Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a vazut asa ceva?

Creat de alx, 02 Ianuarie 2013, 19:09:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Postez alaturat o un desen de mana,facut de mine...nu am talent la desen,asa ca el a iesit cum a iesit. Partea centrala(mai larga) este de culoare alba,iar centrul,respectiv "axul" este de culoare inchisa. Dimensiunile...nu stiu exact...ceva intre 50cm si 200cm inaltime(probabil)...iar grosimea este proportionala cu inaltimea,cam la raportul prezentat de mine in desen.
  Intrebarea mea este: cunoasteti un obiect care sa aiba aceste caracteristici? la ce foloseste el?  daca conoasteti acest obiect,el este singur sau sunt mai multe?

PS  ii rog pe colegii cu care deja am discutat despre acest subiect sa nu posteze pareri,pentru a nu influenta intr-un fel sau altul raspunsurile...

Functie de raspunsurile pe care le primesc aici o sa explic si de ce am pus aceste intrebari... 8)
Multumesc anticipat!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

Seamana cu ceva ce am vazut odata pe la taica-meu pe la fabrica..cand lucra ca acum e pensionar.
Ce vazusem eu arata cam asa: partea mai groasa era din ceramica alba iarpartea mai subtire era din metal. Piese asta, care nu stiu cum ii zice, era folosita la un panou electric. Prin acelasi panou, mai erau si alteobiecte asemanatoare..cu partea aia mai mai mica dpdv al diametrului mai lata..si mai subtire.. cred ca era un fel de siguranta.
So, am i close, or am i close?

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

#3
Pai..semana..  :-D  din pacate nu, era mai mica de 50 cm....
Sunt curios ce info suplimentare vei furniza...

sunnyboy

izolator ceramic inalta tensiune?

romulus

Poate fi un arbore din metal masiv (ax) care sa fie parte a unui angrenaj intr-o masinarie- am vazut frecvent asemenea axe la Uzina 1 Mai din Ploiesti - si erau parti ale unor angrenaje folosite la sistemele de foraj/pompe, etc;
Poate fi o teava de esapament ori un sistem de tevi care sa aiba o noima: de racire, de legatura, de expansiune , and so on...
Poate fi parte a  unui mecanism de lemn folosit la blocare, rulaj , etc;
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

sunnyboy

poate fi si un lagar al unui sistem de foraj, asa cum spune Romulus, si al axului unei elici a unui vapor baban (noroc ca pe-ale noastre ni le-a vandut un baiat deshtept;) ...

alx

Mda...multumesc oricum pentru sugestii,dar...nu corespund.Ideea e ca daca voiam sa stiu cum arata axul elicei unui vapor,cred ca nu postam pe rufon...nu-i asa?
O sa incerc sa fac cateva precizari: nu stiu din ce material era facut "axul"...doar ca era de culoare inchisa...cat despre partea centrala,impresia mea nu a fost de material ceramic,ci mai degraba parea a fi un material putin...poros...ceva in genul unui burete de densitate mare...alb complet. Eu am observat acest "ceva" aprox. 1 secunda,sau mai putin,insa nu am vazut nimic altceva...nici filete,nici dinti,nici coroane dintate,nici fulii,nici suruburi,nici alt sistem de conectare/angrenare...si axul central nu era gol,ci parea plin...
   In sfarsit,poate ca,cu ajutorul vostru,voi gasi un corespondent real acestui obiect din desenul meu...daca aveti alte intrebari vizavi de ceea ce am vazut,raspund cu placere.Nu intrebati insa,INCA,unde si in ce imprejurare am vazut "chestia"...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

sunnyboy

Ar fi interesant daca ai spune - totusi - mai multe; eu, par egzamplu, vad diverse umbre in miscare cate o secunda-doua, de dimensiunea unei pisici, pe strada sau prin casa dar m-am obisnuit :) si inca nu ma consider bolund la cap  :-D

prodcomb

Nu cred că obiectul real seamănă cu desenul, datorită timpului scurt de observare.
Partea centrală de culoare închisă este plină sau este ţeavă?
Rayden face referire la reductorii de curent (fără să ştie despre ei).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  02 Ianuarie 2013, 21:29:19
Nu cred că obiectul real seamănă cu desenul, datorită timpului scurt de observare.
Partea centrală de culoare închisă este plină sau este ţeavă?
Rayden face referire la reductorii de curent (fără să ştie despre ei).

1.Obiectul seamana cel putin 80% cu desenul meu...observarea s-a facut in conditii...speciale,asa ca iti pot garanta procentul asta...
2.Am mai spus,partea centrala PAREA plina,dintr-o singura bucata...
3.Stiu reducatorii de curent,insa crede-ma ca ce am vazut eu nu avea clin in maneca cu domeniul energetic,sau,ma rog,macar cu domeniul energetic CONVENTIONAL!

Inca nu stiu ce am vazut,de aceea cer ajutorul vostru,poate reusesc sa-mi dau seama.Pana la urma,orice propunere e buna,dar ar trebui sa o insotiti si de o imagine...v-as fi recunoscator tuturor...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 21:50:59
1.Obiectul seamana cel putin 80% cu desenul meu...observarea s-a facut in conditii...speciale,asa ca iti pot garanta procentul asta...
2.Am mai spus,partea centrala PAREA plina,dintr-o singura bucata...
3.Stiu reducatorii de curent,insa crede-ma ca ce am vazut eu nu avea clin in maneca cu domeniul energetic,sau,ma rog,macar cu domeniul energetic CONVENTIONAL!

Inca nu stiu ce am vazut,de aceea cer ajutorul vostru,poate reusesc sa-mi dau seama.Pana la urma,orice propunere e buna,dar ar trebui sa o insotiti si de o imagine...v-as fi recunoscator tuturor...

Nu convenţional, clasic.
Să nu mă bagi în magnetohidrodinamică că nu mă pricep.  ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii

@alx
  Nu te supara dar cred ca ar trebui sa spui putin mai mult . In ce conditii ai facut observarea, care era contextul, de ce nu iti da pace , etc.  Fiindca cred ca stii de inertia ochiului si banalul experiment in care daca te uiti la un obiect luminat pe fundal inchis sau la un obiect de culoare inchisa pe fundal deschis si apoi iti muti privirea , sa zicem pe o zona intunecata, vezi acelasi obiect , chiar mai mare in dimensiuni .
 
  Era la cursul de insectologie   :lol:  un profesor la care examenul consta in a spune totul despre insecta al carei picior ti-l arata pe biletul de examen . Pana intr-o zi cand un student inainte de a intra la examen a deschis usa si si-a intins un picior . Profesorul nedumerit intreaba : Cine-i acolo ? Intra !   la care studentul zice : Imi pare rau dom' profesor ati picat examenul

  Morala : Esti bun sa ne arati mai mult de un  picior?  :lol:
Parerea mea..

alx

Citat din: fiulploii din  02 Ianuarie 2013, 22:21:52
  Morala : Esti bun sa ne arati mai mult de un  picior?  :D
Parerea mea..
Rabdare...inca nu a venit vremea... ;D si exista si posibilitatea sa nu vine niciodata...cum am spus,totul depinde de raspunsurile pe care le obtin in acest topic...si nu,nu este un experiment...
   Inainte de spune mai mult vreau sa va asigur ca ce am vazut nu a fost influentat de nici un efect optic,si nici nu am pierdut detalii datorita unei anumite inertii...sa spunem ca ochiul era ...antrenat. DACA o sa ajungem sa va descriu conditiile observatiei,veti intelege usor,sau poate mai greu,de ce pun acum intrebarile astea...si de ce va cer ajutorul...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

No bun , poti spune macar daca consideri ca ce ai vazut este real , fizic si palpabil ? Sau observatia seamana cu o strafulgerare ?
Zic si eu .. sa te descos cat mai mult  :-D