Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Iarăşi despre ''OZN''-urile din arta religioasă

Creat de terraflorin, 23 Mai 2013, 14:15:53

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

uforever

Sa nu intelegeti ca-s obsedat de Codrin Stefanescu, si-a spalat cu greu pacatele in fata mea, doar ca, fratiuc sa fim seriosi, are o colectie impresionanta de carti care au legatura cu ce se vorbeste aici si culmea si-a bagat nasul prin ele, nu le tine de decor. Iata ce parere are individul:
| CODUL LUI ORESTE | 21.MAI.2011 Invitat: Codrin Stefanescu | ANTENA 2 HD | L I V E

terraflorin

#16
În videoclipul de mai sus se vorbeşte de manuscrise medievale, dar unele nu sunt parte a artei religioase. Aşa că este un fel de off-topic dar legat totuşi de subiect:



Nürnberg (1561): O parte a cercetătorilor a considerat că a avut loc fenomenul de halou, dar nu se poate explica zgomotul puternic cu această idee .


Cât despre imaginea egipteană de la min 23: sec 31 - altă manipulare grosolană, vezi aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4422.msg82356.html#msg82356  Mormantul lui Ptahhotep

abyss

Citat din: Xanadron din  24 Mai 2013, 18:12:15
"Maestrul gnostic" Isadorus (sotul Hypatiei si probabil ultimul profesor din Scoala Alexandrina a Misterelor) a lasat in urma-i citeva scrieri cit de cit lamuritoare asupra "Oului Auric" si-a rolului "punctului de asamblare", a carui... deplasare voluntara ne-ar conferi capacitatea extinderii perceptiei "benzilor de emanatie" ale Universului.
Care ar cuprinde si sapte "benzi anorganice" extrem de importante, fiindca perceptia lor ne-ar permite "evadarea din zona de influentza a Arhontilor"  - entitati anorganice, culmea, adica si fara suflet... la propriu (de tip "reptilian"= Draco si "embrionar"= Small Greys). 

(Later edit for the sake of clarity: Arhonti care-ar fi si ei "emanatii" ale aceleiasi "Zeitze cazute din Pleroma" si afurisite   de teocratia patriarhala - "cazuta" mai precis din centrul Galaxiei (Pleroma) spre periferia ... noastra (Keroma) - Sophia / Athena / Lilith / Luana / Ishtar, ziceti-i cum vreti - cu precizarea ca "testerii" nostri pre numele lor Arhonti ar fi fost creati INAINTEA noastra si chiar a Sistemului Solar).

Circa 20% din continutul numitelor manuscrise se ocupa de fapt cu descrierea entitatilor astora cu fiziologie... semi-anorganica,   ce-ar fi incercat si s-o violeze pe una din primele Eve, da' n-au avut succes si doar repeta d-atunci obsesiv afirmatia mincinoasa ca EI ne-ar fi creat/hibridizat "dupa chipul si asemanarea Lor".
Repet, cu riscul de-a plictisi: EI ar fi de doua tipuri - "reptilian" si "small-grey", care-ar fi ambele, la fel ca si omul... manipulat/reprimat si fiindca invidiat cumva ca-i "luminos" ca esentza,  "emanatii" ale aceleiasi "Zeitze cazute din Pleroma" si afurisite  de teocratia patriarhala - egal daca numita  Sophia, A_then_a,  Lilith, Luana sau Ishtar.
Ideea Arhontilor e interesanta dar nu as merge pana la a-i identifica cu o specie anume de fiinte organice sau anorganice. Nu zic ca acestea nu exista. Dar daca vorbim de constiinte planetare, de faptul ca planetele sunt vii atunci...e altceva. Totusi avand in vedere numarul arhontilor (7 parca) si numele lor, inclin sa cred ca acestia erau planete in fapt:
Yaldabaoth - saturn
Iao - jupiter
Sabaoth - marte (vezi "Dumnezeul Sabaoth/Savaot ceea ce confirma cumva detronarea lui Samael/Saklas/Yaldabaoth si incoronarea lui Marte/Sabaoth"... tot Marte rulz!!)
Astaphaios - venus
Adonaios - soarele
Elaios - mercur
Horaios - luna

Apoi e drept ca sunt deja dovedite influentele pe care le exercita planetele asupra "destinelor" noastre, dupa cum sustin si astrologii. De aici putem deduce si faptul ca sufletul dupa moarte poate intampina dificultati traversand sistemul solar, influentat fiind de ostilele gravitatii ale arhontilor-planete, in calatoria sa catre Pleroma care poate fi un loc anume, centrul galactic si gaura sa neagra.
  O paralela intre arhonti, geneza si geneza dupa sumerieni e mult graitoare as putea spune. Una e povestea cosmica a aparitiei sistemului solar si alta este cea a aparitiei vietii pe terra desi poate un numitor comun ar exista si putem specula.
   Sunt greu de tradus textele gnostice in limbajul actual.

Oul Auric al "Maestrul gnostic" Isadorus e reprezentat in arta religioasa de acea aura din jurul capului. Ce incercam eu sa-i explic colegului Nicipreaprea poate printr-o forma nefericit aleasa, era faptul ca exista un fel de spartura care apare si ea reprezentata si care e mai interesanta cumva decat soarele si luna. Mi se pare reprezentarea sparturii extrem de graitoare.
   Ea nu inceteaza sa existe dupa ce mor unii dintre noi, dupa cum bine afirma colegul Nicipreaprea. Iata ce apare in jurul lui Iisus, aflat doar in "corpul astral":




Si tot asa.

Trupul mort nu are e drept acea spartura dimensionala in jur:


Spartura apare la porumbel si intra in Fecioara Maria:




Aici o imagine cu o reprezentare mai putin obisnuita si care iese din canoanele  foarte stricte ale picturii bizantine:

Iisus&UFO :)

Apare porumbelul ulterior si la Botezul Domnului si tot asa intra ceva in Iisus, ceva care are propria "spartura" in jurul sau:







Mai apare spartura si in alte scene:






In scena "Scara lui Iacob":




"Cel vechi de zile""






La judecata de apoi, mana care tine balanta:


La "schimbarea la fata"


Si in Turla bisericii, care e o radiografie, o sectiune dimensionala a cerurilor (astrale):


Cu cat se coboara din zonele din afara universului nostru (spartura cu iisus in ea), se trece prin zonele astrale in jos catre cele grosiere in care traiesc oamenii:


   

PS - aici nu tine de imaginatia mea, frate Nicipreaprea, tine de evidente si fapte. Daca am spus ca Soarele arata precum un lord european cu pene am facut-o sa demonstrez ca nu trebuie neaparat sa vedem demoni si coarne peste tot. Spartura exista, apare zic eu in destule importante reprezentari ultra-crestine. Iar prin spartura/vortex vine ceva din afara universului nostru. Altfel nu se chinuiau s-o zugraveasca asa si neschimbata ca reprezentare sute si sute de ani...

Nicipreaprea

#18
Scara lui Jacob e coloana vertebrala.  Asta schimba cu ceva adevarul tău?


"Puterea celui de sus a umbrit atuncea"

La ce crezi ca se referă?
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

abyss

Puterea celui de sus a umbrit atuncea...
Asta inseamna ca a coborat si a intrat in corp fizic uman.
Corpul ocultraza Lumina.

Nu am inteles prea bine comparatia dintre scara si coloana vertebrala. Desii o asemanare exista :)

terraflorin

Mă gândesc aşa pe fugă la o idee: poate de aceea a interzis D-zeu în cele 10 porunci ca să facem icoane... ca să evite să ''vedem'' noi fel de fel de ''OZN''-uri printre ele...  :-D