Sectiune pentru limba româna > Laborator

O retea globala de monitorizare a fondului de radiatii gamma

(1/10) > >>

radhoo:
Cu cateva luni in urma, v-am facut cunoscut unul din proiectele mele - o statie de monitorizare a radiatiei de fond; detalii asupa proiectului sunt disponibile pe pagina mea personala in engleza: http://www.pocketmagic.net/2012/10/uradmonitor-online-remote-radiation-monitoring-station/ si in romana: http://www.pocketmagic.net/2012/10/statie-de-monitorizare-a-fondului-de-radiatii-gamma-in-timisoara/, inclusiv doua inregistrari video de la TVR3, unde am participat prin amabilitatea lui Andrei Borosovici pentru a discuta pe scurt despre aceasta tehnologie.
Elementul detector e un tub geiger muller.  Aparatul functioneaza din octombrie 2012, si pot spune ca si-a dat testul in ce priveste fiabilitatea. De asemenea am imbunatatit ceea ce am considerat necesar. Datele colectate sunt disponibile la adresele amintite mai sus.
Dar asta nu e nimic nou. Ce e nou , e ca am reusit in sfarsit sa termin un design imbunatatit, pe care sper sa-l pot distribui, pe plan global, pentru a construi o retea de astfel de aparate si a centraliza datele. Aceste informatii vor fi disponibile gratuit oricui, si la orice ora, prin intermediul unei pagini web, unde voi prezenta grafice.
Ca sa pot duce la implinire un proiect de o astfel de dimensiune, m-am hotarat sa folosesc Kickstarter, un site de "crowd project funding"  dar secretul reusitei consta in valoarea proiecutlui dar si expunerea care i se face.
Vedeti si:  http://www.pocketmagic.net/2013/07/first-kickstarter-project-is-closing-in/

De acea planuiesc sa va prezint treptat, detaliile implicate in realizarea aparatului. Pentru inceput sunt curios cum vi se pare idea?

Ganditorul:
Foarte interesanta ideea. Poti da un cost estimativ al aparatului ? Intreb asta pentru ca in conditiile unui cost ridicat ne putem asocia pe orase si localitati mari. Sunt sigur ca in Bucuresti vor fi destui doritori sa participe la proiect.

gratian:
foarte buna ideea  si crede ma ca si in TM suntem destui care te sustinem iar cand spun TM nu ma refer doar la oras.. si vrem  ca aceasta retea  sa sa fie extinsa daca nu global  macar regional  si credema  ca in doi trei ani....dar ce sa mai zic   tu decizi     daca  vrei contacteaza ma pe pm   si vom discuta despre amplasamente pana in 50 km.  de timisoara

radhoo:
Ganditorul, mai e putin pana ajung la prototipul final, si atunci voi putea estima mai exact costul unui aparat. Dar idea de "group buy" e excelenta, avand in vedere ca un astfel de aparat poate sa serveasca o zona mai mare. Oricum sper sa pot oferi si cateva mostre gratuite celor mai interesati.

Gratian, contez pe sustinerea voastra . Un proiect kickstarter poate reusi numai daca lumea il vede, voi face pregatirile necesare si pe retelele de socializare,  spre finalul partii tehnice, care e mai grea.

Acum ca sa continui cu cateva detalii tehnice, initial am dorit sa construiesc un aparat care functioneaza exclusiv ca si monitor, intr-o carcasa de aluminiu, frumos finisata, nu mai lunga de 11cm.
Dar apoi m-am gandit ce util ar fi ca aparatul sa poata fi folosit si mobil, dar asta inseamna adaugarea unui afisaj, care "sparge" integritatea carcasei, si a unor butoane. De aici alte probleme cu intemperiile . Cum vi se pare idea utilizarii unei huse de exterior, in cazul montarii aparatului afara, pentru uz exclusiv in monitorizare? Ar fi mai bine sa realizez doua aparate, unul de interior cu afisaj si unul gandit exclusiv pentru exterior?

Pentru cazul utilizarii mobile, fara o conexiune la internet, m-am gandit sa dotez aparatul cu o memorie externa, un microSD, care sa pastreze datele. La conectarea la internet, aparatul va transmite acest buffer, si il va goli.
Pentru ca vorbim de supraveghere, locatia e importanta, si avem doua variante: localizarea prin IP si localizarea prin GPS. Ce sfaturi imi puteti da pentru montarea GPS-ului, avand in vedere carcasa care e din aluminiu? In cazul utilizarii mobile, datele culese vor putea fi localizate doar daca aparatul dispune de modulul GPS.

Primul prototip l-am terminat ieri, si functioneaza bine. E modulul de baza cu microcontroler , numarator, invertor tub GM, si afisaj. Am gasit cateva greseli, le-am corectat, pana la varianta finala voi realiza probabil vreo alte 6-7 versiuni.

Urmeaza sa adaug restul modulelor. Poze in curand.

radhoo:
Un mic update. Domeniul pentru pagina de acces date va fi acesta: http://www.uradmonitor.com/

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version