Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

La Roșia Montană mai este și altceva în afară de aur?

Creat de Tamerlan, 10 Septembrie 2013, 14:39:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: angellla29 din  13 Septembrie 2013, 11:44:39
De fapt..Romania este "terenul de lupta " al celor doi  titani :) Între miliardarul american de origine maghiară George Soros şi Beny Steinmetz, cel mai bogat israelian şi principalul acţionar al Gabriel Resources, se poartă o luptă crâncenă de ani buni.

http://ro.stiri.yahoo.com/ciocnirea-titanilor-cum-ajuns-ro%C5%9Fia-montan%C4%83-c%C3%A2mpul-lupt%C4%83-151833330.html

:lol: Serios colega? Hmmm, oare nu o fi exact stirea postata cu doua pozitii inainte ? Ce zici? Incerci pe viitor sa citesti ce au scris colegii inainte de a posta?
  Cam asa se intampla si in societatea / sistemul atat de blamat de noi toti. Toata lumea vorbeste/scrie insa putini aud/citesc ce zic ceilalti. Si se mai zicea pe un alt topic ( nu spui care, sic ! ) ceva cu Calea individuala si cea comuna .
  Sa presupunem ca exista o masa minima critica pentru a impulsiona pe ceilalti sa mearga pe o Cale . Asta nu implica fortarea tuturor sa mearga ci implica trezirea disponibilitatii de a studia acea Cale.
  Ascensiunea este totusi individuala si nu ne cara nimeni in spate , nu poti minti , nu te poti fofila.

Parerea mea..

acme

Citat din: angellla29 din  13 Septembrie 2013, 11:44:39
De fapt..Romania este "terenul de lupta " al celor doi  titani :) Între miliardarul american de origine maghiară George Soros şi Beny Steinmetz, cel mai bogat israelian şi principalul acţionar al Gabriel Resources, se poartă o luptă crâncenă de ani buni.

http://ro.stiri.yahoo.com/ciocnirea-titanilor-cum-ajuns-ro%C5%9Fia-montan%C4%83-c%C3%A2mpul-lupt%C4%83-151833330.html

Toate articolele care merg pe ideea razboiului Soros vs Steinmetz esueaza in a explica cum ar pune mina Soros pe Au. Logica lor e: Soros da bani la ONGurile mari iar ele lupta ca sa il scoata pe Steinmetz din cursa.
Dar protestele de acum sint impotriva exploatarii cu cianura nu impotriva exploatarii cu cianura de catre RMGC. Daca protestele au success atunci nu o sa se mai exploateze cam nimic la RM deci si Soros pierde. Asta daca Soros nu are o tehnologie secreta care nu foloseste cianuri.
Scenariul plauzibil ar fi ca prin "donatiile" catre ONGuri sa induca variatii mari de pret la bursa si el sa profite. Lucru care se numeste "manipularea pietei" si poate fi dovedit (chiar si la noi).
We're born alone, we live alone, we die alone.

Tamerlan

Citat din: Ganditorul din  13 Septembrie 2013, 11:04:29
TAMERLAN :
Poti da te rog un link catre aceasta stire. E n-am gasit nimic...
L-am văzut la Antena 3, într-o conferință de presă comună cu Rovana Plumb, atunci când au explicat poporului de ce Ministerele pe care le conduc au dat avize pozitive pentru proiect. Nu știu unde am putea găsi pe net știrea asta. Dar trebuie să fie pe undeva având în vedere că s-a întâmplat la o conferință de presă.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

acme

Citat din: Tamerlan din  13 Septembrie 2013, 21:20:20
L-am văzut la Antena 3, într-o conferință de presă comună cu Rovana Plumb, atunci când au explicat poporului de ce Ministerele pe care le conduc au dat avize pozitive pentru proiect. Nu știu unde am putea găsi pe net știrea asta. Dar trebuie să fie pe undeva având în vedere că s-a întâmplat la o conferință de presă.

http://www.realitatea.net/ministrul-culturii-care-a-avizat-pozitiv-proiectul-de-la-rosia-montana-voi-vota-impotriva_1269753.html
We're born alone, we live alone, we die alone.

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

La fel de nesanatoase-s si exagerarile bazate pe zvonuri din media "alternativa" ca omisunile voluntare din media mainstream.

In linkul de mai sus se... insinueaza deci ("Din anumite informații, în contractul de concesiune secretizat se spune că orice metal în plus recuperat intră în beneficiul celui care exploatează zăcămîntul") un zvon care nu pare sa fie deloc adevarat - dupa administratorii RMGC, care au fost de acord sa desecretizeze contractul.

Si care sustin ca NU AU VOIE sa exploateze celelalte metale rare din zacamint -  prezente oricum in cantitati f. reduse pe tona de minereu, care nu justifica exploatarea lor cu profit.

Cele 60.000 de probe geologice (care-au costat RMGC vreo 92 mil. USD) par sa confirme afirmatiile lor.
Restul confirmarilor le-om vedea odata cu desecretizarea contractului. 8-)

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

roxaline

POate ajuta la ceva:

Via un amic jurnalist : "bube's multe, nu stie nici naiba ce si cum. Uite mini-rezumat incomplet, mai vedem ce apare pana s-o scrie" ( DACA am inteles bine, F. Iaru a postat asta pe FB si o sa mai apara cate ceva). Am incredere in amicul meu, ref Iaru .. nu comentez, nu cunosc, nu l-am urmarit, nu m-a interesat. 

Citat- Gabriel Resources nu garanteaza ca ea, angajatii ei, consultantii, contractorii si ceilalti agenti ai ei nu au intreprins si/sau nu vor intreprinde actiuni care contravin legislatiei anticoruptie (pp. 36-37).

- GR recunoaste ca e posibil sa nu se asigure impotriva anumitor riscuri (p. 38).

- GR recunoaste ca nu dispune de sumele necesare pentru a deschide vreo mina, pentru a cumpara drepturile de proprietate asupra intregului teritoriu ce urmeaza a fi exploatat si pentru a achita costurile legate de obtinerea tuturor permiselor necesare exploatarii. Mai mult, GR nu garanteaza ca va putea obtine vreodata aceste sume de bani (p. 38).

- GR recunoaste ca nu poate garanta acuratetea datelor pe care le ofera cu privire la estimarea cantitatii de aur si argint de la Rosia Montana, dupa cum nu poate garanta nici ca depozitele estimate vor putea fi exploatate in sens comercial (deci ca exploatarea de la Rosia Montana ar fi viabila din punct de vedere comercial) (p. 42).

- GR recunoaste ca o aplicare mai stricta a legislatiei privind protectia mediului e contrara intereselor companiei - asta desi in reclame se lauda (mincinos) ca exploatarea de la Rosia Montana se va face cu respectarea celor mai inalte standarde privind protectia mediului (p. 43).

- GR nu garanteaza ca registrele sale contabile sunt tinute corect (p. 44).

Asta spune Gabriel Resources despre Gabriel Resources. Adica nu sunt afirmatii facute de presupusi anticapitalisti, ecoteroristi, shpioni, protestatari dezinformati, hipsteri sau eugendavizi. Nu, sunt afirmatii facute de Gabriel Resources despre ea insasi.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?


AdarM

Citat din: Tamerlan din  10 Septembrie 2013, 14:39:04
Cât adevăr conțin aceste lucruri expuse mai sus? Aveți informații suplimentare legate de subiect?
Textul cu agatarsii, scrierea dacica si celelalte prostii a fost aruncat pe net de Dan Ioanitescu, tocmai ca sa demonstreze credibilitatea si lipsa de discernamant a celor care preluau informatia, printre ei figurand cateva cotidiene pretins serioase si vreo doua sau trei dintre saiturile posturilor tv.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

fiulploii

Citat din: AdarM din  16 Septembrie 2013, 00:52:55
Textul cu agatarsii, scrierea dacica si celelalte prostii a fost aruncat pe net de Dan Ioanitescu, tocmai ca sa demonstreze credibilitatea si lipsa de discernamant a celor care preluau informatia, printre ei figurand cateva cotidiene pretins serioase si vreo doua sau trei dintre saiturile posturilor tv.

Like si pentru faza cu Stonehenge  :-D Ai avut dreptate, monumentul este refacut , reconditionat si reconstituit dupa cum au crezut de cuviinta ca trebuia sa arate. Deci, nu stim daca asa arata originalul .

  Si ca sa fiu pe topic, cred ca la Rosia Montana se gaseste si caderea guvernului  :-D
Parerea mea...

Ganditorul

CitatLike si pentru faza cu Stonehenge  :-D Ai avut dreptate, monumentul este refacut , reconditionat si reconstituit dupa cum au crezut de cuviinta ca trebuia sa arate. Deci, nu stim daca asa arata originalul .

Care-i faza de care vb ?

Tamerlan

Precizări cu privire la situaţia patrimoniului din Roşia Montană (de pe site-ul Ministerului Culturii) - http://www.cultura.ro/articol/571

Dacă ați avut răbdarea și stomacul necesar să citiți această poziție oficială, iată acum și adevărul cu privire la aceasta:
http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/jenant-ministerul-culturii-a-pierdut-documente-din-dosarul-afacerii-rosia-montana-daniel-barbu-le-poate-gasi-si-citi-aici-o-alta-lista-incredibila-de-minciuni-guvernamentale-98349.html

(Presiunile la care au fost și sunt supuși arhitecții și arheologii onești sunt pur și simplu incredibile. Nu pot să nu întreb încă o dată: de ce oare vor musai să distrugă zona aceasta?)
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

roxaline

Citat din: Tamerlan din  19 Septembrie 2013, 16:22:08

(Presiunile la care au fost și sunt supuși arhitecții și arheologii onești sunt pur și simplu incredibile. Nu pot să nu întreb încă o dată: de ce oare vor musai să distrugă zona aceasta?)

Parere de "domestic engineer" ( aka fiinta umana casnica, stie sa aprinda si sa inchida comutatorul de lumina, stie sa bage si sa scoata din priza diverse dispozitive, gateste, spala, calca, are grija de odrasle, face temele cu odraslele etc ) : presiunea cu pricina nu ar fi atat de mare daca nu ar fi ceva important, cu impact major. Daca impactul ar fi minim, chiar daca problema s-ar intinde pe zone mari, s-ar consemna, s-ar inventaria, s-ar face poze, s-ar face planuri etc. DAR .. daca ceea ce este acolo este important in sensul de afectare a unei istorii focial recunoscute si considerate in zona de negocieri politico-economice ( deci nici nu trebuie sa fie foarte vechi "chestiile" de acolo ) atunci ai nevoie de presiune sa mentii lucrurile neschimbate. Daca mai sunt si vechi .. si stranii .. ei, atunci ai una bucata mombita dragalasa in curtea proprie.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Ganditorul

Pana la urma ajungem iar la concluzia ca tema principala este : Ce vor sa distruga acolo ?
Pentru ca e din ce in ce mai clar ca aurul, lacomia, coruptia, slabiciunea omeneasca, presiunile economice sunt doar mecanismele prin care se ajunge la acest rezultat - distrugerea zonei ...pana la o adancime considerabila.