Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Adevarata interpretare a bibliei-Mauro Biglino - Unexpected Bible *FULL Version*

Creat de Serban M, 22 Iulie 2023, 19:28:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Serban M

https://www.youtube.com/watch?v=dLBDf4YZjRE&list=PLJjX_zbOQfD2W52oJ8cQISw9jO9vCpWpV&index=6

Dupa ce am citit cartile lui Mauro Biglino, am ajuns la concluzia ca este cel mai aproape de adevarul terestru; fara denaturarea adevarului si modificarea termenilor originari; ajungem la concluzia ca interpretarea / descifrarea bibliei e pe cat de simpla posibil. Folosind ebraica originara, cititorul descopera ca multi termeni au fost modificati constant pentru a aduce conotatii "Divine"

Astfel, in viziunea lui Mauro si conform analizei lui, avem de a face nu cu un Dumnezeu in sensul propriu in bliblie; ci cu o civilizatie avansata ce a condus prin YHVH - Yahve, poporul Israelit, transformand in epoca respectiva politeismul global in monoteism, treptat.

Recomand cartile lui si analiza productiva pe text, cat si mini-documentarul postat aici; este foarte incitant sa citesti biblia originala, fara a denatura natura ei usor de inteles. Intrebarile raman, daca teoretic anumiti ingeri mentionati in biblie sunt simplii AI la comanda civilizatiei respective, cine sunt "lorzii gazdelor", adica Adonai Tzva'ot ? si ce anume inseamna gazdele ? iata ca apar niste intrebari cheie, care ne pun pe o alta pista, despre ce este vorba cu aceste gazde ? se transforma tot scenariul intr-un film SF ?

Original : ADONAI-Tzva'ot (lordul gazdelor - lord of the hosts) says, 'When that time comes, ten men will take hold - speaking all the languages of the nations - will grab hold of the cloak of a Jew and say, "We want to go with you, because we have heard that God is with you."'"

Modernizare biblica, biblia actuala denaturata intentionat :

23Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: 'În zilele acelea, zece oameni* din toate limbile neamurilor vor apuca pe un iudeu de poala hainei şi-i vor zice: «Vrem să mergem cu voi; căci am auzit că Dumnezeu** este cu voi!»'"

Cu stima,
Serban