Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O experienta ...

Creat de klingonianul mascat, 19 Mai 2013, 09:49:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

Asa e!
Sa ardem maculatura asa-zis oculta! Sa prindem si sa ardem vrajitoarele! Sa infieram pe oricine tulbura linistea ratiunii cu idei nepalpabile...in sensul larg al cuvantului! Sa ramanem doar noi, scepticii si rationalii! Rasa pura!
Si dupa aia...ce mai facem?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

#16
Citat din: classic din  19 Mai 2013, 21:35:11
Am aflat si ceea ce au in comun membrii RUFON - experientele de paralizie a somnului. Si mai cred ca exista si un numitor comun al victimelor acestor tipuri de experiente - literatura oculta. De un lucru nu sunt convins, daca am devenit sceptic de cand n-am mai trait aceste episoade nocturne, sau din cauza ca am devenit un sceptic am scapat de ele.
Ce crezi ca ai aflat este doar primul nivel, cel mai facil - fara suparare si e doar parerea mea- evident.

  Si uite , teoria ta cam sufera fiindca daca o teorie este contrazisa de cel putin una bucata experienta atunci inseamna ca teoria aia nu e destul de buna . Ai zis asa:  Si mai cred ca exista si un numitor comun al victimelor acestor tipuri de experiente - literatura oculta.

Cum explici urmatoarele cu ajutorul teoriei tale ca banuiesc nu ai expus-o in totalitate.
  subiect:  femeie alba, caucaziana , in varsta de circa 60 ani .
  circumstante: ii murise sotul de cateva zile, circa 2 saptamani. Femeie credincioasa ( insa nebisericoasa) si cu frica de Dumnezeu - cum s-ar zice.  Adoarme intr-o noapte si are un vis de genul in care vede niste entitati intunecate  la geamul dormitorului - locatia era etajul 2 al unui bloc- iar una din ele patrunde inauntru si i se aseaza pe piept . In acest moment, pe langa o oarecare spaima are si senzatia unei greutati pe piept si in respiratie. In acelasi timp cu gandul ei de a incepe rostirea rugaciunii Tatal nostru apare si sotul femeii - undeva in zona geamului - care spune cu tarie in glas catre entitati ceva de genul Plecati de aici si lasati femeia in pace!
        Faza la care entitatile au disparut pur si simplu , incepand cu cea care era pe pieptul femeii.
        Sotul femeii i-a mai spus sa stea linistita ca nu o va mai deranja nimeni si dus a fost definitiv.
        Cel putin atat si-a amintit femeia respectiva trezindu-se brusc din ''vis''.
      explicatie : daca are cineva vreo explicatie , indiferent de natura ei o citesc cu interes ca si postarile anterioare .


   P.S. femeia respectiva nu a citit in viata ei literatura oculta decat numai daca incadrezi Biblia la aceasta categorie  :-D

Aliosa

http://crimetv.ro/2010/09/10/sleep-paralysis-explicatia-stiintifica-si-legendele-vechilor-zgripturoaice/
Mai nou din ce am citit prin alte locuri, datorita evolutiei mentale , nu mai apar demoni, ci alinei pe pieptul celor paralizati .
Dupa parerea mea , atata timp cat exista Dumnezeu , demoni sau spiritele nu au cum sa treaca in planul asta si sa poata interactiona cu noi ...parca aveam dreptul la libera alegere ...

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

andrei

  Cred si eu chestia asta cu Fumuriul... si nu pentru ca mi sa intamplat mie.Pur si simplu o leg de o intamplare petrecuta in vremea copilariei,povestita de unul dintre prietenii mei.Acest prieten al meu a venit intr-o dimineata cu o figura ingrozita si a povestit in cercul nostru de copii ca in noaptea precedenta il vizitase ...dracul
   Povestea el, ca se trezise in miez de noapte si nu se putea misca cu nici un chip.Parea ca cineva il tinea lipit de pat.Doar ochii ii putea rotii imprejur si asfel a reusit sa vada pe scunul de linga pat (avea un scaun.asezat aproape de pat)o silueta intunecata ca de fum, care parea ca il priveste fix.
   Se pare ca pana la urma a reusit sa scoata un soi de urlet,iar parintii au navalit din camera de alaturi, aprinzand lumina.Pana la urma au convenit ca a visat urat si au incercat sa il linisteasca.Numai ca pustiul se jura in fata noastra ca nu visase deloc si ca a vazut cu adevarat acea aparitie.Si cred ca nu mintea pentru ca din cauza fricii evita sa mai doarma singur.Asta ne-a povestit insa  dupa cativa ani.
   Cert este ca la vremea cand i se intamplase ciudatenia,noi ceilalti pustani,in aparenta, nu prea l-am luat in serios.Mai mult... chiar ajunsese subiect de bascalie intre noi pusti teribilisti si viteji...si smecheri bineinteles  :-D
   Totusi chiar daca nu recunosteam, povestea asta ma impresionase(ca sa nu spun ca ma cam speriase la momentul acela)...chiar daca nu a-si fi recunoscut in ruptul capului.Dovada si faptul ca nu am uitat-o cu timpul.Ba chiar,imi amintesc ca uneori in adancul sufletului, imi cam era frica sa nu am si eu parte de o atare vizita nocturna.
   De ce spun insa ca ii cred pe cei care povestesc pe aici despre aratarea fumurie?Pentru ca seamana ca doua picaturi de apa cu artarea descrisa de prietenul meu acum douazeci si ceva,daca nu treizeci de ani.Ba chiar i-mi amintec bine, ca si el sustinea atunci ca aratarea avea parca ceva pe cap.Ceva ce aducea cu o palarie...
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

fiulploii

#20
Citat din: Aliosa din  19 Mai 2013, 23:21:02
..
Dupa parerea mea , atata timp cat exista Dumnezeu , demoni sau spiritele nu au cum sa treaca in planul asta si sa poata interactiona cu noi ...parca aveam dreptul la libera alegere ...
Dupa parerea mea nu ai dreptul ci Obligatia la libera alegere  :-D

Iar ceea ce noi numim demoni sau spirite, hmmm. Te bazezi pe ceva anume cand afirmi ca nu au cum sa treaca in planul acesta?
In alta ordine de idei, te-ai gandit ca si noi putem aparea ca spirite sau demoni pentru ..altii?  :-D

  Iar chestia cu pilulele, colega @Arhanghelul este doar o parabola simplista si la extrem. ori stim cu totii ca pe lumea asta un om nu este ori alb ori negru ci ingemaneaza in el atat alb cat si negru in cantitati diferite. Nu poate exista altfel . Nu poate fi mono-  :lol:
   Parerea mea...

classic

#21
Citat din: fiulploii din  19 Mai 2013, 23:11:36
femeia respectiva nu a citit in viata ei literatura oculta decat numai daca incadrezi Biblia la aceasta categorie.

Poate citeste in carti, in bobi sau in zatul de cafea. Tot un fel de literatura oculta e si asta. Mai mult, firea ei religioasa nu infirma cu nimic ceea ce am specificat mai sus, si asta in contextul in care intre religie si superstitie exista o carare destul de alunecoasa. Ca tot se spune despre superstitie ca este sora nebuna a celeilalte.

Apropos, desi exista o stransa legatura intre experienta semanlata de catre klingonianul mascat si celelalte tulburari ale somnului, printre care si cosmarurile in cazul femeii mentionate de tine, aici vorbim de o manifestare ce are loc in stare constienta. In corelatie cu acest tip de manifestari, pot fi mentionate aici si fenomenul poltergeist, posedarea demonica, intalnirile de gradul 4 etc.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Arhanghelul

#22
Indiferent de culoarea pilulei ... a alege ... este un test ... interior ... bineinteles ...
AIci este baiul ... "

P.S. DACa treceai prin tavan .. ce crezi subiectiv ... simtul "animalic" ...ti-a dat raspunsul ... erai la "next level" ... cu plus sau minus ...

L.E.
Shadow People movie trailer 2012

Shadow People (2012) Full
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

classic

#23
Recomand acest documentar depsre Paralizia Somnului: http://goo.gl/mAEED

Sleep Paralysis Documentary
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

fiulploii

Citat din: classic din  19 Mai 2013, 23:57:37
Poate citeste in carti, in bobi sau in zatul de cafea. Tot un fel de literatura oculta e si asta. Mai mult, firea ei religioasa nu infirma cu nimic ceea ce am specificat mai sus, si asta in contextul in care intre religie si superstitie exista o carare destul de alunecoasa. Ca tot se spune despre superstitie ca este sora nebuna a celeilalte.

Apropos, desi exista o stransa legatura intre experienta semanlata de catre klingonianul mascat si celelalte tulburari ale somnului, printre care si cosmarurile in cazul femeii mentionate de tine, aici vorbim de o manifestare ce are loc in stare constienta. In corelatie cu acest tip de manifestari, pot fi mentionate aici si fenomenul poltergeist, posedarea demonica, intalnirile de gradul 4 etc.

:lol: mai incearca ca nu ai nimerit.
Daca se ocupa cu chestii de astea specificam. Si ar trebui sa stii ca cine da in bobi, in zat sau alte de astea ala nu e compatibil cu statutul de credincios si cu frica de Dumnezeu. Evident, iarasi specific, doar parerea mea formata din observatii si experienta.
  Si nu a fost vorba de cosmaruri . Adica nu s-a mai repetat experienta. A fost unica. Dar no, nu lasi nici macar un semn de indoiala asupra veridicitatii teoriei expuse  :lol: Totusi, nu forta ca un triunghi sa intre intr-un locas patrat.
  Zic si eu . Fara sa amestec intr-un talmes - balmes poltergeist cu posedarea demonica sau nu , piperata cu intalniri de gradul 4 sau 5, etc, etc.

classic

#25
Citat din: fiulploii din  20 Mai 2013, 00:12:38
Si ar trebui sa stii ca cine da in bobi, in zat sau alte de astea ala nu e compatibil cu statutul de credincios si cu frica de Dumnezeu. Evident, iarasi specific, doar parerea mea formata din observatii si experienta.

Tin sa te contrazic. Cunosteam pe cineva, o ghicitoare prin excelenta, ba chiar reusea sa obtina si anumite raspunsuri prin sedinte de spiritism (cu o Biblie penduland pe un fir de ata, legata de o cheie). Si cu toate acestea, o fire religioasa, credincioasa si cu un suflet aparte, cum rar gasesti la "baticoasele" sau la "talibanii religiosi" care des frecventeaza paginile si blogurile "sfertodoxe" de pe internet.
Dar, lasand morala la o parte, eu pot sa-ti spun ca am trait astfel experiente de "paralizia somnului" vreme de vreo 2 ani, uneori cu frecvente greu de inteles, chiar si pentru cineva cu un bagaj voluminos de cunostinte din aceasta sfera, a ocultismului. Vorbesc de persoana mea, eu cel de acum 10 ani.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

abyss

O fi si paralizia nocturna un raspuns dar am impresia ca nu putem generaliza. Cum tot asa se poate afirma ca sunt studii care demonstreaza ca si scepticismul e tot o boala dar iarasi nu putem generaliza.
   Eu am dus lupta cu fenomenul fumuriu pana intr-acolo incat mi-am iesit din corp ca sa il pot infrunta. Ca o concluzie pe scurt pot spune ca nu poate parasi planeta. Se tine dupa tine pana la o anumita altitudine apoi cade inapoi. Il tine oare membrana electromagnetica sau are si el un "fir de argint" care insa e legat de planeta...neavand un vehicul biologic cum avem noi cei vii?
    Aceste manifestari sunt cunoscute ca fiind zburatori, entitati care ne paraziteaza. Recomand si eu filmul "Lo Sfidante".

classic

Eu n-am avut sansa sa cunosc nicio astfel de entitate "fumurie" si nici sa-i aud glasul. Ca si tine, si eu m-am luptat in nenumarate nopti sa scap de acea forta care ma tinea neclintit, intr-o continua stare de frica. Terifiante experiente. Semnalez in aceste episoade doar un zgomot asemeni unui tiuit in ureche si un curent de aer venind dinspre picioare, fenomen ce imi dadea impresia ca patura care ar fi trebuit sa ma acopere plutea deasupra mea, desi o vedeam pe mine. Ca si in cazul prietenului nostru k.m., rugaciunea este cea care m-a ajutat sa trec peste, si intr-un final sa adorm la loc, si asta dupa cateva minute bune de zbucium sufletesc si trupesc. As putea spune, pe un ton de gluma, ca in perioada aceea mi-am facut rugaciunile serii in mod constant.
Apropos, era o gluma faza cu scepticismul. Nu sunt sceptic de fel. Poate doar obiectiv.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

uforever

#28
CitatRecomand si eu filmul "Lo Sfidante"
Foarte interesant filmul "sfidatorul", dar ce se intampla in momentul in care paralizezi in somn si totusi nu exista nici urma de vreo entitate? Mai nu cumva e vorba de un "eu superior" care ne da o "lectie ", pe care partea noastra constienta nu o intelege, decat in anumite "momente cheie" in existenta noastra? Cu alte cuvinte toate la timpul lor, pe bune am avut o gramada de experiente, mi se pare ca liberul arbitru e o iluzie, totul se intampla treptat,doar  in anumite "momente de rascruce" se intampla lucruri si cu voia noastra.

offtopic: imi explica si mie cineva, de ce in acest moment este ora 1:05 si la "ultima modificare" executata de JE apare 00:02:44? E  clar sunt cu capul :lol: si am baut azi ca fotomodelele.


Aliosa

Citat din: fiulploii din  19 Mai 2013, 23:50:22
  Dupa parerea mea nu ai dreptul ci Obligatia la libera alegere  :-D

Iar ceea ce noi numim demoni sau spirite, hmmm. Te bazezi pe ceva anume cand afirmi ca nu au cum sa treaca in planul acesta?
In alta ordine de idei, te-ai gandit ca si noi putem aparea ca spirite sau demoni pentru ..altii?  :-D
Obligat sa alegi liber ?  serios acu', tu vezi cum suna ?:)