Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Anubis si Cultura Cucuteni

Creat de Urban, 20 Septembrie 2013, 21:37:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Apropo de Rosia Montana.
Iata cate "dovezi" zac pur si simplu in fata ochilor nostrii si mai cu seama in maruntaiele pamantului romanesc, credeti ca vreodata cineva se va ocupa si de ele asa cum se cuvine?...eu nu cred.

Cei doi "serpi" nu reprezinta printr-o coincidenta "pareidoliaca", cele doua spirale ADN?
Am atasat un set de poze in care putem observa cu usurinta cum au "zburat" la propriu Piramidele (poate de aici s-au inspirat si pentru StarGate), cum functioneaza campul magnetic uman si multe alte surprize...

Am zis

fiulploii

#1


Interesanta harta nu? mai ales ca se pare ca include si Apusenii .

http://www.ukraine.com/blog/mysterious-cucuteni-trypillian-culture-of-ukraine

Iar mai jos este istoria ilustrata a celor 10 nivele de locuire a Troiei pe care unii o leaga - sub semnul intrebarii- de cultura Cucuteni
http://www.salimbeti.com/micenei/history.htm

Ca sa nu mai zic de cultura Gumelnita
http://www.cimec.ro/Arheologie/gumelnita/cd/

In muzeele din Odessa, Paris, Moscova , Londra si America se gasesc multe piese de Cucuteni plus piese care provin din Siria si Liban si care daca nu s-ar stii ca au fost descoperite in acele tari , s-ar putea spune ca apartin culturii Cucuteni. o cautare cu gogu rezolva problema.

P.S. apropo, poza din atasament nu duce la ideea unui limbaj de semne analog celui care dirijeaza avioanele pe portavion- de exemplu? Poate ca altii cunosc mai multe asemenea limbaje si pot spune cate ceva.

Urban

#2
Citat din: fiulploii din  20 Septembrie 2013, 23:09:03
....apropo, poza din atasament nu duce la ideea unui limbaj de semne analog celui care dirijeaza avioanele pe portavion- de exemplu?
Poate ca altii cunosc mai multe asemenea limbaje si pot spune cate ceva.

Corect...si in marina se foloseste (semnalizarea prin fanioane - atunci cand ai in pioneze radiotelegrafia)
http://traseeromania.ro/wiki/codul-international-maritim-de-semnalizare-cu-steaguri/

fiulploii

 As fi curios oare ce simbolizau semnele la aia de au modelat statuile... daca nu cumva or fi copiat ceea ce au vazut ca fac altii  :-D Apropo, poate cineva sa detalieze semnificatia diverselor simboluri? Am inteles ca exista un asemenea limbaj si la iubitorii de munte.

Si uite cum altii apreciaza ceea ce noi privim cu indiferenta
http://isaw.nyu.edu//exhibitions/oldeurope/exhibitioncatalogue.html

http://www.nytimes.com/2009/12/01/science/01arch.html?pagewanted=1&_r=0

http://www.nytimes.com/slideshow/2009/11/25/science/112409_ARCH_3.html

Iar aici putem cumpara ceramica facuta in zilele noastre de mesterii populari - aia care mai este - cu motive de Cucuteni. Fac pariu ca nimeni nu mai stie ce inseamna exact simbolurile pictate .
http://thespoonman.ro/ceramica-cucuteni/   

etc, etc





fiulploii

Pe aceeasi linie de ''exagerare'' propun o alta legatura , intre Eghipet si zona de p-aci.  :-D










Interesante decoratiuni are si ochiul lui Horus  :-D

Unul din coifuri a fost descoperit la Cucuteni - asta ar fi legatura vizibila cu subiectul de fatza.

mm

#5
  Foarte buna ideea de a face putina publicitate culturii (noastre stramosesti) Cucuteni, ale carei urme se regasec din belsug si prin Ukraina (dar nu pe motiv ca si rusii ar avea asa ceva ci pe motivul ca de pe atunci, cand artistii neolitici ardeau acele minunate obiecte ceramice, si pana in trecutul destul de recent acel teritoriu apartinea stramosilor nostri). Bravo, fiulploii! La scoala de-abia daca s-a mentionat (numai) numele de Cucuteni, nici prin alte mijloace de difuzare nu s-a adus in atentia fiecaruia - ca un fapt de culturalizare - o prezentare amanuntita a acestei culturi Cucuteni.
  Mi-a retinut atentia in mod special piesa codificata cu:
CUCUTENI_TRYPILLIA_3
, pe motivul ca prezinta in desen extrem de clar "Diagrama naturala a cerului si pamantului" (stabilita de Zhu Xi) si ma intreb daca piesa din respectivul desen este o piesa descoperita de arheologi sau e confectionata recent (poate copiata dupa un original).
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

fiulploii

Citat din: mm din  21 Septembrie 2013, 23:44:17
  Bravo, fiulploii!
Nu eu sunt de vina ci colegul @Urban   :lol: Eu numai am completat cu alte elemente care mi s-au parut a avea o legatura cu cunoasterea straveche reprezentata mai bine in Egipt.
Citat
  Mi-a retinut atentia in mod special piesa codificata cu:
CUCUTENI_TRYPILLIA_3
, pe motivul ca prezinta in desen extrem de clar "Diagrama naturala a cerului si pamantului" (stabilita de Zhu Xi) si ma intreb daca piesa din respectivul desen este o piesa descoperita de arheologi sau e confectionata recent (poate copiata dupa un original).
.
Daca te referi la piesele de vanzare din ultimul link sunt piese noi cu motive ale culturii Cucuteni . Oricum o invarti tot acolo ajungem: la istoria stearsa de ... schimbarea liniei temporale, poate .
  Zic si eu ....  undeva in mileniile 2-3 inaintea anului zero al Noii Ordini Mondiale.  :-D

roxaline

Citat din: fiulploii din  21 Septembrie 2013, 15:48:02
As fi curios oare ce simbolizau semnele la aia de au modelat statuile... daca nu cumva or fi copiat ceea ce au vazut ca fac altii  :-D Apropo, poate cineva sa detalieze semnificatia diverselor simboluri? Am inteles ca exista un asemenea limbaj si la iubitorii de munte.

Dupa ce am vazut poza cu micile statuete mi-am amintit de un anumit tip de masaj care se face in caz de febra; scade febra in cateva minute. Inainte vreme se folosea la tara genul acesta de tratament (si calugarii pustnici mai practica chestia asta). Acum sunt persoane ce au citit cartea dr. Laza si acolo, in carte, exista indicatii / poze. Sa vad daca pot face rost de poze, sa verific daca doar mi se pare sau exista ceva in comun ( e un pic complicat cu cartea respectiva).
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

#8
 Zicere de sub-zen - stadiu in care te trezesti obligatoriu din matrix  :lol: :lol:

  Dupa o matura chibzuinta - ete na, adica in doua secunde  :lol: - am decis ca aici se potriveste ce vreau sa spun.
Incep cu stirea asta pe care banuiesc a citit-o toata lumea :
http://www.antena3.ro/life-show/bizar/s-a-gasit-si-in-mormantul-lui-tutankamon-din-egipt-care-este-legatura-acestei-descoperiri-cu-romania-231040.html

Recent, oamenii de ştiinţă care studiază misterele Egiptului au descoperit că scarabeii găsiţi în mormântul faraonului Tutankamon erau făcuţi din malachit şi mai mult, masca de aur a faraonului a fost LIPITĂ cu ajutorul acestei pietre.
....
Potrivit unor studii oferite de geologi, această piatră se găseşte în abundenţă în câteva ţări din lume, în zona zăcămintelor de cupru: Australia, Namibia, Rusia şi România.

Rămâne să ne întrebăm din ce zonă a lumii au procurat egiptenii această piatră de o frumuseţe ieşită din comun.


   Bun, alte studii zic ca o parte din aurul continut in comorile scoase la iveala in Egipt provine de pe teritoriul Daciei . Aceleeasi studii - parca, trebuie sa caut linkul si sper sa il gasesc , asta daca nu cumva poate cineva sa dea o mana de ajutor , pls - aceleeasi studii au demonstrat ca aurul din care a fost facuta Closca cu pui este aur local deci nici pe departe nu este o creatie vizigota sau ostrogota .
   Citeam zilele trecute despre conexiuni intre Egiptul stravechi si Dacia preistorica si uite ca incepe sa se confirme teoria - dupa parerea mea.
   Toate astea adaugate la celelalte postari incep sa ridice ceata de pe o anumita istorie. Se pare, ca totul a inceput pe vremea cand pe Pamant traiau doua rase de oameni: uriasii sau jidovii cum li se spunea la noi si oamenii actuali

   Apropo, de ce nu este recunoscuta existenta uriasilor? Pai atunci, cum mai sta in picioare teoria lui Darwin?  :evil: Mai trebuie bagate in ecuatii si alte necunoscute , nu?

mm

#9
Citat din: fiulploii din  14 Octombrie 2013, 13:01:38
Incep cu stirea asta pe care banuiesc a citit-o toata lumea :
http://www.antena3.ro/life-show/bizar/s-a-gasit-si-in-mormantul-lui-tutankamon-din-egipt-care-este-legatura-acestei-descoperiri-cu-romania-231040.html

Recent, oamenii de ştiinţă care studiază misterele Egiptului au descoperit că scarabeii găsiţi în mormântul faraonului Tutankamon erau făcuţi din malachit şi mai mult, masca de aur a faraonului a fost LIPITĂ cu ajutorul acestei pietre.
....
Potrivit unor studii oferite de geologi, această piatră se găseşte în abundenţă în câteva ţări din lume, în zona zăcămintelor de cupru: Australia, Namibia, Rusia şi România.

Rămâne să ne întrebăm din ce zonă a lumii au procurat egiptenii această piatră de o frumuseţe ieşită din comun.


   Bun, alte studii zic ca o parte din aurul continut in comorile scoase la iveala in Egipt provine de pe teritoriul Daciei .

  Datele din articolul mentionat au fost luate (toate) de pe Wikipedia, la cuvantul Malachit.

  Am gasit cu aceasta ocazie (a bogatiilor minerale romanesti), la un search, si referiri la gazele de sist (si la protestele calugarilor de la Voronet):
http://www.actu.aves.asso.fr/2013/03/petition-1-000-000-de-signatures-contre-les-gaz-de-schiste-en-roumanie/?gclid=CJSok8Wjl7oCFZIPtAoduEAABw

  La acelasi search am dat peste un sait interesant privitor la aur (de unde , desigur, nu lipseste "perla coroanei" - RM):
http://despreaur.ro/category/proiecte-miniere
  Harta resurselor minerale ale Romaniei (cu lista explicativa) o gasim la adresa:
http://www.zf.ro/suplimente/ce-bogatii-se-ascund-in-subsolurile-romaniei-vedeti-harta-resurselor-naturale-pe-judete-8969607
  Romania se afla pe locul 17 in lume intr-un clasament - dupa marimea celei mai mari exploatari -  (RM ~600 t). Per total Romania are o rezerva exloatabila de aur de ~1000 t (RM plus celelalte) si nu stiu pe ce loc se afla la total. Dupa parerea mea, cantitatea de aur reala aflata in minereurile din Romania este mult mai mare deoarece in clasamentele si estimarile pomenite mai 'nainte au fost socotite doar minereurile auro-argintifere si nu s-au luat in considerare minereurile de pirite aurifere (la care cuprul, fierul si sulful sunt continutul principal) care, pe langa metalele rare, contin aur si argint in diverse procente (functie de zacamant).

  Daca luam in considerare si faptul ca pe vremea Egiptului lui Tutankhamon Romania (respectiv Dacia) era mult mai mare, deci consideram si aurul din Bulgaria, Serbia si din Carpatii de nord (pana la granita cu Polonia), ajungem la concluzia fara gres ca Egiptul isi procura aurul (si malachitul) din Romania/Dacia, dupa cum era si normal.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

AdarM

#10
Citat din: fiulploii din  14 Octombrie 2013, 13:01:38
Bun, alte studii zic ca o parte din aurul continut in comorile scoase la iveala in Egipt provine de pe teritoriul Daciei .
Citat din: mm din  15 Octombrie 2013, 01:16:01
  Daca luam in considerare si faptul ca pe vremea Egiptului lui Tutankhamon Romania (respectiv Dacia) era mult mai mare, deci consideram si aurul din Bulgaria, Serbia si din Carpatii de nord (pana la granita cu Polonia), ajungem la concluzia fara gres ca Egiptul isi procura aurul (si malachitul) din Romania/Dacia, dupa cum era si normal.
Astea nu sunt nici pe departe "studii", sunt balarii, aiureli, tembelisme.
Ajunge sa-ti arunci doar o privire pe harta, sa citesti - macar pe sarite! - din istoria Egiptului antic.
Aurul vechilor egipteni venea din Sudan, fie ca prada de razboi, fie ca bir, fie ca urmare a schimburilor de tot felul.
Pana la Alexandru, caile de comert terestre care sa strabata peste Asia Mica si apoi prin tinuturile tracilor erau cvasiinexistente, asadar pe unde sa-l fi adus?!... In schimb a existat un contact permanent cu populatiile din amonte pe Nil, pana spre izvoare, perioadele de pace si comert alternand cu cele de razboi si expeditii militare.
In Egipt au existat dinastii de faraoni de origine sudaneza (Nubia, in antichitate), iar faraoni egipteni au stapanit Sudanul.
Pe de alta parte, dacii obtineau aurul din aluviuni si singura explicatie gasita de istorici privitor la imensul tezaur capturat in 106 e aceea ca il tezaurizau, fiind un fel de monopol politic sau religios, insa nici vorba despre schimburi si comert cu el.
Dar indiferent si dincolo de acestea sta logica: ce dracu sa fi cautat egiptenii pana aici dupa aur, cand puteau sa-l ia, bine-mersi, de la vecinii lor, cum, de altfel, tot de acolo isi procurau fildesul, sclavii...
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

fiulploii

Citat din: AdarM din  15 Octombrie 2013, 01:58:05
Astea nu sunt nici pe departe "studii", sunt balarii, aiureli, tembelisme.
Ajunge sa-ti arunci doar o privire pe harta, sa citesti - macar pe sarite! - din istoria Egiptului antic.
Aurul vechilor egipteni venea din Sudan, fie ca prada de razboi, fie ca bir, fie ca urmare a schimburilor de tot felul.
Pana la Alexandru, caile de comert terestre care sa strabata peste Asia Mica si apoi prin tinuturile tracilor erau cvasiinexistente, asadar pe unde sa-l fi adus?!... In schimb a existat un contact permanent cu populatiile din amonte pe Nil, pana spre izvoare, perioadele de pace si comert alternand cu cele de razboi si expeditii militare.
In Egipt au existat dinastii de faraoni de origine sudaneza (Nubia, in antichitate), iar faraoni egipteni au stapanit Sudanul.
Pe de alta parte, dacii obtineau aurul din aluviuni si singura explicatie gasita de istorici privitor la imensul tezaur capturat in 106 e aceea ca il tezaurizau, fiind un fel de monopol politic sau religios, insa nici vorba despre schimburi si comert cu el.
Dar indiferent si dincolo de acestea sta logica: ce dracu sa fi cautat egiptenii pana aici dupa aur, cand puteau sa-l ia, bine-mersi, de la vecinii lor, cum, de altfel, tot de acolo isi procurau fildesul, sclavii...
De la inaltimea kilometrului zero ajunge doar sa citesti cu atentie ceea ce se scrie . Am scris : o parte . Care litera nu s-a priceput ?
  Ai citit cumva studiile de care se face vorbire? Uite, cauta-le singur printre balarii, aiureli, tembelisme si virgule semantice.
  Pe viitor, cand doresti sa arati superioritatea gandirii tale poti folosi o formulare mai elevata care sa scoata in evidenta maretia intelighentziei tale si efortul plin de spleen pe care il depui cand te cobori in mocirla tembelismelor si balariilor.
   Este foarte bine ca ai adus specificarile prezentate, inutile de altfel in context . Totul nici macar nu incepea daca citeai cu atentie si nu din doi in trei peshte care un ochi itzeshte.

  Cat despre ''ce dracu sa fi cautat egiptenii pana aici dupa aur ''  e bine ca ai inceput sa te intrebi , fie si macar cinci minute cat timp ai pierdut sa citesti doua postari si sa il scrii pe al treilea.  :evil: E un inceput promitator.
  Evident, parerea mea.. linistita

kandaon

Un subiect destul de putin cunoscut si discutat intr-adevar. Si controversat atunci cand e adus in discutie hehe

Despre legaturile dintre Dacia si Egipt dar si aur (lana de aur mai exact) e suficient sa ne ne uitam in Argonautica (cel putin in varianta latina a lui Valerius Flaccus) dar si in legendele despre un ipotetic faraon egiptean numit Sesostris .

Asta cica s-ar fi apucat de ceva cuceriri si a ajuns pana pe la geti unde insa a patit-o rau:

<<Delighted with the temple's varied imagery the leader likewise casts his gaze upon eh double doors, beholding here the infancy and origin of the Colchian race; how first their king Sesostris22 waged war upon the Getae, how terrified by the slaughter of his people he withdrew some to Thebae and his native stream, and settled others upon the land of Phasis and bade them be called Colchians: while those seek once more Arsinoe23 and the happy ease of sun-bathed Pharos and the fruitful rainless year, these are already changing their linen robes for Sarmatian trews. >>

http://www.theoi.com/Text/ValeriusFlaccus5.html

Mai e si chestia cu getulii (parca Xanadron postase mai demult un link despre ei). Astia cica ar fi fost geti ajusi cu corabiile in Africa (dupa niste autori antici), mai exact in Libia.
E foarte posibil sa fie ceva adevar si sa fie vorba de perioada mentionata de egipteni ca "invazia oamenilor marii", niste invazii venite dinspre nord (dinspre Europa) si care au ajuns pana in Egipt undeva in sec XII i.H. parca (asta e dupa Cucuteni, la sfarsitul epocii bronzului-inceputul epocii fierului).
Iar ceva mai tarziu niste triburi venite din Libia vor ocupa delta Nilului si isi vor instaura proprii faraoni, evident ne-egipteni. Egiptul a mai fost partial (cel putin partea de nord) ocupat si mai inainte de o populatie straina venita dinspre Levant si a carei origine e discutabila (le-am uitat numele, oricum cica din religia egipteana si-au ales ca zeu favorit pe Set).

Mai avem scrierile cu Zalmoxis care ar fi trecut si el prin Egipt si Densusianu vorbeste si el despre intinderea imperiului pelasgic pana in Africa daca nu ma insel.

Deci legaturi chiar si in scrierile vremii pot fi facute chiar daca unele sunt mai degraba considerate legende (si timpul scurs de atunci e foarte mare).

mm

#13
  AdarM, ca de obicei, esti o permanenta sursa intentionata de balarii, aiureli, tembelisme si nu inteleg perfidia (si furia) pe care o dovedesti invinuindu-ma pe mine de ceea ce-ti apartine de drept.

  In primul rand, nu am manifestat nici un fel de pretentie de "studii" in postarea mea precedenta, asa ca te-ai ambalat degeaba. Pur si simplu am reafirmat, ceea ce stie toata lumea in prezent, ca Dacia -respectiv imparatia alba a stramosilor nostri romanii sadea- era inainte de "anul zero" mult mai mare si am sugerat o banalitate: Dacia (sa-i spunem asa acestei imparatii) isi avea granitele de sud pe la paralela Constantinopolului adica la indemana ca distanta si acces fata de Egipt.

  Nu numai distanta era la indemana ci si "calea albastra" de circulatie era la indemana deoarece pe vremurile respective se cunostea navigatia paralel cu /si/ in apropierea malurilor. Sugestia ta precum ca nu existau drumuri terestre prin Tracia sau Asia Mica este o nerozie deoarece e la mintea cucosului ca totusi circulau. Acuma, pentru ca nu s-au gasit urme arheologice de asfalt pe acolo nu inseamna ca stateau pe loc in asteptarea inventarii drumurilor.

  Afirmatia ta - ca dacii foloseau aur numai din aluviuni - este o presupunere si nu un adevar demonstrat. Poate ca ai facut tu vreun studiu si ai aflat aceasta (afirmatie gratuita).
  La fel de hazardate sunt si celelalte afirmatii pe care le faci in postare. Dacii tezaurizau aurul si nici vorba de schimburi sau comert, spui tu dar n-ai de unde sa stii acest lucru, care oricum este extrem de improbabil. Ca aveau mai mult aur decat vecinii lor, se poate (vezi locul ocupat si in prezent de Romania la acest articol) dar numai in bataie de joc poti sa sugerezi ca nu stiau ce sa faca cu aurul.

  Cert este -s-a stabilit pe baza de analize- ca o parte din aurul gasit in mormantul lui Tutankhamon provenea din Dacia (care era pe vremea aia suficient de vecina cu Egiptul) iar parerile tale personale sunt infirmate in acest fel. La fel de cert este ca in postarile tale ataci mereu tara asta, deci esti un dusman, si practici atacul la persoana. Parerea mea este ca atacul la persoana este o josnicie, este o nemernicie.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

AdarM

Ca sa ne lamurim din capu' locului: nu-i "atac la persoana", ca nu m-am referit la culoarea ochilor vostri, la ten ori statura, am scris legat de idei, de asa-zisele "studii" pe care le colportati.
1 - Primele galerii miniere apar in spatiul dacic ulterior cuceririi romane, dovada suficienta ca dacii nu practicau mineritul.
2 - Dacia, ca trib sau uniune de triburi sub o conducere centralizata, ca popor mentionat in surse istorice, este situat in partea de nord a Dunarii. In sud, pana spre Constantinopol- Istambul de azi, putem numi tracii sau oricare al trib din neamul lor si asta alegand dintr-o lista de peste o suta!
3 - Cel mai vechi obiect de aur presupus de origine traca dateaza din secolul VI-V i.Hr. Tutankamon a fost faraon al Egiptului in secolul XIV i.Hr. Istoric e aceeasi diferenta dintre Voievodatul lui Menumorut si Romania lui Basescu...
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.