Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Roman doar aparent SF (fragmente) - critici, laude, bascalie etc

Creat de Xanadron, 12 Ianuarie 2013, 19:10:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: fiulploii din  12 Ianuarie 2013, 20:44:52
Urmeaza doar parerile mele fara pretentii de absolut . Eu vad asa:
   - fragmentul de inceput- banuiesc - imi pare linistea dinaintea furtunii  :-D
   - initiatic - fiind plin de informatii care nu se gasesc totusi la prima taraba -  :wink: si pe care daca nu le cunosti, totul pare o vorbarie fara sens, caracteristica agoniei .
   - interesante si numele alese pana acum, stimate coleg : Remus aka Sumer si Gogu aka Gog . Astept cu interes sa vad daca apare si Magog  :-D Numele spun si ele ceva - functie de cititor , normal.
   
  Din punctul meu de vedere , doar ai aratat prajitura sa-i simtim aroma  :lol: Marketingul functioneaza ireprosabil  8-)
  Atat deocamdata.
1. Or sa mai urmeze vreo doo prajituri, in continuarea asteia (marketingu' musai trebuie sa va tina-n suspans) - nu prea multe totusi, sa nu dati altfel in diabet.

2. Magog o sa apara curind, cind Remus o sa-l strige pe Gogu: "Ma gogule!" :-D

3. Taman asta-i partea a grea - sa nu seman cu Umberto Eco, c-am rupto-n fericire (se reduc cititorii logaritmic); ma abtin deci la culme sa nu bag prea multe chestii "oculte" - o sa aiba oricum si scurte lamuriri in subsolul paginilor.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

sunnyboy

Comentez la punctul 3, ca si la punctul 1 voalat, ca nu pot sa ma abtin: Eco e interesant ca-l pot citi si incultii ca si roman politist (trandafiru, pendulu) si da bine la vanzarea de carti! Adica se poate citi si daca esti prost gramada si nu intelegi decat un sfert! Shalom!

zana@M

Dedicație:
''Celor care nu mai au nimic de pierdut, dar încă destule de găsit printre rânduri''


-''Acum nu-i păsa însă nici Sinelui, nici lui Gogu că nu-i era sete sau foame (oare trebuia să-i fie, și când anume?), nu-l frământa taina persistenței simțurilor, nu simțea oboseala (poate c-ar fi trebuit să și doarmă în Somnul de Veci?), dar nici absența oricărei ființe ori măcar a vreunei voci prin preajmă nu-l alarma încă. La fel cum nu-l îngrijora imobilismul limbii orare a ceasului recent "procreat" ce ticăia totuși vesel din secundar, atârnat în livingul care mai trebuia doar mobilat pe ici pe colea.''
Nota 10 , ireprosabil ,continua .....
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

tractorbeam

Xana,

Stilul imi pare usor prolix, totusi imi place deci, "keep going" de altfel de ce ma mir, cam toate scrierile si zicerile tale au o prolixitate, cautata sau nu.


Xanadron

Citat din: tractorbeam din  12 Ianuarie 2013, 22:30:51
Xana,

Stilul imi pare usor prolix, totusi imi place deci, "keep going" de altfel de ce ma mir, cam toate scrierile si zicerile tale au o prolixitate, cautata sau nu.

Bine ca mai dati si cu (usoare) critici in JE, ca altfel ajung sa ma cred Dan Brown si sa zic ca unii profesori RV-isti - ca RUFOn-ul isi face de fapt reclama pe spinarea mea... :-D

Crede-ma insa, colega tractorbeam, ca asta-i varianta "dez-prolixizata" la maxim - oricum, in portiunile non-SF (mai lungi si mai "de actiune" ca astea de-nceput) revine la "normal".

In orice caz, poti fi de acord cu ideea ca, spre deosebire de romanele politiste/razboinice ori Sandrabrowniene, o calatorie-n Lumea de Dincolo n-ar fi prea sugestiv descrisa fara unele detalii "prolixe" - decit daca, doamne feri, gasim un intuneric deplin si-acolo, si-n noi. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: Xanadron din  12 Ianuarie 2013, 22:42:46
Bine ca mai dati si cu (usoare) critici in JE, ca altfel ajung sa ma cred Dan Brown si sa zic ca unii profesori RV-isti - ca RUFOn-ul isi face de fapt reclama pe spinarea mea... ;D
E he he...a critica e usor...si de aceea o sa ma dau si eu mare... ;D

In primul rand,doresc sa te felicit pentru initiativa de a posta pe forum,in premiera,bucatele din cartea ta.Registrul aparent...glumet in care se desfasoara partea asta de actiune banuiesc insa ca ascunde,de fapt,cu totul si cu totul altceva...ceva ce vom descoperi pe parcursul cartii..nu-i asa? De fapt,cred ca are rolul de a...proteja neinitiatii,care vor avea astfel in fata o carte...distractiva... :D   si o vor si cumpara din aceasta cauza... :D
   Insa nu pentru  a te lauda am postat eu acum...din contra.Adica in timp ce citeam fragmentul asta mi-am amintit de o nuvela,citita acum muuuulti ani...minim 15.Nu mai stiu autorul,iar pe titlu nu sunt sigur,dar cred ca in traducere era Orasul Mortilor-La cite de morts,in original in franceza,parca(am zis,nu mai imi aduc bine aminte).Nuvela aparuse fie in Almanahul literar,fie in Almanahul Anticipatia...mai putin important acum. Actiunea era asa: un tip intra in moarte clinica si este "agatat" de un soi de entitate si dus intr-un oras despre care avea sa afle mai tarziu ca este situat intr-un fel de buzunar energetic in apropiere de Terra,de fapt in campul electromagnetic al acesteia. Ajuns acolo,fara corp,este intampinat de o persoana care va fi mentorul lui in aceasta...aventura.Va afla curand ca orasul este populat de "spiritele" unei vechi civilizatii,care s-au inaltat in acest "oras",desi corpurile lor stau bine-mersi in niste sicrie ermetic inchise pe fundul oceanului,avand cate o masca de cristal pe fata.In acest oras,care este materializarea efortului colectiv al constiintelor se afla doar " elita" acelei civilizatii,aparent fiind nemuritori. Ei pot materializa absoluti orice doresc in acest spatiu in care "locuiesc",comunica telepatic...etc. Insa au o problema,pentru ca civilizatia actuala a deversat foarte multe deseuri corosive in ocean,iar acestea ataca sicriele...odata ce corpul moare in ocean,spiritul dispare din oras,fiind tinut acolo datorita legaturii intre corp si spirit,legatura mijlocita de masca de cristal,masca care trebuia purtata in momentul mortii.
  Per final,tipul nostru ajunge sa distruga orasul in care nu mai ramasese decat un soi de program,care mentinea coeziunea orasului,si care program voia sa distruga omenirea. Dpa distrugerea orasului,acest tip regaseste intr-o masca de cristal pe cea de care s-a indragostit in oras,si care se ascunsese in masca...si impreuna cladesc un alt oras,bazat pe aceleasi principii,unde vor primi suflete de pe Terra...de aceasta data pe baza unei selectii severe...
 
Interesanta e insa paralela asta intre cele 2 materiale din punctul de vedere al vietii APARENT de dupa moarte,si a posibilitatii de a ordona materia,de care o fi ea,dupa bunul plac.
  Ca sa fim intelesi:aceasta nu e o acuzatie de plagiat...departe de mine gandul asta...insa similitudinea mi s-a parut...flagranta ;D . Glumesc,bineinteles...nu e imposibil ca doua persoane sa fi avut aceeasi idee(ca si pricipiu),in timpuri diferite...
  In rest,o lectura placuta...si cu suficient suspans cat sa vrei sa citesti si urmatoarea pagina... ;D sau urmatoarea carte...cine stie?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: Xanadron din  12 Ianuarie 2013, 21:29:36
1. Or sa mai urmeze vreo doo prajituri, in continuarea asteia

-What time is it?
-Is time for... the next cake, Sir !   :lol:

alx

Citat din: fiulploii din  12 Ianuarie 2013, 23:33:50
-What time is it?
-Is time for... the next cake, Sir !   :D
Ai rabdare bre,ca dupa ce postai eu,are nevoie de timp omu,sa rescrie cartea pe ici,pe colo,si anume in punctele principale... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Multzam de precizari, alx - sincer sa fiu, n-am apucat sa citesc nuvela rezumata de tine.
Oricum, pare diferita naratiunea (pesonaju' meu nu-i in moarte clinica ci mort de-a binelea, e romanash si nu atlanteean submarin, nu devine orasean ceresc, :lol: n-o sa-i dispara  "corodat" spiritul etc); altfel, la modul general tema "vietii de dincolo" apare in vreo 666 de SF-uri, asa ca n-am griji de eventuale acuzatii de plagiat.

@ fiulploii: Mai urmeaza pagini de postat oricum aici, macar sa fie clar ca nu imit ceva-cumva; ma mai gindesc doar cind si cite... :roll:
Deh, marketingu' nu doarme! :-D



Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: alx din  12 Ianuarie 2013, 23:37:09
Ai rabdare bre,ca dupa ce postai eu,are nevoie de timp omu,sa rescrie cartea pe ici,pe colo,si anume in punctele principale... ;D
Pai da, dar sa stim si noi  :lol:

sunnyboy

Eu, fraierul de mine, credeam ca stilul prolix folosit e doar un procedeu literar menit sa ne introduca in "pielea" personajului aflat intr-o situatie total deosebita de ce mai traise/gandise/materializase pana atunci...

Xanadron

Citat din: sunnyboy din  13 Ianuarie 2013, 00:34:25
Eu, fraierul de mine, credeam ca stilul prolix folosit e doar un procedeu literar menit sa ne introduca in "pielea" personajului aflat intr-o situatie total deosebita de ce mai traise/gandise/materializase pana atunci...

Asa-asa, mai si laudati-ma, :lol: ca altfel nu mai postez maine dimineata urmatorul fragment... 8-)

(Observi ca nici mort nu ma las de suspansuri, colega sunnyboy)...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

zana@M

Citat din: tractorbeam din  12 Ianuarie 2013, 22:30:51
Xana,

Stilul imi pare usor prolix, totusi imi place deci, "keep going" de altfel de ce ma mir, cam toate scrierile si zicerile tale au o prolixitate, cautata sau nu.

Tocmai ,acest stil il face imun la plagiat  ,e unic !Succes,Xanadron!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

romulus

Bravo monser, felicitari , te luasi sa-l pui pe frate'meu Remus ierou de roman!
Cred c'am sa-ti cer neste marafeti, sa am si io de'o bere,  ca folosesti nume din famelia mea, inregistrate - deja - la OSIM (ca si a lu'  recent raposatu' regizor de revolutii Nicolaescu :-D :-D)!
CitatTocmai ,acest stil il face imun la plagiat  ,e unic !Succes,Xanadron!
Plagiat?Nem. Pare-mi-se ca stilul are o oarescare influenta Ojogbrasovenista - binenteles e doar o umila parere - care poate fi  in/con-firmata de lecturarea intregului manuscript!
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Xanadron

Citat din: romulus din  13 Ianuarie 2013, 16:21:10
Bravo monser, felicitari , te luasi sa-l pui pe frate'meu Remus ierou de roman!
Cred c'am sa-ti cer neste marafeti, sa am si io de'o bere,  ca folosesti nume din famelia mea, inregistrate - deja - la OSIM (ca si a lu'  recent raposatu' regizor de revolutii Nicolaescu :-D :-D)!Plagiat?Nem. Pare-mi-se ca stilul are o oarescare influenta Ojogbrasovenista - binenteles e doar o umila parere - care poate fi  in/con-firmata de lecturarea intregului manuscript!
Am zis!
Ca sa lamurim cit de cit directia stilului (da' si ca sa va tin "in priza" :evil:) uite c-o sa postez azi si-al doilea fragment (e in continuarea primului, sa nu va crosetez prea tare neuronii).

In rest ce sa zic, moncher romulus? Mi-s oricum dator deja cu ceva beri de copyright pentru folosirea finalului "tau" ("Am zis!") de citeva ori, asa ca asta de-acum se adauga.
Cu dobinda, normal. :-D

P.S. Agerul fiulalploii e singuru' care s-a prins ca Remus = Sumer citit de-andoaselea, asa ca merita si el una (carte + bere). :wink:
Pe linga multi altii care ati venit cu remarci/sugestii utile.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/