Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN?

Creat de StarDust, 09 Mai 2013, 01:43:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Doresc sa va prezint un raport referitor la urmarirea de catre mine in data de 03.05.2013 a evolutiei pe cer a unei chestii care mie mi s-a parut absolut bizara.
Postez la sectiunea "Laborator" deoarece nu sunt 100% convins ca ar fi vorba de un eveniment OZN, deci, cam astea ar fi faptele:

In acea zi, pe inserat, eram in vizita la cineva, care locuieste intr-un bloc la et.1. M-am dus la un moment dat in alta camera si intamplator mi-am aruncat privirea pe fereastra si am observat pe fundalul inverzit al unui deal, cum un obiect alungit alb se ridica accelerand usor. In prima faza, mi-am zis ca s-ar putea sa fie o punga alba ridicata de vant, dar ciudat era ca afara era acalmie, nu batea vantul, iar obiectul parea sa se fi ridicat dintr-o zona a dealului la o distanta de aprox.700m, deci dupa aprecierile mele trebuia sa fie destul de mare, ca sa il vad eu la acea marime. Am urmarit obiectul cu atentie fiind curios in ce mod i se va schimba forma sau culoarea aparenta in momentul in care va depasi conturul verde al dealului, trecand pe fundalul albastru inchis al cerului. In acel moment, diferenta a fost ca zona alba vizibila anterior era f. slab vizibila dar a devenit pronuntata o zona inchisa la culoare care inainte nu am remarcat-o. Revenind in camera unde erau ceilalti m-am dus din nou la fereastra, constatand ca obiectul tocmai isi schimbase directia din ascendent in rectilinie, aproape paralela cu solul, si se deplasa spre directia mea de observatie, moment in care i-am chemat si pe ceilalti sa vada "ceva interesant"  :-)
Obiectul se apropia usor si incepea sa creasca in dimensiuni, incepand sa remarc o forma neregulata care (important de mentionat) pe toata durata observatiei nu s-a modificat deloc, decat ca dimensiune. Spun asta pentru ca initial crezand ca e ceva usor purtat de vant ma asteptam sa se rostogoleasca necontrolat, si sa-si schimbe forma sau aspectul. Vazand forma bizara, am pus mana rapid pe telefon si am facut o poza, desi eram absolut convins ca nu va iesi nimic, dat fiind faptul ca obiectul se misca si tinand cont de relativa lui dimensiune redusa in campul telefonului. Apoi, privirea mi-a cazut pe un binoclu de plastic ieftin si decolimat 10x50 ce zacea pe masa, am pus mana pe el, si am apucat sa arunc o privire (dublata)  :-) asupra obiectului, aproximativ 5-8 sec inainte de a disparea dupa bloc. ceea ce am vazut prin binoclu e si mai greu de descris, obiectul as putea sa il asemuiesc cu aspectul unui ou ochi, (la asta m-a dus gandul cand l-am vazut)  :lol: doar ca in loc de galbenusul cel galben parea a fi un nucleu gri inchis, si mentionez, din nou, nici in timpul urmarit cu binoclul nu si-a modificat deloc acea forma, si nu se rotea sau balansa deloc, parea ca pur si simplu aluneca pe cer.
Ce sa mai zic, e cea mai bizara chestie ce mi-a fost dat sa o vad pana acum, atat datorita aspectului, cat si datorita miscarii rectilinii precise care mie mi-a lasat impresia ca nu era data de curentii de aer.
Eram atat de convins ca pe fotografia facuta cu telefonul nu va iesi nimic notabil incat am uitat de ea, spre surprinderea mea, am dat de ea in telefon si cand am dat zoom, am observat ca nu a iesit chiar rau...
Nu stiu ce am fotografiat si nici nu pot trage vre-o concluzie, dar din fericire am destule date sa va prezint "cazul" :)
Deci, voi decideti! :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Sunt sigur ca a fost o observatie interesanta, asi fi dorit sa vad si eu asa ceva. Atat timp cat nu stim ce a fost ramane un OZN (obiect zburator neidentificat). Ramane o intrebare, ce legatura este intre aceste obiecte si formele de relief?....Mai sunt colegi pe aici care au vazut obiecte ridicandu-se ori disparand in directia unor dealuri.
Adevarul este dincolo de noi

alx

Citat din: jean din  09 Mai 2013, 15:18:49
Ramane o intrebare, ce legatura este intre aceste obiecte si formele de relief?....
Dupa parerea mea exista o legatura foarte stransa intre cele 2 elemente,adica intre obiect/obiecte si dealuri/paduri.Aparent,aceste obiecte manifesta o "fascinatie" foarte mare pentru paduri,insa cred ca motivele sunt de alta natura,si nu nici o legatura cu fascinatia.Ramane insa de vazut cu exactitate despre ce este vorba...eu am niste idei,insa deocamdata as cam prefera sa le tin pentru mine,ca sa nu fiu acuzat ca bat campii cu succes...
  Mai este insa un aspect,si cred ca acesta este CEL MAI IMPORTANT : cresterea,exploziva as putea spune,a numarului de observatii de acest gen in tara noastra...nu ca aceste fenomene nu s-ar fi intamplat si inainte,ci faptul ca de data asta nu mai nu se mai iau "masuri de prevedere" ma ingrijoreaza...fie e un exod,fie o invazie,fie amandoua!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

#3
Citat.eu am niste idei,insa deocamdata as cam prefera sa le tin pentru mine,ca sa nu fiu acuzat ca bat campii cu succes...

Cu siguranta ai niste idei, doar ca nu vrei de ceva vreme sa le impartasesti p-aici :-D Pe bune acum, nu-i vorba "c-ai prefera deocamdata" sa le ti pentru tine, in ultimul timp nu vrei, punct. Eu personal, nu-ti mai inteleg "atitudinea onctuoasa", de la "facaletz" incoa',  pur si simplu nu mai "spui" nimic, zau daca te inteleg. Care-i misterul? "Restul" ne cam dam silinta sa exemplificam prin postari :-D

Irwin

Citat din: alx din  10 Mai 2013, 00:22:41
eu am niste idei,insa deocamdata as cam prefera sa le tin pentru mine,ca sa nu fiu acuzat ca bat campii cu succes...

aaa, pai asa... nu mai rezolvam nimic pe aici daca avem astfel de retineri  :-D
curaj, suntem chiar curiosi, indiferent daca ipotezele sunt mai fanteziste... ai putea chiar sa le "cosmetizezi" un pic, ca sa fie mai "digerabile" tuturor  :-)

"Aratarea" observata de StarDust (sau, ma rog, tipul ei bizar, neregulat ca forma) parca am impresia ca am mai zarit-o pe undeva, probabil intr-un film de pe youtube, dar nu tin minte cu siguranta sursa. Zbura ziua, in amiaza mare, si cand s-a facut un zoom pe obiectul cu pricina era ceva ff bizar, aidoma celei prezentate aici.

Aseneth

Citat din: alx din  10 Mai 2013, 00:22:41
Aparent,aceste obiecte manifesta o "fascinatie" foarte mare pentru paduri,insa cred ca motivele sunt de alta natura,

E o aparenta. Nu se face discriminare pentru nicio forma de relief. In zonele forestiere e mai mult oxigen si posibilitatea/riscul ca aceste corpuri sa devina vizibile este mai mare.

jean

Citat din: Aseneth din  10 Mai 2013, 08:54:42
In zonele forestiere e mai mult oxigen si posibilitatea/riscul ca aceste corpuri sa devina vizibile este mai mare.
Nu vad legatura intre Oxigen si vizibilitate.......Doar nu au motoare chimice sa foloseasca pt. ardere oxigen. Din contra, eu credeam ca apar pe acolo tocmai ca sunt locuri mai ferite si posibilitatea de a fi vazut este mai mica. Dar, in acest caz, de ce nu fac nimica sa nu mai fie asa luminoase si sa atraga atentia?.....
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Mai revin cu cateva schite ca sa completez observatia. Am desenat peste obiectul fotografiat si marit cam ce imi amintesc ca am vazut prin binoclu. Am facut de asemenea o estimare a inaltimii maxime la care ar fi zburat chestia, folosindu-ma de G.Earth, si apreciez ca se afla intre 200-300m, asta daca nu cumva a avut o traiectorie usor descendenta, lucru de care nu aveam cum sa imi dau seama din locul in care eram. Ceea ce am vazut prin binoclu, nu mi s-a parut a fi un obiect tehnologic, ca sa zic asa, gen drona, balon, etc...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

Unele nu ard oxigen ci ard oxigenul. Adica arde aerul in contact cu FAN-ul. Asa zic unii cel putin, facand analize la spectrul luminii emanate.

Ganditorul

#9
ALX :

CitatMai este insa un aspect,si cred ca acesta este CEL MAI IMPORTANT : cresterea,exploziva as putea spune,a numarului de observatii de acest gen in tara noastra...nu ca aceste fenomene nu s-ar fi intamplat si inainte,ci faptul ca de data asta nu mai nu se mai iau "masuri de prevedere" ma ingrijoreaza...fie e un exod,fie o invazie,fie amandoua!

Ar mai fi a 3-a varianta - fenomenele au existat dintotdeauna, numai ca noi am evoluat, utilizam probabil o parte mai mare din creier, ceea ce da un alt spectru de perceptie si incepem sa le vedem mai des abia acum - si argumentez asta astfel :
Am o colectie bunicica de poze cu ciudatenii (unele le-am trimis spre analiza si lui Alx ...si astept in continuare un raspuns avizat). Incercand sa scap de toate erorile posibile in interpretarea acestor poze am facut in aceasta mini-vacanta un experiment inedit : aparate foto identice si 2 fotografi diferiti, aceleasi subiecte de fotografiat = poze diferite pe aparate, unele cu ciudatenii, altele fara.
- Si atunci trebuie introdusa variabila umana a unei biorezonante care se interfereaza cumva cu frecventele de utilizare/functionare/comanda ale aparatului foto.

Tot asa, din nu stim care motive, unii dintre noi au devenit receptivi la un alt spectru de imagine/sunet - aruncand aceasta capacitate biorezonanta si celor aflati in jurul lor, la o distanta de cativa metrii.
- Numai asa se poate explica de ce "sunetele ciudate" care ar trebui sa asurzeasca un oras ... sunt auzite numai intr-o anumita zona delimitata (probabil de biorezonanta omului/oamenilor care au aceasta capacitate), imaginile "ciudate" sunt  vizibile numai la anumiti oameni (si de aici lipsa de credibilitate ... toate i se intampla numai tipului/tipei X, deci fabuleaza sau e "dusa cu capul" ), imagini ale unor obiecte (OZN) ce survoleaza o localitate si care, normal, ar trebui vazute de multi, de grupuri de oameni aflate la distante mari - si totusi observatia este doar dintr-un singur punct, maxim 2 (un obiect la o atitudine de 1000 m se observa la distante de km in jur)  si exemplele pot continua.

E o ipoteza ...nu dati cu parul.


jean

Observand mai atent poza marita de StarDust si tinand cont de directia de deplasare marcata de el pe poza, constat ca detaliile marcate pe poza nu prezinta o simetrie fata de axa de deplasare asa cum ar fi normal la un avion sau o drona. Dar, aceasta se poate datora si unui joc de lumini si umbre.
Adevarul este dincolo de noi

Ganditorul

#11
Incrcati sa salvati si apoi sa mariti poza originala cu ACDSee 6 - are o rezolutie mai "dulce" si nu sparge imaginea in pixeli ...rectangulari. Se vad mai multe detalii - pare o entitate vie  :rainbow:.

kandaon

Ca sa eliminam o ipoteza, e posibil ca obiectul sa fie un balon cu heliu, din acelea folosite la festivitati, petreceri, baluri, carnavaluri etc si care se gasesc de cumparat inclusiv de pe internet?
Unele au forme mai ciudate (inimioare, personaje de desene animate, caluti etc) si ar putea da impresia unui obiect ciudat vazute de la distanta. Poate i s-a atasat un lest micut ceva, sa zboare mai stabil, poate nu era umflat bine, poate a intalnit un curent de aer care l-a dus pe directia aia?

Asta pentru o explicatie mai "pamanteana", e la fel de posibil sa fie altceva ce ar fi mai aproape de OZN in sensul lui clasic (adica ceva "nepamantean") si aici chiar nu stiu ce ar putea fi vazand descrierea

padme

Citat din: Ganditorul din  10 Mai 2013, 10:15:20
Incrcati sa salvati si apoi sa mariti poza originala cu ACDSee 6 - are o rezolutie mai "dulce" si nu sparge imaginea in pixeli ...rectangulari. Se vad mai multe detalii - pare o entitate vie  :rainbow:.
Nu poţi posta tu fotografia?

StarDust

Pentru a confirma sau infirma ipoteza unui balon, in primul rand, va trebui aflata marimea obiectului. Voi incerca asta, facand o poza din locatia unde am vazut prima data obiectul pe fundalul padurii, cand era la inaltime mica, si cunoscand distanta, as putea aprecia marimea lui. Sper ca in weekend sa pot face poza respectiva. Inca ceva, cartierul cu case de la poalele dealului e o zona populata cu persoane nu f. instarite ca sa zic asa...  :-) cred ca ultimul lucru care l-ar face cineva pe acolo ar fi sa se joace cu baloane, dar cine stie?
Oricum, prin binoclu, eu sustin ca numai balon nu am vazut, dar binenteles, asta e o parere pur personala.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16