Sectiune pentru limba româna > Noua Ordine Mondiala (NOM/NWO)

Tehnici psihosociologice pentru controlul opiniei publice

(1/11) > >>

equilibrum:
Tehnici psihosociologice pentru controlul opiniei publice şi a dezbaterilor de pe forumuri
http://gandeste.org/general/tehnici-psihosociologice-pentru-controlul-opiniei-publice-si-a-dezbaterilor-de-pe-forumuri

Există mai multe tehnici dedicate controlului și manipulării unui forum pe internet, indiferent de conținutul sau de oamenii care discută. Vom vedea fiecare tehnică și vom demonstra că este suficient un număr minim de etape pentru a prelua în mod eficient controlul unui “forum necontrolabil”.

Tehnica # 1 – “FORUMUL CULISANT” (“FORUM SLIDING” – forum care “curge”)
Tehnica # 2 – RUPEREA CONSENSULUI (“CONSENSUS CRACKING”)
Tehnica # 3 – “DILUAREA TEMEI” (“TOPIC DILUTION”)
Tehnica # 4 – “COLECTAREA DE INFORMAŢII”
Tehnica # 5 – “TROLLINGUL ENERVAT”
Tehnica # 6 – “CÂŞTIGĂ CONTROLUL TOTAL”

Daca accesati link-ul o sa vedeti detalii, acestea sunt doar subtitlurile legate de forumuri. Cred ca pe langa manipularea zilnica, inerenta daca nu esti pustnic, e important sa stie tot poporul bantuitor pe forum/uri cat de usor poate fi dus de nas. Fara alte comentarii va las sa savurati subiectul.

P.s. sper ca alegerea categoriei (NOM) sa coincida cu subiectul, la urma urmei, de la manipulare pleaca toata puterea lor :) .

Arhanghelul:
"Userii noi(junior) nu pot posta mesaje decat dupa ce acestea sunt aprobate de un moderator.Aceasta moderare este ”by default”,si are legatura cu nr. de mesaje postate,indiferent de vechimea pe forum a userului respectiv. Un user nou nu va mai fi moderat dupa postarea a 30 de mesaje,respectiv dupa primirea rangului ”Cool Junior”."

Deci un minim exista ... dupa "33" ... Dumnezeu cu mila ...

Am zis.

equilibrum:

--- Quote from: Arhanghelul on  10 June 2013, 22:08:46 ---
Deci un minim exista ... dupa "33" ... Dumnezeu cu mila ...

Am zis.

--- End quote ---

Pai asta e motivul existentei moderatorilor. Si cred ca daca se observa devieri spre una sau mai multe variante de manipulare, nici nu trebuie votat daca user-ul culpabil primeste sau nu ban. Am urmarit evolutia calatorului si personal il ban-am cu mult inainte... e singurul de care-mi amintesc acum. Strict parerea mea.
P.s. de ce 33?  :-D

darksid3:
Nu stiu daca musai RUFON-ul ar trebui privit prin prisma asta, cat faptul ca anumite informatii preluate din alte surse si transpuse pe diferite topicuri de pe forum, au deja caracter manipulativ...

Arhanghelul:

--- Quote from: equilibrum on  10 June 2013, 23:31:20 ---P.s. de ce 33?  :-D

--- End quote ---

Pai ... tu ai scris asta ... la mesajul tau de junior cu nr.23 (2010) ... cand o sa depasesti nr.33 o sa afli ... nu ... are legatura directa cu RUFON ...

P.S. Mesajul tau era in asteptare ... (nu era inca afisat pe forum) ... cand a raspuns darksid3 ...

L.E. Stiu ca pare fara noima ... ce-am scris mai sus ... vom trai si vom vedea ...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version