Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: fiulploii din  26 Aprilie 2014, 20:26:03
(1) Texte sacre sau carti de capatai - aici includ si cartile doctrina ale comunismului, nazismului, capitalismului, etc - , ritualuri de intarire , simboluri ce transced timpul astfel incat ai impresia ca Matrixul nu este altceva decat Egregorul initial , tesatura ingemanata a Spatiului si Timpului in care noi avem un rol activ pe aici.
  (2) Poti scapa de influenta egregorului asta? Poti rupe magia si taia tesatura?

  (3) Toate religiile sau miscarile nu fac altceva decat sa lucreze impreuna la mentinerea urzelii.
  Trevor - in calitate de observator - are nevoie de Algernon pentru a scapa din plasa dinamica a matricilor ce se intretaie si isi schimba permanent pozitia. Plus ca trebuie sa fie abscons in miscarile lui pentru a nu trezi reactiile paznicilor Matrixului - acei pioni care lupta din toate puterile pentru mentinerea statuqvoului in mod aproape inconstient .
  (4) Acuma, ghici cine sunt paznicii, cine face parte din sistemul de supraveghere si siguranta ?  :-)
Inca nedumirit apropo de semnificatiile zisului vis multi-hristic (in care, btw, eram mut :-D - deci nexam intrebari "atent gindite", compadre abyss), musai mai tre'sa raspund fie si prosteste unor intrebari retorice sau nu - dar toate importante, inclusiv astea ale fiuluiploii.

1. Mai toate ritualurile "profesional concepute" pomenite de tine imi par intr-adevar de intarire a unor directii ramificabile si diferite de.... Matrixul Mainstream sa-i zicem, dar nicidecum de evadare dintr-insul.
Sa luam eugenia nazista de pilda, cu toate radacinile ei oculte vrillian-saturniene (se pare ca tot Kronus/Saturn :planet: ar fi de fapt "poarta" spre Die Schwarze Sonne) - si ea ar fi o forma de religie-n definitiv.
Nu doar prin adularea doar de catre elita nazista "in the know" a altor "indivizi invizibili care-ti cer prin gura altora vizibili sa faci atitea lucruri concrete, te iubesc desi te ameninta continuu si-n plus au nevoie de banii=munca ta" :lol: (apud George Carlin) ci probabil si prin executarea unui program de jertfe en-gros dedicate invizibililor astora NOI, in paralel cu conditionari NLP la fel de noi.

2. Sigur ca da - pina si eu mi-s deja evadat din Matrix cu unghia degetului mare de la piciorul drept (d-aia cred c-am facut un panaritiu exact acolo-sha). :lol:

3. Mda, unii sustin ca pina si budismul -  care nu prea-i religie - "urzeste" deviant, antrenindu-ne doar pentru tzopaieli in acelasi Matrix un pic golit de ispitele centripete ale Dorintzelor si cu raza ceva mai mare de actiune decit asta a iobagilor legati de glia-muma/ciuma simultan.
Aici merita poate comentate un pic si parerile bine punctate ale lui Urban- cu care-s total de acord la capitolul credintza/religii/ multiplicitate zeieasca falsa, dar nu si cu ideea:
Citat din: Urban din  25 Aprilie 2014, 20:34:45
O evadare din Matrix ar insemna automat Nefiinta sau Inexistenta... daca ne raportam la Uni-vers.
Daca acceptam Multi-vers-ul atunci e posibila o evadare din Matrix si trecerea in alt Univers, dar ca sa faci/facem trecerea asta ar trebui sa intelegi/intelegem pe deplin Universul actual.
...fiindca (zi si eu sa n-adorm) trecerea - repet, posibila doar post-mortem cred io - in alta "zona eterica libera de iobagia reincarnarilor cu schepsis"  :star: a aceluiasi Uni-vers compus din multiple "ceruri suprapuse" prin care sufletele/CS-urile muritorilor "normalos" nu pot hoinari de capu' lor... tot Evadare din Matrix s-ar numi.
Clar insa ca-s poate si eu total p-alaturi cu ideea (relativ recent instalatei) capcane saturniano-selenare :moon:

4. Paznicii inconstienti cred ca-s majoritatea conducatorilor/sforari vizibili - includ aici si popii/rabinii etc, evident.
Cei constienti sint extrem de putini insa - nici macar toti masonii de grad +33 nu cred sa aiba habar in ce-s bagati la inaintare.
...De Lucifer :star: poate? :wink:
Ar fi prea simplist sa cadem totusi in capcane etimologice - si oricum as fi ontopic sa-l scarpin (din nou) ceva mai meticulos pe :evil: sub aripi aici si-acum. :-D

P.S. Stiu ca mai am de raspuns si la alte intrebari - o sa revin dupa ce apuc sa-ntreb si eu una-alta-n vise.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

Matrix este.....curtea casei. Dincolo de Matrix este.... strada ,orasul, continentul.... lumea intreaga. Pana la o anumita varsta nu ai voie sa iesi din curte, decat insotit si oricum esti prea mic ca sa intelegi ceea ce vezi. Dupa o anumita varsta, lumea intreaga "este a ta".Noi, rasa umana, inca nu am ajuns la acea varsta la care sa avem dreptul de a "pasi in lume" singuri. Va veni si vremea aceea, toti suntem constienti de asta, din nefericire insa, nici unul dintre cei prezenti aici nu vom apuca sa fim martori oculari ai acelor extraordinare evenimente - atunci cand "cerurile se vor deschide" si vom fi "primiti oficial" printre miliardele de civilizatii ale Universului. Cam asa vad eu treaba asta. Posibil sa fiu departe de adevar, dar prefer sa-l vad intr-o maniera simpla, accesibila tuturor.

abyss

Permite.mi sa te contrazic amical, in sensul ca pana si preotii au ajuns sa se mire de ceea ce promit ei oamenilor. Si anume o inviere a trupurilor noastre, cu noi bagati in ele pentru a fi partasi la acele extraordinare evenimente... Sa avem speranţa ca dincolo de cele mai profunde temeri va exista viata in continuare!

Ganditorul

#348
Cea mai simpla solutie de evadare din Matrix este sa ne luam familia (daca vrea...) si sa ne mutam pe o insula pustie, fara nici o facilitate tehnica, departe de lume. Teoretic am iesit din sistem si putem sa ne organizam viata asa cum vrem, dincolo de orice cutume si bariere ale Matrixului.
- Putem sa ne gandim cum vrem si la ce vrem, putem sa ne organizam viata total desprinsi de "vointa altora".
Putem fi proprii stapani ai vietii noastre, putem manca ce vrem si cand vrem. Educatia copiilor va fi numai in mana noastra, sanatatea lor va depinde numai de priceperea noastra.
- Justitia va fi la inceput usor de stabilit pt ca este echivalentul "justitiei in familie" - mai greu cand vor apare nepotii si stranepotii, care vor avea nevoie candva de "judecata" noastra. Religia/dogma va fi la alegerea noastra (impusa restului familiei ) si poate imbraca orice forma - de la "libertinism maxim" (cum naiba sa faci altfel cand ai doar o fiica si 10 fii nepoti si stranepoti) la islamism ( un tata ...si 10 fiice, nepoate si stranepoate - pentru perpetuarea speciei insulare pe care natura a daruit-o cu un singur barbat la o gramada de "fete obraznice" ) sau crestinism, budism sau ce ne trece prin cap ca "reveletie divina".
- Vom fi si proprii nostrii "ministrii ai apararii" - apararea vietii in fata salbaticiunilor sau invadatorilor (cautatori de insule pustii) fiind tot in sarcina noastra, vom fi si proprii "ministrii de finante" (primele schimburi comerciale = noi aruncam cu pietre si maimutele arunca cu banane si portocale ), vom fi proprii nostrii "ministrii ai dezvoltarii, industriei si energiei" pt ca orice gadget folosit va fi creatia noastra iar caldura si energia din casa va depinde de bratul de lemne taiat din padure sau de "seul de oaie" preparat in casa (free taxes  :evil:).
- Dar mai presus de toate vom gandi liber (daca ne va mai ramane timpul necesar ...). Vom fi proprii stapani ai vietii noastre, in afara oricarui Matrix.
Evident, in timp, "libertatea noastra de gandire" va deveni un Matrix pentru nepoti, stranepoti si stra-stra-nepoti , urmasii nostrii  (... si vor fi multi - ca pe o insula pustie ce alta distractie poti gasi in afara de "inmultiti-va si cuceriti pamantul" ) - dar ce mai conteaza asta cand noi ne-am castigat "iesirea din Matrix" :rocket: .
Asta-i varianta "double" de iesire din Matrix.
Exista si varianta "single" - cand te izolezi pe un varf de munte, ca ascetii orientali. Sau varianta "grup"  - cum era un topic propus mai de mult de Siberia = "plecati pe o planeta virgina, Ce-ati lua cu voi in aceasta civilizatie in formare ?"

Ceva amatori la variantele astea ?
- Pana la urma ce e Matrixul si de ce anume fugim... din ce vrem sa evadam ? Vrem cu adevarat sa evadam sau doar sa schimbam/modificam Matrixul ?
Cred ca Matrixul e un algoritm de existenta in continua transformare - algoritm in care majoritatea se defineste astfel : generatia veche se simte confortabil, generatia contemporana se simte impicata si generatia  noua se simte  datoare sa faca schimbari care sa le largeasca orizontul impus de "babaci". 
- La toate astea se adauga o suma de "inadaptati" ce vor traii in orice "Matrix" fara a reusi sa invinga provocarile vietii, plus extremele societatii care nu vor fi niciodata multumite de Matrix - "drojdia societatii"  incomodata de "constrangerile Matrixului" si elita societatii deranjata de evolutia prea inceata a societatii in Matrix (poate si de aici imaginea comuna - oarecum confuza  - a colaborarii dintre elite si "drojdia societatii" in procesul de schimbare a Matrixului, acea imagine in care ideea revolutionara a schimbarii vine de la elite iar realizarea "revolutionara" a schimbarii vine de la "drojdia societatii"- cea atat de avida de "schimbare violenta si imediata", segment social atat de avid de "a face ceva concret"... cu parul  :evil: ).

- Nirvana, Mantuirea, Iluminarea, Vanatoarea de suflete... - niste concepte extrem de subtile ale unui univers energetic, simtite si gestionate de un numar mult prea mic de oameni dar - concepte ce se constituie intr-un "drog spiritual" pentru o mare masa de oameni care-si justifica astfel actiunile - benefice sau abominabile - din "Matrixul fizic".
Parerea mea.

Xanadron

Antrenanta poveste, colega Ganditor - chiar daca-i doar o propunere de pregatire a preambulului unei tentative preliminare :-D (cvadruplu pleonasm, mda) de Evadare dintr-o "bula" matriciala locala.
Repet totusi o parere personala la fel de discutabila ca altele: nu cred sa (mai) fie posibila vreo Evadare de genul asta - in plan fizic sa zicem si mai ales p-o planeta deja "infestata arhontic" :evil: mai peste tot -, asa c-ar trebui probabil sa ne axam pe antrenamente launtrice in perspectiva unui salt... mortal in toate sensurile :lol: (mai exact unu' post-mortem).

Vad oricum cum revine obsedant intrebarea "de ce oare am fi tentati sa ne luam campii in alt Matrix?"
...Pai fie si doar impulsul de-a fugi rupind pamintu' cind auzim cum politrucii vanduti sustin - mintind pina devin si ei convinsi de gogomaniile lor - ca axa licuriciana "a libertatilor democratice UE-'merigane" e singura noastra optiune viabila, si tot e un motiv suficient.

Mai ales cind aflam opiniile universitare serioase (abia postate la Stiri) ca Statele Unite nu mai sint demult o democratie, ci doar o oligarhie ghidata exclusiv de interesele celor banosi - si treptat mai rupti de modestele dorintze ale Turmei, pe masura ce aia 0,001% din virfu' piramidei devin si mai discretionar de bogati. :x

P.S. Clar ca cei tentati de ideea unor reincarnari in aceeasi hazna duplicitara - sau, mai precis, deloc constienti in ce ape tulburi traiesc - au si ei liberul arbitru sa se lase-n continuare "dusi de val".
Si nu-i de mirare cind unii sustin ca le-ar vedea sufletele impachetate-n aburi cenusii, :moon: facind naveta intr-un ciclu trist, de la Pamint spre Luna si-napoi... 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

terraflorin

V-ați făcut vreodată griji pentru că memoria nu părea să vă evoce exact aceeași imagine a trecutului pe care v-o evocase cu o zi înainte? V-ați temut vreodată că personalitatea vă este schimbată de forțe pe care nu le puteți stăpâni ori înțelege? Ați fost vreodată siguri că moartea instantanee are să vă prindă în gheare dintr-un moment în altul? V-a fost vreodată teamă de Fantome, nu de unele ca acelea descrise în cărți, ci de milioanele de ființe care care au fost cândva atât de reale și de puternice încât e greu de crezut că vor dormi pe veci, inofensive? V-ați pus vreodată întrebări despre creaturile acelea pe care le puteți numi fie diavoli, fie Demoni – duhuri capabile să se răspândească pretutindeni în timp și în spațiu și să locuiască în miezurile fierbinți ale stelelor sau în pustiurile înghețate care despart galaxiile? V-a trecut vreodată prin cap că întregul univers ar putea fi un vis nebunesc și confuz? Dacă vi s-a întâmplat așa ceva, atunci înseamnă că ați dat peste indicii ale Războiului Schimbării. - Marele joc al timpului de  Fritz Leiber (1958)

fiulploii

Citat din: terraflorin din  29 Aprilie 2014, 14:26:26
V-ați făcut vreodată griji pentru că memoria nu părea să vă evoce exact aceeași imagine a trecutului pe care v-o evocase cu o zi înainte? V-ați temut vreodată că personalitatea vă este schimbată de forțe pe care nu le puteți stăpâni ori înțelege? Ați fost vreodată siguri că moartea instantanee are să vă prindă în gheare dintr-un moment în altul? V-a fost vreodată teamă de Fantome, nu de unele ca acelea descrise în cărți, ci de milioanele de ființe care care au fost cândva atât de reale și de puternice încât e greu de crezut că vor dormi pe veci, inofensive? V-ați pus vreodată întrebări despre creaturile acelea pe care le puteți numi fie diavoli, fie Demoni – duhuri capabile să se răspândească pretutindeni în timp și în spațiu și să locuiască în miezurile fierbinți ale stelelor sau în pustiurile înghețate care despart galaxiile? V-a trecut vreodată prin cap că întregul univers ar putea fi un vis nebunesc și confuz? Dacă vi s-a întâmplat așa ceva, atunci înseamnă că ați dat peste indicii ale Războiului Schimbării. - Marele joc al timpului de  Fritz Leiber (1958)
Nu. Ce fac in cazul asta ?  :lol:
  Banuiesc ca sunt pliat perfect pe cutele matrixului  :-D

  Observ ca lumea e curioasa de motivele unei potentiale evadari matriciale  :lol:
  Uite motivul meu strict personal : sunt curios daca se poate si sunt curios ce e dincolo de usa  :lol:
  O fi bun motivul? daca nu-mi place ce e dincolo , ma intorc si va povestesc  :-)
Parerea mea...

terraflorin

Văd că mulţi dintre noi sunt curioşi să (vadă cum pot ca să) evadeze din Matrix... dar ce ne facem dacă nu e nimic dincolo pentru noi... adică niciun suport tehnic pentru aşa zisa noastră cunoaștere de sine simulată... în altă ordine de idei, avem nişte întrebări în nişte reclame care ne zic... v-aţi săturat să vă doară rinichii... vreţi să nu vă mai doară capul... vreţi să slăbiţi... vreţi să aveţi viteză maximă de downloading.--- ce va fi dacă toţi vom răspunde că nu... chiar nu vrem... oare se va bloca filtrul... ştiţi voi care filtru...

PS: Cum se face că Winamp a fost închis tocmai la versiunea  5.666. Întrebare retorică, nu vă deranjaţi să răspundeţi, nu de altceva dar între 3 răspunsuri vor avea loc 4 schimbări de realitate...  :-D

Ganditorul

Colega Xanadron, perfect de acord cu ceea ce spui si am impresia ca desi aparent antagonice majoritatea textelor de la acest subiect se completeaza reciproc intr-un puzzle mult mai complex.
Da, si eu si altii am evada din acest Matrix in care ni se prezinta ca "democratie" o situatie existentiala gestionata arhontic. Dar, fizic, nu avem unde evada - planeta e " "infestata arhontic" :evil: Cu mici exceptii oriunde am merge situatia e aceiasi.
- Dar exista si o "zona existentiala" care depaseste cu mult dimensiunea Matrixului impus de "arhonti" ("reptilieni" dupa parerea unora, "spirite intunecate" dupa parerea altora ), o zona in care "ei" nu pot intra -  o zona fizica si spirituala in care tot mai multi oameni se refugiaza, evadeaza pentru o clipa din Matrixului cotidian. Iar aceste clipe devin tot mai lungi iar detasarea de acest Matrix -  fizic tot mai evidenta.
Si atunci efortul "lor" este sa ne aduca inapoi, in Matrixul mai redus , mai mic, unde guverneaza frica, ignoranta, violenta, dogmatismul si limitarea cunoasterii. Un Matrix in care suntem "guvernabili", un Matrix in care cu greu gasim armonia - fie ca vb de armonia dintre noi, fie ca vb de armonia cu natura mama, planeta mama.
- Suntem mereu adusi "inapoi", in zona "problemelor cotidiene" - fie ca e vb de grija zilei de maine, de poluarea care ne inconjoara pas cu pas, fie ca e vb de "violente democratice" sau de politicieni obedienti, fie ca e vb de conflicte etnice, religioase, teritoriale. Principalul e sa nu ne putem desprinde din acest Matrix - si atunci singura varianta e sa-l schimbam/modificam refuzand constient orice falsa problema aparuta in viata noastra.


adrian75

Nu cred ca iesirea din Matrix este solutia. Tot ceea ce ne trebuie este inca un pas in fatza spre maturitate ( la nivel de rasa ). Atat. Este chiar asa greu de facut acest pas la nivel global?

fiulploii

Citat din: terraflorin din  29 Aprilie 2014, 16:02:37
Văd că mulţi dintre noi sunt curioşi să (vadă cum pot ca să) evadeze din Matrix... dar ce ne facem dacă nu e nimic dincolo pentru noi... adică niciun suport tehnic pentru aşa zisa noastră cunoaștere de sine simulată... în altă ordine de idei, avem nişte întrebări în nişte reclame care ne zic... v-aţi săturat să vă doară rinichii... vreţi să nu vă mai doară capul... vreţi să slăbiţi... vreţi să aveţi viteză maximă de downloading.--- ce va fi dacă toţi vom răspunde că nu... chiar nu vrem... oare se va bloca filtrul... ştiţi voi care filtru...

PS: Cum se face că Winamp a fost închis tocmai la versiunea  5.666. Întrebare retorică, nu vă deranjaţi să răspundeţi, nu de altceva dar între 3 răspunsuri vor avea loc 4 schimbări de realitate...  :-D
Totul este aranjat sa conduca spre o anumita realitate/finalitate.  Acum , o sa vedem daca va fi asa sau nu.Planuri de realitati au mai fost facute insa socoteala din targ nu s-a potrivit cu cea de acasa pe termen mediu si lung.

   
Citat din: adrian75 din  30 Aprilie 2014, 00:46:31
Nu cred ca iesirea din Matrix este solutia. Tot ceea ce ne trebuie este inca un pas in fatza spre maturitate ( la nivel de rasa ). Atat. Este chiar asa greu de facut acest pas la nivel global?
E ca si cum ai pretinde ca toate femeile insarcinate sa nasca in acelasi timp  :roll: zic eu si poate gresesc . Eu de exemplu , nu stiu ce inseamna sa fii matur la modul cum ai pus problema . Eu ma simt un copil curios si care nu cunoaste decat zona camerei sale de joaca ..supravegheata  :-D Nu cunosc cine supravegheaza insa sunt sigur din motive personale ca exista si serviciul de interventie rapida si supraveghere daca este necesar.
  Normal ca vreau sa stiu mai mult si poate chiar mi se arata in cale insa nu sunt in stare sa percep informatia ca atare  din pacate . Stii de unde stiu asta? Peste ceva timp , uneori ani , am realizat ca stiam informatia respectiva insa nu am stiut sa o citesc . In mod logic rezulta ca si alti oameni au patit la fel .
  Chestia e ca nu cred ca voi atinge maturitatea aici, pe acest Pamant  :lol:

  Deci, let's play ! 

  Unde esti tu , magister ludi ?  :lol: Nici nu are importanta de fapt.
  Evident, doar parerea mea...

P.S. imi asum riscul in caz ca nu e nimic dincolo  :lol: si nici nu ma astept sa fie ceva tehnic , nu ma astept la nimic .
     Asta este iarasi un aspect care limiteaza gandirea umana : asteptandu-te la ceva nu esti in stare sa vezi altceva care poate fi oportunitatea de a mai face un pas in directia dorita. Studii si experimente sunt cu duiumul care demonstreaza ce am zis mai sus.

Arhanghelul

#356
Dragii mei ... multe vorbe ... fara numar ... quid prodest ...

Apoi ... sa ascultam clasici ... inca in viata ...

The Greatest Speech Ever Made - Charlie Chaplin

P.S. Pana nu ... prindem pe IepU ... nu vedem noi evadare ...  :mrgreen:
L.E. ... (dupa ἀποκάλυψις ) ...

V for Vendetta: The Revolutionary Speech (HD)
Matrix ... este o jucarie ... mister Anderson ...

V for Vendetta - Final Fight Scene
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: Xanadron din  23 Aprilie 2014, 13:15:32
... si-am pomenit de cercetatorul rus Valery Uvarov si teoriile lui ....

  Din pacate e in rusa si eu ma multumesc cu traducerea lu'gogutza  :lol:
http://wands-of-horus.com/attachments/article/89/wands.pdf

http://pyramids.iicufi.org/index.php?id=53&L=1

mariusvlad

#358
http://youtu.be/AZFI19xipl0
Interviul cu Uvarov tradus.

fiulploii

  Eu personal ii dau o credibilitatea de pana in 60% lui Uvarov desi ma tem ca e cam mult  :lol:
  Zice printre altele ca Pamantul a fost stabilizat cu ajutorul Lunii pe actuala orbita si asa s-a ajuns la ciclul de 365 zile . Apoi, meseriasii au creat cumva Venus si au pus-o si pe aia pe orbita .
  Totul conform documentelor de care aminteste insa nu da nici un exemplu de asemenea document .
  Pe de alta parte, zic unii ca civilizatiile vechi aveau calendare venusiene - cee ce sa recunoastem ca e cam ciudat, nu? - si apoi , la un anumit moment au aparut calendarele lunare. Fie aia vechi sufereau de o afectiune speciala si acum disparuta a ochilor, fie Venus a fost inaintea aparitiei Lunii pe orbita Pamantului.
  Tare as fi vrut sa vad actiunea asta in direct  :-D

  Dupa mine rezulta o oarecare contradictie, nu?