Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Desene ciudate pe crestele muntilor din Romania

Creat de cristtt5, 10 Martie 2013, 17:15:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristtt5

Salut,

Am descoperit intamplator pe google earth niste desene  ciudate pe crestele muntilor nostrii pe care le voi detalia mai jos. Astept parerile voastre.

#1 este in Muntii cindrelului. Ce este ciudat ca daca unesti cele 3 puncte formezi un triunghi echilateral cu laturile de aprox 90m. Coordonate aproximative:  45°34'56.22"N,  23°41'21.40"E




#2 In muntii nu departe de Sarmisegetusa regia. este asemanator cu primul si dimensiuni aprox. la fel (dif. de cativa metri). Coordonate aproximative:   45°38'52.99"N,  23°26'14.16"E



#3 Pe varful Sureanu. Aceasta nu se vede asa bine.  Coordonate aproximative:    45°34'53.49"N,  23°29'13.15"E



#4 Pe creasta de la Ciunget( Cheile Latoritei) Aici vreau sa ma duc la vara sa arunc o privire pt. ca este mai aproape de Valcea unde stau. Acesta este diferit de celelalte trei. Coordonate aproximative:   45°23'18.85"N,   23°51'23.76"E



Toate sunt facute la altitudini de 1700-2000m

Referitor la ele, tind sa cred ca nu sunt constructii facute de ciobani, deoarece stanele ciobanilor arata altfel vazute din satelit.

Astept pareri. Sau daca cineva dintre voi a fost pe acolo...

Bafta.


fiulploii

Cred ca ar trebui sa mai fie cateva , altfel da cu virgula :-D
Daca ai timp sa mai cauti , ar fi fain .

Arhanghelul

#2
Citat din: fiulploii din  11 Martie 2013, 01:08:23
Cred ca ar trebui sa mai fie cateva , altfel da cu virgula :-D
Daca ai timp sa mai cauti , ar fi fain .

Am mai gasit doua ... toate sunt in zone unde se poate face acces auto ... se pare ca sunt  prospectiuni geologice de mica-medie adancime ...







L.E. Am mai gasit cateva  ... dar ramane sa le expun dimineata  ...  im' cad ochii in ... gura ...  :roll:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

cristtt5

Oare ar putea fi niste stalpi de telefonie...relee ..etc..care se vad ciudat din satelit?

cristtt5

Am mai gasit doua de la polovragi in sus pe creste.


fiulploii

Din cate cunosc eu si din documentarile mele de pe net formatiunile acelea nu prea aduc a urme de prospectare geologica si/sau arheologica.
Asa din satelit vazute aduc cu formatiuni de stanca - dezgolite intentionat sau nu . Pana nu pune piciorul cineva acolo nu vom stii niciodata  :-D
Parerea mea..

P.S. Am observat niste desene-formatiuni din stanca dezgolita la intrarea unor vai , reprezentand urs sau porc mistret si ma gandesc ca era o forma de comunicare pentru a arata de exemplu principalul animal din zona .
Doar o banuiesc si asta, a nu se lua de buna .

Ganditorul

#6
Interesant e faptul ca unele din acele formatiuni de stanca sunt pe mijlocul drumului montan (ca nu e carare pt ca are 2 urme de ...roti). E putin probabil ca cineva sa-si fi croit drumul exact peste stanca cu caruta cand in jur e loc destul pentru a ocoli iar in acest caz aceste formatiuni par a fi "ieshite din pamant" acum, in mijlocul drumului. Dar pana nu ajunge cineva dintre noi acolo, asa, pe o parere "din avion" e greu sa tragi concluzii.

hanzo

cautand diverse, :-D am gasit aceste striatii care mie nu imi par naturale.. prea drepte, se intind peste mai multe dealuri, ma rog, voi ce spuneti?


si bine v-am gasit..

Xanadron

Bun venit mai intai pe RUFOn, hanzo!

...Si da, uriasele "zgarieturi" paralele (vizibile doar la anume unghiuri de iluminare solara) sint mai mult decit interesante. Si eu le observasem mai demult, dar lipsa oricaror explicatii plauzibile mi-a mutat gindul de la ele (stiu, stiu, debunkerii de serviciu :lol: or sa gaseasca si acum diverse explicatii "stiintifice").

Serios acum: sa fie vreo grebla annunakiana de vina? :-D Ori mai degraba-s oarece urma lasate de paleo-arme de distrugere in masa?! :roll:

P.S. Discutia merita poate continuata si pe topicul cu misterele Carpatilor, VR etc (fiindca in imagini e vorba de cea mai "sensibila" zona din M-tii Buzaului). 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

@hanzo,

bine ai venit pe rufon!

sa stii ca le vazusem si eu cu ceva timp in urma..primul gand in minte stii care a fost?

ca ar fi.....un fel de scriere pre-sumeriana vizibila de sus, din spatiu - de pe orbita - ca un fel de... SOS pe o plaja a unor naufragiati..
evident, poate insemna orice, numai SOS nu..dar..era o idee..prima care mi-a venit in cap cand le-am vazut  :-D
s-au s-ar putea sa fie..un mic mare nimic...sau, secretul magnificului univers.. :star:

cristtt5

Foarte interesante striatiile, dar nu le vad nici un rost, nu ar avea sens sa fie artificiale.  Cred ca un geolog ne-ar lamuri in 5 minute :)

kandaon

#11
Imi amintesc ca acum ceva vreme si tot cu ajutorul lui google se descoperisera niste linii si modele ciudate undeva in China







S-a spus ca ar fi fost facute pentru a calibra satelitii de spionaj chinezesti (vedeau ce date se obtin si le comparau cu dimensiunile liniilor, altitudinea etc din cate am inteles)

Amu eu nu stiu ca noi sa avem sateliti  :-D

Speculatii se pot face, si cum eu am si o imaginatie mai bogata semnele alea ar putea fi facute

1- pentru calibrarea sistemelor de cercetare ale aparatelor TR-3B (sau OZN ale lui Coanda) ale noastre (de aia nu ne agitam sa luam avioane de lupta noi, avem ceva mai bun, dar secret  :ufo: :-D si tot de la americani ca si F-16 sh) si care au fost vazute de cativa coforumisti. Sistemele alea trebuiesc reglate din spatiul extra-atmosferic, de unde si semnele alea facute in locuri mai izolate pentru a nu atrage atentia

2- semnele arata o zona unde s-a descoperit ceva interesant (poate chiar de catre aia ce zboara cu Herculesul de recunoastere (RC-130, dupa forma botului) din pozele alea postate de cineva pe aici pe forum.
Cand ajunge satelitul de spionaj deasupra (ala smecher, cu radar de penetrare in sol sau cu aparatura de cercetare multispectrala) poate vedea mai bine unde sa caute sa vada daca e ceva ascuns acolo in subsol sau daca energiile de acolo arata vreo poarta interdimensionala catre alte lumi.
Daca imi amintesc bine rusii de ex sunt chiar foarte interesati de ce exista prin subsolurile noastre, unu vroia sa fuga cu niste hartii prin aeroport, apoi altii s-au chinuit sa la greu cu tot felul de incercari de spionaj si atacuri informatice

3- sunt niste vestigii stravechi fara legatura cu cele de mai sus

4- sunt niste chestii naturale fara legatura cu cele de mai sus

fiulploii

Sunt curios daca in muntii Macinului se intalneste asa ceva  :-D

hanzo

Citat din: cristtt5 din  13 Martie 2013, 21:19:48
Foarte interesante striatiile, dar nu le vad nici un rost, nu ar avea sens sa fie artificiale.  Cred ca un geolog ne-ar lamuri in 5 minute :)


cate bordeie atatea obiceie, inclusiv unul al geologilor care pot lamuri in 5 min striatii pe km intregi, paralele.
o explicatie o fi nu zic.. :)
tot in zona sunt si misterele despre coltii tainitei, discutate pe rufon, si.. altele :)


off topic,
o aducere aminte :)
carevasazica, dumneataa... tragi!  - nu trag! cum o sa trag!  - tragi, tragi... hehe... caragiu!


qexa

cristtt5 in prima si ultima poza, se vede umbra unei antene sau ceva foarte inalt ce se ridica din centrul figurii. Daca ajungi pe creasta de la Ciunget, fa niste poze.