Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O experienta ...

Creat de klingonianul mascat, 19 Mai 2013, 09:49:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

classic

#30
Din experientele avute, am mai observat ca intensitatea acestora a scazut odata cu schimbarea domiciliului in alta localitate, pana la disparitia completa survenita dupa mutarea in strainatate. Nu-mi amintesc sa mai fi trait vreun episod similar dupa plecarea din tara. 

Citat din: mr din  19 Mai 2013, 22:14:24
Sa ardem maculatura asa-zis oculta!

In cazul celor care sufera de pe urma acestei "anomalii", inexplicabila din punct de vedere stiintific, medical, psihologic, arderea maculaturii asa-zis oculte (literatura, filme, activitati) poate fi o solutie. O doza de scepticism si indiferenta, in acest nu cred ca strica. Dupa cum observi, n-am generalizat. Pe de alta parte, literatura de gen este fascinanta.

P.S. Apropos, lipseste Alx? Nu i-am mai simtit demult prezenta  :evil:
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

classic

Citat din: klingonianul mascat din  19 Mai 2013, 12:03:29
In aceste conditii ce pot face ca sa nu mai am parte de astfel de aparitii. Am mai patit asa ceva si am crezut initial ca e vorba de o aparitie angelica, dar pe masura ce lucrurile evolueaza incep sa am indoieli. Daca as vorbi cu un preot oare mi-ar face bine?
David J. Hufford, o autoritate in domeniu, specifica cateva solutii:

somnul pe spate creste sansele ca aceste experiente sa se intample.
alte cauze sunt lipsa unui somn normal, stresul.
Evita sa adormi dimineata, si mai ales pe spate.
Incearca sa nu te culci inapoi, imediat ce ai scapat dintr-un astfel de episod.

fenomenul dispare odata cu prima miscare a corpului. Asadar incearca sa te zbati, pana reusesti sa te misti.  Majoritatea celor care au trait acest tip de experiente au gasit rugaciunea (indiferent de confesiune si religie) ca fiind de mare ajutor (cred ca e cam tot ceea ce poti face in acele momente). Foloseste orice metoda crezi ca te poate proteja impotriva raului, pe tine si casa in care locuiesti (sfestanie, slujbe, icoane, candela,  poate un cristal ales cu grija si purificat).
Sursa: http://youtu.be/wZ3pnQfYxlg
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

fiulploii

Citat din: uforever din  20 Mai 2013, 00:53:35

offtopic: imi explica si mie cineva, de ce in acest moment este ora 1:05 si la "ultima modificare" executata de JE apare 00:02:44? E  clar sunt cu capul :lol: si am baut azi ca fotomodelele.
Forumul e dupa mersul planetei in jurul Soarelui  :lol: adica nu a trecut la conventia numita ora oficiala de vara.

Citat din: Aliosa din  20 Mai 2013, 01:04:55
Obligat sa alegi liber ?  serios acu', tu vezi cum suna ?:)

Foarte serios, stiu exact ce am scris . Aparent este o contradictie in termeni si/sau concepte. Un drept presupune ori a-l exercita ori a nu-l exercita . Liberul arbitru- fiindca la el se refera sintagma ''libera alegere'' sau cel putin eu asa am inteles- este exercitat obligatoriu, vrei nu vrei . Fie ca alegi sa faci , fie ca alegi sa nu faci. O consecinta exista intotdeauna . Faptul ca nu faci nu te pune in postura de observator privilegiat .

Inlocuieste duhuri , entitati -in unele din cazuri- cu animale hai sa zicem numai de natura energetica , gen caine, pisica sau salbaticiuni de prin codrii .  :lol: Da cumva cu virgula ?

Somnul cu vise sau mai bine zis visul in sine poate fi controlat de catre cel care viseaza. Si indreptat inspre directia dorita. Bineinteles, iarasi nu se poate generaliza. Dar este o posibilitate demna de luat in seama.
  Fiecare alege sa faca ceea ce crede de cuviinta.

abyss

E posibil ca toata lumea sa aibe dreptate. Adica sa fie si paralizie nocturna si atacuri dinpartea unor energofagi si mana lui Yahve...si .... Extraterestri cu teste si mesaje. In ce lume ne aflam? Serios acum, din ce in ce mai des meditez  asupra faptului ca nu mai inteleg nimic si nici mare lucru nu cunosc care sa ma limpezeasca.
 

antrenor


Nu va complicati prea mult cu experientele avute in vis. De cind e omul  exista si visele. Sigur, ca la o anume evolutie spirituala ele poata in sine -pentru un organism sanatos din toate punctele de vedere (sublinirea este foarte importanta) -  si o anume simbolistica pe care numai purtatorul o poate descifra de la un anumit moment, functie de repetitia si "adeverirea" unora dintre ele.

De asemeni visul poate fi controlat prin metode multiple, dar nu mi se pare un scop benefic, dimpotriva. Lasati  "farmecul" viselor sa se produca si veti culege "roade" nebanuite.

Aseneth

#35
Acea umbra/spectru pe care o vedem uneori in timpul somnului nu este nici inger, nici drac, nici alien,nici stafie. Este doar spiritul nostru care incearca sa se plimbe in timpul somnului. De obicei, cand iese din corp si nu pleaca, ramane pe langa trup, inseamna ca are ceva de reparat si ca omul care "viseaza" nu este sanatos 100%. Culorile sale sunt doar alb-negru difera, de obicei, de la alb-gri-censiu-negru, in functie de mai multi factori. Nu ne putem vedea spiritul in culorile sale, pentru ca cel care traduce mediul inconjurator in culori este chiar spiritul, ori noi in acele momente vedem doar cu trupul, care ramas fara spirit, capata calitati de mamifer, adica vede doar alb-negru. Daca pentru cateva momente ni se pare ca vedem si o culoare sau mai multe pe langa acel spirit, sau il vedem colorat, inseamna ca am surprins chiar momentul in care spiritul iese din corp. Daca acele culori persista, inseamna ca avem rara , extrem de rara ocazia de a vedea cum spiritul nostru este tratat de catra alte entitati pe care de obicei nu le percepem doar cu ochii trupului.
De miscat, nu ne putem misca pentru ca spiritul cand ne paraseste ia si majoritatea energiei cu el. Paralizia mai are si alte motive : teama si sufocarea sunt principalele bariere puse in calea dezvoltarii oamenilor, bariere care de obicei au efect din primele secunde. Cand apar amandoua, de obicei sunt luate drept atacuri de panica.
Barierele nu sunt doar pentru a impiedica spiritul sa iasa din corp ( in acest caz) ci si pentru protectie. Exista o probabilitate foarte mare ca spiritul,  incantat de frumusetea libertarii spatiului, sa nu se mai intoarca in trup.
Dat fiind tot ce am zis mai sus, cel mai bine este, ca in momentul in care apare acel spectru, sa acceptam teama, pana dispare. Apoi sa ne dorim sa ne contopim cu el. Daca reusim asta, ne vom impaca cu sine. Se va echilibra emotionalul cu rationalul si vom judeca mult mai bine in viata reala. Spiritul nu va mai simti nevoia sa iasa din corp, pentru ca va putea explora necunoscutul si fara sa zboare brambura prin eter.
Exceptii :
1. Daca in timpul fenomenului ne putem misca, inseamna ca spectrul este spiritul altcuiva si e bine sa evitam orice contact. In eter nu putem controla aproape nimic si e bine sa adoptam non-actiunea.
2. Daca spectrul este format din culori foarte stralucitoare, inseamna ca este vorba despre o entitate foarte evoluata. Aceasta exceptie este atat de rara, incat aproape nu are rost sa o mentionez. Tot ce pot spune, este ca in cazurile relatate, entitatile respective au fost mereu benevolente.

padme

Mă Aseneth, dacă spiritul repară corpul care nu e sănătos 100% atunci de ce se îmbolnăvesc oamenii? Crede-mă la mine ar trebui să repare săracu' toată noaptea şi toată ziua şi totuşi nu l-am văzut niciodată deşi am un somn foarte uşor.


Deci tu practic ii spui omului de mai sus ca poate oricand muri in somn, dat fiind ceea ce i se intampla. Textul este putin cam dezacordat, in sensul ca intr-o parte se spune ca spiritul repara - ceea ce este un lucru bun; pentru ca mai jos ne spui ca avem bariere care impiedica iesirea spiritului pt ca altfel nu se mai intoarce si ca trebuie sa-l convingem sa nu mai iasa deloc!? Deci acest spirit al nostru e o entitate distincta noua, care salasuieste in noi intr-un fel de simbioza, cam ca Teal'c si ne poate lasa balta oricand, asa... fara motiv!

Arhanghelul

#37
Sunt de acord cu padme ... decorporalizarea functioneaza invers ... Eu-l vede corpul inert, nu corpul vede Eu-l ... capisci ...
Parerea mea este ca ala nu este spiritul propriu, ci o alta entitate ... care o repara pe mhasa ... ca nu inteleg logica ... frici ...
De ce spiritele "bune" (vezi povestea bunicul) ... vin cu caldura si lumina plus pace sufleteasca ... si cele fumuri (alb-negru) apar cu "frigiderul" si intunericul ... plus la pachet ... cu o groaza pe care nu poti s-o uiti toata viata ...

Aseneth ... vezi sa nu te ratacesti ... Atentie, la neatentie! ...

P.S. Am mai omis ceva  deh obiceiurile proaste ... cand a venit bunicul m-am putut misca ... dar n-am avut nevoie sa ma misc mai mult de a ma intoarce spre usa sau geam ... deci manifestarea fenomenelor este total diferita ...

PTR. MINE "fumuriul" este ceva RAU ... fiinca ma tine cu forta (blocat) ... capisci ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Aseneth

Nu te tine nimeni cu forta, te blochezi tu, teama de necunoscut. Arhanghelul care sta de paza la poarta raiului, spune-i cum vrei. Nu e ceva malefic. Oricum, ce am avut de spus, am spus.

abyss

  Iarasi zic ca toata lumea are dreptate. Cineva din familie m-a vazut plimbandu-ma prin casa. Eu visam ca fac asta si priveam pe geam la niste imagini din vremuri interbelice. Eram in alb imbracat si tot in alb am fost vazut cu diferenta ca eram blond pe cand eu sunt brunet. Cu alte ocazii am remarcat ca in situatii de autoaparare devin eu insumi asemeni fumului negru sau in alte situatii vad cum eu, dintr-un corp energetic albastru din centrul fiintei devine galben si apoi rosu. Evident culorile corespund unor stări, negrul corespunzand unei atitudini crude si de nestramutat. Ele apar ca o reactie de autoaparare, eu fiind o fire pasnica.

Arhanghelul

#40
Citat din: Aseneth din  20 Mai 2013, 10:32:37
Nu te tine nimeni cu forta, te blochezi tu, teama de necunoscut. Arhanghelul care sta de paza la poarta raiului, spune-i cum vrei. Nu e ceva malefic. Oricum, ce am avut de spus, am spus.

Nu cred ca m-a blochez(panichez) ... tinand cont ca in trecut am avut parte de mai multe episoade ... in care eram motivat sa-l vad sau chiar prind pe fumuriu ... sa-i spun ceva de mhasa ... deci eram destul de motivat ... sa vreau sa ma pun in miscare ... dar nu puteam ...

L.E. Se pare c-am postat imediat dupa abyss ... ar fi tare faza sa-l prind pe fumuriu ... si sa vad ca are acelasi chip ca al meu ... EU-l meu vazut in oglinda ... asta trebuie luata ca o gluma ... dar mai stii ... nu zice, NU ...  :mrgreen:

L.E. 2 Cum sa-ti dai pumni si shuturi singur ... :-D
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

 La inceput a fost StarWars cu acel episod in care Luke se infrunta pe sine insusi - cum ar zice un personaj de film romanesc  :-D - in acea grota daca va mai aduceti aminte. Explicatiile acestui fapt se gasesc in filmul respectiv.
Apoi dupa poticneala din '89 piata romaneasca a fost inundata de un anumit gen de literatura si cu bune si cu proaste.
Ei bine, pe vremea acea am citit multe si mi-au ramas in minte doua chestii ''contradictorii'' pentru acelasi fenomen ca si cel de la acest subiect. Un tip roman - si nu era vorba de Incapuciato cel vestitu' - isi povestea pataniile si zicea ca acel fum este partea intunecata din tine cu care te lupti fiindca nu o accepti datorita educatiei sau credintei . Totusi, tu ca si om esti o fiinta duala si daca nu te accepti ca avand si o latura intunecata te vei lupta tot timpul cu tine-cel intunecat. Astea ar fi ''amintirile'' sau trairile din adancul subconstientului tau a carei localizare ar fi in asa-numitul creier primitiv. Scuze dar nu am cunostiinte vaste de medicina  :-D
  Daca nu accepti acea latura a ta atunci nu vei putea ajunge la echilibru , nu o vei putea absorbi si integra in tine.
  Aici as aduce ca si argument experientele prin care trairile subconstientului au fost aduse in constient - evident ca pe niste ''voluntari ''. Unii au innebunit in urma experimentarii , altii au ramas cu sechele psihice insa liberi in societate.

  O alta teorie zicea la fel ca si colega @Aseneth .

  Revenind la ceea ce spune @abyss . Ghici in ce caz toti au dreptate?  :roll:

mr

Citat din: classic din  20 Mai 2013, 01:14:50
In cazul celor care sufera de pe urma acestei "anomalii", inexplicabila din punct de vedere stiintific, medical, psihologic, arderea maculaturii asa-zis oculte (literatura, filme, activitati) poate fi o solutie. O doza de scepticism si indiferenta, in acest nu cred ca strica. Dupa cum observi, n-am generalizat. Pe de alta parte, literatura de gen este fascinanta.
Dincolo de fascinatia literaturii oculte si de modul comercial in care este propagata in ultima vreme, lucrarile ezoterice veritabile contin o serie de adevaruri. Trebuie tinut cont de faptul ca autorii lor, desi apartin unor culturi diferite, care geografic nu se puteau intalni, au ajuns cam la aceeleasi concluzii exprimate intr-un limbaj oarecum paralel cu logica rationala/stiintifica. Iar paradigma in care au fost scrise difera fata de punctul de vedere rational, asa cum difera medicina holistica fata de cea alopata, de exemplu.

Precum o doza prea mare de scepticism te indeparteaza de natura fireasca a lucrurilor, asa si o doza prea mare de spiritualitate, fara aderenta la lumea palpabila te poate incadra intr-o zona patologica. E o problema de echilibru pe care fiecare dintre noi este invitat, intr-o forma sau alta, sa-l restabileasca.

In ceea ce priveste visul, tinand cont de faptul ca trupul fizic nu este decat o prelungire in planul fizic al fiintei umane si ca starea de constienta reala a ceea ce suntem este una destul de mica, putem spune ca starile modificate constiinta traite in anumite vise reprezinta porti catre zonele subtile ale energiei care ne anima.
Adevarul celor percepute in timpul anumitor "vise" se raporteaza direct la nivelul de echilibru pe care invata fiecare sa-l restabileasca la un moment dat al existentei, mai ales prin faptele si gandurile sale din planul fizic.

Personal, daca-ti spun ca de 5 ani am vise premonitive (implinite cca 80% pana acum si restul in derulare), ma incadrezi la patologici? Daca-ti spun ca-n vise mi-am aplanat conflicte vechi cu diverse persoane, problemele rezolvandu-se vizibil in fizic imediat dupa vis (persoanele deveneau cooperante si le disparea agresivitatea), la fel, sunt pasibil de spitalul 9? Oare pot sa-ti exprim in elemente palpabile aceste fapte care pentru mine, dovedit lucru, sunt certitudini?

Si ce sa fac daca logica mea interioara se incadreaza in aceasta paradigma, totodata fiind contemporan cu o majoritate de exponenti care traiesc exclusiv in spiritul ratiunii pure/stiintei experimentale, automat sceptici prin definitie pana la proba palpabila? Timpul curge, la fel si pentru mine si pentru ei.... Oare ma pot supara pe faptul ca nu sunt inteles sau mai degraba gasesc o cale de intelegere si cooperare?

Mi-am dovedit ca sunt capabil sa gasesc de multe ori punti de comunicare si conlucrare cu persoane carora nu le pot dovedi ceea ce sunt eu, in fond, dar cu greu am gasit persoane profund sceptice care sa procedeze ca mine, in legatura cu mine sau cu altii ca mine. Pentru mine comunicarea armonioasa cu oamenii conteaza. Ptr sceptici conteaza sa dovedeasca ca au dreptate. Care parte e mai buna?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

Citat din: fiulploii din  20 Mai 2013, 11:39:07
  Revenind la ceea ce spune @abyss . Ghici in ce caz toti au dreptate?  :roll:
Te-as ruga pe tine sa ne spui :)
  Nu-mi place sa merg pe ghicit. Cel mult compar ce am trăit cu ce povestesc alții. Ce nu cunosc sau imi suna nou prefer sa urmaresc si sa experimentez daca ma atrage experienta respectiva, daca probabil imi lipsește. De aceea nu pot merge la ghici, ci doar as spune ca am observat ca sunt momente cand e posibil sa dormi cu ochii deschisi si sa-ti inregistreze hardul/creierul o anumita secvența nefiltrata de tine insuti care esti eventual plecat si astfel la trezire ori chiar in timpul actiunii din visat sa ti se trimita date prin acel cordon energetic de legatura. Dar nicicum nu mi s-a intamplat sa mi se sufoce corpul de dorul meu...ori sa vrea sa se miste singur de capul lui efectuand actiuni complex coordonate. Asta ar fi o chestiune grava in opinia mea, ar insemna ca altcineva/altceva il ghideaza.
   Un alt capitol ar fi tipul de informatie pe care il inregistrezi in tine. Una ar fi cea care ramane in corpul energetic sau spuneti-i cum doriti, suflet, corp astral etc. ori poate fi vorba despre chiar acea stare in sine de constientza, care anima ori calatoreste in afara corpului si care prin starea sa in sine, gradul de conștientizare (care corespunde unui nivel energetic personal) asambleaza lumi ori medii de manifestare clare sau din ce in ce mai subtile, mai elevate. Acest tip de informatie sau amintire sa-i spunem am putut-o accesa ulterior sau nu. Aici e un mic schepsis.
   Alta informatie ar fi una asemanatoare cu cea din timpul zilei si pe care ti-o amintești fara probleme. De aceea cred ca sunt momente cand te poti trezi ca esti in corp inapoi, cu ochii deschisi, dar te afli pe frecventza diferita de cea a creierului si el totusi inregistreaza ce se petrece, suprapunandu-se astfel 2 realitati. Una fabricata automat de catre creier (primind prin intoarcerea ta un aport energetic activandu-se) din bucatile de informatie pe care le-ai adunat si alta fabricata de catre corpul energetic din bucatile de informatie pe care el le-a adunat in existentze anterioare. Evident ca in final toata aparitia neobisnuita din fericire dispare, deoarece spiritul se cupleaza complet la vehiculul biologic care corecteaza imediat perceptia la nivelul setarilor sale primite "din fabrica".

   E complicat de spus in 3 cuvinte, situatiile sunt multiple si complexe, nu cred ca exista un anume caz care sa le cuprinda pe toate. Chiar si cazurile patologice sunt pe diferite grade... Dar cred ca iti poti umbla la corp din afara lui, cred ca te poti sufoca si simti un anumit grad de "paralizie" si in corpul energetic sau corpul din vis, in special cand el nu iti este cunoscut indeajuns si reactioneaza cumva geoi sau diferit la propriile intentii ale locatarului, care tendinte la randul lor, pot dupa caz genera vibratii grosiere. E precum oglinda unui lac in care ori arunci o piatra creand valuri mari sau mici in functie de piatra sau pietroi, ori sufli usor si apare o usoara briza, ori nu il atingi deloc aflandu-te intr-o stare de echilibru.
    Mai cred totodata ca sunt si corpuri energetice ale unor fiinte care nu mai au vehicule biologice dintr-un motiv anume si care au fost limitate in evolutia lor doar la acest tip de manifestare, astral sa zicem. Cred ca sunt si fiinte din alte lumi fizice care observa si urmaresc evolutia noastra. Evolutia neinsemnand neaparat doar nivel tehnologic ci si modul in care functioneaza relatia genetico-energetica dintre fiinta energetica\spirituala si vehiculul sau fizic. Si tot asa... Orice posibil, chiar si varianta in care suntem cu mici sau mari variatiuni defecti ori imperfecti la setari in marea noastra majoritate.

equilibrum

Pentru cei care reusesc sa devina constienti sau chiar se trezesc, ori sunt in "vis" si ii cuprinde panica din cauza ca nu se pot misca: incearca degetul mic al mainii (de regula daca esti dreptaci merge la dreapta si stangaci la stanga). Daca ai norocul sa fie lipit sau apropiat de o alta parte a corpului incat sa te atingi miscand degetul, paralizia dispare foarte repede. Asta e sfat din experienta proprie.
O alta problema pe care vad ca nu o abordati aici: sunt cel putin trei feluri diferite de manifestari diferite, numai din relatarile colegilor de pe forum. La fel diferite poate sunt si cauzele. De fapt abys a fost clar, nu stim nimic, dar stim suficient cat sa luptam.
Stiu ca o sa ma atace, verbal, multi colegi de forum, dar nu ma pot abtine: de ce trimitem oamenii la popi sau sa faca nu stiu ce ritualuri? Daca era atat de simplu, nu credeti ca de 2 milenii trebuiau rezolvate toate problemele majore de ordin spiritual si material? A trimite un om cu proble de genul asta la popa e un mod de a spune: vezi, problema ta e exterioara, vine pompierul, stinge focul si ce ramane din casa e ok. Sa fie atat de simplu?
Nu pot spune cauzele fenomenului, poate e "paranormal" sau poate e tehnologic... dar rezolvarea e in noi. Pana nu ajungi sa invingi, entitatea sau ce mama ei de chestie o fii (chiar daca e creatia subconstientului sau e externa), de unul singur, sa scapi de FRICA si sa-i razi in fata si sa o trimiti la plimbare... pana atunci poti sa incerci cu religii si alte ritualuri, dar o sa se declanseze periodic.
Nu stiu daca sunt inteligente, daca sunt din noi, poate sunt diferite, nu prea conteaza... invingi una si restul nu vor mai avea putere, pentru ca acum stii cum, chiar daca te surprinde o fractiune de secunda, o poti invinge.
Scapa de frica in prezenta fenomenelor si enerveaza-te pe ele. Trimite-le in vid.
Pastreaza-ti energia.