Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer

Creat de Guest, 08 Noiembrie 2013, 20:43:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Da, scuze ca nu le-am luat pe rand  :roll:  ... prima lumina (cea care coboara destul de vertiginos) nu am analizat-o inca. Acolo s-ar putea sa fie ceva in "neregula" si va cere mai mult studiu.
Inca nu am terminat :D! Dar e destul pt. seara asta.
Si nu sunt contra! Spun doar ce constat si va rog sa ma corectati daca gresesc ca doar no' om is si io, nu ET!  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Pana pe la minutul doi e vorba de doua lumini, una aproape de linia orizontului, care fara dubii e de natura foarte terestra din punctul meu de vedere, a doua cea aflata la oarecare inaltime, e si cea careia nu ii pot gasi o explicatie, si ma refer la traiectoria aparenta pe care o are. Pentru mine, e singurul element neidentificat din filmarea ta.
Am vazut analizele tale, stai linistit, dar am tinut sa le prezint si pe ale mele. Din punctul meu de vedere studiind evolutia acelor lumini, ca si caracteristici de zbor (traiectorii) se poate usor stabili provenienta lor (man made sau altceva).

P.S.
O seara la fel de buna!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Repet! Poate ti-a scapat:
Citat din: StarDust din  18 Noiembrie 2013, 00:05:52
... a doua cea aflata la oarecare inaltime, e si cea careia nu ii pot gasi o explicatie, si ma refer la traiectoria aparenta pe care o are. Pentru mine, e singurul element neidentificat din filmarea ta.
...

E singurul neidentificat pentru ca in opinia mea restul au fost avioane. Iar "lampionul", sunt 90% sanse sa fie vorba de un lampion chinezesc, sau orice altceva, zii "orbb" daca vrei. Faptul ca e evident ca apare de dupa acel acoperis ma face sa cred ca si acela are origini tot man-made :). BTW pun inca o poza cu locatia probabila unde a aparut.
Apropo, asta e doar parerea mea, nu trebuie sa fii de acord cu mine, eu m scris aici ceea ce cred eu...

Cam atat pentru seara asta...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

Revin cu o secunda opinie.
E un lampion la min 6.50
Pleaca din stanga jos dintr-o curte de kkt.

abyss

Salutari si tie.
In mod sigur din acel colt pleaca un lampion.
Despre restul...sunt de aceeasi parere cu Stardust in penultima sa postare.

am vazut si eu lampioane ce pareau cilindri, bateau in aceleasi culori. Cumnatamiu pilot se holba si el de numa-numa ziceai ca moare...

Parerea mea e sa nu te iei dupa parerile noastre. Filmeaza in continuare, priveste in sus...si poate intr-o zi vei vedea ceea ce cauti. Si vine unu dupa aceea sa-ti zica ca e orice altceva decat o nava nepamanteana... Asta-i viata.

uforever

Citat din: Guest din  19 Noiembrie 2013, 00:00:59
Salut,

Multumesc pentru parere. Eu raman la aceeasi parere, din pacate nu am apucat sa pun mai multe dovezi, din fericire mai am material de analizat o gramada. Nu stiu daca mai are sens sa impartasesc observatiile mele cat timp nu exista un dialog edificator pe seama lor; apreciez timpul fiecaruia de aici care a stat si a dedicat ceva timp cel putin unei analize sumare. Eu nu stiu daca o faceam in locul vostru; cred ca doar ma informam citind, asteptam sa citesc parerile altora si mergeam mai departe.

Eu am sustinut de la bun inceput ca acel obiect poate fi lampion, sa nu ma intelegeti gresit sau sa ma acuzati ca "v-am momit" cu lampioane.

Nu o sa va mai intreb despre ceea ce este deja publicat, am tot intrebat.

In speranta ca nu vor exista resentimente in privinta mea, ma retrag discret,

Urban

Da, acesta este clar un OZN, ma surprinde totusi ca nu a aparut nimic in presa sau TV.
Din instantaneul tau se observa si o coada in spatele OZN-ului.
Felicitari!
Exista si vreun film de analizat?

PS
Poate poti trimite poza catre redactii sa publice stirea.

Urban

Citat din: Guest din  21 Noiembrie 2013, 04:11:55
Salutare,
Am filmul din seara asta, si inca 2, tot din seara asta. Asta e cel mai spectaculos si am reusit sa-l fac cand inca se mai vedea foarte putina lumina de la soare, imaginea atasata este modificata la brightness si contrast pentru a observa clar ce pe un monitor calibrat s-ar vedea mai usor si nemodificat.
Am si un film de Vinerea trecuta, tot la 60 fps, in care un obiect "prinde viteza". Lumineaza si foarte ciudat, seamana putin cu ultimul clip postat de mine, cel de pe transfer.ro.
Am cateva filme si dovezi, consider ca si in primele se vedeau aceleasi lucruri, cel putin la cateva dintre acele lumin, dar nu s-au putut observa atat de bine. De data asta am folosit un obiectiv de 200mm. Sigma 18-200 cu stabilizare optica.

Seara buna,

Exceptional, pai baga-le pe iutub sa le vedem si noi.
Ce inseamna "dovezi" in afara de filme?...poze?..sau altceva?
Cu sufletul la gura am asteptat sa vad asa ceva o viata intreaga!

Si nu mai baga in seama rautatile altora, esti un fericit ca ai vazut atatea OZN-uri, poate pe viitor planificam o intalnire pe terasa blocului de unde ai filmat si poate prindem ceva "live"...ar fi foarte interesant!

jean

Am vazut poza si la prima vedere pare a fi vorba de un avion. Urban a observat ca si mine acea dara lasata de obiect iar in pozele mai mici se observa si o lunina verde asa cum au avioanele, sau doua lumini paralele asa cum se vad din spate motoarele unui avion.  Nu-mi cereti sa demonstrez ca asa stau lucrurile pentru ca este foarte greu. Eu asa cred, este un avion. Am vazut si filmul, niste flash-uri cu o frecventa asemanatoare cu a celor de la avioane. Sunt diferente de altitudine?....Da, dar pozitia aparenta fata de observator poate provoca o astfel de iluzie. Pe ce ma bazez?.....Blocul in care stau este undeva in nordul capitalei, vad avioanele care se ridica de pe Baneasa, in timpul urcari sau coborari isi schimba pozitia fata de mine aratand la fel ca in inaginile prezentate. Mai ales daca au si un far aprins este chiar spectaculos.
Ar merita totusi monitorizat fenomenul daca se intampla frecvent in acelasi loc. Este nevoie de imagini luate mai de aproape si de calitate mai buna.
O zi buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

uforever

Da, si mie imi pare ca "pozitia aparenta fata de observator poate provoca o astfel de iluzie", fiind foarte intunecat te poti pacali usor. Apropos de spectaculos, incercati "ulita" Bucuresti-Ploiesti(in apropiere de centura), cand decoleaza avioanele cu farul aprins, fara alte lumini de semnalizare, te ia cu fiori nu gluma, lumina e atat de puternica si aproape, ca-ti sare instantaneu telefonul din buzunar, si-ti vine sa-l tragi in poza.
Guest, fara suparare, inclin sa-i dau dreptate lu' nenea jean vis-a-vis de ultima ta filmare. Da, si eu cred ca este vorba de una bucata avion, dar totusi daca vrei o zi/noapte de "vanatoare", ne putem catara pe-un bloc si sa asteptam, in timp ce probabil am sa fumez doua pachete de tigari.  :-D

Xanadron

Desi-s probabil ultimul forumist care poate fi acuzat c-ar fi "debunker", continuu sa cred ca astea 12 pagini puteau fi lejer rezumate-n maxim doua. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Urban

Puzderie de OZN-uri.
Exceptional filmul lui Xperyens!
Inca o data felicitari!

uforever

Citat din: Xanadron din  21 Noiembrie 2013, 14:49:05
Desi-s probabil ultimul forumist care poate fi acuzat c-ar fi "debunker", continuu sa cred ca astea 12 pagini puteau fi lejer rezumate-n maxim doua. :wink:

Pai cum asa domnu' Zen? Pentru Urban de exemplu e o experienta noua
CitatCu sufletul la gura am asteptat sa vad asa ceva o viata intreaga!
,  poate si pentru alti colegi e ceva inedit. :wink: Eu zic sa continuam analiza acestor filmulete, nu deranjeaza cu nimic.







Xanadron

Citat din: uforever din  21 Noiembrie 2013, 19:13:36
Pai cum asa domnu' Zen? Pentru Urban de exemplu e o experienta noua [...]
Da' cine-a zis c-as fi clona stimabilului Urban? :-D Si nici el nu-i a mea, parol.

@ colegul Guest acum: Revin ca sa nu fiu inteles aiurea: observaţiile tale pot fi foarte bine si unele de... nave intergalactice :ufo: daca vrei, dar parerea mea ramine aceeasi: datele oferite de filmari sint mult prea sarace ca sa poata fi trasa vreo concluzie - oricare ar fi ea.

Sa nu uit insa: ma-ntrebai daca-s si alte inregistrari bastinase mai elocvente - da, exista (imi amintesc pe moment de una facuta-n Delta, postata si-aici acum vreo 3 ani - cu un f. probabil "triunghi zburator" de tip TR3-B). Plus destule fotografii - de ex. imaginile mai vechi din anii '60-'70 cu "bioplasmele", dar si OZN-urile aparute-n Padurea Baciu.

Si mai veridice-s insa marturiile coroborate ale unor grupuri de martori credibili (chiar daca fara poze) dintr-o multitudine de observatii si chiar interactiuni cu OZN-uri "mioritice" pre- si post-'89. Cazul Capatinesti/BZ, cu sute de martori verificabili, e de pilda ultimul (re)adus in atentie si-n zona asta de ziaristul Florin Mitu.

Ca sa n-o mai lungesc aiurea: si UFOlogia a devenit, din pacate, un teritoriu-n care cei mai multi "activisti" devin obsedati de ideea convingerii altora de... convingerile lor - din nenumarate motive, care tin nu in ultimul rind de orgoliu. Si uite-asa se indeparteaza de idealul cercetarii neutre, obiective, provocindu-se-n plus controverse sterile - chestii care "sforarilor" NWO :evil: evident ca le convin de minune.

P.S. Ia te rog parerile astea fara vreo tenta "patronising" - fiindc-am ajuns la faza (si nu doar la virsta, ca-s si destui... imbatriniti in rele :-)) cind nu ma mai tenteaza deloc "judecarea" cuiva.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: Guest din  21 Noiembrie 2013, 05:11:42
Sunt de parere ca imita comportamentul aparatelor de zbor terestre/conventionale ca sa nu dea de banuit;
Citat din: Guest din  21 Noiembrie 2013, 11:19:12
Am repetat ca acele lumini copiaza luminile aparatelor de zbor conventionale.
Stii ce e curios pentru mine? De ce aparatele alea s-ar chinui sa semene cu niscaiva aparate terestre,si sa reproduca iluminarea acestora,cand ar fi de ajuns sa stea NEILUMINATE...si nu le-ar vedea nici ...stii tu cine.
  Asa ca eu nu inteleg de ce aparatele alea care...imita comportamentul aparatelor terestre nu ar fi chiar...terestre? Ca doar tu ai subliniat chestia asta...
   

Citat din: Xanadron din  21 Noiembrie 2013, 14:49:05
Desi-s probabil ultimul forumist care poate fi acuzat c-ar fi "debunker", continuu sa cred ca astea 12 pagini puteau fi lejer rezumate-n maxim doua. ;)
Trebuie sa fiu de acord cu colegul Xanadron...dar fiind un forum...liber,asta e...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."