Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer

Creat de Guest, 08 Noiembrie 2013, 20:43:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Guest

Salut,

Astazi, 8 noiembrie 2013, am fost sunat pe la ora 17 de un prieten care mi-a spus ce a vazut pe cer. Era pe autostrada A2, spre Fetesti, si inainte sa intre in Popesti Leordeni a vazut un cilindru de culoare maro/gri care statea la punct fix la aproximativ 300 de metri altitudine. Distanta apreciata pe el pe orizontala era tot de aproximativ 300 de metri. El a estimat ca acel corp avea cam 10 metri inaltime. Cilindrul statea vertical, nu orizontal. L-a observat timp de 10 minute dupa care a disparut stand in acelasi punct.
Surescitat, m-am dus sa ma uit pe cer, eu lucrez intr-o cladire la etajul 12. M-am uitat spre orizont si am vazut o lumina puternica stationara care palpaia (precum o stea) cu o lumina alba. A inceput sa-si mareasca intensitatea, devenind portocalie, dupa care a devenit rosie; in acest timp urca usor. Sub ea a aparut o alta lumina, mai slaba care a inceput sa se deplaseze spre dreapta. Prima lumina a inceput sa coboare, uneori disparand de tot (nu mai lumina). Ciclul s-a repetat de vreo 7-8 ori, cat am vazut eu, si toate luminile care aparea sub, mergeau in aceeasi directie. O sa postez si un film cu aceste lumini, am reusit sa inregistrez.

Vreau sa va rog sa va uitati cat mai mult pe cer in aceasta seara ca se pare ca e plina de evenimente. Eu stau pregatit sa filmez.

O seara bogata,

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Observatie in Bucuresti
In jurul orei 17.15 ma aflam in parcul Herastru asteptand sa se intunece mai bine pentru a fotografia luminile de pe Sky Tower, turnul inalt de pe locul fostei fabrici FEA. La un moment dat undeva in stanga lui la o inaltime de 30-35 grade, am observat o lumina galbena de marime aparenta cat planeta Marte ce cobora cu un anumit unghi spre sol. Avea o viteza mult mai mare ca a unui avion dar mai mica ca a majoritati meteoritilor observati de mie. S-a stins, a disparut, la inaltime mica deasupra constructiilor si vegetatiei din fundal. Am crezut ca este vorba de un meteorit sau un rest spatial. Nu stiu daca are legatura cu observatia voastra cu toate ca ora corespunde dar cred ca merita aminita. Poate a mai observat-o si altii.
O harta cu locul si directia observatiei am atasat mai jos. Vezi sageata rosie din stanga.
Adevarul este dincolo de noi

TheStrangeMan

Asteptam cu interes filmuletul. Cred ca e una din cele mai bune si cele mai credibile relatari pe care le-am citit in ultima vreme.

fiulploii

Citat din: Guest din  09 Noiembrie 2013, 00:12:50

Sper sa revin cat mai repede cu inregistrarea, am folosit camera unui coleg si dureaza putin transferul, clipul are vreo 18 minute.

  ce inseamna '' putin'' in acceptiunea ta , colega @Guest  ? daca tot ne-ai infierbantat aseara cred ca Noblesse oblige in a pune cat mai repede clipul , preferabil neprelucrat  :-D
  Zic si eu ...

terraflorin

Citat din: Guest din  09 Noiembrie 2013, 14:50:28
Am vorbit acum cu colegul, e la munte, deci pana maine nu cred ca sunt sanse sa fac rost de el :(

Deja toată povestea începe să devină o teorie întortocheată a conspiraţiei, aşteptăm cu nerăbdare continuarea şi întoarcerea cu bine a prietenului tău de prin coclaurile montane.

TheStrangeMan

Ce vrajeala ieftina cu plecatul la munte si toata treaba asta. Mereu am fost dezgustat de oamenii care zic ceva si nu fac. Mai bine nu mai zici. Internet e si la munte, s-a inventat wirelessu, net e acum peste tot. Daca era reala povestea si era interes, filmuletul era deja postat.

terraflorin

Citat din: Guest din  10 Noiembrie 2013, 04:01:45
  nu intentioneaza sa amane trimiterea acelui fisier, care are 2.71 GB 
Ştiu că sunteţi împotriva editării video, dar se poate trimite iniţial doar un fragment, sunt zeci de programe de split-urire!

StarDust

Da, editarea video nu prea e de dorit, dar in cazul acesta cred ca ar fi necesara o compresie video in format Xvid de exemplu, dar compresia sa se faca pe calitate maxima. La 2.71Gb, banuiesc ca filmarea e in format RAW necompresata. Binenteles ca pt. a se face o analiza buna a filmarii acesta din urma e formatul preferat.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mm

  Lasati baiatul in pace!
  Nu-i nici o graba, rabdarea e o calitate.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

terraflorin

Citat din: Guest din  10 Noiembrie 2013, 15:10:51

terraflorin, tu cand te duci la munte mergi cu o statie de lucru dupa tine? Iti iei o suita de programe de splitt si encodare video la tine (chiar daca tu nu te ocupi cu asa ceva)? Stai sa faci asta?
Oriunde mă duc pun şi laptopu cu mine în maşină care conţine şi programe de editare video, acum am un DVDVideoSoft Free Studio, cam slăbuţ, dar îşi face treaba destul de bine, mă refer la compresia video. Dar ai şi tu dreptatea ta, nu am să stau la munte sau la mare cu ochii în sticlă, pardon, în plasmă!  :-D

alx

Citat din: Guest din  08 Noiembrie 2013, 20:43:34
Salut,

Astazi, 8 noiembrie 2013, am fost sunat pe la ora 17 de un prieten care mi-a spus ce a vazut pe cer. Era pe autostrada A2, spre Fetesti, si inainte sa intre in Popesti Leordeni a vazut un cilindru de culoare maro/gri care statea la punct fix la aproximativ 300 de metri altitudine. Distanta apreciata pe el pe orizontala era tot de aproximativ 300 de metri. El a estimat ca acel corp avea cam 10 metri inaltime. Cilindrul statea vertical, nu orizontal. L-a observat timp de 10 minute dupa care a disparut stand in acelasi punct.
Poti sa il intrebi pe prietenul tau daca cilindrul lui avea si ceva ce se seamana cu inele pe el? Sau poate dungi...?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

Citat din: alx din  10 Noiembrie 2013, 17:01:20
Poti sa il intrebi pe prietenul tau daca cilindrul lui avea si ceva ce se seamana cu inele pe el? Sau poate dungi...?

colegu' alx,

nu vrei sa ne spui si noua mai multe ? :)  :mrgreen:

eu unul, te ascult cu placere.

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16