Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sa fi trecut oare umanitatea de “Marele Filtru”, ca alte civilizatii ET?

Creat de Xanadron, 03 Ianuarie 2013, 14:37:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: kefren din  05 Ianuarie 2013, 15:43:11
   Pentru mine trecerea prin acest filtru imi e neclara,cine trece?
 
   Chiar daca vom trece,sau trecem, printr-un asemenea filtru o vom face fara sa realizam acest lucru, efectele lui le vom percepe peste o anumita perioada de timp cand vom costientiza evolutia sau importanata transformarilor ce au avut loc.
   
Umanitatea ar trece (sau nu?) prin "filtrul" asta, egal daca ar sta pe Mama Geea sau intr-o hipernava cu supravietuitori post-vreo belea - sau zi-i altfel: noosfera, stratul ala subtil-plutitor al gandurilor / intentiilor / viselor noastre etc., pe care-s convins ca cineva De Foarte Sus :star: il sondeaza permanent ca evolutie... statistica, sa zicem.

Tind oricum sa cred si eu ca o eventuala trecere ar fi / va fi graduala si "invizibila".
Desi, mai stii ca la absolvirea unei anume trepte evolutive n-or organiza chiar "examinatorii" nostri :-) vreo festivitate?
Eventual una cu premii, dar si cu "linii la palma" :-D (ori stat in genunchi pe coji de nuca - alegeti voi penalizarea) pentru "copiii rai". :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Dupa filmuletul asta de 20 min., The Disclosure ar fi cumva pe vine - deci umanitatea ar fi trecut de "filtrul" puricat de noi p-aici.

Eu inca ma indoiesc c-ar fi asa (si inca mult ma-ndoi, pin'la pamint). :lol:

Materialu-i insa bunicel nu doar fiindca e acum trendy orice are legatura cu Vaticanul; citeva chestii raportate acolo (inclusiv unele OZN-uri figurate prin picturi religioase) nu le stiam nici eu.

(Later Edit): Nici harcile/moastele "alien skulls" :martiansmile: nu le vazusem, desi auzisem de ele (asta din prima captura - plimbat de cardinal - e chiar interesant).
(...Si mai later edit) :-D  - Un craniu de posibil E prezentat in videoclip pe la sfirsit e ala gasit in Mexic anul trecut si nicidecum sub Vatican. In fine, nu-i corect, dar trebuiau sa umple si ei cu ceva 20 de minute.
Aliens And The Vatican 2013
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Privind prin prisma unor recente intamplari personale ma gandesc ca filtrul cel mare al umanitatii are sau ar trebui ss aibe si un caracter individual. De exemplu mi se intampla un lucru ciudat din ianuarie pana in prezent. O data pe luna primesc in timpul unui vis oarecare o vizita neasteptata. Pur si simplu apare din senin langa mine o persoana foarte inalta de circa 2.50m si imi pune o intrebare. Din cele 3 intrebari mi-o amintesc pe prima si pe ultima:
1. Care este cel mai de pret lucru pentru fiinta umana?
3. Care este cea mai importanta comanda divina lasata fiintei umane?

fiulploii

Citat din: abyss din  16 Martie 2013, 13:53:05
1. Care este cel mai de pret lucru pentru fiinta umana?
3. Care este cea mai importanta comanda divina lasata fiintei umane?
Se poate stii  ce raspunsuri au fost date ?  :-D

P.S. In ultima vreme forumul sufera o transformare interesanta :se ofera pastila fara apa  :lol:

Doar parerea mea subiectiva  :wink:

abyss

1. Libertatea e cel mai de pret lucru pentru fiinta umana.
3. Sa-L iubesti din toata inima si din adancul fiintei tale.

Raspunsurile au starnit un zambet aprobator pe chipul uriasilor dupa care s-a declansat un fel de traire directa multisenzoriala a informatiei/conjuncturii respective.
Intrebarea 2 era legata de sensul vietii in opinia fiintei umane. Dar nu mai stiu cum suna exact deoarece m-a impresionat foarte tare aspectul interlocutorului.

fiulploii

Multumesc @abyss .
Ca sa iti intorc favoarea , cu riscul de a te plictisi ca , vorba aia , poate nu esti curios  :lol: spun si eu parerea mea vizavi de cele doua chestiuni .
La 1. eu as raspunde cunoasterea - intelegere.
La 3. eu as despica putin firul in patru  :-D . Punand aceasta intrebare proiectia respectiva nu cunoaste nimic despre Divinitate si in plus , amplifica sentimentul de baterie de slava pentru diverse scopuri ale divinitatii locale - cum o numesc eu sau cum ar zice @Xanadron baterie de energie pentru Arhonti .

Daca exista o serie de comenzi divine iar cea mai importanta dintre ele este sa-L iubesti   dupa logica mea inseamna ca nu suntem altceva decat roboti biologici cu o anumita autonomie  :-D Si cred ca este un moment de rascruce pentru creatori: robotii si-au depasit nivelul si ''cum poti sa privesti la un robot ca la egalul tau? ''
Posibil, mergand pe acelasi fir logic , sa existe mai multe curente : unii care vor ca robotii lor sa ramana ceeace sunt , roboti indeplinind muncile pentru care au fost creati si rezerva de energie , altii care vor sa dea un alt statut acestora iar altii care vor stergerea acestei erori.

Ar fi o discutie interesanta insa cam socanta pentru destui si mai bine ma opresc aici  :lol:
Evident, parerea mea de weekend ... a se trata ca atare.

uforever

Citat din: abyss din  16 Martie 2013, 15:25:44
1. Libertatea e cel mai de pret lucru pentru fiinta umana.
3. Sa-L iubesti din toata inima si din adancul fiintei tale.

Raspunsurile au starnit un zambet aprobator pe chipul uriasilor dupa care s-a declansat un fel de traire directa multisenzoriala a informatiei/conjuncturii respective.
Intrebarea 2 era legata de sensul vietii in opinia fiintei umane. Dar nu mai stiu cum suna exact deoarece m-a impresionat foarte tare aspectul interlocutorului.

My friend, ciudate entitati, nu-i deloc corect sa pui intrebari, sa primesti raspuns si totusi sa nu echilibrezi experienta cu nimic, eu de obicei functionez pe sistemul:"scopul si durata vizitei"(nici chiar asa, glumesc :lol:), dar sunt curios din fire si nu ma pot abtine oricum....chiar nu ai avut curiozitatea, sa pui tu cateva intrebari?

abyss

La 1. Cunoastere-intelegere. Man, daca nu esti liber nu poti intelege-cunoaste decat atat cat permite lungimea lanţului. As fi putut spune ca importanta ar fi fericirea. Dar nu e.
La 3. Sa desfac firu in patru. Inţeleg, cu alte cuvinte a largii orizontul constientizarii. Asta am si facut. Iubirea pura este o stare de conştienţă ce izvorăşte din cunoaşterea-inţelegerea pe care ţi-o confera realizarea faptului ca ceeace e in afara ta este si in interiorul tău. Ceea ce e sus este şi jos...

Dragă uforever, nu am putut sau dorit a le pune intrebari. Exista o stare anume, sa devii brusc lucid in vis dupa ce un personaj urias, tanar si care emana o demnitate si seriozitate aproape militară iti pune direct o intrebare atât de profunda
si combinată cu senzaţia ca totul e menit să dureze câteva secunde.

Nu suntem baterii pentru ahonţi. Suntem baterii care susţin holograma unei realităţi alese.

uforever

Citat
Dragă uforever, nu am putut sau dorit a le pune intrebari. Exista o stare anume, sa devii brusc lucid in vis dupa ce un personaj urias, tanar si care emana o demnitate si seriozitate aproape militară iti pune direct o intrebare atât de profunda
si combinată cu senzaţia ca totul e menit să dureze câteva secunde.

Ai dreptate, uit mereu ca tu ai, cel putin un "ascendent" :star: deasupra mea, nu stiu sigur daca imi doresc sa fiu in pielea ta, sincer. Totusi, parca mi-as dori "uriasi ce emana demnitate si seriozitate", in loc de "pitici jucausi" cu forme "exotice", de la care nu intelegi nimic, am impresia uneori ca sunt luat la "misto", ca si cum mi-ar juca o festa. Pana la urma, totul tine de experienta, perceptia, instruirea fiecaruia....parerea mea extrem de umila, zau(dar nu cu limba scoasa :-P)...


Citatun personaj urias, tanar si care emana o demnitate si seriozitate aproape militară iti pune direct o intrebare atât de profunda

Stiu ca nu-i usor, dar poti da ceva detalii despre acest personaj/personaje(am inteles la un moment dat ca erau mai multi)?

CitatLa 1. Cunoastere-intelegere. Man, daca nu esti liber nu poti intelege-cunoaste decat atat cat permite lungimea lanţului. As fi putut spune ca importanta ar fi fericirea. Dar nu e.

"Libertatea" te face "fericit", nu? Pe fiulploii il face fericit "cunoasterea-intelegerea", deci pana la urma tot de  fericire e vorba, personal as fi raspuns "fericirea", un raspuns rapid intr-un moment delicat, "cateva secunde" din cat am inteles.

CitatIubirea pura este o stare de conştienţă ce izvorăşte din cunoaşterea-inţelegerea pe care ţi-o confera realizarea faptului ca ceeace e in afara ta este si in interiorul tău.

Tare mult mi-as dori sa inteleg asta intr-o zi, sa o inteleg "pe bune", nu ma refer la fraza/propozitie in sine.

abyss

Nu mai conteaza cum aratau, in fond erau doar vise. Curios doar ca au venit cate unul pe luna. Pana la urma cine poate sti cu adevarat? Poate faceau un sondaj gardienii inchisorii si au gasit fraierul disponibil. Data viitoare îi trimit la fiulploii :) . Poate i-as fi luat la intrebari si poate chiar la o trântă amicala insa nu ma priveau in ochi direct si nu au oferit prilejul sa ma dezmeticesc. Ultimul s-a materializat langa o usa a unui bordei, in timp ce eu ma plimbam in acel cătun ce parea un decor copiat fidel dupa o zona din Tarile de Jos ale anilor 1400.

Xanadron

Daca tot am nitel timp de aiurat p-aici, repet convingerea mea - subiectiva, normal: umanitatea n-a trecut de vreun "mare filtru", iar micile exceptii individuale ale pamintenilor care au trecut de el nu inseamna mare lucru la scara statistica, planetara, cosmica etc.

Inducerea de vise ori chiar contacte neintermediate cu "anchetatori superiori" :wink: puse in scena de/cu manipulatorii Matrixului devin insa tot mai dese din cite observ (si nu doar pe RUFOn), dar nici evolutiile astea nu-mi sugereaza vreo miscare grandioasa de "urcare vibrationala", transfer en-gros a 7 miliarde in a 17-a dimensiune sau alte aiureli visate de unii idealisti New-Age-isti.

Tema continuarii manipularii noastre pe cai doar usor diferite de cele cunoscute de milenii e de fapt intricata-imbirligata si ar ocupa spatiu in 5-6 topicuri, zic eu (Razboi intr-un cuvint, Blue-Beam, Papa si sperantzele de schimbare a paradigmei globale, Iisus shape-shifter, Actualizarea formala a Dogmei etc).

Perpetua asteptare (zadarnica, evident) a unui Mesia cred eu asadar ca-i una din "programarile" NLP de baza ale oricarei religii uzuale - care toate o duc inca bine-mersi, in ciuda altor pareri.
Orice nou Papa joaca si el in filmul asta cumva, chiar daca nu un rol principal. Turma asteapta oricum (si) din directia lui o Schimbare cu S mare, care n-a venit, nu vine si nu va veni vreodata.

Aminarea sine die a mai-nou-asteptatei Disclosure (forma de New-Age-Religion si ea) e regizata pe aceleasi coordonate. Iar atunci cind se va decide in fine ca tre'sa vina, o sa fie similara unei A Doua Veniri a vreunui Iisus/Mithra/Mahdi etc "shape-shifter". Parerea mea, evident.

Nu trebuie uitat ca, pina si-n colectia de basme si parabole post-programare arhontica a unor asa-zisi "profeti" numita Biblie (iarasi - doar parerea mea), personajul Iisus nu-i re-cunoscut de niciunul din adeptii lui dupa "resurectie/inviere", ba nici macar de mama lui.
Las acum la o parte analiza teologica – de fapt politica – a noii versiunii de "viatza-dupa-moarte" ce trebuia servita turmei ce credea pina atunci in reincarnare (v. Origen, Clement etc). Operatiunile tip Disinfo 8-) erau deci valabile si pe atunci pentru promovarea de noi agende utile... cuiva.

Iisus a supravietuit deci probabil crucificarii, dar abilitatile lui de shape-shifter (invatate la fel de probabil in Scoala Egipteana a Misterelor) nu puteau fi revelate in Biblie, din motive subintelese.
La fel de subintelese precum cele ale Sforarilor Cabalisti :evil: (cu solzi sau nu) care n-au vreun gind sa ne anunte mecanismele de functionare ale apropiatei operatiuni Blue Beam.
Care va fi probabil combinata cu un mic WW-III, din pacate.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

  Cu siguranţă vei zâmbi plictisit la rândul tau in timp ce iti reâncarci muniţia, la auzul spuselor mele... tot subiective, desigur: conteaza chiar si un pământean, un gând, o faptă, realizate o singura dată. Pentru Angrenajul Impersonal Şef contează. Va mai ţine încă o vreme iesirea din Labirintul Viu deschisa.
  Cum nu mai am timp de aiurit va urez o holografare...sau holografoză...na! că nu-mi iese bine. Va urez o hologramare cât mai limpede in noua săptămână!!!

fiulploii

Pentru el-insusi in mod sigur conteaza . Mai departe ....
scrie asa in carte : Din Oceanul Pacific a iesit un peste mic si pe coada lui scria , Iesi afara dumneata .
:wink: :wink: 8-)
Si tot asa si iar  asa pana la ultimul .
Parerea mea.. spusa in gluma dar serios  :lol:

Rayden

hai sa zic si eu o pilda:

poate totusi cu o floare se face primavara.

cred ca "properly motivated, one can change the universe" - dar, asta e parerea mea.. :mrgreen:

mr

Citat din: Xanadron din  17 Martie 2013, 17:44:09
Nu trebuie uitat ca, pina si-n colectia de basme si parabole post-programare arhontica a unor asa-zisi "profeti" numita Biblie (iarasi - doar parerea mea), personajul Iisus nu-i re-cunoscut de niciunul din adeptii lui dupa "resurectie/inviere", ba nici macar de mama lui.
Las acum la o parte analiza teologica – de fapt politica – a noii versiunii de "viatza-dupa-moarte" ce trebuia servita turmei ce credea pina atunci in reincarnare (v. Origen, Clement etc). Operatiunile tip Disinfo 8-) erau deci valabile si pe atunci pentru promovarea de noi agende utile... cuiva.

Iisus a supravietuit deci probabil crucificarii, dar abilitatile lui de shape-shifter (invatate la fel de probabil in Scoala Egipteana a Misterelor) nu puteau fi revelate in Biblie, din motive subintelese.
La fel de subintelese precum cele ale Sforarilor Cabalisti :evil: (cu solzi sau nu) care n-au vreun gind sa ne anunte mecanismele de functionare ale apropiatei operatiuni Blue Beam.
Pur intamplator, in presa  :star: :
http://jurnalul.ro/stiri/observator/iisus-obisnuia-sa-si-schimbe-forma-un-manuscris-antic-descifrat-recent-prezinta-informatii-uluitoare-despre-mantuitor-639061.html
Iisus i-a răspuns: "O, Pilat, eşti demn de o mare slavă, pentru că te-ai oferit să mă ajuţi". Apoi, Mântuitorul i-a arătat că, dacă vrea să scape, poate face acest lucru foarte usor, schimbându-şi forma sau dispărând.
"Pilat s-a uitat la Iisus şi, iata, El a dispărut. Nu l-a putut vedea mult timp".


1. Posibilitatea de a se autocunoaste si de a se intoarce, prin intelegerea creatiei, la Creator.
3. Nu cred ca exista vreo comanda divina lasata fiintei umane de catre Divinitate. Sigur, alte divinitati si-au permis sa emita comenzi la adresa omului, dar acestea nu sunt in postura de creator/i ai fiintei umane (trup, minte, spirit).
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein