Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Noul site RUFOn

Creat de spooky, 21 Noiembrie 2013, 00:21:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Salutare.

Am inceput lucrul la noul site rufon... www.rufon.org

Ce ati vrea sa vedeti pe noul site?

PS: Avem planuri si cu forumul de schimbare... in curand :)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Urban

#1
Citat din: spooky din  21 Noiembrie 2013, 00:21:40
Ce ati vrea sa vedeti pe noul site?

Fata de la pagina 5 care prezinta sumar un raport zilnic OZN.
Un nr. de telefon unde pot suna cei care vad zilnic OZN-uri.

spooky

Citat din: Urban din  21 Noiembrie 2013, 04:11:45
Fata de la pagina 5 care prezinta sumar un raport zilnic OZN.
Un nr. de telefon unde pot suna cei care vad zilnic OZN-uri.

:) Nu avem încă pagina 5. Dar dacă vrei, te poți ocupa tu de ea...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

panta_rh_ei

#3
O pagină în care persoanele talentate și cu idei să-și publice eventuale povestiri în concordanță cu tematica generală a site-ului.
Pagini tematice [inspirate și din subiectele interesante(cu adevarat) discutate pe forum]: să fie un responsabil de pagină care să dezvolte subiectul iar comentariile să fie facute pe forum astfel încât să poți urmări firul unei idei interesante, chiar dacă este expusă în foileton.
Obervații ale unor fenomene OZN cu expunere de motive pro-credibilitate, numai după analiza responsabililor site-ului și implicit aprobarea  publicării materialului astfel încât să nu mai fie pagini întregi cu subiecte sterile.
Comentariile la orice subiect publicat pe site să fie făcute pe forum, într-un topic aferent subiectului care nu va mai fi astfel fragmentat.
Despre forum, nu știu. Unele topicuri ar trebui păstrate, altele comasate, unele sterse.
Succes .

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

classic

#4

  • template nou, poate ales prin consens cu membrii forumului
  • integrarea forumului cu tema siteului, precum si restructurarea acestuia din urma - design, continut, simplificare etc
  • ideea lui urban cu fata care sa prezinte un buletin (saptamanal, zilnic etc) al aparitiilor misterioase inregistrate la noi si de aiurea, poate fi o mina de aur pentru cineva care stie sa profite de o idee demult pusa in practica de catre altii

toate astea se pot face cu un minim de efort, si fara economie la talent, creativitate si ambitie.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

alx

Buna seara tuturor!
   Am fost sesizat telefonic ca exista oaresce nedumeriri vizavi de site,asa ca o sa incerc sa lamuresc cateva aspecte,atat cat le cunosc si eu...
  Site-ul este IN CONSTRUCTIE. Nu e vorba de forma finala a lui,ci o forma intermediara,care va fi COMPLETATA pe parcurs,de aceea orice idei sunt binevenite. In plus,atat Paul cat si eu avem si viata pe langa RUFOn,asa ca lucrurile se misca cam in...slow motion. ;D Dar va pot asigura ca se misca...


Si acum voi incerca sa raspund...punctual:
Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
Pe forum sunt logat dar pe site nu (din cate imi dau seama acum functioneaza cu alti useri si parole pe prima pagina decat pe pagina de forum).
De ce crezi ca ar trebui sa ai acces si la site doar pe considerentul ca esti membru al forumului? Si da,functioneaza exact asa cum ti-ai dat seama.

Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
Nu se poate face cont nou, desi articolele au link de "leave a comment". Poate daca tot nu se doreste accesul larg, ar trebui ascunsa acea optiune.
Problema rezolvata deja...cred.Trebuie sa mai studiez si eu anumite...optiuni. :? Daca tot nu se permite postarea comentariilor va rog sa-mi spuneti.

Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
Te confuzeaza cele 3 widgeturi afisate pe prima pagina: subiectele de pe forum, care au iconita de rss, fara titlu, iar mai jos avem "recent posts", si sub ele avem "recent comments" se cam bat cap in cap si creaza confuzie (toate trei inseamna inseamna recent posts). Doar primul widget face referire la forum, celalalte doua neavand legatura.
"recent posts" se refera la posturi noi PE SITE,dupa cum tot la asta se refera si "recent comments"...nu inteleg cum toate inseamna posturi recente,dar,ma rog,ce stiu eu?
  Si nu inteleg de ce site-ul ar trebui sa fie legat 100% de forum? tocmai asta e ideea...forumul este una,si site-ul este alta...
   Oricum,am retinut propunerea ta si voi incerca sa fac lucrurile...limpezi,pentru toata lumea.

Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
Eu as face alt meniu pentru articolele din site, cu o alta zona separata fata de zona de forum.
Cred ca deja am raspuns la asta...

Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
Ar trebui ca un singur cont sa asigure acces si pe site si pe forum.
De ce?

Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
Cand facem scroll in jos, footerul nu este lipit de marginea de jos.
Dar nici header-ul nu e lipit de partea de sus... ;D   te-ai gandit ca poate asa a intentionat Paul sa fie?

Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
Random article nu isi are rostul aici, si oricum nu e clar la ce articole se refera.
Cu 3 articole,nu prea isi are rostul.Insa eu sper ca situatia se va schimba...

Citat din: Guest din  04 Ianuarie 2014, 16:20:15
La hover pe carusel, in partea de jos, apare un bug la un moment dat, apar acele imagini preview cu intermitente.
Fa te rog o captura de ecran,sa vad si eu despre ce e vorba...multumesc anticipat.


Citat din: classic din  04 Ianuarie 2014, 19:27:43

       
  • template nou, poate ales prin consens cu membrii forumului
Repet intrebarea: de ce?

Citat din: classic din  04 Ianuarie 2014, 19:27:43

       
  • integrarea forumului cu tema siteului, precum si restructurarea acestuia din urma - design, continut, simplificare etc

  Va fi modificata putin si "fata" forumului,insa nu chiar acum...insa nu inteleg ce restructurare vrei sa faci la site,cand el de abia acum se construieste...

Citat din: classic din  04 Ianuarie 2014, 19:27:43

       
  • ideea lui urban cu fata care sa prezinte un buletin (saptamanal, zilnic etc) al aparitiilor misterioase inregistrate la noi si de aiurea, poate fi o mina de aur pentru cineva care stie sa profite de o idee demult pusa in practica de catre altii
Sigur ca ai dreptate,daca traficul si banii obtinuti din reclame sunt singura ta grija...lucru care sper ca ai observat ca nu se intampla pe RUFOn...ideea nu e rea,insa vreau sa vad cine se ofera voluntar...pentru ca e usor sa vorbesti,cu faptele e mai greu...


Citat din: classic din  04 Ianuarie 2014, 15:47:25
Cu tot respectul, pagina principala a siteului arata mult mai bine in trecut, si dupa cum arata template-ul folosit acum, nu pare sa se imbunatateasca. Sunt atat de multe optiuni gratuite pentru platforma wordpress (exemple), ca e aproape imposibil sa nu gasesti o tema potrivita.Forumul (smf-ul) poate fi, la randu-i, recolorat, cel putin pentru a semana cu frontispiciul.
Cu tot respectul,tema actuala a site-ului cred ca e potrivita,a fost destul de scumpa (55 USD) si are foarte multe optiuni,insa nu toate au fost implementate inca...sper ca nu o sa-mi spui ca o tema gratuita are optiunile astea:  http://themeforest.net/item/sahifa-responsive-wordpress-newsmagazineblog/2819356?ref=mo3aser

   Asa cum am spus deja,lucrurile se misca incet...
In plus,va pot spune ca toti membrii Echipei Zero au fost invitati sa posteze pe site,mare parte dintre ei avand deja conturi create acolo,cu drepturi de autor. Vor mai fi si alti useri de pe forum invitati sa contribuie la site(unii au fost invitati deja) insa trebuie sa intelegeti ca nimeni nu isi doreste sa fie necesara moderarea articolelor pe site,asa ca trebuie sa existe o relatie de incredere intre cei care posteaza acolo...de aceea,calitatea de autor pe site nu se da la...gramada. ;D

Daca mai exista si alte nelamuriri sau probleme,va rog sa nu ezitati sa ni le comunicati...
  O seara buna tuturor!  alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

classic

Citat din: alx din  05 Ianuarie 2014, 00:35:14

1.  Va fi modificata putin si "fata" forumului,insa nu chiar acum...insa nu inteleg ce restructurare vrei sa faci la site,cand el de abia acum se construieste...

2.   Cu tot respectul,tema actuala a site-ului cred ca e potrivita,a fost destul de scumpa (55 USD) si are foarte multe optiuni,insa nu toate au fost implementate inca...sper ca nu o sa-mi spui ca o tema gratuita are optiunile astea:


Buna seara,
Interventile mele sunt simple sugestii, dar multumesc pentru promtitudine. La 1. am vrut sa spun ca forumul trebuie restructurat. Din neatentie am formulat gresit. La 2., sunt sute de templateuri mult mai bune si mai aratoase dar si mai potrivite pentru un site precum rufon, toate gratuite. Tot ca sugestie, eu as renunta la cei $55 si as lucra cu materialul clientului,  opiniile membrilor forumului in cazul asta. In acest sens, ma ofer voluntar sa ajut la modificarea siteului. (Mi-l dati pe mana, si in 48 de ore o sa avem un site mai tare decat siteul NASA :D
Altmiteri, spor la lucru.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Nox

Salut.

Ca să nu spuneți că nu vă încurc și eu deloc.... legat de site:

1) Feedul de mesaje recente pe forum l-aș muta jos (să fie cât mai puțin vizibil - și ca să reiterez: se discută multe lucruri pe forum care nu au legătură cu fenomenul ozn);
2) Traduse următoarele, dacă tema suportă: Recent posts -> Articole noi; Recent comments -> Ultimele comentarii la articole; Archive -> Arhivă; Categories -> Categorii, etc... (nu știu care e traducerea optimă pentru SEO);


Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

#8
Diacriticele nu sunt OK.

Nox

#9
Urban, dă și tu mai multe date despre mediul de test (Browser, SO, etc)

Windows 7 Ultimate SP1 x64
- Mozilla Firefox 26: afișate corect (vezi OBS);
- Internet Explorer 10.0.11: afișate corect (vezi OBS);
- Google Chrome 31.0.1650.63m: afișate corect (vezi OBS);
Diacriticele sunt afișate corect în toate cele trei browsere;

Windows XP SP3 (VMWare)
- Mozilla Firefox 26: afișate corectă (vezi OBS), dar fontul are raster (nu e foarte deranjant);
- Internet Explorer 8: afișate corect (vezi OBS);

L.E: OBS. referitor la a doua imagine postată de Urban, da întradevăr ȘTIINȚĂ (în categorii -> click pe Stiintă) nu este afișat corect în niciunul dintre browserele de mai sus. (vezi rufon_mainpage_diacritics_test_firefox_26_win7u_x64_2.png)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

#10
Citat din: spooky din  21 Noiembrie 2013, 00:21:40
...Ce ati vrea sa vedeti pe noul site?

...spre exemplu cred ca ar merge facut si un post de radio online "RUFON - UFO Network Station" (si adaugat un buton catre link sau ceva)
http://www.wikihow.com/Create-an-Internet-Radio-Station
... unde pe langa muzica de gen (ambientala, electronica, spatiala, etc) sa se poata asculta si o carte audio (evident SF - mie personal mi-ar face placere sa ascult Asimov sau Arthur Clarke in timp ce lucrez la altceva) sau o emisiune interactiva cu invitati si asa mai departe...un raport lunar sau trimestrial vis-a-vis de fenomenul OZN, vremea in tara, trasee montane interesante povestite de catre cei care le-au parcurs deja ...si probabil ca sunt mult mai multe de integrat intr-o asemenea schema...

1.Deja exista serverul RUFON, deci se poate adauga un post de radio
2.Nu costa nimic, e free...


Nota:
Din discutiile de pana acum si din subiectele postate se poate trage o singura concluzie:
-forumul deja a depasit stadiul de embrion si avanseaza vertiginos catre al doilea nivel de evolutie, nu mai e un simplu forum si o simpla pagina de website, asta insemnand ca nu este suficient unul sau doi administratori care sa se ocupe DOAR atunci cand au timp liber (pentru ca au si ei vietile lor normal) ori in cazul asta pentru a preintampina o catastrofa cred ca cea mai buna solutie ar fi angajarea unui ADMINISTRATOR PERMANENT (care sa se ocupe zilnic si exclusiv de forum si website - adica asta sa fie jobul lui)...pentru a face acest lucru cred ca cea mai indicata ar fi o intalnire face-to-face a intregii Echipe Zero si discutarea chestiunii la modul serios...Parerea mea

alx

Citat din: Urban din  06 Ianuarie 2014, 20:48:56
Nota:
Din discutiile de pana acum si din subiectele postate se poate trage o singura concluzie:
-forumul deja a depasit stadiul de embrion si avanseaza vertiginos catre al doilea nivel de evolutie, nu mai e un simplu forum si o simpla pagina de website, asta insemnand ca nu este suficient unul sau doi administratori care sa se ocupe DOAR atunci cand au timp liber (pentru ca au si ei vietile lor normal) ori in cazul asta pentru a preintampina o catastrofa cred ca cea mai buna solutie ar fi angajarea unui ADMINISTRATOR PERMANENT (care sa se ocupe zilnic si exclusiv de forum si website - adica asta sa fie jobul lui)...pentru a face acest lucru cred ca cea mai indicata ar fi o intalnire face-to-face a intregii Echipe Zero si discutarea chestiunii la modul serios...Parerea mea
Nu cred ca am ajuns atat de departe incat sa se justifice platirea unei persoane...care sa faca ce? Entertainment pe Rufon?  Activam intr-un domeniu in care rapoartele nu stau la coada,dupa cum nu stau la coada nici raportorii...nu vad de ce ar fi nevoie de alt personal...dupa cum se vede,nu s-a intamplat nici o catastrofa pe forum,si nici nu se va intampla...pana la urma,nu sunt doar admini pe aici,mai avem si moderatori,si membrii care au nr. noastre de telefon,si care pot sa ne anunte daca chiar se prevede o catastrofa si nu e nimeni online s-o controleze...
  Sigur,situatie asta cu un om platit e...ideala! Dar eu nu sunt...idealist! ;D
 

Cat despre postul de radio online...no comment!  Pe hartie e usor...sa vad eu cine va face emisiunile alea zilnice...for free! ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Urban

#12
Citat din: alx din  06 Ianuarie 2014, 21:26:50Nu cred ca am ajuns atat de departe incat sa se justifice platirea unei persoane...care sa faca ce?
Entertainment pe Rufon?
Cum am spus... care sa se ocupe permanent de website, forum, proiecte, etc...

Citat din: alx din  06 Ianuarie 2014, 21:26:50Activam intr-un domeniu in care rapoartele nu stau la coada,dupa cum nu stau la coada nici raportorii...nu vad de ce ar fi nevoie de alt personal...dupa cum se vede,nu s-a intamplat nici o catastrofa pe forum,si nici nu se va intampla...pana la urma,nu sunt doar admini pe aici,mai avem si moderatori,si membrii care au nr. noastre de telefon,si care pot sa ne anunte daca chiar se prevede o catastrofa si nu e nimeni online s-o controleze...
Nu stau la coada rapoartele din Romania in general, insa global avem zilnic cate o chestiune interesanta de luat la puricat....nu ma intelege gresit, nu am nimic de reprosat nimanui insa si voi aveti vietile voastre, ori in momentul asta, cand forumul si website-ul se afla in curba ascendenta, cred ca ar trebui sa fim mai atenti un pic la o dezvoltare armonioasa.

Citat din: alx din  06 Ianuarie 2014, 21:26:50Sigur,situatie asta cu un om platit e...ideala! Dar eu nu sunt...idealist!
Problema are o rezolvare foarte simpla...
 
Citat din: alx din  06 Ianuarie 2014, 21:26:50Cat despre postul de radio online...no comment! 
Pe hartie e usor...sa vad eu cine va face emisiunile alea zilnice...for free!
Nu e nevoie sa stea cineva non stop in fata calculatorului :)

Urban

#13
...o chestie interesanta ar fi o harta a aparitiilor zilnice in Europa de Est
Apoi in sidebar ar merge afisata o aparitie de carte, un documentar/clip/etc, un mic magazin online cu obiecte purtand insemnul/logo-ul/sigla Rufon...