Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sa fi trecut oare umanitatea de “Marele Filtru”, ca alte civilizatii ET?

Creat de Xanadron, 03 Ianuarie 2013, 14:37:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

abyss

Lupta e pentru resursele din subsol. Le dam de  bunavoie sau si le iau cei interesati sub o forma sau alta. Vor gaze de sist, uraniu, aur, petrol si ce mai e adica pamant. Dar vom deveni cetateni ai unui continent...

fiulploii

Discutia a deviat de la subiect - parerea mea . Marele filtru se leaga pana la contopire cu vestita si mult asteptata Disclosure  :lol: Si toate astea se intampla deja de cativa ani buni chiar sub  ochii tuturor numai ca majoritatea e setata sa nu vada , sa nu auda altceva decat ii convine  :lol:
  Exemple sunt cu duiumul chiar si aici pe forum , postarile se citesc in diagonala - daca se citesc , daca nu , bagam la macerat ultima propozitie si scoatem un raspuns . Nu dau amanunte si bine fac  :lol:
  E in natura umana sa se considere pe sine fara pata sau cu pete mici si minuscule  :lol: - inclusiv eu , normal     :wink:
  Uite mai jos, o mica parte din Disclosure , postata de colega noastra @lylyt_ice
Citat din: lylyt_ice din  07 Aprilie 2013, 15:11:07
TVR Cluj - Interview with Miceal Ledwith Part: 1,2 si 3.
Toti cei care au dat like si care vor mai da- probabil , ce parere aveti despre concluziile ce se desprind din expunere, cum ar fi :
  1. aparitiile de maici ale Domnului   au un caracter metalic conform spuselor celor care au atins aparitia la cererea ei .
  2. Issus s-a mantuit doar pe sine insusi aratand ca fiecare poate face la fel ca el daca nu mai bine .
  3. suntem un produs ingineresc local manufacturat acum vreo 250.000 ani cu urme care se vad inclusiv in Biblie , Vechiul Testament.
  4. sclavii au evoluat si Creatia a scapat de sub control fiind necesara una sau mai multe interventii genetice pentru blocarea unor facilitati . Iar aceste interventii genetice nu se petrec cu bisturiul sau in laboratoare ultrasecrete ci in locasele de cult din aproape toata lumea , la vedere si sub biciul necrutator al dreptei-credinte - oricare ar fi ea.  :evil:
  5. ce s-a intamplat cu cei care au fost in zona acum vreo 1-2 milioane de ani .
  6. Cel mai mare pacat al omului este Teama de sine insusi , de faptul ca fiecare este un demiurg, un creator la scara mare - ca la scara mica observa poate oricine. Si atunci si-a construit propria inchisoare aici, pe Terra.
       Unii ar spune ca planeta inchisoare pe care suntem este creatia altora si aici ma refer la functia de inchisoare. Eu zic ca portile sunt deschise larg si liber insa cati au curajul sa iasa? Nu mai bine e la caldurica unde cineva are grija de tine si te iarta pentru tot ceea ce faci . Iar tu , om al planetei Terra , ramai umil si las pana si in visele tale marunte din marginea acestei galaxii de la periferia unui univers.
     - Somn usor , sclavule ! 

  7. Disclosure tzine, depinde si incepe cu credinta si conceptiile care deriva din ea . Altfel , nu poti vedea dincolo chiar daca pui mana .
  8. etc. mai completati si voi .

Doar parerea mea , evident gresita .
Stima tuturor .

abyss

Dr. MICEAL a spus o chestiune tare interesanta in acel interviu online postat de Xanadron. Constientizarea tine de energie si de manipularea centrilor energetici. Gasisem si eu ceva in engleza. Sper sa mai dau de link. Disclosure tine si de constientizarea informatiei. E aproape tragic/comic ce se intampla.

uforever

CitatDaca nu acum e momentul pentru dezvaluirea lui Isis- macar in cerc restrans- atunci cand?

Iertare fiulploii, am o curiozitate(nu-s perspicace in domeniul asta si-am recunoscut), de ce ai ales o zeita "marca egipt universala" si nu una dacica(de ex.), in acel presupus "cerc restrans"? :wink: Din atatea zeite, unele la indemana, gen "Goddes Amun", ai ales Isis?! :lol:

Citat8. etc. mai completati si voi .

La cei 230 km de rafturi in posesia "baietilor spirutuali", personal habar n-am cu ce as putea veni "bonus", mi-e si "teama" sa mai vin cu vreo parere, desi omul a spus:"cel mai mult ne temem de puterea din noi". Totusi, avand in vedere ca am urmarit materialul, nu pot sa spun decat ca e "impresionant", dar trebuie analizat foarte bine si nu cred ca ar conta un post "pe fuga". Ultimul tau post este o mare provocare pentru mine, ar trebui sa fie pentru toti colegii, asa ca dragi colegi am face bine sa-i raspundem lui fiulploii, a ridicat o mare "sfera la fileu".  :ufo: :-)


mr


Citat din: fiulploii din  08 Aprilie 2013, 14:35:10
Marele filtru se leaga pana la contopire cu vestita si mult asteptata Disclosure  :lol: Si toate astea se intampla deja de cativa ani buni chiar sub  ochii tuturor numai ca majoritatea e setata sa nu vada , sa nu auda altceva decat ii convine  :lol:
Doar sa analizam diferentele majore din perioada anilor '90 si perioada actuala. Dincolo de progresele tehnice majore, lumea s-a polarizat foarte mult. Pe de o parte exista o masa mare de oameni care sunt hipnotizati la propriu de noile jucarii de sucire a mintilor iar pe de alta sunt oameni complet deschisi care nu se mai regasesc deloc in vechile structuri de gandire si organizare. Eu cred ca aceasta polarizare nu era posibila in anii '90.
Simpla existenta a unui nou mod de gandire, chiar daca minoritara inca, ar putea indica apropierea de ceea ce s-ar numi un Mare Filtru. Si acesta nu ar fi decat piatra de hotar catre o noua paradigma in care tot ceea ce ne reprezinta acum sa fie resetat si reasezat pe bazele noii perspective: in primul rand revenirea la echitabilitate, la respectul pentru sine si pentru natura, reorganizarea administrativa si finaciara etc.
Mecanica cosmica nu cred ca tine cont de faptul ca unii nu vor sa auda de astfel de schimbari. Ciclic, omenirile, cu toate fazele lor de evolutie si involutie, vin si trec...

Citat din: fiulploii din  08 Aprilie 2013, 14:35:10
2. Issus s-a mantuit doar pe sine insusi aratand ca fiecare poate face la fel ca el daca nu mai bine .
Ce e mai bun decat un exemplu?
Iar evangheliile, asa cum au ajuns ele pana la noi azi, sunt purtatoarele unui mesaj eliberator pentru cine este pregatit sa le inteleaga.

Citat din: fiulploii din  08 Aprilie 2013, 14:35:10
3. suntem un produs ingineresc local manufacturat acum vreo 250.000 ani cu urme care se vad inclusiv in Biblie , Vechiul Testament.
Chiar nu mai conteaza cine si cum a manipulat genetic trupul omenesc, atata vreme cat nu pricepem lucruri mult mai simple si mai apropiate de nivelul nostru de intelegere. Si anume legatura directa intre felul in care gandim si reactiile trupului...

Citat din: fiulploii din  08 Aprilie 2013, 14:35:10
4. sclavii au evoluat si Creatia a scapat de sub control fiind necesara una sau mai multe interventii genetice pentru blocarea unor facilitati . Iar aceste interventii genetice nu se petrec cu bisturiul sau in laboratoare ultrasecrete ci in locasele de cult din aproape toata lumea , la vedere si sub biciul necrutator al dreptei-credinte - oricare ar fi ea.  :evil:
Parerea mea este ca aceasta creatie nu a scapat de sub control. Si ma refer la potentialul trupului uman in ansamblu, dincolo de incercarile unor zeisori de a-l manipula cu un anume interes mai intunecat. De fapt, zeisorii au lucrat intens la a ascunde oamenilor aceasta legatura directa intre spirit/minte si trup. Aici cred ca este cheia...
Daca era sa fie scapata creatia de sub control, eu zic ca nu mai existam demult, atat noi cat si natura.

Citat din: fiulploii din  08 Aprilie 2013, 14:35:10
6. Cel mai mare pacat al omului este Teama de sine insusi , de faptul ca fiecare este un demiurg, un creator la scara mare - ca la scara mica observa poate oricine. Si atunci si-a construit propria inchisoare aici, pe Terra.
       Unii ar spune ca planeta inchisoare pe care suntem este creatia altora si aici ma refer la functia de inchisoare. Eu zic ca portile sunt deschise larg si liber insa cati au curajul sa iasa? Nu mai bine e la caldurica unde cineva are grija de tine si te iarta pentru tot ceea ce faci . Iar tu , om al planetei Terra , ramai umil si las pana si in visele tale marunte din marginea acestei galaxii de la periferia unui univers.
     - Somn usor , sclavule ! 

Sclav si cu teama de sine insusi este orice om care reactioneaza inca la stimuli. Iar sclavia mentala este cea care determina in mod direct si sclavia fizica.

Citat din: fiulploii din  08 Aprilie 2013, 14:35:10
7. Disclosure tzine, depinde si incepe cu credinta si conceptiile care deriva din ea . Altfel , nu poti vedea dincolo chiar daca pui mana .
Aici intervine vointa proprie a fiecaruia si indrazneala de face schimbari si de a vedea efectele lor. Orice dezvaluire determina automat o schimbare in gandire. Partea buna este ca sunt din ce in ce mai multi oameni care vor si isi asuma o astfel de schimbare de paradigma, cu riscul de a fi dusi la nebuni, dupa criteriile societatii opresive in care traiesc.

Dar planeta se misca, sistemul solar se misca, galaxia de misca.... stagnarea societatii actuale este nefireasca in toata aceasta miscare continua.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Mmc92

Buna seara tuturor eu sunt nou in zona ce tine de ufo sunt extrem de interesat de acest subiect,am facut legatura dintre istoria omenirii si tehnologia pe care o detinem astazi si cum au fost interpretate in trecut niste evenimente incredible asa zisele intalniri de grad 3,revenind la subiect marele filtru  observam in tara la noi o multitudine de persone care se simt incorfortabile discutand despre ozn-uri si et acele persoane nu cred ca ar putea fi convinse ca "ar putea fi" fiinte pe aceasta lume inafara de noi, ce sar intampla  atunci cand le dovedesti cu probe clare ca exista, lumea inca nu este pregatita de asa ceva. Two possibilities exists.../ either we are alone in the univers or we are not / equally are terryfing. Arthur C Clark

andrei

  De fapt este acolo...ceva, in postarea colegului abyss... si anume punctul 4 cu care sunt mai mult decat de acord.Dupa mine religiile au un scop foarte bine delimitat si sunt folosite si implementate atunci cand se ajunge la un anumit stadiu,ceva de genul unor programe de calculator sau nu stiu...o sa fiu mai plastic... ceva de genul nivelelor intr-un joc foarte elaborat.
  Ce se intampla intr-un joc odata cu terminarea unui nivel si trecerea intr-un alt nivel superior?Personajele devin mai evoluate, in sensul ca obtin abilitati superioare dar si cerintele sunt mai mari.Cum poti obtine o directie comuna intr-un joc complex,ale caror personaje evolueaza haotic,fiecare cum il taie capul?Probabil numai daca le implementezi un program nou, mai bine zis niste reguli noi (adaptate pentru noul nivel) dupa care sa evolueze in joc,daca nu toate, macar o mare parte dintre ele,pe o anumita directie.
  Dupa mine nici o religie care a adunat milioane de adepti in istorie nu a aparut intamplator. Nu discut despre religiile de ,,cartier"ca sa le spun asa,adica cele in care se trezeste un diliu care se proclama zeu sau Mare Preot,face niste scamatorii si prosteste vre-o doua trei mii de tacaniti care sa il urmeze si care sa i se inchine.Vorbesc despre Marile Religii,care s-au succedat in istorie si care atunci cand au aparut,au avut o raspandire fulgeratoare si au sters practic intr-un timp relativ scurt la scara evolutiei(cateva sute de ani nu inseamna mare lucru) de pe scena istoriei, o alta mare religie cu milioane de adepti.Cel mai bun exemplu mi se pare chiar religia crestina care a sters definitiv de pe harta lumii si din constiinte vechile zeitati ale Imperiului Roman.
  La fel de straniu, ca sa nu spun batator la ochi,mi sa parut de cand ma stiu,faptul ca spaniolii au finantat expeditia lui Columb spre Americi in plina era a Inchizitiei.Cum naiba cei mai radicali dintre crestini au dat taman peste cei care trebuiau crestinati si jefuiti.
  Toata lumea recunoaste acum, ca se cunostea bine faptul ca mai exista un continent locuit cu o alta civilizatie si o altfel de religie.Vrajeala ca Columb a plecat la ,,plesneala" e un banc ieftin.Pot sa bag mana in foc ca Biserica se afla in posesia unor asfel de informatii si in afara interesului manifestat de Regalitatea Spaniola vis-a-vis de bogatiile fabuloase ale Imperiilor  din centrul si sudul Americii a existat si interesul Bisericii,sau al altcuiva din spatele Bisericii de a implementa o alta religie acolo.
  De altfel se stie ca alaturi de Cortez , Pizzaro, sau alti conquistadori Biserica si Inchizitia au fost ,,umar la umar". 
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

abyss

Cred ca punctul 4 apartine colegului @fiulploii, draga @andrei. Si da, religiile asta fac : re-leaga, aduna la un loc pe cei risipiti. Aduna la un loc sau tine pe loc...indivizii? Apare inevitabil expresia de "turma"? De ce nu cea de stup ori musuroi? Sau de "sincron"... Hmm cel mai dificil e sa suporti o alta fiinta umana care e diferita, mai dificil decat orice.

Ganditorul

CitatLa fel de straniu, ca sa nu spun batator la ochi,mi sa parut de cand ma stiu,faptul ca spaniolii au finantat expeditia lui Columb spre Americi in plina era a Inchizitiei.Cum naiba cei mai radicali dintre crestini au dat taman peste cei care trebuiau crestinati si jefuiti
Poti adauga la aceasta ciudatenie si faptul ca expeditia lui Columb a avut ca baza stiintifica existenta Pamantului rotund, teza combatuta de inchizitie cu rugul.
Prin similitudine vedem ca cei care neaga cel mai tare existenta vietii extraterestre sunt chiar cei care detin informatia reala, stiintifica si atunci scopul, de atunci si de acum, al impunerii altui fel de a vedea realitatea ramane unul singur - avantajul de a profita singuri de informatiile detinute si tinute ascunse fata de restul umanitatii.
- O realitate falsa fabricata sub semnul "adevarului absolut" impusa prin forta pentru dominarea maselor tinute sub control. Cunoasterea inseamna putere, iar religiile au profitat din plin de aceasta axioma - ramane intrebarea : care sunt criteriile pentru a fi printre cei "alesi" sa acceada la aceasta cunoastere si care e scopul final al acestei selectii ?

Xanadron

Pe vremuri, se juca o piesa de mare succes: "Efectul razelor gamma asupra anemonelor"

Parafrazez c-un enunt similar: "Efectul habotniciei asupra ADN-ului." :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

andrei

  Eeeeii... Ganditorule?!...Dupa mine scopul final al Creatiei este undeva in ceata.Nu cred insa ca telul celor care ne-au creat ar fi acela de a sorta o parte dintre indivizi si de a sterge restul speciei umane.Cred ca scopul final este acela de a folosii pentru ceva intreaga specie.Pentru ce? Aceasta este intrebarea.
  Sa zicem ca a-si putea sa lansez cateva ipoteze.Nu cred totusi ca m-as apropia de adevar,tocmai pentru ca imi lipseste INFORMATIA.Si nu orice informatie,ci acea INFORMATIE,pe care o tin unii pe lumea asta, numai pentru ei,de mii de ani,care manaresc destinele omenirii pentru scopurile ,,INALTE" ale Cuiva?!... si scopurile mai marunte si personale ale altora numiti probabil ,,sefi de santier" pe aici.
  Nu poti sa nu vezi ca Cineva cercetaza,urmareste,tine sub observatie rasa umana.Probabil ca se trag si niste concluzii.Sa speram ca suntem ce se doreste.Daca nu ...e jale.Adica punct si de la capat.Ei au timp...sau poate timpul nu exista pentru ei.
  Parerea mea bineinteles.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

adrian75

Eu vad lucrurile cam asa: Este evident ca exista o elita care stie tot ce se intampla pe aceasta planeta ( ce s-a intamplat in trecut, ce se intampla in prezent si probabil, ce se va intampla in viitor), tot evident este si faptul ca aceasta cunoastere - acest adevar ii ofera acestei elite un avantaj enorm. Este clar de ce masele de oameni trebuie tinute in ignoranta - "adevarul va va face liberi" spunea Isus... INSA, intr-o oarecare masura, aceasta bariera a ignorantei are si un scop secundar (as zice eu), acela de a face o selectie a indivizilor care au capacitatea intelectuala de a asimila acel ADEVAR. Sa nu uitam faptul ca nu oricine este capabil sa inteleaga adevarul despre rasa umana asa ca, intrun fel sau altul, fiecare dintre noi trebuie sa trecem de aceasta bariera a ignorantei, trebuie sa ne dovedim demni de a primi acele informatii, acel ADEVAR.  (parere strict personala)

Ganditorul

Asa cum ne-a obisnuit, Zen s-a apropiat arzator de tare de subiect. si eu cred la fel, numai ca plasez scopul undeva in trecutul foarte indepartat, unde "habotnicia chiar a avut efect asupra ADN-ului". Acum revenim incet, incet la forma initiala. :rainbow:

andrei

  Nu prea cred Adrian75 ca atunci cand se va ajunge la concluzia ca trebuie implementata o noua religie,va sta cineva sa sorteze daca un individ,sa zicem Stan sau Vasile, este pregatit sa o accepte. Nu cred ca  va sta cineva sa ii explice cu frumosul lui Vasile ca asa e mai bine.Din cauza asta si sustin ca pentru cei responsabili cu Creatia,un individ sau zece nu prezinta nici o importanta.Ca importanta este specia.Cred ca se calculeaza foarte logic si rational cu cifre si procente,iar un Stan sau un Vasile nu au nici o relevanta.Daca va exista un procent mic de indivizi care nu se vor simtii pregatiti si vor devenii recalcitranti,probabil ca vor exista (cum au fost mereu )razboaie religioase,organizatii gen Inchizitie...ma rog... se va gasii ceva care sa ii linisteasca si sa le astupe gura.
  Din ce observ eu (atat cat pot eu sa observ)nu par sa conteze cateva milioane de indivizi in socotelile astea.Cred ca toata socoteala este calculata la modul grosier( cu pierderile inerente)gen razboaie,epidemii,etc ,iar ,,Interventia Divina" are loc numai atunci cand se socoteste ca viitorul speciei este pus in pericol.
  Parerea mea ca si pana acum.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

SLEAH19


  De câte ori aud sau folosesc cuvinte impresionante despre  umanitate , omenire, scopurile înalte şi destinele omeniri  în genu .. daţi-mi un punct de sprijin şi răstorn universul  şi mă apucă o trufie vecină îngâmfarea, mintea mi se duce către o poză postată aici pe forum de colegul jean , făcută de o sondă spaţială de la o depărtare de zece milioane km de pământ , o privesc şi-mi trece.

Priviţi şi voi poza .

Realizaţi că toată frăsunela asta plină de importanţă a ... cine ni-s noi şi de ce ne ţin adminii universului la stadiul de turmă, se desfăşoară pe un fir de praf micronic al universului ?
   
  Trăind în cercul vostru strâmt,
    Norocul vă petrece

    ............................................
    De-o să scăpaţi cândva din el,
    O s-o frecaţi la rece.


Pe sistemul ,, Doar părerea mea, care cercetează tot şi reţine doar ce e de trebiunţă ,, şi cu semnătura colegului AdarM - Încrede-te în cei care caută  Adevărul, dar indoieşte-te de cei care spun că l-au găsit.,  spun că apreciez toate punctele de vedere dar nu am reţinut  nimic.

Cred că se cuvine ca noi, care dăm ceva  din timpul acestei vieţi să luăm parte la această agora care este forumul aici de faţă  să avem discernământ mental şi spiritual şi dacă  părăsim o turmă manipulată  cu aerul de înălţaţi la un alt nivel să nu intrăm de bunăvoie în alta , tot turmă, tot manipulată dar mai subtil.

Deci ,, Marele Filtru,, către ce?

Ete un exemplu de om de ştiinţă , doxa care spune că moartea este o iluzie, nu murim ci o ardem langa prin multivers . No amu să spună Roby cătră care univers din multivers instalăm Marele Filtru:

Poreclit "Bill Gates al stiintei", Robert Lanza este unul dintre cei mai mari savanti din lume. Este profesor la facultatea de medicina din cadrul Universitatii Wake Forest si a scris peste 30 de carti de stiinta, aducand contributii importante, in special in domeniul cercetarii celulelor stem.

http://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/un-om-de-stiinta-sustine-ca-moartea-nu-exista-totul-este-doar-o-iluzie-ce-se-inatampla-de-fapt.html

Un al doilea exemplu pentru care din păcate nu am momentan o legătură ar fi că acum ceva luni de zile zapând pe tv târziu în noapte am văzut  parţial un interviu la Tv5 paremise, ştiu că era un post străin dar cu traducere în limba română cu un om de ştiinţă american , profesor la o universitate din alea tari, posesor de bursă de cercetări care spunea cam aşa în mare sintetizat acum de mine :     

-   Am studiat şi m-am format convins de evoluţionismul darwinian. La un moment dat , bine înarmat cu cunoştinţe teoretice am plecat în expediţie în ţările caraibiene şi sudamericane pentru a studia pe teren evoluţionismul.
Dar pe măsură ce cerceta au început să i se dărîme toate certitudinile constatând că au mari lacune peste care sa trecut lejer doar de dragul demonstraţilor. A rămas surprins să constate că stratul se determină după fosile dar culmea  şi fosilele după straturi deci irelevant, apoi datarea cu carbon sau radiaţii nici o dată  nu se încadrau în tiparele prestabilite. Toate aveau mari doze de presupuneri, a mers cu concuziile atât de departe în care a speculat că există posibilitatea ca pământul să nu aibă mai mult de 10.000 de ani iar dovezile care susţin contrariul, sunt doar o manipulare. 

Ei ? Cum sună?

După ani de zile de cercetări pînă la detaliu pe banii evoluţioniştilor, omul era convins de creaţionism , mai mult a căutat oameni care, ca şi el au ajuns la concluzii similare şi a avut surpriza să constate că exista în SUA o asociaţie cu peste 150 de oameni de înaltă pregătire care prin studii proprii au ajuns la concluzia creaţionismului şi sau asociat probabil să discute discret despre descoperirile lor că nu te poţi pune probabil cu curentul .

Aşa e în viaţă aşa e uneori şi pe forum, există teorii insuficient argumentate , luate rapid de bune unde ca şi la fotbal , frumuseţea fazei e mai importantă decât înscrierea golului ,  un fel de prigonitori moderni care ar dărâma biserici şi ar sădi pomi şi cu asta au rezolvat problema. Religiile sunt invenţia oamenilor.

Cum facem însă cu discernământul spiritual ? 
Eu cred că accesul la un alt nivel este stabilirea contactului cu divinitatea utilizând liberul arbitru , dacă  ne lasă fariseismul din noi binenţeles.

  Iisus , mergea prin mulţime către feţiţa de doisprezece ani care murise deja din cauză că muţimea îl bloca şi întârzia să ajungă la casa bolnavei  şi la un moment dat o femeie cu o boală pe care o avea de 12 ani şi care nu se vindecase cu doctorii a venit prin spatele lui şi i-a atins hainele. Iisus a zis către mulţimea între care se aflau şi ucenicii lui :

- Cine s-a atins de hainele mele?

Atunci fariseii , ucenicii şi mulţimea i-au spus:

- Ai bă prietene , pe arşiţa şi pe înghesuiala asta unde toţi se împing în tine , tu întrebi cine te-a atins?

Dar Iisus vorbea de o altfel de atingere , de o stabilire a contactului cu divinitatea :


- Credința ta te-a vindecat. Mergi în pace și eliberează-te de suferință!

Putem avea divinitatea printre noi şi să fim orbi cu ochii deschişi , de fapt aici probabil e Filtrul cel Mare care desparte  apele, modul cum abordăm divinul de lîngă noi, credem şi stabilim legătura cu el sau în modul fariseistic , bazându-ne pe ideile formate cu ajutorul bibliotecilor citite stăm în faţa divinului şi contemplând frumuseţea fazei îi spunem siguri pe noi :

-   Bă , tu de fapt nu exişti !!

                                                                                                                          Zic şi eu , nu daţi cu pietre .
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !