Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Călătoria interstelară

Creat de terraflorin, 07 Iunie 2013, 08:22:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

terraflorin

Dacă erai aşa de neîncețoșat la minte ţi-ai fi dat seama că mă refer la acel videoclip şi nicidecum la tematica specifică a forumului.  Am asociat caii verzi etc cu ce se afirmă în videoclip. (Am repetat ca să fie clar înţeles). M-am cam săturat de cei care cred că adevărul absolut stă în nu ştiu ce videoclip obscur de pe youtube. Eu îi înţeleg şi pe cei care cred cu tărie într-o istorie alternativă cu contacte zilnice extraterestro-terestre pentru că simt nevoia să se refugieze într-o lume imaginară din varii motive sau pur şi simplu, fără niciun motiv. Dar totuşi, repet, nu există nicio Dovadă în sprijinul afirmaţiilor care să ne călăuzească la paradigma viitoare (sau următoarea autohipnoză în masă asistată din umbrăupă cum o defineşti d). Nu aştept nimic neutru, rău sau bun din cer pentru că n-am nicio dovadă că ei sunt aproape. Există, nu neg asta, dar pe ce planetă, dimensiune sau în ce univers nu pot spune.

Aliosa

#16
Ca sa nu va mai certati aiurea  :-P  :-P, nu exista imposibil ,chiar si caii verzi pe peretzi se pot materializa , acum , peste 100 de ani sau peste 500.000 cum spune cineva pe aici :P. Imposibil este raspunsul omului la neputinta , iar limita e cerul, cerul fiind infinit .
@Terraflorin, la un moment dat in primele postari in acest subiect spuneai de nave superluminice si a concluzionat ca e vorba de science fiction , te asigur ca te inseli , viteza lumini este absoluta in SPATIU(timpul(perceptie si nimic mai mult) se scurge la fel la nivel universal, tot exista o plecare si o sosire si un timp scurs intre ele), este doar pragul in care nu mai vezi obiectul in miscare si nimic mai mult . Asa ca potzi muta spatiul cu obiect cu tot dintr-o galaxie in alta si o sa-i spui viteza de deplasare intre A si B , indiferent ca tu nu ai miscat nimic . Exista o gramada de teorii care incalca principiul vitezei lumini ca fiind absoluta si totusi sunt acceptate , aici sunt incluse si teleportare(viteza de transmitere a datelor intre emitator si receptor) si gaura de vierme (viteza cu care se creeaza tunelul si comprima spatiul).
CitatCu ajutorul telescopului Kelper, NASA a descoperit două planete asemănătoare Pământului la ''doar'' 1200 ani-lumină
Nu a descoperit nici o planeta , ci un presupus corp sau corpuri care are ar influenta campul gravitational al stelei la care se uita , totul este pura teorie , poate, peste 100 de ani o sa descopere ca e doar un efect al luminii prin spatiu si atunci dispare planeta. Ei nu stiu nici pana in prezent sau poate nu vor sa spuna de ce si soarele nostru prezinta acelasi efect (desi accepta ca majoritatea sistemelor solare sunt binare,al nostru e mai cu motz) amplificat chiar, scazand din ecuatie planetele care-l obiteaza .
:martiansmile: :martiansmile: :martiansmile:


alx

@terraflorin
Am citit cu interes si cu atentie posturile tale din acest topic,si in mare parte se regasesc in ele si ideile  mele...TOTUSI,am o oarescare urma de senzatie ca nu prea iti place sa fii contrazis/sa ti se aduca contrargumente! In plus,vad la tine o urma din ceea ce am fost si eu candva:un atoatestiutor,buricul pamantului,frate cu ingamfarea si var cu aroganta... ;D
   In principiu,exista multe de spus pe tema calatoriilor cosmice,incepand de la motivatie si terminand cu mijloacele de locomotie.Totusi,nu am sa fac acum pe cronicarul temporal,si ma voi multumi sa te rog sa clarifici un aspect destul de important pentru mine: CE INSEAMNA APROAPE  PENTRU TINE? Si pe ce te bazezi cand dai aceasta definitie?
  Si in final doresc sa-ti dau si un subiect bun pentru o...meditatie:dupa inventarea locomotivei cu abur,multi au fost cei care au spus ca nu va avea succes,ca e periculosa,si ca nu va putea depasi vitezi viteza de nu stiu cati km/ora,pentru ca oamenii din tren se vor sufoca...si de acolo pana la TGV au trecut doar cativa zeci de ani buni...

PS  Spuneai undeva ca nu am reusit sa comunicam inca cu nimeni,si nici nu am receptionat semnale inteligente din univers....cat de sigur esti tu de treaba asta? Sau esti convins ca am atins nivelul tehnologic care sa ne permita MACAR receptia si decodarea acestor transmisii? Ca sa nu mai vorbim de a le raspunde....
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

terraflorin

Ok, oameni buni, eu am cerut dovezi, sunt bune şi contrargumentele.  :-D

Aliosa

Citat din: terraflorin din  09 Iunie 2013, 21:13:37
Ok, oameni buni, eu am cerut dovezi, sunt bune şi contrargumentele.  :-D
Ok itzi cer si eu dovezi :):D? ziceai ca NASA a descoperit planete, o poza, ceva mostre de sol, ceva acolo ... ?:D:D:D
Pamantul e plat, dovezi sunt o gramada, cum te inalti insa realitatea e alta ... .

terraflorin

Citat din: Aliosa din  09 Iunie 2013, 21:20:17
Ok itzi cer si eu dovezi :):D? ziceai ca NASA a descoperit planete, o poza, ceva mostre de sol, ceva acolo ... ?:D:D:D
Pamantul e plat, dovezi sunt o gramada, cum te inalti insa realitatea e alta ... .

După cum ai expus mai sus dovada este una indirectă, dar ea există şi într-adevăr este una științifică!!

Mai jos, avem cai verzi pe pereţi, cu alte cuvinte o reprezentare artistică a sistemului:


http://news.harvard.edu/gazette/story/2013/04/water-worlds-surface/

Aliosa

Citat din: terraflorin din  09 Iunie 2013, 21:27:39
După cum ai expus mai sus dovada este una indirectă, dar ea există şi într-adevăr este una științifică!!

Mai jos, avem cai verzi pe pereţi, cu alte cuvinte o reprezentare artistică a sistemului:


http://news.harvard.edu/gazette/story/2013/04/water-worlds-surface/
Stii ca dovada este de acum 1200 ani :P :D

tractorbeam

Atentie ! Se inchid usile!
Urmeaza statia KEPLER 62e cu peron pe partea dreapta, trenul circula in directia Industriilor!  :ufo: :ufo: :ufo:

terraflorin

Dovada este de acum 1200 de ani, dar acum 120 de ani lumea se speria că se va sufoca în tren. Glorioasă rasă am fost şi cât de mult am decăzut!  :-D

Şi încă o anomalie (tot aparentă şi aceasta, bineînţeles): noi nu am cercetat decât câteva procente din lumea subacvatică, dar în acelaşi timp peştii din oceane sunt pe cale de dispariţie din cauza noastră. Ori e laie, ori e bălaie!  :-D

jean

Citat din: terraflorin din  07 Iunie 2013, 08:22:05

Să lăsăm deoparte ideea extratereștrilor din apropierea Pămânului, despre care nu există nicio dovadă serioasă, şi să vedem ce metode există de a ajunge la stelele mai apropiate sau cele mai îndepărtate din galaxia noastră Calea Lactee.
Am subliniat in textul postat de tine ,,Ce metode exista". Din toate metodele expuse de tine, momentan nu exista nici una. Si nici in viitorul apropiat nu pot fi puse asa usor in practica. Daca vrei putem discuta punctual pe fiecare metoda. Calatoria interstelara este ceva foarte greu de realizat de oameni in carne si oase asa cum suntem noi. Cred ca va trece eoni pana vom realiza acest lucru cu forte proprii. Mai multe poti citi aici: http://dfi57.blogspot.ro/2011/10/calatorii-spatiale-ceva-foarte-greu-de.html
Nu avem nici o dovada ca exista extraterestrii in apropierea pamantului?.....Daca din toate observatiile OZN si intalniri apropiate numai 5% sunt de natura extraterestra, atunci tot este ceva. Ce dovada ai tu ca fenomenul nu are si o latura extraterestra? Nu ai?.... Atunci de ce excluzi total si acest scenariu? Asa doar ca nu-ti place ideea? Din punctul meu de vedere faci o mare greseala. Te-ai intrebat vreo data ca poate nu vei fi in stare sa deosebesti un fenomen de natura extraterestra de restul cunostintelor tale? Aceasta idee mi-a venit urmarind filmul expus de StarDust cu acel obiect inchis la culoare si cu tentacule. Cineva zicea ca este o sonda venita de cine stie unde. Daca ar fi asa, singura asemanare cu sondele noastre este faptul ca pluteste in aer, restul e SF.
O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Spatiul interstelar, desi noi il numim "vid" numai vid nu e... Iar cu metodele conventionale cunoscute acum, presupunand ca obtinem cumva 15% din viteza luminii, o asemenea calatorie e extrem de periculoasa. Daca particulele microscopice ar putea fi deviatice prin existenta unor campuri ionice si/sau magnetice, particulele mai mari chiar si cele milimetrice ar provoca coliziuni cu urmari catastrofale pentru orice nava. Un scut care sa devieze sau sa anihileze particule de la milimetri in sus ar duce la consumuri energetice uriase, care s-ar insuma cu consumurile motoarelor si asa foarte mari...  Tare mi-e ca drumul spre stele trebuie strabatut intr-un alt mod, printr-o modalitate care inca ne e noua straina (deocamdata). Cred ca nimic nu e imposibil in univers, iar posibilitatile oferite de acest univers sunt aproape nemarginite, iar noi, suntem doar la inceput de drum din acest punct de vedere. Universul, asa cum e acum, prin vastitatea lui, pare anume conceput ca civilizatiile sa nu intre in contact prin metode fizice "standard" ca sa zic asa, iar asta, cred ca e un lucru bun...  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

O completare bine venita StarDust, un mod real de a aprecia pozitia noasta in raport cu ce numim noi univers si misterele sale. Este frumos sa visezi asa cum fac multi semeni, dar adevarul este cu totul altul. Este atat de maret incat mintea noastra nu poate sa-l cupinda. Da, si eu sunt de acord ca distanta intre astre nu poate fi stabatuta cu nave fizice, modatitatea de a calatori este alta. Din aceasta cauza putem sa nu observam realitatea fenomenului. Noi vedem numai manifestarea lui in plan fizic, si asta numai daca avem anumite dotari si daca suntem pe faza, grosul este ascuns simturilor noastre. De aia vedem apartitii, disparitii, ungiuri la 90 grade, dezintegrari si transformari de forma, etc. Oamenii au vazut niste chestii reale si inexplicabile din punctul lor de vedere, dar numai din al lor. Altii au vazut acelasi fenomen sub alta forma. Dar asta nu inseamna ca este si real ce au vazut ei, asa cum spune si domnul Dan Farcas si mare dreptate are.
Adevarul este dincolo de noi