Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vreti sa cititi ceva dintr-un roman doar aparent SF? Scris de JE, clar ;-)

Creat de Xanadron, 12 Ianuarie 2013, 01:19:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ati vrea sa cititi fragmente dintr-o carte epocala :-D inca aflata inca in lucru?

DA - poate merita aflat ce si cum mai halucinezi si dincolo de RUFOn
34 (100%)
NU - fiindca toti prostii cred in vremile noastre ca pot scrie o carte (Cicero dixit)
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 34

Votare închisă: 19 Ianuarie 2013, 01:19:48

AdarM

Prietene, am votat.
Totusi, daca a doua varianta de raspuns ai vrut-o ca pe o ironie sau un repros la semnatura mea, sa stii ca m-ai ratat.
De ce?
Raspunsul il gasesti rasfoind titlurile si autorii primei tarabe care vinde carti in drumul tau.
Sper si imi doresc sa fii exceptia, motiv ce-mi sporeste atat curiozitatea cat si nerabdarea lecturarii paginilor tale.
Sa fie intr-un ceas bun!
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

padme

Yo n-am inteles de ce votarea se incheie pe 19? Si mai ales, trebuie sa asteptam pana dupa aia?

Citat din: AdarM din  12 Ianuarie 2013, 12:04:04
Raspunsul il gasesti rasfoind titlurile si autorii primei tarabe care vinde carti in drumul tau.
Sper si imi doresc sa fii exceptia, motiv ce-mi sporeste atat curiozitatea cat si nerabdarea lecturarii paginilor tale.
Sa fie intr-un ceas bun!

Sa stii ca e foarte greu sa publici ceva, mai ales daca esti la inceput - deci, daca respectivii au reusit sa ajunga pe taraba, inseamna ca un editor a considerat ca au ceva de spus, doar ca nu esti tu cititorul lor!
Cartea lui TVM am luat-o de la un chiosc-taraba, in librarii nu era! :)))))))) Si nu am regretat...
Eu stiu deja ca o sa-mi placa ce a scris Xanadron - care stie destul de bine ca va ridica perdeaua anonimatului o data cu publicarea cartii. Si TVM si altii au facut-o, ori daca nu esti dispus sa stai fata in fata cu cei care vor sa discute despre ce ai scris, sau mai rau, cu cei carora nu le convine ce ai scris, mai bine nu o faci din capul locului! Oricine asterne o fraza pe hartie se supune a ceea ce am scris mai sus! E valabil si pentru scrisul pe forum! (sâc)

Urban

Sugestie:
-cred ca ai putea sa transmiti fragmentul din carte prin mesageria privata de pe forum doar celor care iti posteaza pe subiect fara sa postezi public pe forum, parerea mea.
"Business to business, person to person"

sunnyboy

Nu vad sa fie o problema daca romanul lui Xanadron va fi semnat cu numele real sau un pseudonim; la urma urmei e un roman "sefe", nu? Dupa cum cred eu citind postarile domniei sale, in roman va sugera multe si va lasa distinsul cititor sa gaseasca singur solutii la problemele propuse.
Succes Xanadron, ca talent la scris ai, cultura cat incape (chiar peste) si mintea iti merge brici - uneori ma infioara conexiunile pe care le faci!

AndreiASM

Al meu 30! Imediat trebe sa mai scrii o carte la cate voturi s-aduna.  :-D

AdarM

Padme, nu stiu cine-i TVM si nici ce vrea de la vietisoarele noastre, ba, colac peste pupaza, nici nu publica pe RUFON, asa ca mi-e la basca de el.
Cu Xanadrom, altfel stau lucrurile, altele-s asteptarile.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

kandaon

Din nu stiu ce motiv nu pot vota se pare, oricum coane Xanadroane considera un DA si din partea mea, precum si sincera urare de "succesuri"  :-D
Fara gluma acum sunt sigur ca va fi o carte foarte interesanta

kandaon

Citat din: AdarM din  12 Ianuarie 2013, 14:42:18
Padme, nu stiu cine-i TVM si nici ce vrea de la vietisoarele noastre, ba, colac peste pupaza, nici nu publica pe RUFON, asa ca mi-e la basca de el.
Cu Xanadrom, altfel stau lucrurile, altele-s asteptarile.

TVM e Toni Victor Moldovan, e si un interviu cu el pe aici pe forum. Cartea lui chiar e si ea foarte interesanta si cam diferita (cel putin pe alocuri, avand explicatii chiar plauzibile sau coerente inclusiv dpdv stiintific la unele chestii) de celelate din domeniu "ancient aliens" si ce au facut ei pe aici.
Ideile lui insa pot deranja oamenii mai religiosi si sunt chiar sumbre pentru unii

SLEAH19

Citat din: kandaon din  12 Ianuarie 2013, 15:44:56
TVM e Toni Victor Moldovan, e si un interviu cu el pe aici pe forum. Cartea lui chiar e si ea foarte interesanta si cam diferita (cel putin pe alocuri, avand explicatii chiar plauzibile sau coerente inclusiv dpdv stiintific la unele chestii) de celelate din domeniu "ancient aliens" si ce au facut ei pe aici.
Ideile lui insa pot deranja oamenii mai religiosi si sunt chiar sumbre pentru unii

In plus Toni Victor Moldovan  este colegul nostru, cu 27 de postari pe forum:


http://www.rufon.org/forum/index.php?action=profile;u=3575
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

Citat din: padme din  12 Ianuarie 2013, 12:43:20
(1)Yo n-am inteles de ce votarea se incheie pe 19? Si mai ales, trebuie sa asteptam pana dupa aia?

(2) Eu stiu deja ca o sa-mi placa ce a scris Xanadron - care stie destul de bine ca va ridica perdeaua anonimatului o data cu publicarea cartii.
(3) Si TVM si altii au facut-o, ori daca nu esti dispus sa stai fata in fata cu cei care vor sa discute despre ce ai scris, sau mai rau, cu cei carora nu le convine ce ai scris, mai bine nu o faci din capul locului! Oricine asterne o fraza pe hartie se supune a ceea ce am scris mai sus! E valabil si pentru scrisul pe forum! (sâc)
1. Cu rabdarea trecem marea, draga padme... dar hai sa-ti scurtez nerabdarea: am  oprit deci sondajul - cu rezultat surprinzator de favorabil pt JE, asa ca nu mai avea rost continuarea lui.
2. Nu fii atit de sigura c-o sa-ti placa... :lol: Mie cel putin nici acum nu-mi place prea mult (inca mai am timp totusi s-o dreg pe ici-colea).
3.  Aici subscriu total; asta-i si scopul devoalarilor fie si doar partiale in prima faza: confruntarea cu lumea/universul exterior creatorului... de orice. Stiu insa si oameni care nu doar cinta /danseaza /picteaza, ci si scriu exclusiv "pentru ei" - sa fie sanatosi, e si asta un hobby si/sau detensionare utila, dar scrisul (mai ales) zic eu ca merita imprastiat ca semintele-n cimp, sa rodeasca - doar de contine si un "CE"anume, normal... :wink:

Citat din: Urban din  12 Ianuarie 2013, 13:32:39
Sugestie:
-cred ca ai putea sa transmiti fragmentul din carte prin mesageria privata de pe forum doar celor care iti posteaza pe subiect fara sa postezi public pe forum, parerea mea.
"Business to business, person to person"
Objection overruled, prietene Urban! :-D Sau suggestion, in fine... Motivele-s mai sus atinse, dar mai vin cu altul: reactii pertinente (fiindca chiar o sa astept si critici constructive) pot veni si din partea non-postatorilor de-aici. In plus, simpla prezentza pe forum a fragmentelor reprezinta o "protectie a copyright-ului" mai buna decit altele (stii tu, contra unor eventuali "strainezi")... 8-) Chiar daca mai sint citeva luni pina la aparitie.

Citat din: AdarM din  12 Ianuarie 2013, 14:42:18
Padme, nu stiu cine-i TVM si nici ce vrea de la vietisoarele noastre, ba, colac peste pupaza, nici nu publica pe RUFON, asa ca mi-e la basca de el.
Cu Xanadrom, altfel stau lucrurile, altele-s asteptarile.
Din pdv-ul tau zici bine, compadre AdarM - vezi insa, eventual in "Statistici forum", ca Toni Victor Moldovan (autorul cartii de interpretari pe linie genetic-inginereasca indeosebi si sapaturi comparative-n Biblie, Zohar etc numita "Programul Terra... un atentat la vietisoarele noastre etc ") are un topic propriu important aici ("Interviu cu"...)
Cit despre asteptari, da - sint un pic diferite, fiindca eu n-am de gind (inca) sa scriu axiome hazardate despre ET, unde vibrationale, galaxii cu fundu-n sus si ce vrea ele. :lol:

In rest, nici vorba sa ironizez citatul "tau" - fiindca nu-i de fapt al tau, ci al lui nea' Cicero! :-D Si mi-a traznit ca se potriveste pur si simplu sondajului, azi-noapte la ore mici - asta-i tot.

La modul si mai serios acum, remarcile  -critice, normal - pe care le astept din partea unor "gica-contra" cu argumente si mintea la purtator (cum esti si tu, dar nu numai) reprezinta exact motivul pt care "ma risc" unei asa-zise expuneri taman aici pe RUFOn si nu pe vreo Softpedie.

Revin si cu alte mici precizari, multumesc oricum tuturor pt. voturi, sa traiti + infloriti pina atunci!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Citat din: kandaon din  12 Ianuarie 2013, 15:39:46
Din nu stiu ce motiv nu pot vota se pare, oricum coane Xanadroane considera un DA si din partea mea, precum si sincera urare de "succesuri"  :-D
Fara gluma acum sunt sigur ca va fi o carte foarte interesanta
Uite ca-l deblocai asa, pt. tine, colega kandaon! :-D
Si mda, nu stiu cit de BUNA, dar interesanta o sa fie in orice caz cartea - la fel ca vremurile ce ne asteapta...
In plus, e posibil ca si a mea (desi deloc "documentarist-conspirationista" ca a lui TVM) sa deranjeze pe ici-colea pe unii mai habotnici - nu pe toti cititorii insa.

P.S. Va deranja poate si diverse "personaje" crescute ca ciupercile otravite post-revolutie (fiindca sectiunile "non-SF" ale romanului prin-vremuri-plimbator or sa atinga mai ales ultimii 23 de ani). 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

sunnyboy

Stimabile, ma faci mult prea curios! Daca tot ai oprit (pentru un moment) sondajul si ai vazut ca feedback-ul e 100% pozitiv... da-i drumul la acel "ceva"! Eu promit ca voi fi cat de carcotas se poate, intru imbunatatirea materialului!

Xanadron

Citat din: sunnyboy din  12 Ianuarie 2013, 16:24:41
Stimabile, ma faci mult prea curios! Daca tot ai oprit (pentru un moment) sondajul si ai vazut ca feedback-ul e 100% pozitiv... da-i drumul la acel "ceva"! Eu promit ca voi fi cat de carcotas se poate, intru imbunatatirea materialului!
OK sunnyboy, inchipuie-ti ca-i dadeam oricum drumu' chiar azi... doar un pic de rabdare, am si alte treburi pe moment, plus tre'sa vad si cum se pupa fonturile/diacriticele "mele" cu ale forumului.
Oricum mi-a dat bataie de cap si treaba asta (la-nceput scriam cu RHelvetica, ca-n presa pe unde-am fost - fiindca "oarecum" scriitor tot sint) si-a trebuit sa trec pe Times New Roman.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Citat din: alx din  12 Ianuarie 2013, 11:06:58
Nope.Votul decisiv a fost al meu,nr. 18!  ;D

Si acum sa discutam altfel: de fro cateva luni,maxim un an,Xanadron duce un proiect de tipul BlueXanadron pe acest forum...ne tot spune(celor din administratie in special) ca va veni vremea cand va trebui sa-l lasam si pe el sa-si faca reclama pe aci...ca o sa vedem noi cum va fi atunci,etc. etc. etc. ...si uite c-a venit vremea,iar noi deja suntem atat de obisnuiti cu ideea,ca n-avem nici o problema cu asta... ;D nota 10 maestre... :D de aici putem trage concluzia ca ce functioneaza in mare,merge si in mic... ;D
  Ceea ce voiam eu sa spun de fapt este altceva: am facut o plimbarica scurta,si pe la colegul Xanadron e ceata...mare! Acuma...ca va posta fragmente din viitoarea carte,e un lucru sigur. Si foarte bun (Mai ales pentru traficul pe rufon >:D )Insa cand va aparea cartea,unii  vor face conexiunea intre nenea Xanadron si ...ptiu drace,ca era sa dau initialele.Ma rog,intelegi voi...e vorba de autorul cartii.Si problema e ca in acel moment se ridica...ceata. Tare sunt curios daca colegul din dimensiunea zen s-a gandit SI la treaba asta...ce zici Xanadroane? Merge? Sau semnezi si cartea tot asa...Xanadron? ;D

...Sa-nteleg ca v-am lucrat subtil-insidios la PSY? :-D Asa o fi... Nu ma mira oricum ca ai memorie f. buna, alx!!!

Serios acum, cu conexiunile nu-i bai: o sa ma lase rece orice eventuala reactie a unora vizati poate prea "transparent" in partea "non-SF" a cartii (desi, repet, e de fictiune ca idee, dar ceva-cumva tot se leaga cu intimplari/personaje reale - care nu trebuie insa, repet,  confundate cu vreun personaj livresc!) 8-)

P.S. Ma gindeam o vreme si eu s-o semnez ...anonima, :-D (chiar "Xanadron", de ce nu?) dar nu-i cazul. Pina si unele referiri la RUFOn vor exista pe ici-colea... diseminate insa sub o forma deloc tabloida.

GATA insa - vorba lunga, saracia cititorului... :lol: peste vreo ora-doua bag primu' fragment, pe alt topic probabil, dar tot aici la "Cafenea". :rocket:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

classic

We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)