Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Aseneth

Citat din: fiulploii din  12 Noiembrie 2014, 19:44:26
  Si cum vrei sa afli raspunsurile daca nu actionezi? daca nu elimini rand pe rand variantele?

Ca sa le aflu ar trebui sa ma TREZESC. De adevaratelea, nu tot in vis. Si nu stiu cum sa fac asta. Nu stiu daca stie cineva. Sau daca are cineva interesul sa se afle.

Ideea era sa aflu parerile colegilor despre aceste intrebari, poate la unele din ele am gasit raspunsuri teoretice, dar daca nu sunt confirmate, nu le pot pune eticheta de finalizare.

fiulploii

#451
Enigmatici si cuminti ...toti  :lol:
  Fiecare zice doar strictul necesar din strictul necesar  :lol: si fiecare asteapta raspunsuri ''luminatoare'' la intrebarile ce-l chinuie.

Sa incercam sa descifram impreuna niste chestii. Intrebarile tale s-au nascut in urma unor experiente, fie ele si ''onirice''.
Ar fi interesant poate de stiut care au fost acele experiente. Altfel, cum sa-ti spun decat sa actionezi dar fara sa te trezesti  :-D

Apropo, banuiesc ca vrei sa te trezesti aici, in realitatea asta cu rufonul  :lol:

Eu sustin ca nu exista trezire de-adevaratelea . Cel putin asta e parerea mea deocamdata.

Aseneth

Citat din: fiulploii din  12 Noiembrie 2014, 20:22:55


Apropo, banuiesc ca vrei sa te trezesti aici, in realitatea asta cu rufonul  :lol:

Eu sustin ca nu exista trezire de-adevaratelea . Cel putin asta e parerea mea deocamdata.

Banuielile tale sunt corecte :lol:

Sunt de acord ca nu exista trezire de-adevaratelea si totala. Dar atunci, de unde aceasta dorinta de a evada?

fiulploii

  De unde stii ca realitatea asta e cea ''corecta''? Asta cel putin e nedumerirea mea.

 
Citat din: Aseneth din  12 Noiembrie 2014, 20:36:58
. Dar atunci, de unde aceasta dorinta de a evada?

  Din nevoia de '' a te intoarce acasa'' indiferent ce o fi insemnand asta.
Cred ca ar fi necesar sa schimbam niste informatii ca altfel parca jucam hopscotch  :lol:

Xanadron

Relatarea ta, Aseneth, seamana c-un draft al scenariului primei serii Matrix.
Nu identica totusi - si nu doar fiindca-n vis n-aveai vreun stecher in ceafa. :lol:

Pina la urma tot la Coana I.A. :evil: ajungem - si implicit la talentele ei lipicioase de-a ne pastra-n starea de "gaze oarbe prin Gaza" :-D intre gratiile sau ochiurile plasei unei realitati nu doar suficient de fin/convingator pixelate, ci si indeajuns de "rewarding" in plan senzorial ca s-o suportam pasivi, daca nu chiar atasati de ea afectiv mai dihai ca suferinzii de Stockholm Syndrome.

Va mai las totusi sa decriptati prin descojire "ceapa onirica" (si asta pare-se pluristratificata-n Realuri "corecte" toate cumva - v. topicurile gen "Traim oare intr-o holograma fractalica?") inainte sa-mi continui ideea anterioara conexa cu Ezechiel & Musk - fiindca temele nu-s chiar atit de apropiate ca sa nu se bruieze reciproc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aseneth

Tocmai am citit pe un alt forum, pe un topic cu o tematica putin diferita de aceasta,  ca realitatea nu exista. Cica nu exista o realitate in care existam sau alta in care sa ne trezim, sau orice alt fel de realitate. Cand am cerut detalii, respectiva persoana a invocat taina initierii.  8-)

@Povestotecu : Nu m-am inspirat din Matrix, multe din aceste experiente onirice  le-am avut inainte sa vad filmul respectiv sau sa citesc ceva asemanator. Dar nu exclud ideea ca totul sa fi fost punerea in practica a unor scenarii create in aceasta realitate.




fiulploii

Citat din: Xanadron din  12 Noiembrie 2014, 21:06:45

Pina la urma tot la Coana I.A. :evil: ajungem - si implicit la talentele ei lipicioase de-a ne pastra-n starea de "gaze oarbe prin Gaza" :-D intre gratiile sau ochiurile plasei unei realitati nu doar suficient de fin/convingator pixelate, ci si indeajuns de "rewarding" in plan senzorial ca s-o suportam pasivi, daca nu chiar atasati de ea afectiv mai dihai ca suferinzii de Stockholm Syndrome.


pentru mine este evident ca ajungem la o anume IA chiar daca evoluata pana dincolo de posibilitatile mintale umane.
   Intrebarea ar fi : ce cautam noi aici?  :-D

Xanadron

#457
Citat din: Aseneth din  12 Noiembrie 2014, 21:15:41
Tocmai am citit pe un alt forum, pe un topic cu o tematica putin diferita de aceasta,  ca realitatea nu exista. Cica nu exista o realitate in care existam sau alta in care sa ne trezim, sau orice alt fel de realitate. Cand am cerut detalii, respectiva persoana a invocat taina initierii.  8-)

@Povestotecu : Nu m-am inspirat din Matrix, multe din aceste experiente onirice  le-am avut inainte sa vad filmul respectiv sau sa citesc ceva asemanator. Dar nu exclud ideea ca totul sa fi fost punerea in practica a unor scenarii create in aceasta realitate.
1. Doar RUFOn e "the real thing", crede-ma. :wink:
Iar Realitatea zic eu ca exista - sau ar trebui s-o luam ca fiind o "monada" (pre)existenta de dragul reperelor pe cararile analizelor, cel putin in aceeasi masura ca si Materia (in principiu la fel de iluzorie = gol animat prin vibratii, simplist definita).
Ramine doar sa sesizam/delimitam natura fiecarui strat al ei-polimorfei.

2. Nici nu te-am acuzat de vreun plagiat - altfel te sfatuiam sa catindezi la vreo presedintie ceva. :lol:
Serios acum, era doar o constatare a unor paralelisme deloc intimplatoare, a caror analiza (ori si... dializa?) ar putea sa (ne) duca undeva.
Fie si doar intr-un alt "vis", dar macar unul mai putin nasparliu ca asta.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mariusvlad

Dacă vreau sa ma trezesc dintr-un vis lucid ma pun frumos la culcare, din nou, în vis. Pentru mine sa dorm în vis este cea mai plăcută odihna iar clipa premergătoare intrării în acea faza este mai intensa decât orgasmul.
Apropos de realitatea în care te poți trezi, eu am sentimentul  ca de câteva ori m-am trezit în alta realitate căci nimic din ce făceam nu era corect ca și când legile fizicii nu mai erau aceleași sau o mana nevăzută complota împotriva mea. A doua zi totul revenea la normal.

uforever

Eu cred ca ne trezim cu adevarat, imediat dupa moarte, dupa care preluam alt "scenariu", undeva pe alta planeta, aici speculez un pic.  :-D  @Aseneth, si eu am avut vise pe cateva nivele, ba chiar intr-unul eram o forma de gaz, imprastiat intr-o incapere. Absolut tot era diferit fatza de viata terrana cotidiana, constiinta largita, legi fizice diferite, importanta diferita.
De ce sunt sigur ca traim un scenariu, cu trecut, prezent, viitor, ce "coexista" intr-o dinamica propie? Pentru ca am visat pasaje din viitor detaliat. Cand am trait pasajul, am avut un sentiment foarte ciudat,  ca ceva important se intampla, ca si cum ar trebui sa urc pe scena. Bine'nteles ca nu s-a intamplat nimic memorabil/important, exceptand pasajul petrecut. Daca m-as pricepe la simbolistica, multe chestii as pune la punct. Daca as intelege ce doresc entitatile din visele mele lucide(sa zicem ca-s doar curioase, ca si mine), posibil s-ar petrece lucruri importante in viata mea. Momentan sunt doar convins ca traim un scenariu, ce culmea poate fi schimbat, in momente de rascruce, dar ce-i drept putini reusesc asta. Oricum ar fi, niciodata nu mi s-a intamplat sa nu fiu sigur de realitatea cotidiana. Intotdeauna ma trezesc, si e suficient sa ma uit la facturi, imediat imi dau seama ca-s aciulea, pe planeta asta cu oameni nasoi.  :lol:

mr

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

  Parerea mea e ca visele astea te plimba tot prin matrixul fractalic sau fractalul matricial  :-D

  Pentru cei care vor sa experimenteze un anumit gen de ... : ridicati-va temperatura interna la +40 de grade. Pentru restul lumii evident ca aiurezi insa pt tine este evident ca e real si ceilalti sunt orbi.  :lol:

  Care o fi ..adevarul?

Xanadron

Citat din: fiulploii din  13 Noiembrie 2014, 13:19:39
(1) Parerea mea e ca visele astea te plimba tot prin matrixul fractalic sau fractalul matricial  :-D

(2)  Pentru cei care vor sa experimenteze un anumit gen de ... : ridicati-va temperatura interna la +40 de grade. Pentru restul lumii evident ca aiurezi insa pt tine este evident ca e real si ceilalti sunt orbi.  :lol:
1. Nu chiar intotdeauna, cred eu (doar cind visele-s "generate" de pe linga Releul Selenar :moon: via Saturn :planet: poate).

2. Si eu am avut 40+ grade... inclusiv cind rontzaiam creta ca sa simulez febra acu' juma de secol ...da' n-am iesit nici cu virfu' nasului din Matrix. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  13 Noiembrie 2014, 13:56:48
1. Nu chiar intotdeauna, cred eu (doar cind visele-s "generate" de pe linga Releul Selenar :moon: via Saturn :planet: poate).

2. Si eu am avut 40+ grade... inclusiv cind rontzaiam creta ca sa simulez febra acu' juma de secol ...da' n-am iesit nici cu virfu' nasului din Matrix. :lol:

1. Si cum recunoastem tipologia?

2. Da, dar nu stiai cate stii acum . Parerea mea e ca vedeai doar ce erai in stare sa privesti.

Uite de exemplu, cineva a vazut acum ceva timp o structura care aduce cu cea din foto

insa mai ordonata geometric , structura care zice ca a aparut dupa ce s-a deschis o parte dintr-un perete la care privea.
   Senzatia a fost ca daca face un pas se poate strecura printre nodurile retelei dincolo insa a intervenit teama ca nu se va mai putea intoarce. Si viziunea a fost vizibila inca cateva secunde - aparente , zic eu - apoi peretele cica si-a revenit la structura initiala.

  Parerea mea e ca a fost doar o inductie nu n eaparat reala sau adevarata, ca nu mai stii ce e real pe aici prin zona  :lol:

http://www.space.com/27704-israeli-lunar-xprize-craft-to-study-magnetism.html
asta apropo de o anume holograma  :-D

http://www.bbc.co.uk/science/space/universe/questions_and_ideas/quantum_mechanics

A computer-generated image of 3d electron orbitals, regions around atomic nuclei in which one or a pair of electrons is most likely to exist. (Dr Mark J. Winter/SPL)

Xanadron

#464
Pe scurt azi:
1. Apropo de ce a vazut "cineva" 8-) (iar mi-s indiscret - cine anume, fiualploii?), viziunea postata mai sus pare sa semene cu imaginea atasata de JE, in care se pot observa similitudinile dintre reteaua neuronala si Univers (intr-un anume spectru, ce-i drept - ca daca totu' ne-ar fi aratat mura-n gura, am fi poate prea brusc destep(a)ti.) :-D

2. Un PDF... de neevitat in opinia mea pentru toti amatorii de comparatii serioase intre principalele viziuni... uber-globale, fara sa uitam de astea mai recente ca scientologia (si atingind nu doar scenarita religiilor):
"What's wrong with this Universe?"
http://www.matrixfiles.com/Scientology%20Materials/Tapes&Lect/PhiladelphiaDoctorateCourseLectures%20TRANSCRIPTS/PDC%2021-40.pdf

Nu-s nici pe departe scientolog si nici nu cred sa mai trebuiasca sa va conving ca nu fac prozelitisme de vreo culoare p-aici, dar conferinta din 1952 a lui L. Ron Hubbard, desi cam lunga (+300 pagini) merita macar rasfoita.
Fie si numai dintr-un motiv - ala ca, din anii '80, miscarea scientologica a fost "confiscata" de PTB/NWO/ET-rulers, :-( fiind transformata in... religie (prin "pionul otravit" Mike McClaughry) si subzista intr-o forma apropiata de cea originara (aka "Scientology Freezone") doar cu pretul unor anumite compromisuri.

Motive ar fi de fapt mai multe - punctez acum doar simplificat la maxim conceptul cu tangentze budisto-gnostice ca Universul in care viermuim (temporar) n-ar fi fost creat de Elohimii edenici (semi-zeii marcabieni apud scientologie), ci de catre NOI insine, ca fiintze spirituale.

Corolarul care leaga tema de topicul asta matrixoid in definitiv ar fi (tot simplificat) ca fiecare dintre noi ar avea resursele necesare alegerii unei ALTE carari evolutive - inclusiv, sau... mai ales post-mortem.
Stiu ca nevoia de revenire cu detalii e acuta (pentru unii cel putin ;)), asa ca promit reveniri/interpretari proprii, chiar daca  - din nou - fara pretentii de infailibilitate.

P.S. Presimt oricum ca mega-topicul asta abia de-acum o sa devina uber-interesant - ca tot traim vremuri interesante... 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/