Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Microsoft Vision 2019

Creat de Urban, 11 Ianuarie 2013, 03:54:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban


fiulploii

Frumos insa fals  :lol: in ceea ce priveste anul realizarii . Parerea mea , evident.
  1. Din moment ce poti plati cu cardul in avion , in plin zbor ,astept cu interes si deschiderea conductei pentru internet asa cum era in filmul de mai sus. Cred ca nu va dura pana in 2019.
   2. O parte din posibilitatile telefonului ala jmecheros   exista deja ca aplicatii pe Android 4.2.1 folosit pe Nexus4. Asta in comert.
Si fac pariu cu oricine ca in  anumite armate tehnica folosita in mod curent depaseste si filmul prezentat.
 
   O intrebare pentru cine are colectia Stargate: in ce an au aparut in film ceea ce se vinde acum sub denumirea de tablete? Si in ce an au aparut primele tablete in comert?
   Asa ne putem face o idee despre cam cat dureaza pana sa apara si alte jucarii tehno.
   As vrea totusi macar un spot publicitar referitor la inrolarea in Solar Warden  :lol:  ca sa nu mai zic de un film realizat de Discovery tot pe zona aia.  8-) 

horia2008

#2
Iar pentru 2020, Corning zice asa
iar pe langa tehnologie, de remarcat desigur si minunatele/perfecte mere, ardei si rosii ce mai apar prin cadru....

Watch your day in 2020 [ Future Technology ] [HD]



Xanadron

#3
Ce mi-a placut e doar ca-n al doilea clip (Corning :evil:) apare si Sergiu Nicolaescu la inceput. :-D (v. urna aia alba).

Serios acum: nu ma coafeaza deloc un viitor "steril", in care traficarea de pixeli devine maniacala, un gen de scop in sine "cool".
De fapt a si devenit de mult, cu sau fara scop utilitarist (pina si-n metroaie vad sot/sotie sau coleg/colega asezati alaturi si schimbind max. 3 vorbe, dupa care o juma' de ora isi vad fiecare de touch-screenul lui).

P.S. Nici macar o scrumiera :lol: n-am ginit prin viitorul asta alienat.
Nashpa rau, frate - v-am pupat pe portofele, mai trag o pipa si ma retrag in trecut... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

 Nu e bine..... sa-mi bag picioru' !

  Primul ,,Nu e bine .."  din univers a fost rostit de Creator , acel ,, Nu e bine ca omul să fie singur,, şi din cromozomii coastelor omului a făcut femeia .

      Ce grea era singurătatea şi-n rai. Xanadron ştie din păcate mai bine. Bine spus , o să ajungem să ne simţim singuri în mijlocul mulţimii, viitorul e o gară unde toată lumea pleacă grăbită undeva şi nimeni nu cunoaşte pe nimeni.


O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

classic

#5
Mijto. Imi place ziarul de la minutul 4:50 (primul clip). Ma framanta faptul ca nu stiu daca merge sa impachetez slanina cu el, altfel tot ziarele clasice, cu plumb sunt mai sanatoase.  :roll: Apropos, voi ati dat like pentru imaginea filmului, coloana sonora sau actorie?
Al doilea clip e mai luminos. Ce face tipul ala de zambeste la prima ora a diminetii? Ca vad ca se hraneste cu ardei modificat genetic, pesemne ca umanitatea s-a adaptat cu usurinta ( si obezitatea nu mai reprezinta un pericol). Ori poate e fericit, pur si simplu cu noul smart-clock cu diagonala de 200, achizitionat in rate. Ultimul racnet!
Dar sa vedem partea buna a lucrurilor: se pare ca specia umana a supravietuit cu bine contaminarii alimentelor, suprapopularii, efectelor incalzirii globale si alte apocalipse. Si nici extraterestrii n-au venit!

P.S. Ati observat ca tipul are un iphone 7?
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Xanadron

1. Am dat Likes la ambele amindoua :lol: fiindca-s "scapari" credibile despre orizontul relativ apropiat de asteptare al miliardului de traitori (din 7) ce va fi ramas probabil atunci prin peisaj.

2. Ce-i aia iPhone? :roll: :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

classic

#7
Citat din: Xanadron din  11 Ianuarie 2013, 16:13:58
1. Am dat Likes la ambele amindoua :lol: fiindca-s "scapari" credibile despre orizontul relativ apropiat de asteptare al miliardului de traitori (din 7) ce va fi ramas probabil atunci prin peisaj.

Chiar si asa, problema blocajelor in trafic (0:37) tot n-a fost rezolvata!

Citat2. Ce-i aia iPhone?

Un fel de telefon cu ceas cu alarma, lanterna si multe jocuri.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Xanadron

#8
Citat din: classic din  11 Ianuarie 2013, 16:20:52
(1) Traiau toti in acelasi oras? Ca problema blocajelor in trafic (0:37) tot n-a fost rezolvata!

(2) Un fel de telefon cu ceas cu alarma, lanterna si multe jocuri.
1. Asa pare - si nici macar nu iesisera inca la suprafatza. 8-)

2. La fel cum girafa nu poate sa existe si doar balonul poa'sa zboare, nu te cred. :-D
Iti spun asta fiindca, desi la telefonul meu de ebonita am legat o lanterna si-un ceas Pobeda, n-a mai incaput si-un joc de scrabble lipit linga ele. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

Citat din: classic din  11 Ianuarie 2013, 16:20:52
Citat din: Xanadron din  11 Ianuarie 2013, 16:13:58
2. Ce-i aia iPhone? :roll: :-D
Un fel de telefon cu ceas cu alarma, lanterna si multe jocuri.
e un logo Apple (ca asta-i smecheria de fapt), adeca marul ala select, muscat, cu tot ce-ai insirat acolo, numa' telefonu' la urma :-D :-D :-D
sau sunt frustrat ca n-am si eu unul?? :roll: :oops: :-o


Xanadron

#10
V-am bagat cite-un Like amindorura pentru Sfinta Naivitate :lol: de-a crede ca nu stiu ce-i aia un iPhone (btw, macar fiindca doar eu am scris corect logo-ul ar fi trebuit sa va prindeti).

Ontopic acum: computerizarea excesiva a societatii zic eu ca-i paguboasa dincolo de unele limite - fiindca observ deja o evaporare treptata a creativitatii "brute" in sens de "genuine", inlocuita de o nivelare-n jos pina si a unor indivizi candva talentati (vorbesc acum de domeniul graficii). Mai exact, tipi care au ajuns sa nu mai aiba habar de desen sau proportii lasind cu anii creionul din mana - fiindca si computerele "scot" in definitiv doar forma finisata a ceea ce le dai.
Chestie valabila insa si pentru unii muzicieni de pilda.

OK, sint domenii in care computerele-s OK (cu doua taisuri si astea - v. supravegherea/contorizarea totala tip "Big Brother"), dar nu trebuie uitata nici dependentza de curent - pe care e posibil sa ne-o reamintim la un mod dureros, "ajutati" de citeva CME-uri solare babane.

Dependentza de computere/gadgeturi high-tech pina la alienare uneori e un alt aspect major, pe care n-am insa timp sa-l puric mai adinc la ora asta.

P.S. Cred in continuare in tot ce-am spus, desi am lucrat inclusiv pe una din primele statii de graphic-design serioase iMac. :martiansmile:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

classic

#11
Citat din: Xanadron din  11 Ianuarie 2013, 16:32:23
Iti spun asta fiindca, desi la telefonul meu de ebonita am legat o lanterna si-un ceas Pobeda, n-a mai incaput si-un joc de scrabble lipit linga ele. :lol:

Cati dintre oaspetii tai au trebuit sa ia drumul domnului Lazarescu, surprinsi de soneria telefonului cu ebonita, pana sa te lasi convins sa-l scoti la mezat?  :evil:

CitatDependentza de computere/gadgeturi high-tech pina la alienare uneori e un alt aspect major, pe care n-am insa timp sa-l puric mai adinc la ora asta.

Se rezolva!
Virgiliu Gheorghe - Dezvoltarea şi funcţionarea creierului copiilor şi tinerilor in lumea de azi
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

uforever

Frumos telefon(fix) Xanadron, ce vremuri :roll:... oamenii erau punctuali, nu erai sunat din 10 in 10 minute ca intarzie, nu te stresa nici un "taranete":"mai stai putin de vorba cu mine, ca am 3000 de minute in retea" :-o  Dar-ar guvernu' si regimu' Base :-P, sa se faca 5 "ieuro" minutul, cum "doamne iarta-ma" a ajuns telefonul "o prelungire a corpului uman"? ne indesam "cutia vibratoare" in ureche cu orele, "jucam la "pacanele" pe el sau pierdem timpul pe facebook...tehnologie pe mana maimutelor!

P.S. Iertare pentru furie, urasc din tot sufletul telefoanele mobile...

Ben Ami

2019? hahaha  :-D :-D. Ce vedeti in primu video aveau americani la pentagon :)

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  11 Ianuarie 2013, 14:12:15
... şi din cromozomii coastelor omului a făcut femeia .

      Ce grea era singurătatea şi-n rai. Xanadron ştie din păcate mai bine. Bine spus , o să ajungem să ne simţim singuri în mijlocul mulţimii, viitorul e o gară unde toată lumea pleacă grăbită undeva şi nimeni nu cunoaşte pe nimeni.

  In legatura directa cu topicul, te-as intreba de ce din ''cromozomii coastelor'' si nu din alta parte . Ai putea sa imi raspunzi?

  Esti singur atunci cand esti unic si te plictisesti atunci cand toti is la fel ca tine deci, diversitatea pe tema data e cheia succesului .

  Istoria este o spirala, aceleeasi probleme insa la alt nivel. Si anume , atunci cand s-a trecut de faza ca numai membrii de partid importanti aveau telefon fix - evident  :lol: - si aproape la orice om obisnuit i s-a pus telefon , bunicii mei - de exemplu - nu intelegeau nici ei cum vine treaba asta, sa ai telefon in casa, sa te sune - deranjeze altii .
       Dom'le , daca vrei sa vorbesti, mergi la Posta si suni de acolo. Daca vrea sa vorbeasca cu tine , iti vinea instiintare acasa ca in data cutare, la ora cutare sa fii la Posta ca te suna din localitatea X .
    Daca sunai omu o data pe saptamana era deja prea mult  :lol: Alea erau vremuri dure  :lol: . Acuma?
   - Mamii, de care branza ai zis sa iau? de vaca , de bivolita, de oradea, de sibiu sau de cluj ? Peste cateva minute : Alo, dragule, mai esti in piata? Ia te rog si o maslina ca am uitat .
    - Da draga, ma intorc si iau si de aia.


  De ce fac unii asta ? Simplu ! Vezi mai jos :
       
               Leul si Taurul - fabula

         Leul vorbeste la telefonul mobil:
- Da, da, scumpo, - zice leul, - vin acasa curând. Ce fac acum? Sunt cu taurul la o bere. Când terminam? Aproape ca am terminat - vin in câteva minute. Ce sa cumpar? Da, bine, trec pe la supermarket inainte sa vin acasa!
         Leul inchide telefonul, iar taurul incepe sa rada grosier.
- Dar cum e posibil asa ceva, te-a sunat sotia, si tu-i spui: da, termin acum, vin acasa repede, cumpar de toate.Nu poti sa trantesti si tu cu pumnul in masa, chipurile, eu sunt masculul, regele junglei si gata discutia?
         La care Leul ii raspunde:
- Frate, tu nu confunda lucrurile! Sotia ta e vaca, a mea e leoaica!

8-) :star: