Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Harta creierului uman

Creat de daos, 19 Februarie 2013, 17:53:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

daos

O stire din ziarul Romania Libera
http://www.romanialibera.ro/tehnologie/stiinta/de-la-tratament-pentru-alzheimer-la-inteligenta-artificiala-proiectul-care-va-traduce-creierul-uman-293737.htmlhttp://www.romanialibera.ro/tehnologie/stiinta/de-la-tratament-pentru-alzheimer-la-inteligenta-artificiala-proiectul-care-va-traduce-creierul-uman-293737.html

Poate ca pe unii din adminii forumului ii va deranja faptul ca postez acesta stire la sectiunea "Fenomene conexe si paranormale", dar rugamintea mea este sa il lase aici, pentru ca, cel putin din punctul meu de vedere, locul stirii este aici.
Sa ma explic totusi de ce:
In alte postari am spus ca sunt convins ca exista tehnologie de comunicare asa-zis "telepatica", deci atat emitatorul, cat si receptorul fiind mintea omului, dar cu ceva ajutor tehnologic. Si am si dat ceva date despre anumite experiente ale mele legat de cum arata acea "tehnologie" si in mare cum ar functiona.
Am mai si spus in alte postari ca totusi telepatia, atat cea bazata pe dispozitive ajutatoare, cat si cea bazata pe demoni sau chiar dublul astral al omului are anumite limitari in fata unui om ce respecta aproape fanatic regulile religioase din crestinism (opinia mea personala :D, o puteti contesta) si care practica forma de meditatie numita rugaciunea inimii, dincolo, cel putin, de nivelul prim de coborare a dublului astral in inima. Asta e o paranteza doar, pentru a incerca sa clarific de ce cred ca "tovarasii" americani nu au inca toate datele functionarii creierului uman, plus hai sa le zicem "perifericele" lui (sufletul cu cele doua parti ale lui si "purtatorii de informatie", fie demoni sau chiar ingeri).
Sunt convins ca proiectul descris in articol are de-a face cu baietii americanilor ce au experimentat "telepatia". Spuneam in alta postare ca un telepat ce nu este autodeschis si care, prin mediatie plus deschidere telepatica ajunge la randul lui telepat, daca cel ce l-a deschis nu este suficient de energizat ca sa-i asigure celui deschis de el suficienta protectie, atunci telepetul deschis de un altul va ajunge la simptome similare schizofreniei (care, evident, trebuie tratata ... in cazul in care iti permiti si ai cu ce). Chiar daca nu ajunge schizofrenic in scurt timp, deoarece cel ce l-a deschis este destul de puternic pentru a-i asigura protectie in astral, atunci totusi in timp lipsa dublui astral de la nastere, cu care creierul este invatat sa traiasca intr-un soi de simbioza, omul ajunge la varste nu neaparat foarte inaintate la cealalta dementa, nu precoce (schizofrenie) ci la cea senila (alzheimer).
In state sunt chiar la ordinea zilei experimentele militare pe populatie, deci nu ma mira sa se fi facut si unele de factura celor ce tind spre deschidere telepatica. Si nu doar la ei (vedeti scoala mai veche de psihotronica a sovieticilor). Plus de asta sunt cohorte de masoni carora la initiere (sunt convins de asta, dar ma puteti contesta) le este schimbat dublul astral. Si acestia sunt pasibili de imbolnavire de schizo sau alzhaimer. Si daca populatia de rand nu reprezinta cine stie ce in economia gandirii conducerii SUA, masonii cred ca da. Nu cred sa existe politician de succes din state ce sa nu fie mason de grad mai mic sau mai mare. Si nu doar la americani este situatia asta ci si in restul lumii, asa-zis civilizate. Nu cred ca baietii cu sortulet cu echer si compas vor sa ajunga la nebuni sau la azilul de handicapati. Dar stiinta medicala de pana acum n-a inventat cine stie ce medicatie pentru asemenea probleme. Poate si din cauza abordarii asa-zis atee, oficial, ce nu accepta ceva dincolo de explicatiile para-stiintifice despre om in general. S-a incercat cate ceva cu psihanaliza sa se patrunda in creierul uman, dar slabut din punct de vedere al realizarilor. S-a mai inventat si acea NLP, dar asta e mai mult in arsenalul manipularii.
Se pare ca e nevoie de o studiere in amanuntime a creierului, probabil si dincolo de aspectele ce tin strict de stiinta actuala oficiala. Si se presupune ca va costa miliarde. Nu cred eu ca toata crema oficialitatilor americane s-ar preocupa atat de mult de asta, daca n-ar exista si niste interese asa ... mai obscure. Si asta spus asa ... la prima vedere.

Xanadron

Ipoteza ta imi pare plauzibila, colega daos.
Doar ca o completare (sau intrebare retorica), stiam ca miliardarul Paul Allen finantase anul trecut o operatiune similara de "cartografiere" a creierasului:

http://www.businessinsider.com/paul-allen-spends-500-million-on-human-brain-research-2012-3

P.S. Microsoft-gurul cheltuise "doar" 500 milioane $ pe treaba asta, acu' vaz ca-i vorba de 3,1 miliarde.

Parerea mea e ca, daca s-ar limita cercetarile la creierele politicienilor, cheltuielile s-ar reduce la 5-6 dolari, iar rezultatele s-ar obtine de azi pe maine. :-D
Iar in cazuri gen Becali ori Vanghele, chiar in aceeasi zi. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: daos din  19 Februarie 2013, 17:53:07
...
..totusi telepatia, atat cea bazata pe dispozitive ajutatoare, cat si cea bazata pe demoni sau chiar dublul astral al omului are anumite limitari in fata unui om ce respecta aproape fanatic regulile religioase din crestinism (opinia mea personala :D, o puteti contesta) si care practica forma de meditatie numita rugaciunea inimii, dincolo, cel putin, de nivelul prim de coborare a dublului astral in inima.
Eu cel putin nu contest ce ai zis mai sus insa privesti doar prin prisma crestinismului ceea ce ingradeste oarecum panorama fenomenului  :-D Ai incercat macar sa iti explici ce e in spatele acelor reguli religioase din crestinism si ce e in spatele meditatiei prin rugaciunea inimii  ? Intrebare retorica a fost , nu baga in sama .

Citat
. Dar stiinta medicala de pana acum n-a inventat cine stie ce medicatie pentru asemenea probleme. Poate si din cauza abordarii asa-zis atee, oficial, ce nu accepta ceva dincolo de explicatiile para-stiintifice despre om in general. S-a incercat cate ceva cu psihanaliza sa se patrunda in creierul uman, dar slabut din punct de vedere al realizarilor. S-a mai inventat si acea NLP, dar asta e mai mult in arsenalul manipularii.
Se pare ca e nevoie de o studiere in amanuntime a creierului, probabil si dincolo de aspectele ce tin strict de stiinta actuala oficiala. Si se presupune ca va costa miliarde. Nu cred eu ca toata crema oficialitatilor americane s-ar preocupa atat de mult de asta, daca n-ar exista si niste interese asa ... mai obscure. Si asta spus asa ... la prima vedere.

Complicat  :-) Abordarea stiintei medicale de azi este laica si nu atee. E o diferenta. NLP-ul manipulare? O zici de parca ar fi ceva abject  :lol: Manipulare facem toti, tot timpul - daca nu ai stiut. Inclusiv tu, eu sau oricare posteaza pe aici. NLP-ul pe scurt inseamna ca performanta realizata de un om poate fi copiata si chiar depasita de catre alt om studiind si insusind procedurile intai-mergatorului.

  Procedurilor mecaniciste le lipseste o anume componenta care poate fi accesata prin procedurile crestine si devin proceduri relativiste   facand o analogie simplista cu fizica. Insa , procedurile crestine nu sunt singurele care au incifrate tehnica necesara . Si absolut toate procedurile non-laice si-au pierdut intelesul de muult timp fiindca au fost trunchiate, amestecate si ascunse in spatele unor povesti pentru a fi retinute mai bine. Sa nu uitam faptul ca principiile crestine nu sunt o descoperire exclusiva a crestinismului, ele sunt preluate de la alte religii- fie ca convine , fie ca nu convine cuiva din ziua de azi.
  Spuneam pe alt subiect ceva de genul ca trebuie arse niste bariere   mentale/virtuale ce tin de factorul credinta a fiecaruia pentru a putea accesa anumite aspecte ale Realitatii  . Faptul aparent ca rigurozitatea respectarii unor dogme da forta in fatza alora fara suportul dogmei este doar un aspect ce va fi depasit . Ideea de baza este existenta Divinitatii care nu are avatari la nivelul nostru dar care poate adumbri   prin mesageri.
  In toata ecuatia zicerilor de mai sus lipseste factorul timp  :-D din nou. Ziceam pe un alt subiect ca fiecare se naste sau primeste la nastere o borna  spatio-temporala de care este legat . Sa incerc sa explic: este momentul zero al fiecarui individ sau suflet sau cum vrei sa spui. Are legatura atat cu orientarea in Spatiu a materiei animate cat si cu orientarea in Timp .
Se pot intampla urmatoarele cazuri :
   - se rupe legatura cu reperul spatial
   - se rupe legatura cu reperul temporal
   - se rupe legatura cu ambele repere
Fiecare caz da efecte specifice . Sunt curios unde incadrezi tu schizo  :roll:
Faptul ca cineva este autodeschis sau nu , ca are sau nu protectie dintr-un punct exterior lui - si aici e aceeasi greseala ca si in cazul religiei de azi : proiecteaza Omul in afara Divinitatii - este doar o teoretizare practica ( sic !!  ) de a introduce intermediari ca deh, fiecare are de pus o pita pe masa la famelie .
 

Toate astea de mai sus le-am auzit involuntar stand pe o banca in parc si le consider simple fantasme. Pana una-alta , medicatia de azi face adevarate minuni atunci cand e prescrisa corect .

Xanadron

#3
Greu de spus care-i adevaratul target al cercetarilor, asa ca nu cred sa avem o baza de discutie solida, ci doar prezumtii, ipoteze etc.

Inclin oricum sa cred ca nu "sufletul" e tzinta lor (si nici macar diviziunea lui numita "corpul spiritual" - CS-ul TVM-nian), ci devoalarea schemei pur cibernetice a structurii cerebrale.

Scopuri (banuite de JE cel putin):
- perfectionarea comenzilor direct-neurale (deja-s avansate se pare aplicatiile tip conexiuni cu sau fara electrozi implantati intre pilot-comenzi pe unele jet-fightere)
- clasicul vis al savantilor dementi :-D = "citirea gandurilor" (implicit usurarea interogatoriilor / anchetelor, fara efortul torturilor tip waterboarding etc)
- construirea mai fidela / performanta a unor computere "bionice" - nu doar tridimensionale ca arhitectura a cipurilor, ci si cu circuite organice ori pseudo-organice.

In rest, subscriu la unele ipoteze ale colegului daos, chiar daca doar la modul intuitiv, fiindca domeniul asta al "impregnarilor energetice" e f.f. "alunecos" si implicit... relativist am putea spune.
Ca exemplu aleatoriu, uite o simpla intrebare: care ar fi diferentza dintre traiectoria post-mortem a spiritului unui redus mintal (oligofren) din nastere comparativ cu al unuia devenit dement pe la 78 de ani? (Ronald Reagan imi vine in minte acum - posibil is-n urma unor misculatii masonice asupra dublului sau astral, de ce nu?). 8-)
Or sa fie amindoi la fel de "dezancorati" de timp / spatiu / constiintza de sine ca aici si-n Realul de... Dincolo?! :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#4
Citat din: Xanadron din  20 Februarie 2013, 08:58:18
Or sa fie amindoi la fel de "dezancorati" de timp / spatiu / constiintza de sine ca aici si-n Realul de... Dincolo?! :roll:
Dincolo de paranoia controlului, cu tot ce implica ea din punct de vedere psiho-tehnologic, cred ca frontul de lucru pe care sunt tentati/convinsi ca trebuie sa aplice se limiteaza doar la spatiul fizic si cel mult astral mediu-inferior. Pentru ca slabiciunea energetica in aceasta zona se manifesta, aici fiind posibila manipularea corpurilor subtile aferente acestor straturi. Mai sus nu cred ca au acces pentru ca ar introduce prea mult zgomot si dizarmonie.

In masonerie exista un paradox: sintagma lui Socrate "Cunoaste-te pe tine insuti!", cu tot ce deriva din ea, este prea putin, spre deloc,  uzitata la nivel public. Se vede asta din imaginea negativa asociata masoneriei (fara reactie din membrilor sau lipsa de argumente pentru a o combate), si partial prin faptele deocheate  ale unor "frati". Ori din acest paradox, similar cu cel din biserica unde Biblia e la loc de cinste peste tot si prea putin aplicata la modul real, rezulta ca exista o posibilitate extrem de mare ca manipularea corpurilor energetice sa fie aplicata. Daca s-ar aplica activ in loji sintagma, sunt sigur ca lucrurile ar sta altfel si membrii ar fi pe cu totul alt profil.

Mi se pare evident faptul ca "batalia" se da pe alterarea/directionarea calitatii materialului genetic, specific lumii fizico-intermediare, pentru un anumit scop si nu tocmai favorabil oamenilor. Mintile slabe, incapabile sa-si tina unite campurile energetice proprii, au nevoie inca de valori pozitive pe firmament pentru a fi hipnotizate. Simtul critic anihilat prin educatie precara si directionata, permite astfel manipularea grosolana la modul real. Si asta este extrem de vizibil...
Pana la punctul in care isi vor da pe fata toate intentiile, dar atunci va fi mult prea tarziu pentru cei hipnotizati.
Parerea mea.   
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

daos

Citat din: fiulploii din  20 Februarie 2013, 00:47:32
Eu cel putin nu contest ce ai zis mai sus insa privesti doar prin prisma crestinismului ceea ce ingradeste oarecum panorama fenomenului  :-D Ai incercat macar sa iti explici ce e in spatele acelor reguli religioase din crestinism si ce e in spatele meditatiei prin rugaciunea inimii  ? Intrebare retorica a fost , nu baga in sama .

Mai inainte de a ajunge crestin ortodox, uneori cu tendinte poate de fanatism (dar asta a fost mai demult, acum m-am mai tocit nitel), am fost un ateu, chiar mai fanatic, ce nu admitea existenta vre-unei zeitati, de orice fel ar fi. Am facut scoala si liceul inainte de lovilutie. Si educatia ateista a vremii isi pusese o amprenta puternica asupra mea.
Au venit evenimentele din Decembrie 1989 si "libertatea". Am avut apoi acces la scrieri despre yoga si mistica indiana si tibetana, qi-gong si tehnici mistice taoiste, etc, la care doar visam pe timpul lui Ceausescu sau aveam acces doar la surogate de slaba calitate scose la copiator. Asta m-a facut sa devin tentat de practica tehnicilor mistice orientale. Printre vrafurile de carti, unele ce nu meritau decat sa devina maculatura la centrele de reciclare, se gaseau inclusiv unele traduceri ale unor carti ce, daca erau urmate in practica, ajungeai sa iti dai seama ca cuprindeau chintesenta unor tehnici dintre care unele chiar avansate ale misticii indiene, tibetane sau chinezesti. Erau cartile despre Raja Yoga sau cartile din seria ierarhiei sectei tibetane Kargyupta (despre Milarepa, Marpa, Naropa, Tilopa) sau cele despre sistemul energetic al corpului uman copiate dupa carti chinezesti taoiste sau budiste. Unele la prima vedere nu faceau doi bani. Pareau ori ceva exotic pentru unii ori ceva plictisitor pentru altii. Dar daca le studiai in amanuntime si, mai ales daca incepeai sa practici, ajungeai la ceva mai special. Ateismul meu a ajuns sa se erodeze si sa devin intr-o anumita masura asa ... adept al budismului mahayana.
La un moment dat am avut rabdare sa citesc ceva legat de crestinism. La inceput optica mea atee cu ceva grefe budiste s-a revoltat impotriva ideilor citite. Dar dupa ce am citit si despre rugaciunea inimii in articolele si cartile lui Vasile Andru, am ajuns sa imi cam schimb parerea. Am ajuns sa practic un mix de rugaciunea inimii si Yoga Maha Mudra de conceptie proprie ce m-a condus la anumite nivele (descrise in cartile despre Milarespa si invatatorii sai) ce se pare ca erau destul de ridicate. A functionat pana la un punct in care am ajuns sa am probleme cu colegii de serviciu (in armata). A fost o perioada extrem de neplacuta, dar care a fost ca un catharsis ce m-a schimbat din cel ce eram intr-un crestin (mai rau sau mai bun, e greu sa ma autoapreciez).
Intrebi (retoric :)): "Ai incercat macar sa iti explici ce e in spatele acelor reguli religioase din crestinism si ce e in spatele meditatiei prin rugaciunea inimii?". Pot sa iti spun ca m-am intrebat si am niste raspunsuri. Poate taman de-asta sunt asa de fixist in parerile mele. Fiindca m-am lovit de niste intamplari neplacute pana am ajuns sa inteleg dincolo de mistica orientala si chiar mai mult, dincolo de ortodoxie si sa inteleg ortopraxia. E drept doar la nivelul pamantesc. La nivelele de mai de sus n-am avut si nici nu am acces la nivel constient. Poate ar fi fost doar o exceptie, la un moment dat, foarte tensionat, al vietii mele din trecut.
Deci nu sunt un adept al crestinismului, in special ortodox, fara sa fi experimentat destul pe propria mea piele.
Acum vei spune poate ca vreau sa castig adepti pe forum pentru religia crestin ortodoxa. Nu. Cu toate ca asa ar trebui sa incerc macar, fiindca asa e crestineste, nu vreau sa o fac. De ce? Pentru ca fiecare e pe barba lui aici pe pamant. Cum isi asterne, asa doarme. Fiecare din noi. Suna egoist. Poate. C'est la vie. Experientele mele trecute imi arata ca daca il vei ajuta pe un aproape ce nu merita, vei suferi in locul lui. Legea talionului se pare ca e inca destul de valida.

Citat din: mr din  20 Februarie 2013, 13:08:24
In masonerie exista un paradox: sintagma lui Socrate "Cunoaste-te pe tine insuti!", cu tot ce deriva din ea, este prea putin, spre deloc,  uzitata la nivel public. Se vede asta din imaginea negativa asociata masoneriei (fara reactie din membrilor sau lipsa de argumente pentru a o combate), si partial prin faptele deocheate  ale unor "frati". Ori din acest paradox, similar cu cel din biserica unde Biblia e la loc de cinste peste tot si prea putin aplicata la modul real, rezulta ca exista o posibilitate extrem de mare ca manipularea corpurilor energetice sa fie aplicata. Daca s-ar aplica activ in loji sintagma, sunt sigur ca lucrurile ar sta altfel si membrii ar fi pe cu totul alt profil.

Cand spun ceva de rau despre masonerie nu ma refer neaparat la acei masoni de rand pana aproape de ultimele grade. Acestia sunt de regula bine intentionati, macar la nivel declarativ. La noi, e drept, au ajuns masoni toti covrigarii de la colt de strada, ce n-au inteles nimic din pricipiile oficiale clamate de masonerie. Dar asta e alta poveste. Exista insa la varful masoneriei, in gradele oficiale de sus (spre 33) si chiar dincolo de acestea indivizi ce au urmat practici mistice de dezvolatare a abilitatilor paranormale, ce se pot incadra lejer la capitolul magie neagra (de-aia clasica asa-zis medievala).

fiulploii

Citat din: Xanadron din  20 Februarie 2013, 08:58:18
Or sa fie amindoi la fel de "dezancorati" de timp / spatiu / constiintza de sine ca aici si-n Realul de... Dincolo?! :roll:
Ancorarea se refera doar la aceasta realitate  :-D

Citat din: daos din  20 Februarie 2013, 15:23:39
...Pot sa iti spun ca m-am intrebat si am niste raspunsuri. Poate taman de-asta sunt asa de fixist in parerile mele. Fiindca m-am lovit de niste intamplari neplacute pana am ajuns sa inteleg dincolo de mistica orientala si chiar mai mult, dincolo de ortodoxie si sa inteleg ortopraxia. E drept doar la nivelul pamantesc....
Citat din: aici link=http://crestinism-pozitiv.blogspot.co.uk/2012/02/ortopraxia.html#!/2012/02/ortopraxia.html
Cei care cred că cred ilustrează tipul de derapaj pe care părintele Andrei Scrima îl numea ,,ortopraxie". Sînt sîrguincioşii ,,gesticulaţiei" religioase, cei care se simt ,,în ordine" pentru că pontează birocratic la oficierea liturghiei, mănîncă de post şi se roagă doar ,,cu buzele" (Matei, 15, 8). Cei care spun toată ziua ,,Doamne, Doamne!" (Matei, 7, 21) şi se socotesc îndreptăţiţi, pe baza zelului lor exterior, să capete un fotoliu de orchestră în rai. Cei care sînt siguri de mîntuirea lor şi privesc condescendent spre semenii lor mai puţin norocoşi. Evident, credinţa care nu devine şi un mod de a fi, care nu-şi practică premisele, care nu participăla viaţa comunitară nu depăşeşte nivelul speculaţiei intelectuale şi al ,,gratuităţii" estetizante. Dar credinţa care se epuizează în ritualism bigot şi superstiţie coregrafică nu e mai puţin lovită de vacuitate.
La asta te referi cand spui ortopraxie?

Fiecare alege si merge pe Calea cu care rezoneaza cel mai bine. In final , destinatiile sunt cam aceleeasi .
Parerea mea..

Xanadron

#7
@fiulploii:
1. Exista un gen de realitate si "dincolo", gradat mai reactiva la modelarea direct-ideatica pe masura urcarii unor etaje. Fara lift insa. :lol:
2. Da, destinatiile sint cam aceleasi pentru adeptii diverselor religii, dar nu exact aceleasi pentru tot omu', fiindca...
3-a) - Fiecare isi construieste cumva inca din viatza/vietzile de-aici viitoarea "realitate personalizata" si...
3-b) - Diversele caprarii de spirite compatibile nu mai sint brownian amestecate Acolo, ca aici si-acum.
4. Iesirea din intruparea carnala la bratz cu coana cu coasa :fullmoon: nu echivaleaza insa automat cu uscheala din Matrix. 8-)
(De obicei e vorba doar de cite-o halta intre navete cu repetitie.)

Sint doar parerile mele si astea, normal (fara detalii - altfel de ce m-as mai autoflagela sa scriu si carti?) - care oricum n-or sa fie citite decit de membrii RUFOn probabil - cei activi, evident, adica 13-14. :-D
(atentie, am zis "citite", nu neaparat si intelese de tot omu', daca se vind totusi 2-3.000 exemplare)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

1. nu am zis ca nu exista , am zis doar ca ancorarea de Spatiu si de Timp nu e aceeasi cu cea de aici.
2.3.a) si b) de acord
4. la fel consider si eu numai ca este alt nivel al Matrixului . Si aici incadrez eu si .. ale astralului trairi .

P.S. daca macar tu iti intelegi romanul atunci nu e totul pierdut  :lol: Glumesc desigur ca vad cum creste incordarea pe forum..aparent  :lol:

Xanadron

#9
Dezacordul incordarii de pe forum trebuie sa fiu de acord ca-mi incordeaza coarda sensibila. :-D

Serios acum @fiualploii, stiu ca si tu esti de acord ca creierasu' e doar o interfatza (extrem de complexa, ce-i drept) dintre doua abstractiuni in definitiv - Matrixul Extern si... reprezentarea lui intern-mentala pseudo-reala, cu care majoritatea "adormitilor" opereaza conform unui liber-arbitru cam imaginar si el in final.

Matrixul-bis :roll: din Astral clar ca-i altfel, dar exista si el, desi nu mai e sigur activat electro-chimic ca asta neural, ba nici macar electric.
Am niste idei si pe felia asta, dar o sa le devoalez doar cind mi-o da si mie Paul Allen macar 500 de dolari din aia 500.000.000. :lol:
(de la DARPA vreau mai mult - 0,1 miliarde din alea 3,1) 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  21 Februarie 2013, 12:26:19
..Matrixul-bis :roll: din Astral clar ca-i altfel, dar exista si el, desi nu mai e sigur activat electro-chimic ca asta neural, ba nici macar electric.
Am niste idei si pe felia asta, dar o sa le devoalez doar cind mi-o da si mie Paul Allen macar 500 de dolari din aia 500.000.000. :lol:
(de la DARPA vreau mai mult - 0,1 miliarde din alea 3,1) 8-)
Hai sa mai facem niste piruete  :lol: pe tema asta .
Uite muzica de fond  : exista cineva care spune ca limba romana este limba fundamentala - sau cel putin eu asa am inteles, rog sa fiu corectat.
   Daca asa e , atunci exista codificate niste chestii-trestii in cuvintele pe care le folosim cu  incredere si cu aprindere desi nu lucram la vreo intreprindere  :-D Unul din ele ar fi cuvantul '' MOARTE''
   Fiindca este o necunoscuta in ceea ce priveste aceasta tranzitie , mai ales cu creierul fizic, astral, mental.
   O cutuma ce vine din timpuri tulburi ne obliga sa citim de la stanga la dreapta - cu exceptiile de rigoare care iarasi sunt interesante. De ce oare unele popoare citesc   de la dreapta la stanga ca si copii mici ? S-ar zice ca asta e calea naturala? In fine , citind cuvantul mai susu-mentionat  rezulta oare ceea ce este dincolo de pragul usii?
                                                   ET-RA-OM
  Intreb si eu pentru a afla evident si alte pareri fiindca mai multe opinii pot sa ne ajute sa descoperim cate ceva interesant.
  Zic si eu , desi nu-s in vale la Rovine    :lol:

Xanadron

#11
Buna asta cu Tanti Cosasha.
Continuind saradele pe linie NLP, inversiunea CARD = DRAC. :evil: Deloc intimplatoare si "coincidentza" asta, zic eu.

Hai sa-ncercam figura si cu AMUN-RA = AR-NUMA.
...Sa aiba totusi ditamai zeul numai un ar de teren in posesie?! :roll: :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

  Cred ca aici e locul informatiei de mai jos:
   - neurologul elvetian Olaf Blanke a descoperit prin testari ca stimuland cu electrozi regiunea girusului angular - zona din lobul parietal- se induce brusc starea de parasire a corpului.

  De experimentat pentru cine doreste sa calatoreasca fara bilet  :lol:



http://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-02/epfd-tra012411.php