Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer

Creat de Guest, 08 Noiembrie 2013, 20:43:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Citat din: StarDust din  10 Noiembrie 2013, 20:24:28
DISLIKE! :D
LIKE for dislike! 
   Vizavi de vizavarza,voiam sa stiu daca e acelasi obiect sau sunt diferite... 8)
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Citat din: alx din  10 Noiembrie 2013, 20:44:06
...
   Vizavi de vizavarza,voiam sa stiu daca e acelasi obiect sau sunt diferite... 8)

Na' ca tot zise-si ceva...  Suficient pe seara asta pt.  mine...  :-)  Danke!   :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

Citat din: Guest din  10 Noiembrie 2013, 17:23:09
Da, l-am sunat acum, am vorbit cu el si mi-a spus urmatoarele:

-Forma cilindru, tub (se termina brusc si incepe brusc, cu unghiuri drepte, ca un tub de spray de exemplu)
-Avea o rotatie in jurul propriei axe
-Nu avea vreun model, pattern pe el
-Culoarea de trabuc
Fara sa vreau a fi circotas, gindesc ca un cilindru "uni" (lis, fara reliefuri) cu greu poate fi apreciat drept... rotitor de la cca. 430 m distantza (300 m inaltime si tot pe-atit pe orizontala, din cite am inteles).
Sau avea lumini punctiforme pe circumferintza (macar a) uneia dintre baze? :roll:

Alta curiozitate: care-a fost (estimativ, evident) diametrul cilindrului?
Pastra oare proportiile unui trabuc? (1,5 - 2,0 m "grosime" la cca. 10 m lungime? - adica inaltime de fapt, daca era pozitionat vertical).

P.S. Nu pun deloc la indoiala observatia relatata de colegul Guest, a carui initiativa de a-si... pierde in definitiv din timp prin zona asta ca sa ne informeze e laudabila.
Si clar c-astept si eu cu acelasi interes imaginile.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: StarDust din  10 Noiembrie 2013, 20:47:43
Na' ca tot zise-si ceva...  Suficient pe seara asta pt.  mine...  :)  Danke!   :D
Stai prin zona...vine si restul.Disclosure Night! ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

In asteptarea noului episod promis de alx, ma mut iar aici cu aceeasi intrebare adresata lui (si la care am primit un raspuns cumva banuit... ;) pt. care-i multumesc oricum):

"Trabucul" stationat vertical doar... "aluneca" deci deasupra cimpului / autostrazii A2 cind a plecat? (fiindca presupun c-a si plecat - ori, daca nu, cum a disparut din cimpul vizual al amicului?), ori si:
vibra cind se rotea
se scutura
...zbuciuma?
etc.
In plus (stiu, sint agasant de-a dreptu' si probabil amicul tau n-avea chef de povesti) - cam in ce ritm se rotea OZN-ul, daca totusi se rotea... observabil?

L.E. Scuze, abia acum am remarcat precizarea ca OZN-ul s-a "evaporat" brusc, stind pe loc, dupa cca. 10 minute.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

TheStrangeMan

Inainte sa publici filmuletul mai am o intrebare: Cam care e distanta intre cladirea ta de unde ai vazut obiectul si locul in care l-a observa colegul tau si unde l-a filmat?

uforever

Fratiuc, mi-as dori sa pot confirma ceva din ce spune proaspatul coleg Guest, dar din pacate am fost plecat in partea opusa a tarii. Pot doar sa spun ca in zona cu pricina, au fost facute observatii care mai de care mai interesante, din pacate sunt putini cei care "raporteaza" astfel de evenimente.

fiulploii

Citat din: uforever din  11 Noiembrie 2013, 01:35:13
Pot doar sa spun ca in zona cu pricina, au fost facute observatii care mai de care mai interesante, din pacate sunt putini cei care "raporteaza" astfel de evenimente.
De unde stii   ?  :-D 
Adica ce se intampla bre cu forumul asta de toata lumea vorbeste putin si in parabole? Cred ca nu mai fac fatza si trebuie sa ma retrag undeva la munte , departe . :lol: bag sama am ramas in urma .

P.S. scuze colega de offtopic

uforever

Pai cum de unde stiu?  :lol: Am cel putin 4 persoane in zona asta, care nu au cont pe RUFOn, deci nu ar putea sa impartasasca o "aghiasma" cu noi, asa ca am mai dat eu din "casa" si-o sa mai dau, cu sau fara acordul lor (oricum p'astia se pare ca nu-i intereseaza, sunt o leaca mai ignoranti). Faza e ca nu poti sa arunci informatii p'aciulea, fara sa te trasnsformi nitel in "man in black" sau "mulder". Prietene alb, am facut eu "magie neagra gratuita" vreodata?....ptiuuu, sa ma spurce tot forumul, dar nu-mi plashe bre "dez(s)informarilii" :lol:

uforever

Le-am postat pe forum acum ceva vreme, iti dai seama cat imi e de lene sa le caut in urma? Era vorba de un triangle(observat de aproape), unul discoidal si lumini portocalii luminand foarte intens....daca "ma stresezi" cu intrebari, desigur ca am sa caut, dar te-as ruga not now, sunt cam "obo"(cum vb astia ceva mai tineri).

uforever

Citat din: Guest din  11 Noiembrie 2013, 02:44:53
Credeam ca te referi la episodul relatat de mine, din acea zona de nord a capitalei, cand ai spus ca ai 4 persoane.

Da, ai dreptate, din postul meu nu s-a inteles exact ce vroiam sa spun. Doream  doar sa reamintesc colegilor ca, zona cu pricina e destul de "vizitata", tot primesc informatii in acest sens. Imi pare rau ca nu am fost in zona, oricum am sa aflu pana la urma despre ce vorba, imposibil sa nu fi fost mai multi martori. A nu se intelege ca-i fals ce spui, din contra, mai facut foarte curios, de maine intind "antenele" :-D

p.s. ti-am lasat un mp, vorbim pe tema si iti stau la dispozitie cu ce informatii ai nevoie  :-)

StarDust

"VirtualDub" e un program free de editare video. Daca doresti sa compresezi un video faci asa: File/Open video file... Video/Compresion/(alegi codec, ex XViD MPEG 4 codec) tot aici eventual la "configure" selectezi "maximum quality" si dai OK. Apoi: FILE/Save as Avi... si incepe sa iti salveze filmul compresat cu codecul ales. Spor.
Acu' daca il pui pe YT, e bine si acolo. Oricum si compresat sigur nu scadea sub 1Gb ca si marime...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mariusvlad

La inceputul filmului se observa un elicopter al politiei care monitorizeaza o artera (lumina alba). Luminile portocalii sunt clasicele lanterne chinezesti.
Imi pare rau dar si eu am fost dezamagit de zeci de ori urmarind lumini care pareau interesante la inceput.
Inca astept o luminita cu traiectorie sau viteza surprinzatoare (nu ca nu a-si fi vazut-o) sau o forma bine definita.

mariusvlad


mariusvlad

Filmul acesta imi aminteste de seara premiilor Media music awards de la Sibiu cand am urmarit din balconul meu elicopterul care filma spectacolul. A avut acelasi comportament. Dupa cateva minute in care a filmat de la punct fix si nu se vedea nici o lumina de semnalizare din cauza reflectorului, a plecat flesuind in ploaie. Adica vreau sa zic ca doar dupa ce a schimbat pozitia si a plecat am observat flasurile de semnalizare.
Intrebare: nu cumva era ceva interesant de filmat in zona?

L.E. La minutul 18.45 elicopterul care e cu fata la observator nu dispare asa cum e sugerat in comentariu ci se intoarce 90 grade stanga si pleaca descoperind astfel lumina de semnalizare din coada.