Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

OK,  orice-i posibil - e si-o teorie recenta care sustine de ex. cu unele argumente credibile ca Homo Sapiens-Bis ar fi fost incropit (probabil de catre "suspectii principali" Enki, Enlil si Ninhursag) prin combinarea de fractiuni genomice prelevate de la maimutza (ori un antropitec maimutzoid) si... PORC. :lol:

Acu' despre asemanarile fiziognomice, dar si posibilele combinatii stranii om/animal: diversele "himere" figurate de la sumerieni si egipteni pina la garguii de pe catedrale par sa fi fost inspirate dintr-o anume realitate.
Care-i la fel de posibil sa aiba o continuitate ocultata  - inclusiv prin subteranele bazei Dulce si nu numai.  8-)

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

#436
Citat din: Xanadron din  11 Octombrie 2014, 13:45:32
OK,  orice-i posibil - e si-o teorie recenta care sustine de ex. cu unele argumente credibile ca Homo Sapiens-Bis ar fi fost incropit (probabil de catre "suspectii principali" Enki, Enlil si Ninhursag) prin combinarea de fractiuni genomice prelevate de la maimutza (ori un antropitec maimutzoid) si... PORC. :lol:

Acu' despre asemanarile fiziognomice, dar si posibilele combinatii stranii om/animal: diversele "himere" figurate de la sumerieni si egipteni pina la garguii de pe catedrale par sa fi fost inspirate dintr-o anume realitate.
Care-i la fel de posibil sa aiba o continuitate ocultata  - inclusiv prin subteranele bazei Dulce si nu numai.  8-)

Povestile astea imi amintesc cumva si de unele din folclor (legatura e un pic mai fortata si oricum si unele si altele sunt destul de fanteziste, cel putin la prima vedere).

In folclorul nostru se zice ca dracu a incercat sa imite si el creatia lui Dumnezeu si a facut de ex. lupul, care ar fi trebuit sa faca rau oamenilor si celorlalte creatii ale lui Dumnezeu. Atata doar ca nu stia cum sa-l insufleteasca asa ca s-a dus pana la urma tot la Dumnezeu sa-l ajute.
Acesta i-a zis ca o sa-i dea suflet dar lupul sa fie al aceluia dupa care se ia iar Diavolul a acceptat.

Problema a fost ca atunci cand lupul a capatat suflet s-a nascut deja infometat si s-a luat dupa diavol, dar nu sa-l urmeze ci sa-l manance. Asta a luat-o la fuga si s-a ascuns intr-un iaz sau ceva de genu, nu inainte ca lupul sa apuce sa-i sfasie un calcai.

Asa ca extrapoland un pic si considerand ca miturile ascund posibil o samanta de adevar, chiar daca mult "inflorit" odata cu trecerea timpului, n-ar fi exclus ca experimentele alea din trecut facute de cine stie ce supercivilizatie, cu noi creatii si combinatii sa nu fi dus la ceva iesit de sub control care i-a "papat" pe creatori in loc sa se puna in slujba lor si sa-i atace pe dusmani  :-D.


Arhanghelul

#437
Ce facem cu ..." libertatea " ... daca nu vom sti s-o folosim ... daca va fi mai socanta si dureroasa decat traiul din Matrix ... mai bine ramanem oite proaste in Matrix ... "Fericiti cei saraci cu duhul."

,,Nu am fugit din lagăr ca să mai trăiesc 50 de ani. Am fugit ca să trăiesc un pic mai bine".

Urmăriţi o mărturie cutremurătoare

Reportajele Telejurnalului: Singurul nord-coreean născut şi evadat din lagărul de detenţie


GREENFIELDS on Vimeo
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Cristian 1

Citat din: Arhanghelul din  19 Octombrie 2014, 10:01:25
Ce facem cu ..." libertatea " ... daca nu vom sti s-o folosim ... daca va fi mai socanta si dureroasa decat traiul din Matrix ... mai bine ramanem oite proaste in Matrix ... "Fericiti cei saraci cu duhul."

,,Nu am fugit din lagăr ca să mai trăiesc 50 de ani. Am fugit ca să trăiesc un pic mai bine".

Urmăriţi o mărturie cutremurătoare

Reportajele Telejurnalului: Singurul nord-coreean născut şi evadat din lagărul de detenţie

Tare!
E clar,decat sa traiesti mult si prost,mai bine mai putin si de calitate!
GREENFIELDS on Vimeo

Blitz

Acest Matrix a devenit atit de uzual intr-o anumita"citire consacrata" incat limiteaza aproape de +.- zero orice alta persepctiva.
Succint vreau sa spun, numai exemplificativ- ca orice cale banuita spre iesirea din Matrix nu face decit sa adauge teoriinoi, inclusiv de natura filozofic- cuanticea ce pot fi infinite.
Dorind sa scurtez acest paienjenis pe care il respect, de altfel , va intreb:

- intru-n mod "experimental" ati ajuns desigur multi sa accedeti la jocul dintre iluzie si "realitatea obiectiv-obisnuita"
- cei care sint oarecum mai mult convinsi de petrecerea acestui fenomen, nu prea ati gasit solutii de stopare a nemanifestarii lui

Eu socotesc ca exista numai una. Nu de iesire , ci de transformare.




Xanadron

Circula zvonuri prin tirg c-ar fi in curs de "evaporare" asa-zisa Capcana a Reincarnarilor: :fullmoon:
http://in5d.com/archonic-reincarnation-system-dissolved.html

...chestie pe care eu cel putin n-o pot digera - si nu doar fiindca bloggera o leaga aberant de disparitia unora ca Dolores Cannon ori Masaru Emoto (care ar fi bunghit presupusa "fereastra" si s-au eliberat la timp dintre gratiile planetei-inchisoare Terra.)
Sau ca "reteaua capcanei EM arhontice" ar fi fost distrusa de unele giumbuslucuri solare. :star:

Retzea pe care nimeni n-a reusit inca s-o indice, desi presupuneri sint cu tonele (v. una credibila cu Ley-Lines - Simon Parkes, dupa 1h 12 min. cca.)  SIMON PARKES : The Project Avalon Interview 
Pt. non-anglofoneji, el zice (pe scurt) ca Pamintu-i o planeta special proiectata pentru a produce energie pt. reptoizi si alte oratanii... mai mult IT decit ET deci.

Si altii mai mult sau mai putin "channelizati" sustin ca sufletele noastre (ori CS-urile poate mai degraba?) ar fi utilizate pe post de "baterii" pentru (supra)vietuirea unor entitati care si-au taiat (sau LI S-A taiat?) un anume cablu de conexiune cu Sursa Originara - chestie pe care noi o posedam inca - v. augoeides si alte "taine" gnosticoide.

Iar altii - ca aici: http://outofthisworldx.wordpress.com/category/laura-eisenhower/  - sustin ca arhontii ar fi fost nu doar vazuti de shamani si alti initiati, ci chiar... fotografiati. :-o
Iarasi nu cred insa c-ar fi corecta interpretarea respectiva, "bioplasmidele" surprinse (nu doar pe orbita ci si-n Padurea Hoia-Baciu - parerea mea, la care o sa revin p-un topic ceva mai "clujean") putind reprezenta orice ALTA forma de viatza cu metabolism pur energetic.

Lasind deoparte toate ipotezele astea-n definitiv, ramin la convingerea ca sinuciderea NU-i o varianta pt. zbughirea din Matrix, desi unii indivizi cu IQ peste medie se pare ca au aplicat-o-n ultima vreme.
Nu mai revin insa la re-comentarea stirii despre bancher-IT-istu' expert in I.A. sinucis recent urmarind exact asta, ca deja mi-a expirat timpul RUFOn-ic - si inca pe toata luna. :moon: :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Fara sa largesc prea mult subiectul "planetei inchisori", atat de savurat de unii entuziasti care vor sa scape de pe Terra :

Daca planeta asta care freamata de viata, de energie vie, de frumusete, este o "inchisoare" poate cineva sa explice cum arata o planeta non-inchisoare, o planeta unde "esti liber" ?

Ca noi o transformam in infern prin lipsa noastra de grija, ca ne lamentam ca "nu se poate altfel" decat producand milione de km cubi de deseuri si gunoaie, ca nu putem avea "ordine si armonie" decat prin aplicarea fortei sau a amenintarii cu forta - inclusiv cea nucleara - asta e alta problema. Dar asta nu defineste o "planeta inchisoare" ci modul in care ne traim viata in ultimile cateva mii de ani - sub imperiul unor rebeli care ajungand pe aici au reusit sa ne impuna o viata prin teroare si frica, o piramida inversata a valorilor, cand cel mai destept OM e socotit cel care tine sabia de maner sau pistolul ...de partea cu tragaciu', iar cel care studiaza, inventeaza, creeaza, e prostul care trebuie "muls" si poate fi ucis fara rezerve.
- Evadarea din matrix prin sinucidere ar fi "cireasa de pe tortul" celor care socotesc frica si teama ca mijloc de comunicare cu bastinasii, de impunere in fata vechiului stil de viata al oamenilor. (stilul ala vechi, antic, ce a creeat piramide si vestigii "atlante" pe tot cuprinsul Terrei ). Parerea mea.

Xanadron

...(Ma) intreb deci daca evadarea din Matrix n-o fi cumva egala cu intrarea in alt Univers, poate si mai nasparliu ca asta "al nostru" - fiindca apar treptat mai multe teorii care ar valida existentza unor universuri paralele, si-nca in interactiune unele cu altele:

http://uncovermichigan.com/content/21745-parallel-universes-actually-exist-and-interact-each-other-say-scientists

Cel putin asta sustine "A professor in Physics at Griffith University, Howard Wiseman" (ai naibii evrei, cum isi auto-aleg ei nume care sa le confirme superioritatea "avant la lettre" - Omu' Intzelept in cazul asta. :lol:

P.S. Nu cred ca are rost comentarea altor informatii "channelizate" - ca asta:
http://www.futureofmankind.co.uk/Billy_Meier/Contact_Report_207
...din care aflam "fara dubii" :-D ca ET-ii numesc Universul nostru Goran, iar p-al lor - Siras. :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  06 Noiembrie 2014, 10:38:00
...(Ma) intreb deci daca evadarea din Matrix n-o fi cumva egala cu intrarea in alt Univers, poate si mai nasparliu ca asta "al nostru" - fiindca apar treptat mai multe teorii care ar valida existentza unor universuri paralele, si-nca in interactiune unele cu altele:

http://uncovermichigan.com/content/21745-parallel-universes-actually-exist-and-interact-each-other-say-scientists

Cel putin asta sustine "A professor in Physics at Griffith University, Howard Wiseman" (ai naibii evrei, cum isi auto-aleg ei nume care sa le confirme superioritatea "avant la lettre" - Omu' Intzelept in cazul asta. :lol:


     Dupa mine e o chestie sau fenomen logic ,, asta cu interactionarea univ-urilor paralele fiindca atunci cum altfel sa poti crea ? Fara sa intram in amanunte plictisitoare de fizica teoretica , mai ales ca nu stapanesc aceasta parte a lumii  :lol: , ramanand in zona doar ipoteze sf , intreb : nu ar fi logic ca matrixul confuz si confuzabil de care incercam sa facem vorbire pe aici ar trebui sa aiba o structura?
     Daca da, atunci cam care sa fie acea structura, ce forma sa aiba ''celula'' ce se multiplica creand iluzia spatiului si a timpului dual?

     O structura presupune in mod ''normal'' si noduri ? A auzit cineva de conceptul ''nod fractalic''? Ce naiba poate sa insemne asta?
     
     O alta intrebare ar fi ; daca eu traiesc _ oare asa sa fie ?  :lol: _ aici si imi dau seama de existenta unei energii nemasurabila cu aparatura cunoscuta numita energie emotionala , cum pot oare sa detectez unde sau catre ce directie-locatie se scurge aceasta energie ? Mai precis, fiind generator clar si ferm de energie emotionala, pot sa observ ca totul din jur ma determina sa produc aceasta energie , incarcata ce e drept cu diverse ''polarizari'' si aici enumar tristete, bucurie, multumire, etc.
     Ideea e ca totul in jur e facut sa genereze emotie in om si am o singura concluzie de aici : suntem generatoare de energie emotionala. Nu stiu pt cine si mai ales la ce e folosita  :-D si nici prin gand nu-mi trece vreo varianta, nici macar sf.
     Intreb: atata energie, unde naiba se duce ? Cum e colectata? Poate fi detectata directia de colectare? Pentru ca nimic nu pare a fi degeaba in acest univers, nici macar eu care fac umbra Pamantului  :lol:, rezulta poate o finalitate mai socanta decat credem.

     Una din variante ar fi ....... o idee ?   :roll:

abyss

Mai degrabă decât generator....ești un procesor de energie/informație. Emoția in opinia mea este un pachet de informații complexe care rămânând în "plicul" nedesfacut .. Este ceea ce pare a fi....emoție. Dar decodificata. ..devine informatie...imagini...lucruri...acțiuni. ..interferențe. De unde vine și unde se poate duce?  ...de oriunde și către oriunde. Depinde ce se dorește și de către cine sau ce...

Aseneth

Vi s-a întâmplat vreodată sa visați, sa va dați seama ca visați, si sa vreți sa va treziți? Daca da, ați reușit? Cum? Mie mi s-a întâmplat de mai multe ori si m-am trezit doar la emoții extrem de puternice. La început era frica mea, după ani era frica pe care o provocam celor care ma terorizaseră in trecut.
Aștept si relatarile voastre, fie ca sunt personale, fie ca nu.
După aceea voi face si legatura cu subiectul topicului daca nu e clara pentru cineva.

Xanadron

#446
Intr-un interviu recent, miliardarul Elon Musk (fondatorul SpaceX si Tesla Motors printre altele - fiindca lista-i mai lunga, incluzind PayPal etc) isi da cu parerea destul de transant apropo de Inteligentza Artificiala - IA/AI.
http://www.smh.com.au/digital-life/digital-life-news/we-are-summoning-the-demon-with-ai-technologist-elon-musk-20141026-11c8ql.html

Pasajul cel mai interesant e:
"I think we should be very careful about artificial intelligence," said Musk, the expression on his face suddenly turning very serious. "If I were to guess like what our biggest existential threat is, it's probably that. So we need to be very careful with the artificial intelligence. There should be some regulatory oversight maybe at the national and international level, just to make sure that we don't do something very foolish."
"With artificial intelligence we are summoning the demon," :evil: said Musk. "In all those stories where there's the guy with the pentagram and the holy water, it's like, 'Yeah, he's sure he can control the demon.' Doesn't work out."

N-am de gind sa analizez acu' rolul (dupa mine) jucat de Musk in NWO-Establishment - progresist in esentza, dar si c-o tenta dubios-transumanista.
Opiniile lui (care sugereaza clar ca stie mai mult decit spune 8-)) mi-au reamintit insa descrierile lui Ezechiel cind vine vorba de nefartatu' Scaraotzki-Lucifer, responsabil de "scoala de corectie Terra" - portretizat departe de-o fiintza biologica si mult mai aproape de o masinarie AI facuta din "cristale, tuburi si membrane". :-o

C-am avut nu prea demult si JE un vis tangent "aiurelilor" astora n-ar fi mare scofala, din astralul de baterii-reincarcator primind se pare fiecare... exact ce-i trebuie (desi aparent inutil).
Contururile tabloului mental rezultat post-visare... cosmare :-D e insa prea interesanto-SF-istic ca sa nu merite descris.
Dar si cam lung ca sa-l pot (de)scrie acum, asa c-oi reveni mai incolo-sha. 
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

@Aseneth  Da, intr-adevar daca iti provoci teama, poti sa parasesti visul, fie el lucid sau nu. In general "arhitectul" viselor noastre, creeaza diverse imagini, peisaje...etc. Cand vrei sa parasesti visul, incearca sa te lovesti de un perete, zid, constructie(daca exista asa ceva). Alta varianta este caderea libera intr-un gol, ca si cum te-ai arunca de pe o cladire sau stanca. Cu siguranta starea de teama, te va face sa parasesti visul respectiv, iar la primele incercari vei reusi. Interesant este ca, la un moment dat, nu iti vei mai putea permite dorinta asta, cel putin vei dori sa treci dincolo de acel zid sau sa levitezi, clar nu vei mai avea intentia de a iesi din vis, la mine asa s-a intamplat. Mai dificila, dar foarte interesanta, mi-a parut trecerea constienta din starea de veghe spre visul lucid, ce apare ca un soi de mica calatorie printr-un tunel intunecat, cu mare rapiditate, dureaza in jur de 2, 3 secunde. Cat despre iesirea din visul lucid, la un moment dat, oricat te-ai canaliza sa faci asta, nu vei mai putea, fiind extrem de impresionata de ce se intampla dincolo de zid, perete, fereastra, gol, prapastie...etc. Intentia de a parasi visul, se va schimba cu dorinta puternica de a ramane cat mai mult timp, lucida. In fine, probabil pentru fiecare e diferit, dar cu siguranta nu putem accesa, cand vrem noi, ce vrem noi, exista ceva conditionari. O alta varianta de parasire a visului, ar fi vizualizarea/imaginarea din toate puterile, a fiintei ce se afla langa tine, in locul unde dormi/visezi. Poate fi un animal de companie, sotul, prietenul...etc. Dorinta puternica de a vedea/imagina persoana de langa tine,  te va readuce in starea cotidiana. Repet, astea sunt propiile mele experiente, la voi lucrurile se pot manifesta diferit, oricum cred ca inteleg legatura cu subiectul topicului, cel putin asa sper, caci devine interesant.

Aseneth

Uforever, am avut si eu aceleasi experiente in vis, cu mici diferente. De exemplu, cand am cazut in gol, nu teama m-a trezit ci surpriza enorma pe care am avut-o cand am aterizat si nu am patit nimic.
Nu mi s-a intamplat sa am un vis lucid si sa doresc sa il continui decat in urmatoarele conditii : am avut acelasi vis de cateva ori intr-o noapte sau nopti consecutive. De fiecare data realizam ca este vis ( de obicei aceasta constientizare se face la gandul "e prea frumos ca sa fie adevarat" sau "e prea urat ca sa fie adevarat") si ma trezeam, dorindu-mi asta. A en-a oara cand visam, constientizam ca visez dar imi aduceam aminte, in vis, ca am mai avut acest vis de mai multe ori. Si realizam ca daca ma trezesc iar, visul se va repeta. Asa ca hotaram in vis, sa raman acolo pana ma trezesc natural, pentru ca probabil este o experienta prin care pot sa trec (traducere pentru oamenii de stiinta britanici sau nu : creierul trebuie sa isi consume, elimine, proceseze anumite substante). Si visul nu se mai repeta.

Mi s-a intamplat de trei ori tin minte fiecare vis, si in fiecare eram implicata eu intr-o nava sau facilitate necunoscuta, oameni inalti, stralucitori, etc... nu intru in detalii, hai sa zicem de provenineta extraterestra, desi nu am notiuni de identificare clare pentru asta, mi s-a intamplat deci sa fiu trezita cu forta pentru ca nu vroiam sa ma trezesc, nu vroiam sa plec de acolo, eram convinsa ca acea este realitatea absoluta, dar, probabil, din cauza vointei mele de a nu ma trezi, ma "trezeam" in alt vis care continua pana cand realizam ca visez si vroiam sa ma trezesc, dar ma "trezeam" iar in alt vis si tot asa, intr-o spirala de vreo 5-6 vise, in fiecare vis eram sigura ca aceea este realitatea. Ma credeti sau nu, cand m-am trezit in aceasta realitate a durat cateva zile sa ma conving ca intr-adevar aceasta este realitatea si nu este vis.
Oricum, in urma acestor vise am inceput sa ma intreb daca aceasta este intr-adevar realitatea sau nu.
Pe parcurs nu am gasit raspunsuri dar s-au inmultit intrebarile:
1. Noi toti suntem intr-un somn indus pentru a scapa de o realitate mult mai cruda decat cea pe care o traim/visam in prezent?
2. Unii dintre noi sunt in somn pentru ca sunt arhitectii acelei realitati si au fost "ansteziati" in asteptarea unui proces sau ca sentinta a unui proces?
3. Sunt si oameni treji care au grija de cei adormiti, sau asa zisii Veghetori sunt de fapt cei care stapanesc aceasta lume a viselor?
4. Daca somnul/realitatea in care sunt acum a fost indus/a din anumite motive (medicale sau tehnice) de bun simt, ar trebui sa imi doresc sa ma trezesc, sau ar trebui sa respect un cod de legi/reguli, etc, care ar duce la refacerea MEA (literele mari nu sunt pentru elogiu personal ci pentru a face diferenta intre EU si AVATAR), refacere care ar duce la trezirea mea totala si naturala?
5.Daca ma trezesc si ii vad pe restul dormind, este posibil sa intru in depresie si sa imi induc singura somnul din nou?
6.Daca ma trezesc si voi stii cum sa ii trezesc si pe ceilalti, este posibil sa trezesc pe cine nu trebuie, periclitand astfel cine stie ce sau cine stie cate vieti omenesti?

Ma opresc aici pentru ca cine nu a trecut prin experientele mele va zice ca scriu aici romane science fiction.

fiulploii

  Si cum vrei sa afli raspunsurile daca nu actionezi? daca nu elimini rand pe rand variantele?