Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

CONFERINTELE X - OZN-urile si 2012 Dan FARCAS & MIRONOV

Creat de calator astral, 24 Decembrie 2012, 17:33:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

a aparut un deosebit documentar CONFERINTELE X, foarte interesante interventiile lui Dan Farcas si Alexandru Mironov, doua personalitati respectate in acest domeniu, vizionare placuta.
Apreciez seriozitatea si metodologia utilizata.


 
CONFERINTELE X - OZN-URILE SI 2012 DAN D. FARCAS - ASFAN.RO
 

  CONFERINTELE X - OZN-URILE SI 2012 - ALEXANDRU MIRONOV


classic

#1
Asa apar si dispar OZN-urile. Cred ca secretul din spatele aparitiilor acestor FENOMENE consta tocmai in motivul desfasurarii acestor jocuri de lumini si culoare aparent fara insemnatate si pe pe deplin haotice. La o analiza mai atenta asupra diversitatii maniferstarilor dar si anomaliilor acestui fenomen, inclin sa cred teoria civilizatiilor extraterestre ca depasita, daca nu complet imatura (am mai spus-o si v-o mai spun, daca nu ma pune la stalpul infamiei, colegul alx).
Explicatiile lui Dan Farcas cu referire la motivele secretomaniei si ale mistificarii fenomenului OZN sunt puerile si pe alocuri contradictorii. La 22:55 sunt redate scenariile (Hollywood, vezi de ex. Surogates) cu care ne-am obisnuit deja (nimic nou)... cam atat pentru moment. Mi-am pierdut rabdare. Parca l-as asculta pe Oreste.

Imi place fundalul sonor, insa...
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

calator astral

eu il apreciez pe eruditul Oreste.

O intrebare pe marginea afirmatiei "teoria civilizatiilor extraterestre e depasita, complet imatura": ce teorie ai tu, sau mai degraba la ce teorie/curent aderi, intra-terestri, inter/ultra-dimensionali, oameni-din-viitor, entitati demonice/angelice, fantome/spirite/strigoi, cum vezi tu fenomenul asta?

StarDust

Citat din: classic din  24 Decembrie 2012, 18:15:05
Asa apar si dispar OZN-urile. Cred ca secretul din spatele aparitiilor acestor FENOMENE consta tocmai in motivul desfasurarii acestor jocuri de lumini si culoare aparent fara insemnatate si pe pe deplin haotice. La o analiza mai atenta asupra diversitatii maniferstarilor dar si anomaliilor acestui fenomen, inclin sa cred teoria civilizatiilor extraterestre ca depasita, daca nu complet imatura (am mai spus-o si v-o mai spun, daca nu ma pune la stalpul infamiei, colegul alx).
Explicatiile lui Dan Farcas cu referire la motivele secretomaniei si ale mistificarii fenomenului OZN sunt puerile si pe alocuri contradictorii. La 22:55 sunt redate scenariile (Hollywood, vezi de ex. Surogates) cu care ne-am obisnuit deja (nimic nou)... cam atat pentru moment. Mi-am pierdut rabdare. Parca l-as asculta pe Oreste.

Imi place fundalul sonor, insa...

Din pacate, o opinie tot la fel de puerila care nesocoteste multe cazuri "cu greutate" care nu pot fi explicate nici de catre oameni cu pregatiri in astronomie, aviatie, etc.
Nu o sa ma apuc sa ti le listez acum ca n-am timp. In fond si la urma urmei totul tine in a studia temeinic si nu a lua la zeflemea subiecte care ti se par cam departe de realitatile cunoscute.
Realitatea e mai vasta decat ne place sa credem, iar unii se complac in limitarile care le au.
Nu o lua prea personal. Asta e punctul meu de vedere.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

classic

#4
Citat din: StarDust din  24 Decembrie 2012, 18:57:02
Din pacate, o opinie tot la fel de puerila care nesocoteste multe cazuri "cu greutate" care nu pot fi explicate nici de catre oameni cu pregatiri in astronomie, aviatie, etc.
Evient. Doar asta facem si noi.. Dezbatem pe marginea ideilor celor mai sus mentionati. As mai adauga aici, pentru completarea listei: scriitori, scenaristi, ocultisti si pana la noi, consumatorii de rand.
Una peste alta, eu nu am negat si nesocotit nimic, poate cel mult legatura chiorasa dintre aceste aparitii si asa-numitele vizite extraterestre, desi le putem numi si asa.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Nox

Emisiunea (prima, a doua n-am urmărit-o încă) este foarte interesantă, mai ales după minutul 38, unde se face o încercare de explicare a fenomenului OZN din România cu trimitere la contextului socio/geo-politic.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

#6
Mie sincer imi place consecventza cu care colegul classic isi sustine convingerea ca OZN-urile n-au in clin sau mineca cu vizitele extraterestre. :-) Am mai discutat noi de fapt pe tema asta intr-un topic deschis de el, cu OZN-urile "inexistente" din pdv-ul asta = cea mai mare  minciuna etc.

Hai sa mai repet o data ce cred eu, dar numai dupa ce observ ca ex-calatorul nostru astral a postat clipurile ori fara sa le vada, ori fara sa le-nteleaga :-D - fiindca argumentele (doar aparent puerile) ale lui Dan Farcas sint totusi logice pe linia respingerii teoriei ET "dracesti" :evil: atit de iubite de unii.

O pozitie echilibrata (zic eu) n-ar include insa respingerea ideii ca exista si ET ceva mai "rai", cel putin in acceptiunea moralei/intereselor umane, ignorate se pare de unii ET (sau IT/UT ?!) :roll: Si pe tema asta in care continui sa am o pozitie hotarita anti-Dr. Greer am tot combatut p-aici de nenumarate ori.

Sint convins oricum ca-n 70-80% din observatii "defileaza" nave de origine paminteana dezvoltate prin Black Projects, dar ipoteze de genul aiurelilor lui Hawking ("Keep a low profile, humanity, or you'll be eaten alive!") care presupune ca ET-ii n-au INCA habar de existentza noastra sint efectiv aberante.

Contacte reale ET, dar si IT/UT-umane exista insa, desi nu la o bere, :lol: chiar daca ipotezele lui Jacques Vallee (pionierul orientarii "spiritualiste" in UFOlogie) contin adevaruri partiale. Altfel de unde povestile atit de credibile cu zane de pilda?! :wink:

Si chiar daca studierea sau fie si manipularea biosferei Terrei nu presupune neaparat milioane de rapiri (multe din ele "regizate" se pare de armata americana de ex.), operatiuni de hibridizare sint convins - fiindca exista marturii - ca se fac si s-au facut de cind haul, adica din vremurile cind USA nu exista nici in proiect.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

Cred că avem încă foarte puține date pe baza cărora să putem concluzii finale legate de natura fenomenului OZN (și aici mă refer strict la procentul celor clasate ca neidentificate, 1-5%?) aflându-ne în acest moment la nivelul de ipoteze (ETH, IDH, ș.a.m.d), iar din acest motiv trebuie continuată cercetarea acestuia cu seriozitate și implicit o anumită rigurozitate științifică.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee