Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN?

Creat de StarDust, 09 Mai 2013, 01:43:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

obiect 4

StarDust

Citat din: Ganditorul din  10 Mai 2013, 11:53:01
obiect 4

Asa depixelata incepe sa arate ca si ciudatenia vazuta prin binoclu.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

tractorbeam

Citat din: Irwin din  10 Mai 2013, 06:57:14
"Aratarea" observata de StarDust (sau, ma rog, tipul ei bizar, neregulat ca forma) parca am impresia ca am mai zarit-o pe undeva, probabil intr-un film de pe youtube, dar nu tin minte cu siguranta sursa.

Am aceiasi impresie, am mai vazut obiectul fatzaindu-se undeva, pe o inregistrare video, sau ma rog, ceva care aduce foarte mult cu obiectul asta.


Xanadron

#18
Nu pare a fi balon cu heliu.
Si eu inclin spre un OZN "biologic" - fara sa dezvolt acum ideea, fiindca gasiti pe net destule explicatii sau, in fine, tentative de explicare a aparitiilor/observarilor unor "zburatori" :-) ce nu par a fi facuti din suruburi, piulitze, motoare etc.

(later edit): Vazind acu' imaginea postata de colegul Ganditorul, "din avion" (incercati s-o priviti... printre gene cumva) aduce cu un... inger :roll: (sau ingeroaica, imbracata-n rochie de seara). :-D
Serios acum, nu incerc sa ironizez deloc observatia lui StarDust, dar asta-i impresia mea - subiectiva, evident.

P.S.2: Nu-i un "rocket-man" ca cel din imaginea atasata, dar cred ca a fost ceva p-aproape; sint curios de rezultatul testului de verificare a dimensiunii relative pe care sper sa-l poata face StarDust.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kefren

  Seamana cu asa ceva?




alx

Citat din: Ganditorul din  10 Mai 2013, 09:58:37
ALX :

Ar mai fi a 3-a varianta - fenomenele au existat dintotdeauna, numai ca noi am evoluat, utilizam probabil o parte mai mare din creier, ceea ce da un alt spectru de perceptie si incepem sa le vedem mai des abia acum
Ipoteza ta e aproape corecta,din punctul meu de vedere,referitor la existenta de multa vreme a acestor fenomene...exista marturii istorice care confirma aceasta ipoteza.Numai ca pana acum aceste fenomene erau cumva...ocultate locuitoriloracesteiplanete,din motive care imi scapa in marea lor majoritate,din pacate...rarele situatii in care existau observatii directe ale acestor...fenomene fiind de obicei descrise prin diferite modalitati: cioplite in piatra,desenate pe peretii pesterilor,reproduse textual din gura in gura de-a lungul generatiilor,scrise in diferite feluri,pe diferite materiale,de la piele,scoata de copac pana la hartie(Biblia?)...etc.
Insa ca vechi pasionat de acest tip de fenomene nu am putut sa nu remarc acalmia din ultimii 20-30 de ani,sa zicem...,Care liniste s-a dus sa nu zic unde incepand cu primavara anului trecut...intrebarea care ma framanta e: de ce acum?

Citat din: Ganditorul din  10 Mai 2013, 09:58:37
Am o colectie bunicica de poze cu ciudatenii (unele le-am trimis spre analiza si lui Alx ...si astept in continuare un raspuns avizat). Incercand sa scap de toate erorile posibile in interpretarea acestor poze am facut in aceasta mini-vacanta un experiment inedit : aparate foto identice si 2 fotografi diferiti, aceleasi subiecte de fotografiat = poze diferite pe aparate, unele cu ciudatenii, altele fara.
- Si atunci trebuie introdusa variabila umana a unei biorezonante care se interfereaza cumva cu frecventele de utilizare/functionare/comanda ale aparatului foto.
Cu scuzele de rigoare pentru off-topic,vreau sa lamuresc cateva...aspecte legate de realizarea anumitor fotografii:
1.Din motive independente de vointa mea nu am reusit sa finalizez analiza fotografiilor primite de la tine,pentru ca imi lipseste,deocamdata,un ingredient important al acestei analize.Si imi lipseste in acest moment si timpul,asa ca va trebui sa mai ai o tara de rabdare.
2.Legat de aparete foto identice.NICIODATA,2 aparate fot IDENTICE,in aceleasi conditii,nu vor face fotografii identice.Si asta deoarece chiar daca formatul folosit este RAW,adica cel nativ al aparatului,teoretic fara compresie,ei bine chiar si in acest caz imaginea este prelucrata de un procesor in camera foto,dupa anumiti algoritmi.Iar sansele ca multitudine aceea de parametri sa fie identici in cele 2 camere foto este atat de mica,incat poti spune ca nu exista.Cu alte cuvinte,desi la o verificare vizuala imaginile sunt VIRTUAL identice,la analiza pixel_by_pixel vor aparea diferente notabile.Singura solutie ar fi sa culegi datele exact asa cum vin ele de pe senzor,dar,din pacate,eu inca nu am intalnit camera foto digitala care sa faca asta.Si am lucrat o bucatica de vreme cu un NIKON D3X,care a fost pana anul trecut varful de lance al celor de la NIKON...asa ca stiu cat de cat ce spun...
Pentru ca trebuie sa-ti spun ca eu nu cred ca ai reusi sa interferezi cumva cu o camera foto...cu atat mai putin cu cat procesele prin care imaginea este captata de pe senzor si adusa pana la stadiul de a fi afisata pe ecran sunt atat de complicate si de RAPIDE,incat nici macar creierul uman nu ar reusi sa produca modificari vizibile ale respectivei fotografii,chiar daca ar reusi cumva sa...deranjeze procesele respective.

Citat din: Ganditorul din  10 Mai 2013, 09:58:37
Tot asa, din nu stim care motive, unii dintre noi au devenit receptivi la un alt spectru de imagine/sunet - aruncand aceasta capacitate biorezonanta si celor aflati in jurul lor, la o distanta de cativa metrii.
- Numai asa se poate explica de ce "sunetele ciudate" care ar trebui sa asurzeasca un oras ... sunt auzite numai intr-o anumita zona delimitata (probabil de biorezonanta omului/oamenilor care au aceasta capacitate), imaginile "ciudate" sunt  vizibile numai la anumiti oameni (si de aici lipsa de credibilitate ... toate i se intampla numai tipului/tipei X, deci fabuleaza sau e "dusa cu capul" ), imagini ale unor obiecte (OZN) ce survoleaza o localitate si care, normal, ar trebui vazute de multi, de grupuri de oameni aflate la distante mari - si totusi observatia este doar dintr-un singur punct, maxim 2 (un obiect la o atitudine de 1000 m se observa la distante de km in jur)  si exemplele pot continua.
Sau ceea ce enumeri tu mai sus sunt...defecte,si sunt remarcate doar de cei aflati in aria respectiva...
Vorba ta...nu dati cu parul...stiu,sunt obosit!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

#21
CitatAr mai fi a 3-a varianta - fenomenele au existat dintotdeauna, numai ca noi am evoluat, utilizam probabil o parte mai mare din creier, ceea ce da un alt spectru de perceptie si incepem sa le vedem mai des abia acum

Eu am alta varianta/explicatie, psihologului Julian Jaynes zice ca, e posibil ca omul stravechi sa nu fi constientizat ce actiune sau drum sa adopte, Zeii comandau si el asculta. Cred ca ce-l facea pe omul Antichitatii sa gandeasca asa era faptul ca avea un creier unitar. Scindarea creierului in emisfere s-a petrecut pe la inceputul Antichitatii, puntea fiind corpul calos(evident intre emisfere). In cazul omului stravechi acestea probabil functionau ca un intreg. Cand omul a devenit "bicameral", ori creierul a devenit mai eficient, ori ba. Unii spun ca omul si-a pierdut contactul cu "eu-l superior", dar eu inclin sa cred ca a dezvoltat defapt noi stimuli si perceptii.

p.s.  E foarte posibil sa aberez, dar asta imi spune "Daimonul" meu :lol:

padme

#22
Citat din: uforever din  11 Mai 2013, 04:05:16
Unii spun ca omul si-a pierdut contactul cu "eu-l superior", dar eu inclin sa cred ca a dezvoltat defapt noi stimuli si perceptii.


E cam logic zic eu - a trebuit sa evolueze adaptandu-si in permanenta functiile creierului. Ia intreaba-l pe daimonul tau, am dreptate? :)))))))

Nox

#23
Citat din: alx din  10 Mai 2013, 00:22:41
(...)
  Mai este insa un aspect,si cred ca acesta este CEL MAI IMPORTANT : cresterea,exploziva as putea spune,a numarului de observatii de acest gen in tara noastra...nu ca aceste fenomene nu s-ar fi intamplat si inainte,ci faptul ca de data asta nu mai nu se mai iau "masuri de prevedere" ma ingrijoreaza...fie e un exod,fie o invazie,fie amandoua!

Salut,

Fără legătura cu subiectul aici de faţă în mod direct, şi cu riscul de a mă băga ..., vroiam să spun doar că asta cu creşterea explozivă mi se pare cel puţin exagerată neavând o măsură obiectivă şi o referinţă la care să ne raportăm.

Baftă.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

Citat din: Xanadron din  10 Mai 2013, 14:12:41
...
(later edit): Vazind acu' imaginea postata de colegul Ganditorul, "din avion" (incercati s-o priviti... printre gene cumva) aduce cu un... inger :roll: (sau ingeroaica, imbracata-n rochie de seara). :-D
Serios acum, nu incerc sa ironizez deloc observatia lui StarDust, dar asta-i impresia mea - subiectiva, evident.
...

:lol: Sigur nu era "injeroaica" in rochie de seara. Daca era asa, sigur observam si niste detalii inedite uitandu-ma cu binoclul la ea  :lol:,  din pacate chestia vazuta prin binoclu arata ca o placinta sau ca un ou ochi, deci varianta cu injeroaica pica!  :lol:
Daca era la inaltimea de 200m cum am apreciat eu chestia avea intre 3,5-4m, dar mai am niste masuratori de facut ca sa dau un raspuns definitiv, sper cat mai curand.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Aseneth

Prima oara am crezut ca e vreun membru din Justice League. Dar ma uitai mai bine la poza. Seamana mai degraba cu Harry Potter pe matura.

alx

Citat din: Aseneth din  12 Mai 2013, 08:56:33
Prima oara am crezut ca e vreun membru din Justice League. Dar ma uitai mai bine la poza. Seamana mai degraba cu Harry Potter pe matura.
Si daca mai faci bascalie pe orice subiect,cu orice ocazie,exact ca Harry Poter vei fi si tu...pe matura,zburand de pe forumul asta... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

#27
Stiam ca am mai vazut undeva aceasta imagine surprinsa de colegul nostru - in filmul despre Padurea Baciu realizat de Daniel Roxin unde are ca invitati pe domnul Prof. Univ. Dr. Adrian Patrut, presedintele Societatii Romane de Parapsihologie si domnul Cristian Muresanu, realizator si producator al emisiunii "Stiinta si cunoastere" (TVR Cluj).
- Se vorbeste in film despre bio-OZN, despre aparitii care depind de "deschiderea" omului care face observatia si despre alte teorii inedite. Desi filmul a mai fost postat in forum merita revazut - chiar si numai pentru a surprinde acea imagine similara cu cea ce a observat colegul StarDust

http://www.stiridecluj.ro/social/padurea-baciu-un-triunghi-romanesc-al-bermudelor-vezi-un-film-despre-misterele-de-la-marginea-clujului-video

StarDust

#28
M-am hotarat sa postez (si sa completez) inca o poza referitor la observatia mea. Ea cuprinde traiectoria si aspectul obiectului exact de la locul observatiei. Poza reconstruita in Photoshop imi apartine doar cam 20% eu facand doar ultimele retusuri a ceea ce imi amintesc ca am vazut prin binoclu. in rest, reconstituirea apartine unui coleg cu mai multa experienta si pricepere in PS, care a creat forma dupa indicatiile mele.
In continuare, doresc sa reafirm ca ceea ce am relatat aici reprezinta cea mai bizara aparitie ce am vazut-o pe cer pana acum, desi, fara sa ma laud, am vazut multe chestii bizare, dar identificate, pana in acest moment.

Ce coincidenta, un coleg tocmai a postat tot azi asta: http://www.rufon.org/forum/laborator/pareri-!-ce-am-fotografiat/msg93265/#msg93265
:lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Vreau sa fac o precizare, ca sa nu se inteleaga aiurea. Ma refeream strict la coincidenta postarilor in aceeasi zi, eu azi avand timp sa aduc lamuriri suplimentare la observatia mea, si am vazut postarea lui Arhanghelul in care pomenea de aceeasi similitudine din poza lui cu un "ou ochi" asemanare ce am folosit-o eu aici pentru a-mi descrie observatia. Orice asemanare se termina insa aici, ceea ce am observat eu, pot sa spun 100% ca nu era nici un fel de balon, locul observatiei, si binoclul folosit de mine exclud aceasta varianta.
Pentru mine, aceasta observatie ramane un mister... si o bizarerie.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16