Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Anubis si Cultura Cucuteni

Creat de Urban, 20 Septembrie 2013, 21:37:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

roxaline

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

mm

#106
  Interesant articolul semnalat de tine, roxaline. Am o nepoata care a lucrat la uzina de titan de la gurile Dunarii. In vara aceasta am cunoscut o persoana care avea un implant maxilar de titan (o jumatate de mandibula inlocuita cu o tija, plus articulatia) "montat" in SUA.

  In postarea anterioara doar mi-am exprimat un fel de "evrika" intrucat niciodata pana acum nu am realizat ca tara asta are (aproape) toate nisipurile ei aluvionare sub forma de nisipuri aurifere! Si nu mai punem continutul de metale rare din aceste banale nisipuri!! Nenea acela mi-a deschis ochii cu o constatare verificata in practica: In Romania, unde e nisip e si aur! Tare de tot!
  Referitor la cele bogatii de metale rare, cu totul deosebit, inexplicabil imi pare mie "amanuntul" ca nimeni nu ravneste la titanul, telurul, vanadiul, wolframul, molibdenul si alte metale rare, existente din belsug in Romania, ci se inghesuie toti numai la aurul din Romania. Chiar a reiesit din calculele unora, care au luat in considerare si celelalte metale din zacamantul RM, ca aurul e doar un mizilic -ca valoare- fata de "celelalte metale" din zacamant (calcul prezentat pe undeva, aici pe forum).

  Eu insa iau in considerare si o bogatie mult mai mare decat aurul si metalele rare, o bogatie inepuizabila - capacitatea agricola a tarii. In primul rand, producatorul individual a fost "interzis" (prin diverse sicane) iar piata libera (adevarata piata libera, cu care am crescut si noi, cei din generatia mea) a fost eliminata efectiv. Noi nu mai avem in Romania decat o singura piata de alimente, de produse agricole, complet controlata de monopolisti (alogeni). E o piata monopolizata! Nu mai exista cerere si oferta, ci numai "oferta".
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Urban

Citat din: mm din  16 Noiembrie 2013, 02:21:22
Eu insa iau in considerare si o bogatie mult mai mare decat aurul si metalele rare, o bogatie inepuizabila - capacitatea agricola a tarii. In primul rand, producatorul individual a fost "interzis" (prin diverse sicane) iar piata libera (adevarata piata libera, cu care am crescut si noi, cei din generatia mea) a fost eliminata efectiv. Noi nu mai avem in Romania decat o singura piata de alimente, de produse agricole, complet controlata de monopolisti (alogeni). E o piata monopolizata! Nu mai exista cerere si oferta, ci numai "oferta".

Capacitatea agricola a tarii e cumparata toata, nu mai este a taranilor.
http://www.mediafax.ro/social/ioana-basescu-a-facut-publice-actele-de-vanzare-cumparare-si-documentele-creditului-pentru-achizitionarea-terenului-de-290-de-hectare-in-cat-timp-a-fost-aprobat-creditul-si-care-este-rata-11692608 (asta e doar o mostra)

dargali

Citesc cu interes si acest topic alaturi de site-uri despre aceasta istorie a noastra, cultura Cucuteni, Gumelnita, Handresti etc. sunt ceva fabulos pe care ai nostri conducatori de tabla vor sa astearna praful si minciuna. Trebuie sa o promovam asa cum putem, istoria stramosilor intreaga merita descoperita. Cautati pe net si veti gasi foarte multe filmulete, deja despre acesgea si toate controversele, adevarate, de altfel despre romani, vatra aceasta, Romania si toate civilizatiile si culturile din spatiul nostru.