Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

nemurirea in univers

Creat de maiami, 15 Decembrie 2010, 15:47:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Vãd cã eºti pus pe glume stimabile... Eu nu. Totuºi cazurile descrise de tine se încadreazã la alt capitol, firul de argint ºi altele. Va urez numai bine.

mr

Citat din: @biss din  17 Decembrie 2010, 23:18:21
Da...cercetatorii americani. Vom deveni Nemuritori intr-o stare de eterna imbecilitate pana cand se va opri inima cosmosului... dar poate se va gasi o cale de a depasi si acest minor obstacol si-i vom conferi imortalitate reala insusi Creatorului de Vise pe care-l vom imbeciliza inerent la final, caci Aceasta se va dovedi ultimul obstacol minor de surclasat. Apoi vom fi fericiti cu adevarat. Ni se va rupe de toti si toate intr-o eterna stare de ignoranta generatoare de libertate asoluta. Cu alte cuvinte o mare prostitutie cosmica la un nivel paroxistic ce poseda acte-n regula si in care Dumnezeu e marele codos ori cea mai dorita tarfa.

Woow! Cat de "apasate" sunt cuvintele tale! Ele reflecta ironic un amalgam de frustrari (total justificate) acumulate aici, in plan fizic, la contactul cu superficialitatea, inganfarea, dezbinarea, prostia si separararea majoritatii semenilor din aceasta lume. Adevar graiesti! Te inteleg perfect!

Citat din: @biss din  17 Decembrie 2010, 23:18:21
Membrana electromagnetica a pamantului nu lasa pe nimeni sa iasa de aici...

"ªi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer."

Practic, suntem "prizonierii" acestei planete si oricat incercam sa "exploram" macar sistemul solar ne lovim de o multime de bariere: timp, toxicitate, lipsa gravitatie necesara proceselor corporale etc
Oare cand o sa realizam ca mediul cosmic ne este atat de nociv si ca singura posibilitate de a-l parcurge este alt mod de "agregare" a materiei trupurilor noastre? Versetul explica foarte clar cum stau lucrurile...

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

jean

Uite un articol interesant despre dilema nemuririi: http://www.descopera.org/dilemele-nemuririi/
Cititi si comentariile.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

 De fapt si de drept, nu cumva nemurirea inseamna sa iti menții memoria ? si sa Primești in continuare semnale din exterior si din interior?

  Moartea si nașterea egal schimbarea vehiculului , că e tren, masina mică sau vapor  :lol: ori trup energetic mai moale sau mai tare  :wink:
  Dat fiind faptul ca ne pierdem memoria la schimbările de vehicul si trebuie sa o luam de la inceput , normal ca devine mistic momentul nașterii si al morții , cand te urci si cand cobori . In rest, chiar nu e vb de planeta-închisoare , Master Xanadron , decât numai dintr-o anumită perspectiva-atitudine .
Părerea mea...care nu conteaza, evident  :lol:

abyss

#34
Sa menții memoria intr-un corp , în mai multe eventual funcție de planetă. ....și în afară lui în mintea cosmica cu care ar trebui fuzionat individual (macar) în prealabil....și eventual sa o ai de Backup4all în nava cu care te fâțâi/fâsâi.

alex24

Salutare . Ma bucur ca am bucuria sa cunosc romani inteligenți aici pe site , ca in viata de zi cu zi văd multe specimene de oameni . Si da , undeva in spațiu cu siguranta exista locul unde sunt nemuritori .  Va salut
Sunt printre voi...dar...nu sunt unul dintre voi!!!

Aseneth

Citat din: alex24 din  21 Iunie 2016, 21:27:36
Salutare . Ma bucur ca am bucuria sa cunosc romani inteligenți aici pe site , ca in viata de zi cu zi văd multe specimene de oameni . Si da , undeva in spațiu cu siguranta exista locul unde sunt nemuritori .  Va salut

Cam dur si gratuit chestia cu specimenele. Unde este acea "siguranta" despre care vorbesti? Pe ce te bazezi? Concret,  nu povesti nemuritoare. Unde e dovada ca undeva in spatiu exista nemuritori?

jean

Intrebare: de ce sa fii nemuritor?.......Nemurire inseamna stagnare in acest plan. Moartea duce la evolutie.
De ce fiinte nemuritoare in univers?.......Dupa mine nu fiinta conteaza, informatia conteaza si evolutia ei. Fiinta nu este de cat un vehicul pentru informatie. Fiintele pot fi create, asa cum entitatile extraterestre iau o forma unana cand intra in contact cu oamenii pentru a nu produce panica si a putea comunica. Starea lor de baza nu este umanoida dar pot sa ia aceasta forma la nevoie. Din aceasta cauza nu agreez termenul de ,,rase extraterestre" desi nu neg ca ar mai putea exista in univers fiinte asemenea noua. Dar, cred ca sunt la distante enorme de noi si viziunea lor este atat de diferita de a noastra ca nu ne-am intelege si ar fi foarte greu sa ajunga aici.
Este posibil sa ma insel, dar aceasta este ideea formata din cartile citite si alte informatii acumulate de mine pe parcursul vietii.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#38
La fel ca-n cazul afirmatiei (prezumtiei?) lui abyss:
Citat din: abyss din  15 Mai 2016, 23:08:42
Sa menții memoria intr-un corp , în mai multe eventual funcție de planetă. ....și în afară lui în mintea cosmica cu care ar trebui fuzionat individual (macar) în prealabil....și eventual sa o ai de Backup4all în nava cu care te fâțâi/fâsâi.
... nu pot decit sa fiu de acord si cu tine, colega jean.

Clar insa ca nuantzele demne d-a fi alipite discutiei sint nenumarate, incepind cu clasica ipoteza ref. la "nemurirea sufletului" si implicit a noastra... cumva. O nemurire limitata deci, fiindca abia in fazele cind o sa fim (poate) scutiti de stergerea hard-disk-ului :lol: odata cu prohodul om putea vorbi de-o evolutie.
Sau macar o sa fim capabili de-o accesare a eventualului Back-Up al existentzelor anterioare - chestie aparent imposibila in starea de agregare/intrupare actuala, asa cum s-ar putea deduce si din ultimele gaselnitze radical noi apropo de studiul memoriei, pe care n-are rost sa le mai repet.

...Sau poate ca are:
"[...]Divagind in continuare la fel de non-mistagogic, vaz ca unii (ba chiar multi) initiati neaga total rolul Mintii in procesul asta de "trezire", dar eu cred ca se-nseala nitzel – ori cel putin nu precizeaza destul de clar despre CARE anume "minte" vine vorbirea. Fiindca The Real Minds (inclusiv a lu' Fane Spoitoru - Etero-Suprema-Materie-Neagra sa i-o hodineasca, desi parea destul de odihnita de p-acilea :wink:) par sa fie continute-n Sursa si nu in dovlecii proprii, cum mai ziceam p-aici c-au descoperit unii savanti britanici sau nu:

http://alternative-doctor.com/mind-stuff/brain-science/
"The End of Brain Science As We Know It Jim"
sau:
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-01/si-mco012016.php
"Memory capacity of brain is 10 times more than previously thought. Our new measurements of the brain's memory capacity increase conservative estimates by a factor of 10 to at least a petabyte, in the same ballpark as the World Wide Web."

... unde se sustine cu argumente solide ca teoriile "mecaniciste" despre memoria umana sint nule, egal daca pariaza pe latura biochimica, p-aia biofizico-electrica (incluzind mai nou leme cuantice) sau pe amindoua-trei combinate. Structura noastra sinaptica are deci numai capacitatea de-a organiza cumva amintirile, fiind mult prea lenta pentru a le inregistra, dar si a le (re)accesa cu rapiditatea extrema constatata efectiv in experimente recente si f. serioase.

...Concluzia mea sedimentata de la banuielile de-atunci? Accesam, dar si alimentam cvasi-instantaneu o Memorie Akasha prin entanglement  (o hiper-memorie de tip "Hive" la urma urmelor, dar cu sertarase fara numar rezervate fiecarui petabyte din trili-zillioanele de  constiintze-n curs de cizelare cu startul "de jos", intr-UN sau NISTE  Univers/uri care se crede mai nou ca NU se extind, ci doar se... complica - pina unde, om afla cindva si asta.)

P.S. Clar ca si planul energetic al oricarei tranzitii intre... planuri e decisiv, dar nu din pdv strict matematic (se stie ca activarea astor +1...10  petabytes de glagorie ne consuma doar cca. 10 W, pe cind giga-computerul Tianhe-2 papa +20 milioane W si tot tampitzel ramine. :evil:) Si asta-i insa o tema mult prea stufoasa ca s-o putem aborda in extenso acum, aflati abia la al 51-lea "gard" = pagina."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/