Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Nikola Tesla și viața extraterestră

Creat de terraflorin, 19 Noiembrie 2013, 18:15:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

terraflorin

http://ro.ozn.wikia.com/wiki/Nikola_Tesla_%C8%99i_via%C8%9Ba_extraterestr%C4%83

CitatNikola Tesla a afirmat următoarele:
"Creierul meu este doar un receptor. În Univers există o bază de la care se pot obține cunoștințe, putere și inspirație. Nu am pătruns în tainele acestui nucleu, dar eu știu că acesta există."

În timp ce făcea experimente pe aparatura sa electrică, Tesla a afirmat următoarele:

"Nu pot uita niciodată primele senzații pe care le-am experimentat atunci când mi-am dat seama care sunt, eventual, consecințele incalculabile pentru omenire.[...] Acest lucru a fost cândva după momentul în care m-a fulgerat gândul că tulburările pe care le-am observat ar putea fi cauzate printr-un control inteligent. "Deși nu am putut afla până în acel moment care era înțelesul lor, îmi era imposibil să le consider ca fiind pur accidentale. Sentimentul în continuă creștere pe care îl am este că am fost primul om care a auzit salutul trimis de pe o planetă către alta. Un scop există în spatele acestor semnale electrice. "  Sursa: ''ro.ozn.wikia''.com 


Am găsit pe ''efemeride''.ro un articol care tratează aceeași temă, dar cred că acolo se exagerează, sau se forţează nişte declaraţii:

CitatSunetele pe care le ascult în fiecare noapte par la prima vedere să fie voci umane, dar sunt într-o limbă pe care nu o pot înțelege. Sursa: ''efemeride''.ro

Pentru ca apoi să zică le înţelege:
CitatAm auzit fraze care erau în Engleză, Germană și Franceză. În cazul în care foloseam frecvențele asemănătoare cu cele folosite de transmisiile radio, îmi imaginam că pot să-i ascult pe oameni cum se conversează în diverse locuri din lume, dar nu este cazul pentru că semnalele provin de undeva dincolo de Pământ. Sursa: ''efemeride''.ro

fiulploii


prodcomb

Băieții de la -fbi- s-or fi priceput la electricitate? Mă indoiesc.    :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

abyss

Isi cheama un "special"(ist)...

Vazusem pe fuga secvențe dintr-un documentar recent și-mi pare rau ca nu mai stiu cum se numea. In secvențele respective arătau ca navele lui Tesla nu se alimentau de la turnul wireless  ci prin intermediul a 2 fascicule de raze ultraviolete. Foarte interesant,  pacat ca nu am reținut exact numele documentarului.

prodcomb

Razele ultraviolete sunt obturate de nori. :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii

Citat din: prodcomb din  08 Iulie 2019, 16:34:01
Razele ultraviolete sunt obturate de nori. :roll:

" Of course, elementary, my dear Watson "  dar fie se alimenteaza sub pragul norilor , fie direct de la Soare , nu?  :evil:

abyss

#6
Una din raze era orientata spre pamant asigurand "nulul" in timp ce cealalta asigura "faza". Norii chiar sporeau efectul fiind pe post de "bobine" expuse la campuri mari. Navele erau pentru zbor aerian. Dar același principiu putea fi aplicat si la nave maritime.  Ireal documentarul... sper ca nu am visat ca am urmarit acele câteva secvențe. Ar fi aiurea. 8-)

prodcomb

Citat din: abyss din  08 Iulie 2019, 23:25:15
Una din raze era orientata spre pamant asigurand "nulul" in timp ce cealalta asigura "faza". Norii chiar sporeau efectul fiind pe post de "bobine" expuse la campuri mari. Navele erau pentru zbor aerian. Dar același principiu putea fi aplicat si la nave maritime.  Ireal documentarul... sper ca nu am visat ca am urmarit acele câteva secvențe. Ar fi aiurea. 8-)

,,Fază" și ,,nul" la radiație electromagnetică; poate levogiră și dextrogiră dacă sunt polarizate (nu liniar, ci circular).  :roll:
Nori pe post de ,,bobine", expuși/expuse la câmpuri (de ce fel?) mari.   :roll:
Dacă au băgat fizica în sobă, așa le trebuie.   :-D

PS
de cacofonie am auzit, sper că nu există cicifonie   ;
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit


prodcomb

FBI nu se pricepe la electricitate.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Tayka

#10
,,NAVELE LUI TESLA NU SE ALIMENTAU DIN TURNUL WIRELESS CI PRIN 2 FASCICOLE..,
Foarte interesant dar si foarte socant pentru fizica elementara.Sa obtii o diferenta de potential electric intre atmosfera inalta si Terra via wireless este absurd.E ca si cum ai incerca sa mai obtii niscai curent electric dupa ce ai legat sursa in scurt,pentru ca ori si ce potential electric din atmosfera,ionosfera,stratosfera,se descarca instantaneu in Terra(vezi fulgerul). Daca insa (prin absurd)am reusii sa ridicam cu ceva un cablu electric intre pamant si zona scutului magnetic,atunci da am avea curent electric bereket,sa vindem si la altii, altceva nu trece, doar radiatii, unde electromagnetice,fotonii cu lumina,si cam atat..(deocamdata)..  :planet: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

hoinar

Intelectul ne-a fost dat nu pentru a descoperi adevarul ci pentru a primi adevarul, spunea odata un mare român.
the older I get, the faster I was

Tayka

Citat din: hoinar din  20 Octombrie 2020, 03:14:01
Intelectul ne-a fost dat nu pentru a descoperi adevarul ci pentru a primi adevarul, spunea odata un mare român.
- Cu farama de intelect cu care a fost inzestrat homo-sapiens nu se poate,primii,intelege,sau descoperii,adevarul.Asta desii in marea majoritate,santem convinsi ca..absolut totul ne este posibil.Aceasta credinta oarba ne caracterizeaza,si din pacate vom mai traii cu ea inca multe milenii...

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).