteil cu noţiuni simple din optica instrumentelor de observare.  :?
Rogu-te frumos,reciteste-ti posturile,incearca sa-mi raspunzi la intrebare(una din multele...),uita-te in oglinda si apoooooi vorbeste de cocteil-uri...bine?

O seara buna!

PS   Da,ai dreptate...telescopul ala compus nu e un binoclu,si nu da imagini stereoscopice...le da 3D de-a dreptul... :D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

mariusvlad

Daca nu iti pierzi vederea stereoscopica la distanta inseamna ca privind doua stele la intamplare poti spune care dintre ele e mai apropiata? Sincer, mie imi e greu sa fac acest lucru chiar si la avioane, in schimb nu am nici o problema cu masinile din trafic.

prodcomb

alx, mai citeşte o dată, sau de mai multe ori cele câteva pagini pe care le-am postat.
Eu nu prea am timp pentru explicaţii; ia de bune cele scrise acolo, dacă eu nu m-am făcut înţeles.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit