Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN Dusseldorf Germania 31-05-2013

Creat de StarDust, 14 Iunie 2013, 20:30:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Cred ca acest caz merita o analiza detaliata deci deschid acest subiect. Cel ce a realizat fotografiile s-a tinut de cuvant si a postat pe YouTube link catre pozele originale:

UFO shapeshift + foto-download and more

La descriere este un link de pe care puteti downloada pozele.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#1
Citat din: StarDust din  14 Iunie 2013, 20:30:59
Cred ca acest caz merita o analiza detaliata deci deschid acest subiect.
Observ ca nu prea se inghesuie lumea la analize, este mult mai simplu sa discute tot felul de prostii.
Eu am mai zis ca este interesant filmul si seamana putin cu alte observatii, inclusiv cea facuta de tine. Cred ca este vorba de o sonda ceva de origine necunoscuta care are in jurul ei un camp, gaz, sau altceva de culoare neagra pt. a fi mai usor confundata cu un nor sau o pasare. Mai jos am decupat cinci imagini din film care reflecta acest lucru. Se poate observa cum treptat, culoarea aceia neagra dispare (imaginea 5) si obiectul se vede clar. Este clar ca are o anumita misiune, observa ceva in zona. Seamana cu sondele dintr-un film vazut la TV cu cercetarea de catre oameni a unei planete imaginare.
Imaginea a sasea, reprezinat un obiect asemanator observat in California tot in acest an. Obiectul respectiv nu scotea nici un sunet si pare sa fie o drona sau o sonda de cercetare. Imaginea este luata de pe: http://www.ufocasebook.com/2013/cadrone.html
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

#2
Citat din: jean din  15 Iunie 2013, 23:57:27
Observ ca nu prea se inghesuie lumea la analize, este mult mai simplu sa discute tot felul de prostii.

:-D Protestez colega @jean pentru catalogarea restului subiectelor ca fiind prostii. Daca se inghesuia lumea sa zica pe aici tot felul de gherle ?
        Pot sa confirm existenta unui fel de camp care inconjoara obiectul si asta din prelucrarea in CS6 a pozelor tipului.
Nu e usoara tragerea unor concluzii in timp scurt cu programele aflate la indemana. Trebuie ceva timp.
        Deocamdata , dupa mine , cele 3 prelungiri imi par a fi un tren de aterizare si apoi intr-una din poze se poate distinge o silueta  :-D
       Pacat ca nu stim dimensiunea aproximativa a obiectului si inaltimea orientativa de evolutie aeriana.
       Si apoi daca eu zic contrar parerii tale  :lol: ca singura misiune pe care a avut-o obiectul a fost redresarea , ma poate combate cineva?
       Vezi ce usor se pot baga aiureli?
Parerea mea..

Ganditorul

#3
E greu s califici cumva fotogrfia - fara alte repere care sa dea termen de comparatie - lungime, latime, grosime, viteza de deplasare etc.
Pare mai degraba o entitate biologica surprinsa in zbor prin fata obiectivului. Schimbarea culorii poate indica o activitate inteligenta de tip OZN ... dar si o traiectorie a unei entitati biologice (musca, carabush, licurici etc ) prin spatii de umbra/soare caracteristice unui copac/arbust - evolutie mult mai aproape de sol decat se lasa sa se inteleaga in explicatiile date.

abyss

E posibil ca cineva sa fi asamblat un balon cu heliu si niste resturi dintr-0 papusa ceva. Ce s-a intamplat cu obiectul? A disparut ....cum?

jean

Citat din: fiulploii din  16 Iunie 2013, 00:24:38
Dupa mine , cele 3 prelungiri imi par a fi un tren de aterizare
Dupa mine pare a fi ceva asemanator ochilor unui melc ceva. Numai ca sunt trei. Sau niste camere care pot fi orientate diferit, prin analogie cu sondele din filmul pomenit mai sus. Nu cred ca este vorba de un sistem de sustinere pentru ca, nu prea sunt asezate in triunnghi pentru a determina un plan de sprijin stabil. Asta rezulta din mai multe cadre.
Citat din: Ganditorul din  16 Iunie 2013, 02:01:23
Pare mai degraba o entitate biologica surprinsa in zbor prin fata obiectivului.
Era sa zic mebi. Da, am citit cateva cazuri prin carti in care o masa intunecata si rece se misca ca si cand ar fi vie, inteligenta.  :mrgreen: Asta o fi extraterestru? Ca este prea intunecat la cap.
Citat din: abyss din  16 Iunie 2013, 10:08:46
E posibil ca cineva sa fi asamblat un balon cu heliu si niste resturi dintr-0 papusa ceva.
Cred ca trebuie sa fii nebun sa faci asa ceva. Eu nu asi face asta si mai mult ca sigur nici voi. Dar padurea domnului este mare.
Adevarul este dincolo de noi

uforever

#6
Chestia aia isi schimba forma si nu din cauza curentilor de aer. Ba are forma de "caracatita", ba de "carabus", ba zici ca-i o "punga neagra", oricum ar fi, emite un fascicul  de lumina cel putin, si nu-i reflexie solara. Xanadron vorbea odata de niste o.z.n.-uri de natura biologica sau ceva de genul, oricum materialul are carente serioase, greu de analizat asa ceva, in nici un caz nu-i vorba ca n-ar vrea cineva sa analizeze "dracia".

Citatnu prea sunt asezate in triunnghi pentru a determina un plan de sprijin stabil. Asta rezulta din mai multe cadre.

Tocmai ce-am vazut filmul "Oblivion", in care "Jack"(personajul principal) avea o drona, care nu avea deloc in triunghi punctele de sprijin si totusi avea parte de sprijin stabil.

CitatDupa mine pare a fi ceva asemanator ochilor unui melc ceva. Numai ca sunt trei. Sau niste camere care pot fi orientate diferit

Asa primitiv sa arate/functioneze "bazdagania"? cu camere de observare, distribuite in forma de "ochi de melc"? come on.....mai repede gasesti in discoteci asemenea "stroboscoape" :lol: Nu te supara pe mine, dar imi mentin ideea, materialul are carente serioase, si tu sti foarte bine asta :wink:, fara sa pun la socoteala ce spune colegul Ganditor
Citatlungime, latime, grosime, viteza de deplasare etc.

StarDust

#7
In trei fotografii apare un detaliu abia vizibil foarte subtire pe care l-am marcat. Pare a fi fixat pe aceeasi parte a obiectului unde sunt fixate chestiile ca niste tentacule. pe partea opusa tentaculelor exista o structura ca o aripa groasa. Obiectul pare a avea o forma cilindrica ingrosata mai mult la un capat, de o parte avand "tentaculele" iar pe partea opus "aripa". Mie imi face impresia ca se roteste nu numai in plan orizontal ci si in plan vertical, ca si cum s-ar da "peste cap". Chestia asta difera total fata de observatia ce am facut-o eu, (descrisa pe forum) obiectul observat nemodificadu-si deloc aspectul si forma pe durata observatiei.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

CitatAsa primitiv sa arate/functioneze "bazdagania"? cu camere de observare, distribuite in forma de "ochi de melc"?
Este posibil sa ai dreptate , doar daca ne referim ca este un obiect construit de om. Dar nu avem aceasta certitudine. Dupa mine nu arata si functioneaza primitiv. Cu ce forma primitiva sa fie comparata? Iar noi avem motoare mult mai zgomotoase si primitive.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

In orice caz, poza de jos din cele marcate de mine, cred ca s-ar potrivi cel mai bine intr-un film SF cu o drona ET.  :-D . Arata ca o chestie absolut nepamanteana  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

uforever

#10
CitatDupa mine nu arata si functioneaza primitiv. Cu ce forma primitiva sa fie comparata? Iar noi avem motoare mult mai zgomotoase si primitive.

Pe ce informatie/intuitie te bazezi cand spui asta? jean, nu stim exact ce experimentam noi. Inca nu avem certitudinea ca noi pilotam/manipulam doar obiecte ce emana sunete pe baza de propulsie. Ce-as mai specula aici, cine stie in ce an ne aflam de fapt :roll:

Citatcred ca s-ar potrivi cel mai bine intr-un film SF cu o drona ET

....sau intr-un film S.F. cu o drona Terrana, am momente in care cred ca: partea Terrana implica mai mult S decat F.
E doar o parere, deloc simpla...

fiulploii

Am observat si eu firul ala  :-D si inclin vreo 90 la suta sa ii dau dreptate lui @abyss
Este un balon scapat.
Uite un exemplu de caz.
Another increasingly common source of weird objects in the sky are balloons. Once upon at time, balloons were all roughly the same shape (and generally of similar size) and easy to recognise. Not any more!

These days balloons, whether large or small, manned or unmanned, come in a bewildering variety of shapes. They range from party balloons, shaped like toys, to huge advertising balloons shaped like whatever product they are designed to sell. From a distance, it is difficult to recognise what these objects are.

The UFO shown here (right) was recently photographed over London. It appeared to change shape and glint in the sun. It was not immediately obvious to observers what it was. Luckily, there was someone present with a pair of binoculars and a camera with a telephoto lens. Even through the telephoto lens it wasn't easy to make out. Though the photo above gives little hint to the true nature of the object, it was obvious in binoculars and a magnified version of the photo (below) shows it as well. It was, in fact, a Thomas the Tank Engine balloon - probably an escape from a children's party. In the bottom picture, the same 'UFO' is shown from another angle (also magnified). This time it looks as though it has a shiny metallic surface and it doesn't look like an engine any more

http://www.assap.ac.uk/newsite/articles/Balloon%20UFOs.html





Picioarele alea trei se balangane , adaugam acel fir care se observa , forma care pare ca se schimba dupa cum bate lumina si curentii de aer .
  Iar in Dusseldorf si imprejurimi eu am gasit vreo 3 firme care se ocupa cu baloane de heliu.
  Se fac baloane in forma de ozn iar un caz celebru este ala de se presupunea ca un copil de 6 ani a fost luat de un asemenea balon- poate isi mai aminteste cineva.
Alte exemple de baloane :




Mai nou exista in comert si baloane-zmeu de diferite forme , la cerere
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flugb%C3%A4r_s%C3%BCdlich_von_Hockenheim_Kopie.jpg
  Eu zic ca ala e un balon zmeu care a scapat din ancorare. Sau i s-a dat drumul intentionat.
@abyss, o mie de puncte  8-)

abyss

Cand or veni acelea adevarate, daca o vor face...nu o se le mai bage nimeni in seama. La fel cu "vin americanii...". Au venit...si?...

nehaali

Max toată lumea,
Este într-adevăr foarte frumos și informativ forum mulțumiri pentru sharing ....
neha