Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Lumini ciudate pe cerul Sibiului

Creat de mariusvlad, 05 Aprilie 2013, 10:08:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariusvlad

Aseara imediat dupa ora 22 in vecinatatea Sibiului 5 obiecte au facut o manevra interesanta.
Observatia am facut-o de la geamul locuintei, etajul 4 cu deschidere larga spre Est aproximativ 120 grade fara obstacole.
Pe directia si culoarul de aterizare a avioanelor pe aeroportul de la Sibiu (Est-Vest) au intrat 5 obiecte, mai degraba lumini portocalii foarte asemanatoare ca spectru de culoare cu lanternele chinezesti dar parca mai mari si mai stralucitoare.
Viteza era mai mare decat a avioanelor comerciale care vin la aterizare si daca initial am crezut ca sunt avioane mi-am schimbat repede parerea vazand ca nu au nici o lumina de semnalizare. Apoi m-am gandit ca sunt totusi lanterne chinezesti dar viteza era maaare si cand eram gata totusi sa accept idea unui curent puternic care le poarta au inceput sa se opreasca pe rand, incepand cu prima, parca fiecare vroia sa le astepte si pe celelalte sa se reorganizeze. Se opreau in acelasi loc si dupa 5-6 secunde de asteptare plecau descriind un viraj strans pe verticala si dispareau pe rand, treptat, probabil datorita faptului ca se indepartau.
Intre prima aparitie si disparitia ultimei lumini nu a durat mai mult de 2 minute.
Am incercat sa fac poze dar negasind setarile potrivite pe intuneric (am stins luminile in camera) nu am decat imagini miscate caci aveam setat un timp de expunere cam mare.
Si ca sa fiu sincer eram mai interesat de ce se intampla pe cer decat de setarile camerei.


papilllon

In aceasta seara am fost martorul unui fenomen oareccum asemanator.  In jurul orei 21:10 -21:20  am observat 7-8 lumini portocalii asemanatoare lanternelor chinezesti care stationau pe cer aranjate oarecum simetric, acestea se aflau in NE Tirgu Muresului. Luminile nu se miscau. Grabindu-ma spre casa pentru a le urmarii prin telescop, am trecut prin fata unei cladiri care s-a interpus. Dupa ce am trecut de cladire, nu se mai vedea decat una, care s-a stins usor. M-am intors la locul de unde le-am vazut prima data, dar nu se mai vedea nimic. Ajuns acasa m-am uitat din balcon, dar nici de aici nu se mai vedea nici o lumina.

abyss

Ok. Poti incerca un desen cu felul in care spui ca erau "organizate" luminile in prima postare? Eventual si pentru a doua. Inclin sa cred ca erau lanterne chinezesti dar ....

papilllon

Nu erau lanterne chinezesti deoarece stateau nemiscate. Am pus in atasament doua poze ale locului pe care am marcat locul unde se aflau luminitele.

abyss

Interesant! Totusi in postarea ta ai afirmat ca sunt "oarecum" aranjate simetric. In foto le-ai marcat destul de simetric... Ai cunostinta daca in acea directie se afla case ori vreun loc unde se obisnuieste sa se mearga la picnic?

papilllon

Da, am scris oarecum simetric, deoarece erau aranjate pe doua siruri si cu o distanta care mie mi se parea egala. Nu este zona de picnic si oricum era destul de tarziu in jurul orei 21:10 si era intuneric, case sunt cateva rasfirate.